BP Petrolleri A.Ş. 

Şirket Bilgileri

http://www.bp.com.tr

BP Petrolleri A.Ş

BP  Türkiye’nin Tarihçesi

The British Petroleum Company plc. ülkemizde ilk ticari faaliyetlerine 1912 yılında başlamıştır. Bu tarihten 1949 yılına kadar Steaua Romana adı altında çalışmalarını sürdüren şirket daha sonra Anglo Iranian Oil Company Limited adını almıştır. 1953 yılında ise BP Agean Limited olarak unvan değiştirmiştir. BP Agean Limited şirketinin, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre yeniden tesis edilip Türk şirketi olarak tescil ve ilan edilmesi ise1957 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten itibaren BP Petrolleri Anonim Şirketi, akaryakıt ve madeni yad konularındaki faaliyetleri ile ticari hayatta yerini almıttır.

Türkiye’de BP Petrolleri A.T.’ye ilave olarak iki ayrı şirket daha kurulmuştur. Bunlardan biri, BP Overseas Refining Limited, diğeri ise Kervansaray Anonim Şirketi’dir. BP Overseas Refining Limited; BP, Shell, Mobil ve Marmara Petrol şirketlerinin ortaklığı ile oluşturulan ve Mersin’de bulunan Türkiye’nin ilk ve tek özel rafinerisi Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş. (ATAŞ)’da BP adına rafineri faaliyetlerine katılmak amacı ile İngiltere’de kurulmuştur. BP Overseas Refining Limited, 1959 yılında ülkemizde tescil edilip faaliyetlerine başlamıştır. Bu şirketin ticari unvanı, 1989 yılında “BP Turkey Refining Limited” olarak değişmiştir. Kervansaray Anonim Şirketi ise, Türkiye’de turizm faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla tesis edilmiştir. 1963 yılında kurulan ve Türkiye’ye “karavan kampçılığı” kavramını getiren şirket, 1995 yılında BP Petrolleri A.Ş. bünyesine katılmış ve turizm alanındaki aktivitelerini bu şekilde noktalamıştır.

BP ve Mobil şirketleri, 1996 yılı Şubat ayında, Avrupa çapında, yalnız akaryakıt pazarlama, rafinaj ve madeni yağlar alanlarında faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. Buna göre; BP, akaryakıt pazarlama ve rafinaj; Mobil ise madeni yağ üretim ve pazarlama işlerini yürütme sorumluluğunu üstlendi. BP Mobil Güçbirliği, Türkiye’de de BP Akaryakıt Ortaklığı ve Mobil Madeni Yağlar Ortaklığı çatısı altında üç yılı aşkın bir süre başarılı faaliyetlere imza atmıştır.

Ancak, gerek BP ve gerekse Mobil merkezi yönetim kurulları, 1998 yılında bir açıklama yaparak yeni binyılı her iki şirketin de farklı hedefler belirleyerek karşılayacaklarını bildirdiler. İlk olarak BP ve Amoco şirketleri, 1998 yılının Ağustos ayında, BP ve Amoco’nun dünya çapında birleşeceğini  kamuoyuna duyurdu. 1998 yılının Kasım ayında ise Exxon ve Mobil şirketleri yine dünya çapında tüm faaliyet alanlarını birleştirme kararlarını açıkladılar.

BP ve Amoco’nun birleşmesi, gerekli yasal onayların alınmasıyla, 1 Ocak 1999 tarihinde gerçekleşti. Bu suretle dünyanın başlıca enerji ve petrokimya gruplarından birini oluşturan ve merkezi Londra’da bulunan BP Amoco p.l.c. sektördeki yerini almış oldu.. Bu değerler, BP Amoco’yu İngiltere’nin en büyük şirketi ve dünyanın en büyük üç akaryakıt şirketinden biri konumuna yükseltmiştir.

Mobil ile Exxon’un birleşmesi konusunda ise ilgili otoriteler, bu birleşmenin ancak, Mobil’in Avrupa’daki ortağı BP’den ayrılması koşuluyla onaylanabileceğini açıkladı. İşte bu nedenle, BP ve Mobil üst düzey yönetimleri, Avrupa’da gerçekleştirdikleri güçbirliğini sona erdirmek ve bu bölgede yeniden yapılanmak üzere harekete geçti. BP ve Mobil’in ayrışma kararı, Avrupa Birliği tarafından onaylandı. 7 Aralık 1999 tarihinde başlayan ayrışma süreci 31 Aralık 2000 tarihinde sona erdi.

BP 2000 yılı Şubat ayında Burmah Castrol şirketini de bünyesine ekledi. BP, Amoco, Arco ve Castrol şirketlerinden oluşan yeni şirket Temmuz ayında yeni logo faaliyetlerine devam etmeye başladı. Yeni BP logosu, Antik Yunan Güneş Tanrısı “Helios”un adı ile anılacak ve şirket tüm dünyada günde 10 milyon kişiye, petrol ve doğalgazdan güneş enerjisine kadar bütün enerji çeşitlerinin dinamiğini yansıtmayı hedefledi.

Tek bir marka oluşturma girişimi, son 2 yıl içinde yaşanan bir dizi şirket birleşme ve satın alımının ardından gerçekleşti. Bu süreçte, British Petroleum, Amoco Corporation, Atlantic Richfield (ARCO) ve son olarak Burmah Castrol şirketleri, 200 milyar Doların üzerinde pazar değerine sahip bir grup yaratmak üzere biraraya geldiler.

Türkiye’de akaryakıt pazarlama, rafinaj, ticari ve endüstriyel yakıtlar, bitüm, madeni yağlar, deniz yakıtları, kimyevi maddeler ve uçak yakıtları konularındaki faaliyetlerinin yanı sıra, petrol arama/çıkarma, doğal gaz ve enerji alanlarındaki yatırımlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. BP Petrolleri A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 5
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Performance Analyst İstanbul(Avr.), ... BP Petrolleri A.Ş.
Performance AnalystBP Petrolleri A.Ş.
1. Experience of reporting processes and systems within BP, ideally with a strong link to supporting business activities preferred.2. Absolute fluency in “Business English” is mandatory.3. Demonstrated ability to interpret financial and operational information4. Strong and demonstrated analytical experience5. Statistical and numeric capability6. Excellent skill and ability in the use of MS Excel and MS Access packages7. Ability to learn new systems quickly8. Ability to communicate effectively and build mutually beneficial relationships with key contacts9. Good understanding of underlying business processes10.Strong organizational and communication skills, with proven ability to handle multiple projects, and deliver results
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
HD & Industrial Area Sales Manager İzmir BP Petrolleri A.Ş.
HD & Industrial Area Sales ManagerBP Petrolleri A.Ş.
1) Minimum University Graduate2) Account management experience 3) Experience of  dealing  with multiple stakeholders both within and outside the organization 4) Track record of delivery of sales targets and performance5) Ability to develop and implement strategic and tactical business plans6) Ability to be hands on and drive the business with direct responsibility7) Flexibility of thought and action to be able to respond to changing market environments and dynamic business situations8) Lubricants experience and background in sales and/or marketing roles9) Relevant experience of the local market  including relevant legislative and regulatory knowledge
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Operational Management Systems Manager Bursa BP Petrolleri A.Ş.
Operational Management Systems ManagerBP Petrolleri A.Ş.
Education & Experience:University Graduate in Industrial Engineering, Business Administration or other relevant fieldMinimum 5 years leadership and operational experience in Lubes or similar industryKnowledge, Skills and Abilities:Knowledge of Operation Management systemsProven leadership and influencing skills, including the ability to interface with stakeholders at a senior levelSkills in Communication, coordination, coaching, training and managing changeGood level of English and Turkish Project management and capability development knowledgeCapability and attributes to work in a complex environment High level of business awareness, demonstrating understanding of internal and external customer needs and how to use HSSE and OMS knowledge to assist with business development and growth prospects, together with the ability to apply such knowledge Strong and respected team player, one who actively seeks out best practice through networks both internally and externally, appreciates the value of diversity and inclusion, and applies the principles to teambuilding initiatives and one who actively engages and respects the diverse contributions of teams, partners, and networksExperience in standard setting, monitoring management and general leadership as well as having, if possible basic technical operating experience, project engineering experience and HSSE leadership experience.Experienced in auditing and continuous improvementKnowledge of ISO TS 16949, ISO 9001, ISO 14001, OSHAS 18001, ISO27001 and customer specific requirements such as FORD Q1Some experience in QM/QS-tools/techniques (Process management, FMEA, Six Sigma, QFD, SPC, APQP, PPAP etc.) will be evaluated 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Distributor Business Manager Trabzon BP Petrolleri A.Ş.
Distributor Business ManagerBP Petrolleri A.Ş.
Educational background:Minimum university graduateExperience (depth and nature)Experience in distributor sales rolesTrack record of delivery of sales targets and performanceExperience/track record/confidence representing the company externally and dealing professionally with large distributorsExperience of managing negotiations at senior levelOther:EssentialAbility to develop and implement strategic and tactical business plansAbility to be hands on and drive the business with direct responsibilityFlexibility of thought and action to be able to respond to changing market environments and dynamic business situationsDesirableLubricants experience and background in sales and/or marketing roles
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Genel Başvuru ** Tüm Türkiye BP Petrolleri A.Ş.
Genel BaşvuruBP Petrolleri A.Ş.
BP'de oluşabilecek pozisyonların gerektireceği kişisel özellikler farklılık gösterebilmektedir.BP çalışanlarının genel olarak; Tercihen iyi derecede İngilizce bilen; Windows programlarını iyi derecede kullanabilen; Ekip çalışmasının önemine inanan; Sorumluluk bilinci yüksek, sonuçlara yönelik çalışan; Yeniliklere ve gelişime açık nitelikte olmalarını amaçlamaktadır. Not: Bu ilana yapılacak staj başvuruları dikkate alınamayacaktır.  İlginize teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı