Conrad İstanbul İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 2
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Front Desk Clerk İstanbul(Avr.) Conrad İstanbul
Front Desk ClerkConrad İstanbul
A Front Desk Clerk with Conrad Hotels & Resorts provides reception services for Guests to contribute to an overall exceptional experience from check-in through check-out and complete audits, as required.
What will it be like to work for this Hilton Brand?
 
Smart luxury is at the core of everything Conrad Hotels & Resorts does. We offer our guests one-of-a-kind experiences, service that's intuitive and connections to people and places near or far. We're the destination of a new generation of global travelers for whom life, business, and pleasure seamlessly intersect. People who know that the greatest luxury is the luxury of being yourself.
If you understand what it’s like to juggle life, business, and pleasure and know how to bring a sense of luxury to that type of travel experience, you may be just the person we are looking for to work as a Team Member with Conrad Hotels & Resorts. Because it’s with Conrad Hotels & Resorts where we promise our Guests the luxury of just being themselves.
 
What will I be doing?
As Front Desk Clerk, you will provide reception services for Guests to contribute to an overall exceptional experience from check-in through check-out and complete audits, as required. A Front Desk Clerk contributes to the first impressions of our Guests and, therefore, must perform the following tasks to the highest standards:

Achieve positive outcomes from Guest queries in a timely and efficient manner

Ensure an efficient reception experience for Guests, including check in/out, and complete audit procedures, as required

Ensure that both the Front Office Manager and Reception Supervisors are kept fully aware of any relevant feedback from guests and, or, other departments

Demonstrate a high level of customer service at all times

Attend appropriate training courses, when required, and assist with the Night Team’s training and development efforts

Demonstrate a knowledge of hotel room categories, room rates, packages, promotions and other general product knowledge necessary to perform daily duties

Maximize room occupancy and use up-selling techniques to promote hotel services and facilities

Use the correct procedures regarding the acceptance of foreign currencies, credit cards and cash in accordance with the hotel credit policy

Comply with hotel security, fire regulations and all heath and safety legislation

Act in accordance with policies and procedures when working with front of house equipment and property management systems

Follow company brand standards

Assist other departments, as necessary
What are we looking for?
 
Front Desk Clerks serving Hilton Worldwide Brand hotels and vacations are always working on behalf of our Guests and working with other Team Members. To successfully fill this role, you should maintain the attitude, behaviors, skills, and values that follow:

Previous experience in a customer-focused industry

Positive attitude and good communication skills

Commitment to delivering a high level of customer service

Excellent grooming standards

Ability to work on your own and as part of a team

Competent level of IT proficiency
It would be advantageous in this position for you to demonstrate the following capabilities and distinctions:

Previous experience in cash handling
What benefits will I receive?
Your benefits will include a competitive starting salary and holiday entitlement. As an employee you will become a member of the The Hilton Club which provides reduced hotel room rates in our hotels worldwide, plus discounts on products and services offered by Hilton Worldwide and its partners. We look forward to explaining in detail the range of excellent benefits that you would expect from a global hotel organization like Hilton Worldwide.which provides reduced hotel room rates in our hotels worldwide, plus discounts on products and services offered by Hilton Worldwide and its partners. We look forward to explaining in detail the range of excellent benefits that you would expect from a global hotel organization like Hilton Worldwide.Learn more now about Conrad Hotels & Resorts --- where you’ll enjoy the luxury of being yourself.
A high-profile destination
More than doubling the number of Conrad properties by 2014Conrad Hotels & Resorts celebrates 25 years of success in the hospitality industry
Sürekli / Tam zamanlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Kat Hizmetleri Görevlisi İstanbul(Avr.) Conrad İstanbul
Kat Hizmetleri GörevlisiConrad İstanbul
Conrad Hotels & Resorts' de Kat Hizmetleri Görevlisi, konuk isteklerini hızlı biçimde yerine getirirken kusursuz bir Konuk ve Üye deneyimi sunmak için konuk odalarını temizlemekten ve ikramları yenilemekten sorumludur.
Bu Hilton Markası için çalışmak neleri kapsayacak?
Şık konfor, Conrad Hotels & Resorts'un yaptığı her şeyin özünü oluşturur. Konuklarımıza benzeri görülmemiş deneyimler, beklentiye uygun hizmet, yakın veya uzak kişi ve yerlerle bağlantı imkanı sunuyoruz. Biz hayat, iş dünyası ve keyfin mükemmel şekilde bir araya geldiği yeni nesil küresel konukların varış noktasıyız. Yani, en büyük lüksün kendileri olabilme lüksü olduğunu bilen kişilerin.
Hayatı, iş dünyasını ve keyfi dengelemenin nasıl bir şey olduğunu anlıyor ve öyle bir seyahat deneyimine lüks duygusunu nasıl getireceğinizi biliyorsanız, Conrad Hotels & Resorts'de Ekip Üyesi olarak çalışmak için aradığımız kişi siz olabilirsiniz.
Conrad Hotels & Resorts'de biz Konuklarımıza kendileri olmaları lüksünü vaat ederiz.
Ben ne yapacağım?
 
Bir Kat Hizmetleri Görevlisi olarak, kusursuz bir Konuk ve Üye deneyimi sunmak için konuk odalarını temizlemekten ve ikramları yenilemekten sorumlusunuz. Bir  Kat Hizmetleri Görevlisinin aynı zamanda konuk isteklerini yerine getirmesi de istenecektir. Özellikle aşağıdaki görevleri en yüksek standartlarda yerine getirmekten sorumlu olacaksınız:

Konuk yatak odalarını ve banyolarını temizlemek

Odaları ve koridorları süpürmek

Yatak çarşaflarını, havluları ve konuk ikramlarını şirket kılavuz ilkelerine uygun olarak değiştirmek ve yenilemek

Düzenli ince temizlik görevlerini üstlenmek

Temizlik arabasını günlük olarak yeniden doldurmak

Çevreye duyarlı olmak

Atıkları uygun biçimde yok etmek

Konuk isteklerini hızlı ve etkin biçimde yerine getirmek

Otel güvenliği, yangın yönetmelikleri ve tüm sağlık ve güvenlik mevzuatına uymak

Kayıp eşya prosedürlerini uygulamak

Gerektiğinde diğer departmanlara yardımcı olmak ve iyi iş ilişkileri kurup sürdürmek
Ne arıyoruz?
 
Hilton Worldwide Brand otelleri ve tatil köylerinde hizmet veren bir Kat Hizmetleri Görevlisi, her zaman Konuklarımız namına ve diğer Ekip Üyeleriyle birlikte çalışır. Bu rolü başarıyla yürütebilmek için aşağıdaki tutum, davranışlar, beceriler ve değerlere sahip olmalısınız:

Pozitif tutum

İyi iletişim becerileri

Yüksek düzeyde bir müşteri hizmeti sunmaya büyük önem vermek

Kusursuz kişisel bakım standartları

Kendi başına ya da ekip içinde çalışabilme kabiliyeti
Aşağıdaki yeterlilikleri ve ayırt edici özellikleri gösterebilmeniz bu pozisyon için avantaj sağlayacaktır:

Otel deneyimi

Geçmişte benzer bir pozisyonda deneyim
Ne tür kazanımlarım olacak? 
Kazanımlarınız arasında rekabetçi bir başlangıç maaşı ve tatil izni hakkı olacak. Bir çalışan olarak, dünya çapındaki otellerimizde daha düşük otel odası ücretleri ve Hilton Worldwide ve ortakları tarafından sunulan ürünler ve hizmetlerde indirimler sağlayan The Hilton Club'ın bir üyesi olacaksınız. Hilton Worldwide gibi bir küresel otel organizasyonundan bekleyeceğiniz muhteşem kazanımlar yelpazesini ayrıntılı olarak açıklamayı sabırsızlıkla bekliyoruz ki bu dünya çapındaki otellerimizde daha düşük otel odası ücretleri ve Hilton Worldwide ve ortakları tarafından sunulan ürünler ve hizmetlerde indirimler sağlar. Hilton Worldwide gibi küresel bir otel organizasyonundan bekleyeceğiniz muhteşem kazanımlar yelpazesini ayrıntılı olarak açıklamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.Kendiniz olma lüksünün keyfini çıkaracağınız Conrad Hotels & Resorts hakkında şimdi daha fazla bilgi edinin.
Üst düzey bir mekan
2014'e kadar Conrad tesislerinin iki katından fazla artması
Conrad Hotels & Resorts otelcilik sektöründeki başarısının 25. yılını kutluyor
Sürekli / Tam zamanlı    İlköğretim (Mezun), Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme