Edak Ecza Kooperatifi 

Şirket Bilgileri

www.edak.org.tr

EDAK ECZA KOOPERATİFİ

 

Ülkemizin 70'li yılların sonunda girdiği ekonomik çıkmaz , ilacın büyük ölçüde dışa bağımlılığını göz önünde bulundurursak eczacılık mesleği üzerindeki yansımaları da büyük olmuştur.

Eczacılık mesleğinin o günlerdeki gelişimi içinde, ard arda açılmış Eczacılık Yüksek Okullarından mezun olan genç eczacıların da büyük ölçüde "eczane eczacılığı" na yönelmeleri, mevcut sistem içinde yaşanan gelir paylaşımındaki dengesizlikler, ilacın dışa bağımlılığı eczacılık mesleğinin geleceğinde birlikteliğin, paylaşımcılığın, eşitlikçiliğin ön plana çıkartıldığı örgütlenme arayışı içinde ecza kooperatifçiliği kavramı gelişmiştir.

Kooperatifçilik çalışmalarının ilk başlangıç noktası 3.Bölge İzmir Eczacı Odası olmuştur. İlk kooperatif 1978 yılında teröre kurban giden İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ecz. Neşe Gülersoy öncülüğünde Manisa'da kurulmuştur. Ardından 19 Haziran 1979'da Edak 13 eczacının kurucu ortaklığı ile kurulmuş ve diğer kooperatifler onu izlemişlerdir.

Eczacı kooperatiflerinin kuruluşu ve bilimsel, çağdaş yöntemlerle ilacın eczacıya ulaştırılmasında ortaya çıkan rekabet sonucu özel depolar da verdikleri hizmeti gözden geçirmek zorunda kalmışlardır. Bu yüzden ecza kooperatiflerinin sağlıklı bir ilaç dağıtım sektörünün oluşmasındaki olumlu katkıları yadsınamaz. Ortaya konulan akılcı politikalar, eczacının meslek örgütüne sahip çıkması ve verdiği destek sonucu kooperatifler önemli mesafeler katetmişlerdir.

Edak , 1994 yılından bu yana Pınarbaşı'nda kooperatifimize ait 3000 m2 kapalı alan kullanımı olan merkez binada hizmet vermektedir. Süreç içinde kendini sürekli yenileyen Edak, iletişim teknolojilerini çok iyi izleyerek, kullanarak, üyelerinin birincil gereksinimi olan ilaç temin ve tedarik hizmetine çağdaş bir nitelik kazandırma yolunda önemli adımlar atmıştır.

Edak Ecza Kooperatifi olarak 1996 yılında başlatılan Toplam Kalite Yönetimine geçiş süreci 1997 Aralık ayında ISO 9001 Kalite Belgesiyle sonuçlandı. Böylelikle Edak, Türkiye'nin ilk ISO 9001 Kalite Belgesine sahip ecza deposu oldu. Hizmet Kalitesinin artırılması yönünde atılan adımlar bununla kalmayarak, aşılması zor hedefler daima Edak'ın kendini ve üyelerini geliştirme yönünde yaşam felsefesini oluşturmuştur.

Geliştirilen hizmetlerden biri 1998 yılına kadar sadece telefoncularımız aracılığıyla ulaştığımız üye eczanelerimize 1998'in ikinci yarısında bilgisayar teknolojilerindeki gelişime paralel olarak Modem aracılığıyla ulaşma olanağı sağlanmış, üyelerimiz bu yolla siparişlerini direkt olarak Edak bilgisayarlarına aktarma olanağına kavuşmuştur. 2002 yılında siparişlerin %14 ü modem kanalıyla alınmıştır.

Faaliyet alanımızda bulunan üye eczanelerimize daha hızlı ve daha çok sayıda servislerle ulaşabilme yönündeki çabalar sonucunda 1999 yılı başında faaliyete geçen Denizli şubemiz 1300 m2 kapalı alanda yine teknolojinin gelişimine paralel olarak modern yapısıyla merkezdeki eczanelere günde 5 kez, bölgesindeki diğer iller, Muğla, Afyon ve Uşak'a günde 2 kez servis yaparak 35 çalışanı ile hizmet vermektedir.

1999 yılında Denizli'den sonra İzmir merkezdeki ilaç dağıtım ve temin olanaklarını üstün teknoloji kullanarak artırma yolundaki araştırmalar, 2001 yılı haziran ayında otomasyon sisteminin devreye alınmasıyla noktalanmıştır. Otomasyon sisteminin devreye alınmasıyla vardiya usulünden vazgeçilmiş, ürünün eczaneye ulaştırılması yolunda zamana karşı yarışta büyük mesafe kat edilmiştir. Sistem günlük ortalama 4000 sipariş, 120.000 kutu ilaç hazırlama kapasitesindedir. Hazırlama ve paket bölümlerinde %25 personel tasarrufu ile İzmir merkezdeki üyelerimize günde ortalama 4 sefer, ilçelere 2 sefer sevkıyata başlanmıştır.

Edak, 1988 yılında kurulmuş olan ve kurucu üyeliğini yaptığı (T.E.K.B) Tüm Ecza Kooperatifleri Birliği bünyesinde geliştirilen ulusal strateji doğrultusunda İçel Ecza Kooperatifi ve bölgedeki kooperatifçilik hareketine ivme kazandırmak için birlikte hareket etme anlayışı içinde ikinci şubesini Mersin'de 2002 yılı Ekim ayında işletmeye açmıştır. Mersin şubemiz 76 çalışanıyla Mersin merkezde günde 4 kez, Adana, Tarsus, Mezitli, Erdemli bölgelerine günde 2 kez, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri ve Antakya'ya günde 1 kez servis yaparak hizmet vermektedir.

Toplam Kalite Yönetimi sürecindeki çalışmalar doğrultusunda sürekli olarak kendini yenileyen Edak, vizyonu ve misyonu çerçevesinde geliştirilen portal projesiyle üyelerine e-ticaretin yolunu açmıştır. Geliştirilen yazılım ve veri tabanı sistemiyle üye eczanelerin internet üzerinden sipariş verebilme , siparişlerinin durumlarını inceleyebilme, mesleğimizle ilgili her türlü bilgi ve habere ulaşabilmeyi hedef alan bu projenin 2003 yılı Ocak ayı ortalarında pilot çalışmalarına başlanmış olup Şubat 2003 'ten başlayarak üyelerimizin kullanımına açılmıştır. Sürekli olarak geliştirilmeye açık olacak bu sistem üyelerinden alacağı destekle kendini yenileyecektir.

Şubeleşme çalışmalarının bir başka ayağını oluşturan Muğla Şubemiz de Mart 2003`te bölgesindeki üye eczanelerimize hizmet vermeye başlamıştır. Muğla Şubemiz 350 M2 kapalı alanda 17 çalışanı ile Muğla Merkez , Fethiye, Yatağan, Marmaris, Bodrum, Ula, Milas, Köyceğiz, Dalaman,Ortaca bölgelerine ve çevresine servis yapacaktır. Muğla Merkezde 4 sefer ve diğer ilçelere günde 2 kez servis hizmeti vermekteyiz.

İletişim teknolojilerinin en iyi kullanılması ve yaygınlaştırılması sonucu kooperatifimiz hizmeti 21.yüzyılın standartlarında 21.yüzyılın eczanelerine ulaştırmayı hedeflemektedir.

Kooperatif Yönetim Kurulu
Vizyon ve Stratejiler
Denetim


Genel Müdür
Kooperatif fonksiyonlarının sevk ve idaresi


Destek Birimler

Kalite ve İnsan Kaynakları

 • Kalite Yönetim
 • İnsan Kaynakları
 • İdari Hizmetler

  Bilgi İşlem

 • Bilgi Yedekleme ve Güvenlik
 • Kullanıcı Destek ve İstekleri

  Finans & Muhasebe

 • Finans
 • Ticari Muhasebe
 • Bütçe Kontrol ve Maliyet Muhasebesi

  Risk Takip

  Hukuk Müşavirliği

 • Depo İşletmeciliği

  Satış

 • Satış Şartlarını Oluşturma
 • Satış Yapma
 • Tahsilat

  Depo Yönetim ve Dağıtım

 • Ürün Kabulü ve Girişleri
 • Stok Yönetim
 • Hazırlama
 • Sevkıyat

  Tedarik

 • Ürün Siparişi Verme
 • Tedarikçi Değerlendirme

  Şubeler

 • Satış
 • Stok Yönetimi
 • Hazırlama
 • Sevkiyat
 • Üye İlişkileri


 • Edak Ecza Kooperatifi İş İlanları

  Firmanın yayında ilanı bulunmamaktadır.