Garanti Teknoloji 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1946


Garanti Teknoloji
 
Türk finans sektöründeki birçok teknolojik İLK’in altında imzası bulunan Garanti Teknoloji (GT), Garanti markalı kurumlara teknoloji altyapısı, farklı platformlarda yazılım geliştirme, internet uygulamaları, entegrasyon, sistem yönetimi, güvenlik yönetimi, proje yönetimi ve ofis uygulamaları hizmetleri sunar.
Gerçek zamanlı ve kesintisiz sistem kaynağı sağlamaya yönelik teknolojik mimariye, milyonlarca online işlemi gerçekleştirebilen altyapıya ve tüm sistemin 7/24 kusursuz işlerliği için operasyonel kontrol sistemine sahip olan GT, tüm fonksiyonlarıyla bir "IT Center" olarak hizmet verir.
 
GT’de Kariyer

Garanti Teknoloji’de en iyisi hedeflenir ve en iyilerle çalışılır. En iyi takımlar oluşturulur, onlara en iyi fırsatlar yaratılır ve bu süreç sürekli kılınır.
GT, insan değerine inanır, ona yatırım yapar, mevcut insan kaynaklarını korur, yaratıcılığa ve deneyime değer verir, kişisel gelişime katkıda bulunur, çalışanları yetkilendirir, kariyer olanakları yaratır, entelektüel varlığını kullanır, iş yapmak yerine değer üretir, kişisel katma değerini vizyona odaklar, bireysel başarıları şirketin başarı öyküleri ile bütünleştirir.
GT’de…
Görevlerin gerektirdiği yetkinlikler belirlenir ve doğru çalışan seçilir. Oryantasyon programı uygulanır ve seçilen insanın şirkete uyumu sağlanır. Performans Sistemi ile etkin ve sürekli değerlendirme yapılır. Eğitim programı uygulanır, gerekli ve kaliteli eğitim desteği zamanında sağlanır. Sektöre özel kariyer programları sayesinde, yöneticilik dışında alternatif kariyer yolları çizilir. Değişime inanılır ve değişim için önderlik edilir, “değişim liderliği” teşvik edilir. Vizyonel yaklaşım esastır; istenen değil, bir adım ötesi düşünülür. Geleceğin yaratılmasına katkıda bulunulur.
GT’li…
İyi eğitimli, işine bağlı, çalışkan, başarı odaklı, kendine güvenen, araştırmacı ve sorgulayıcı, analitik bakış açısı olan, takım çalışmasına inanan, değişime hızla ayak uydurabilen, sorun çözme yeteneği gelişmiş olan bireydir ve yaptığı işe değer katmayı, kendisini geliştirmeyi, kuruma katkısını görmeyi hedefler.

Eğitim Politikaları

GT'lilerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla yurtiçi ve yurtdışı eğitim programlarına katılım sağlanır. Eğitimler; bulunulan görev, bu görevin gerektirdiği yetkinlikler ve kariyer haritaları doğrultusunda planlanır.
Şirket içinde sahip olunan teknik bilgi birikimi sayesinde iç kaynaklarla tasarlanan özel eğitimler de programın parçası olarak kullanılır.
Yurtdışı eğitim, seminer ve konferans edinimlerinin sunum platformlarıyla paylaşılması desteklenir, profesyonel bilgi ve vizyonun daha çok GT'liye ulaşması sağlanır.

İşe Alım Süreci

Şirketimizdeki pozisyon açıkları için adaylar; görevin gerektirdiği temel ve pozisyona özgü yetkinlik düzeyleri, şirket vizyonu, misyonu ve kurum kültürüne uygunluk açılarından değerlendirilmektedirler.
İnsan Kaynakları tarafından yapılan ilk değerlendirme ve yetkinlik mülakatının olumlu olması halinde aday ikinci görüşmeye davet edilir. Söz konusu pozisyonun birim müdürü ve yöneticisi tarafından yapılan ikinci görüşmenin de olumlu olması halinde, adayı daha yakından tanıyabilmek adına online olarak tamamlayabileceği mesleki kişilik envanteri gönderilir.  Genel Müdür Yardımcısı ile olan üçüncü görüşmesi de olumlu sonuçlanan adaya, İngilizce seviye tespitini takiben İnsan Kaynakları Birimi tarafından iş teklifi yapılır.
Aramıza katılan yeni arkadaşlarımıza kapsamlı oryantasyon programları uygulanır.

Kariyer Gelişim Modeli

Kurum içindeki yüksek performansı ve teknik birikimi destekleyecek bir ortamın yaratılması amacıyla performans sistemi ve eğitim planları ile bağlantılı bir Kariyer Modeli uygulanır.
Her GT’li, yatay veya dikey kariyer gelişimini desteklemek üzere pek çok açıdan değerlendirilir, kişisel eğilimi ve yatkınlığı doğrultusunda uygun eğitim programları ile desteklenir ve izlenir.

Performans Yönetim Sistemi

GT’de Performans Yönetim Sistemi verimliliği destekler, teknik birikim ve yetkinlik noktalarında gelişim ve eğitim ihtiyaçlarını belirler, geri bildirim mekanizmasını çalıştırır ve kariyer gelişimi için veri sağlar.

Ücretlendirme

Garanti Teknoloji'de ücretlendirme ve performans yönetimi birlikte çalışan sistemlerdir. GT'lilerin ücretleri; yetkinliklerine, sorumluluk düzeylerine, performans notlarına ve sektör koşullarına göre belirlenir.

Yetenek Yönetimi

GT’de Yetenek Yönetimi süreçleri, iş stratejileri ile paralel olarak oluşturulur. İş kollarının ihtiyaç duyduğu ‘yetenekler’ belirlenir, GT’ye kazandırılır ve geliştirilir. Geleceğin liderleri doğru yatırımlar ve uygulamalarla kurum vizyonu doğrultusunda yetiştirilir.

Stajyer Alım Programı

Mühendislik fakültesi öğrencilerine, Garanti Teknoloji'yi tanıma ve iş alanları üzerinde bilgi toplama olanağı sağlamak, ayrıca kurumun uzun vadede işbirliğine gidebileceği yetenek potansiyelini değerlendirmek amacıyla her yıl staj programları düzenlenir.
 

Faaliyet gösterdiği sektörler: Bilişim


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 09.00 - 18.00


Sosyal ve Yan Haklar
Servis
Özel Sağlık Sigortası
Yemekhane
Hayat SigortasıGaranti Teknoloji İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 37
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
BUSINESS ANALYST / INTERNATIONAL BANKING İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST / INTERNATIONAL BANKINGGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.• BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering, MIS, Business Administration, Economy or related fields.• At least 2 years of system analysis experience in Banking / IT Sector.• A passion for quality and continuous improvement of processes.• Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.• Outstanding organizational, interpersonal and communication skills.• A good command of written and spoken English.• Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
BUSINESS ANALYST/NEW GRADUATE İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST/NEW GRADUATEGaranti Teknoloji
Garanti Technology a subsidiary of Garanti Bank, providing technical infrastructure, software development, systems management, security management and project management services to Garanti Bank and other Garanti branded financial institutions, is looking for Business Analysts to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.Requirements:BS or MS in Industrial Engineering, Mathematical Engineering, Management Engineering, MIS, Computer Engineering , Business Administration, Economy or related fields.Passion for quality and continuous improvement of processes.Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.Outstanding organizational, interpersonal and communication skills.Good command of written and spoken English.Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - REPORTING İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - REPORTINGGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.Requirements:- BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering, MIS or related fields.- At least 2 years of business analysis experience in Banking / IT Sector, especially on reporting (Banking Regulation and Supervision Agency, Central Bank etc.) is an asset- A passion for quality and continuous improvement of processes.- Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.- Outstanding organizational, interpersonal and communication skills.- A good command of written and spoken English. Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
BUSINESS ANALYST / COMPLIANCE & AUDITING İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST / COMPLIANCE & AUDITINGGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering, MIS, Business Administration, Economy or related fields.At least 2 years of system analysis experience in Banking / IT Sector. A passion for quality and continuous improvement of processes. Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.Outstanding organizational, interpersonal and communication skills. A good command of written and spoken English. Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - CREDITS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - CREDITSGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.Requirements:- BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering, MIS, Business Administration, Economy or related fields.- At least 2 years of system analysis experience in Banking / IT Sector, especially on Consumer and SME Loans, Commercial Loans and/or Credit Collection.- A passion for quality and continuous improvement of processes.- Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.- Outstanding organizational, interpersonal and communication skills.- A good command of written and spoken English. Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
IT SECURITY INTELLIGENCE AND ANALYTICS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
IT SECURITY INTELLIGENCE AND ANALYTICSGaranti Teknoloji
Minimum 2 years of administering and supporting Windows or Linux based Security Products.BS in Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineering or equivalent disciplinesDesired Skills:Excellent time management, strong analytical, documentation, and communication (written and verbal) skills.Hands on experience in security systems including Security Intelligence and Analytics (Splunk a plus), security auditing products like Firewall Audit, Active Directory Audit, Database Audit and Network Monitoring and Forensics Tools.Experience with process automation and/or scripting like Powershell, Bash, Perl, Python, etc.Experience with enterprise class SIEM tools (creating and modifying correlation alert rules, parsers, reports, and managing dashboards)Good knowledge of Networking Technologies. Experience with trouble ticketing and change management tools. Troubleshooting skills to resolve basic network and application or system integration issues.Teamworking, Prioritizing, Innovation, Self & Fast learning capabilities are plus.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
CYBER SECURITY SPECIALIST İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
CYBER SECURITY SPECIALISTGaranti Teknoloji
BS in Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineering or equivalent disciplines,Minimum 3 years of administering and supporting Windows or Linux based operating systems,Strong analytical, documentation, and communication skills, Experience working with  IDS & IPS Technologies, Experience with trouble ticketing and change management tools, Experience with at least one scripting language (Bash, Perl, Python, etc), Knowledge of malware families and network attack vectors, Knowledge of Network Concepts, Ability to work in and constructively contribute to team work environment and meet stringent deadlines,Ability to prioritise and multi-task, Attention to detail and document completed work, Cyber Security personnel duties include (but are not limited to):Provide detection and response to security events within the Garanti Bank, Perform IDS/IPS management and operations, Perform Sandbox management and operations, Perform Mobile and Endpoint Security management and operations, Perform Data Leakage and Classification management and operations, Ability to identify risks and recommend solutions for network and endpoint security,Maintaining information security metrics, Should understand networking technologies, such as DNS, TCP/IP, Routing,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER - QUALITY INFRASTRUCTURE İstanbul(Avr.), ... Garanti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
SOFTWARE DEVELOPER - QUALITY INFRASTRUCTUREGaranti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
BS or MS in Computer EngineeringProgramming knowledge for .Net/Java is neededExperience on quality framework development, performance testing, virtual services design is add onTool experience (nUnit/jUnit, Selenium, Unified Functional Tester, LoadRunner) is preferredPassion for quality and continuous improvement of processes and softwareStrong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' codeDemonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independentlyOutstanding organizational, interpersonal and communication skillsGood command of written and spoken EnglishMale candidates should have no military obligations or postponed for at least 2 years
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
BUSINESS ANALYST / PROCESS DEVELOPMENT İstanbul(Avr.), ... Garanti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
BUSINESS ANALYST / PROCESS DEVELOPMENTGaranti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful analyst team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team. BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering, MIS or related fields.At least 2 years of business analysis or process development experience, especially in IT sector.A passion for quality and continuous improvement of processes. Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.Outstanding organizational, interpersonal and communication skills. MSSQL knowledge is preferred. Experience or training in ITIL is a plus. A good command of written and spoken English. Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
NETWORK ENGINEER - LAN / WAN İstanbul(Avr.), ... Garanti Teknoloji
NETWORK ENGINEER - LAN / WANGaranti Teknoloji
BS in Electrical and Electronics Engineering or Computer Engineering, Knowledge and experience on Routing, Switching and Wireless technologies Preferably having Cisco certification, A passion for quality and continuous improvement of processes, Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,  Ability to work as a team member No constraints of traveling,  A good command of written and spoken English.       Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER / WEB AND SOCIAL APPLICATIONS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SOFTWARE DEVELOPER / WEB AND SOCIAL APPLICATIONSGaranti Teknoloji
Qualifications:Garanti Technology is looking for a Software Developer to extend its successful Social Platforms and Content Management developer team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills.Requirements:BS or MS in Computer Engineering,Designing, developing and maintaining software applications, user interfaces and relational databases,Experience with Java programming,Knowledge of jQuery, Spring Framework is preferableKnowledge of object oriented software development languages,Experience with web development technologies (Html/CSS/Dom/ Ajax/ Json/Javascript) and environments,• Backbone, Angular, Node• Foundation, Bootstrap• SASS frameworkKnowledge of CSS3, HTML5 is preferable,Knowledge of Multivariate TestingKnowledge of XSL / XSLTKnowledge of social platforms(Facebook, Twitter, Foursquare) and social frameworks/APIs(Spring Social, Twitter4J, Google Mirror API etc.) is preferable,Knowledge of responsive / adaptive web design and high performance web coding principals are preferable,A passion for quality and continuous improvement of processes and software,Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,A good command of written and spoken English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER / CALL CENTER APPLICATIONS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SOFTWARE DEVELOPER / CALL CENTER APPLICATIONSGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a software developer to extend its successful Call Center Applications team. Successful recruits will benefit from huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills.Requirements: BS or MS in Computer Engineering,Minimum 2 years of experience in Java (.Net preferable),Knowledge of MVC, Spring Framework is preferable,Experience with web development technologies is preferable,A passion for quality and continuous improvement of processes and software,Enthusiasm for working with web based Call Center development technologies and environments, such as voice (analysis, verification and recognition), IVR, video, email and chat technologies,Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,Good command of written and spoken English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least 2 years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER / ATM APPLICATIONS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SOFTWARE DEVELOPER / ATM APPLICATIONSGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a software developer to extend its successful ATM software development team. Successful recruits will benefit from huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills. Requirements: BS or MS in Computer or Electronic Engineering, Minimum 2 years of experience with development technologies and environments,A passion for quality and continuous improvement of processes and software, Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Good understanding of object-oriented programming and design patterns, Experience in web development technologies and environments is preferable, Experience in embedded system development is preferable, Outstanding organizational, interpersonal and communication skills, Good command of written and spoken English, Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
MOBILE APPLICATIONS / SOFTWARE DEVELOPER İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
MOBILE APPLICATIONS / SOFTWARE DEVELOPERGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Software Developer to extend its successful mobile applications developer team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills.Requirements:BS or MS in Computer Engineering,Designing, developing and maintaining software applications, user interfaces and relational databases,Knowledge of native mobile development in iOS, Android and Windows Mobile platforms,Experience with Java programming,Knowledge of object oriented software development languages, Experience with Web and Mobile Web development technologies and environments,A passion for quality and continuous improvement of processes and software,Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,A good command of written and spoken English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
TEST UZMANI / HAZİNE İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
TEST UZMANI / HAZİNEGaranti Teknoloji
Şirketimizde Hazine ve Yatırım Birimi, Kalite Güvence ekiplerinde görevlendirilmek üzere yeni ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır.Test metodoloji ve teknikleri alanlarında deneyim kazanmış ya da kazanmaya istekli,Bankacılık/Finans sektöründe Hazine domaininde deneyim sahibi,  Analitik düşünme yeteneğine sahip, detaycı, dokümantasyona önem veren, araştırmacı ve gelişmeye açık,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Askerlik yükümlülüğünü tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş (erkek adaylar için)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
TEST ANALYST / NEW GRADUATE İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
TEST ANALYST / NEW GRADUATEGaranti Teknoloji
Test metodoloji ve teknikleri alanlarında deneyim kazanmış ya da kazanmaya istekli,Analitik düşünme yeteneğine sahip, detaycı, dokümantasyona önem veren, araştırmacı ve gelişmeye açık,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Askerlik yükümlülüğünü tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş (erkek adaylar için)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
NETWORK ENGINEER/NEW GRADUATE İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
NETWORK ENGINEER/NEW GRADUATEGaranti Teknoloji
Garanti Technology,  a subsidiary of Garanti Bank, providing technical infrastructure, software development, systems management, security management and project management services to Garanti Bank and other Garanti branded financial institutions, is looking for Network Engineers to extend its network team. Recruits will benefit from extensive technical experience and knowledge of  the team members as well as development opportunities to expand their technical and personal skills in a rich environment.RequirementsNew graduates or graduates from Electronics and Communication Engineering, Computer Engineering,Electrical and Electronics Enginerring or equivalent disciplinesPreferably having CCNA and/or CCNP certifications Passion for quality and continuous improvement of processes Outstanding organizational,interpersonal and communication skills Good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
NETWORK ENGINEER - VOICE İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
NETWORK ENGINEER - VOICEGaranti Teknoloji
·        Graduates from Electronics and Communication Engineering, Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineeringor equivalent disciplines·         Knowledge of TCP/IP and network concepts·         Knowledge of Cisco Collaboration and Unified Communications Solutions·         Knowledge of IP Telephony, VoIP, IP Contact Center, network design, voice and data network integration.·         Basic knowledge of software design and programming principles.·         Basic knowledge and experience on one or more programming language(s), preferably Java.·         Preferably having CCNA and/or CCNP certifications·         Preferably having certifications and training on IP telephony applications·         Preferably having at least 1 year hands-on experience on the subject·         Passion for innovation, research and self improvement·         Passion for quality and continuous improvement of processes·         Outstanding organizational, interpersonal and communication skills·         Good command of written and spoken English·         Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
NETWORK ENGINEER - VIDEO İstanbul(Avr.), ... Garanti Teknoloji
NETWORK ENGINEER - VIDEOGaranti Teknoloji
BS in Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineering or equivalent disciplinesKnowledge of basic TCP/IP and network concepts Knowledge of network design, video, and data network integration Preferably having certifications and training on IP based video applications Preferably having at least 1 year hands-on experience on the subject A passion for quality and continuous improvement of processes Outstanding organizational, interpersonal and communication skills A good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
NETWORK ENGINEER - COMMUNICATION SERVER SERVICES İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
NETWORK ENGINEER - COMMUNICATION SERVER SERVICESGaranti Teknoloji
BS in Electronics and Communication Engineering Computer Engineering, Electrical and Electronics Engineering or equivalent disciplinesAdvanced network protocol knowledge for TCP/IP Preferably having CCNP certification System administration level operating system experience for IBM z/OS, RedHat Linux and Microsoft WindowsBasic programming and/or scripting knowledge for Java, .Net, etc. Advanced file transfer protocols knowledge for Sterling Connect Direct, FTP, SFTPBasic network security protocols knowledge for SSL, TLS IBM Sterling file transfer products knowledge is add on   Passion for quality and continuous improvement of processes Outstanding organizational, interpersonal and communication skills Good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER / CORE BANKING İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SOFTWARE DEVELOPER / CORE BANKINGGaranti Teknoloji
BS or MS in Computer EngineeringExperience in software development in Banking / IT Sector is a plus (Especially on Core Banking, Loans and Risk Proceedings, Treasury and Investment, CRM, MIS)Passion for quality and continuous improvement of processes and softwareStrong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' codeDemonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independentlyOutstanding organizational, interpersonal and communication skillsGood command of written and spoken EnglishMale candidates should have no military obligations or postponed for at least 2 years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
INFORMATION SECURITY SYSTEM CONSULTANT İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
INFORMATION SECURITY SYSTEM CONSULTANTGaranti Teknoloji
Requirements:BS/ BA degree in Engineering, Statistics, MIS or relevant departments, Prefably having CISA, CISM, CRISC, CGEIT, CISSP or any other related certificationBasic knowledge over the IT infrastructure and IT processes. Basic knowledge regarding COBIT, ITIL, SOX, ISO 27001, PCI DSS standards A passion for quality and continuous improvement of processes and software, Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills, A good command of written and spoken English, Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
MAKİNE MÜHENDİSİ İstanbul(Asya) Garanti Teknoloji
MAKİNE MÜHENDİSİGaranti Teknoloji
Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun, Bina Yönetimi konusunda min. beş yıl tecrübe sahibi, Chiller, hava santralları, VAV, yumuşatma, ısıtma kazanı, jeneratör, pompa grupları vb cihazların işletimi, otomasyonu, bakımı hakkında deneyimli,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Destek Mühendisi İstanbul(Asya) Garanti Teknoloji
Teknik Destek MühendisiGaranti Teknoloji
Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun, Bina Yönetimi konusunda min. beş yıl tecrübe sahibi,Chiller, hava santralları, VAV, yumuşatma, ısıtma kazanı, jeneratör, pompa grupları vb cihazların işletimi, otomasyonu, bakımı hakkında deneyimli,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Tercihen tesis yönetimi alanında deneyimli, Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Destek Mühendisi İstanbul(Asya) Garanti Teknoloji
Teknik Destek MühendisiGaranti Teknoloji
Bina yönetimi konusunda min. 5 yıl tecrübeli, Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun, Chiller, hava santralları, VAV, yumuşatma, ısıtma kazanı, jeneratör, pompa grupları vb cihazların işletimi, otomasyonu, bakımı hakkında deneyimli,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
DATA MODELER İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
DATA MODELERGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Data Modeler to extend its successful system team of Data Modeling. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to work with enterprise computing environments.  BS or MS in Computer / Electronics Engineering Preferably, more than 2 years of data modeling or data architect experience in Banking / IT SectorMust have working knowledge of data modeling tools. Power Designer or equivalent tool acceptable. Experience with Business Glossary or Data dictionary concepts is preferable Being familiar with  Data Governance, Meta-Data management , Lineage & Impact Analysis concepts is a plusExperience with a Data quality managment tool is a plus.Informatica is preferable.Having a Data Warehouse Data Modeling experience is also acceptable Having a database  administration experience is a plus Software development experience will be an asset (preferably .NET or  Java) Analytical  thinking and ability to define policy and standards in related data governance conceptsAdvanced organizational, interpersonal and communication skills. Must be team oriented and collaborative  Good command of written English  Male candidates are expected to have no military obligations or postponed for at least 2 years
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
APPLICATION SECURITY SPECIALIST İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
APPLICATION SECURITY SPECIALISTGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for an Application Security Specialist to extend its successful Application Security developer team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills.Requirements:BS or MS in Computer Engineering,Designing, developing and maintaining software applications, user interfaces and relational databases,Experience with Java programming,Knowledge of jQuery, Spring Framework is preferableKnowledge of object oriented software development languages, Experience with Web development technologies and environments,Responsible for authentication and authorization of in-house and 3rd Party application,A passion for quality and continuous improvement of processes and software,Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,A good command of written and spoken English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - DIGITAL CHANNELS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS ANALYST / SPECIALIST - DIGITAL CHANNELSGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Business Analyst to extend its successful Digital Channels analysis team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team.Requirements:BS or MS in Management Engineering, Industrial Engineering, Computer Engineering or related fields.Experience of system analysis in Banking / IT Sector, especially on alternative distribution channels is an asset.A passion for quality and continuous improvement of processes.Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently.Outstanding organizational, interpersonal and communication skills.A good command of written and spoken English.Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
COMMON APPLICATIONS ARCHITECT İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
COMMON APPLICATIONS ARCHITECTGaranti Teknoloji
BS or MS in Computer Engineering, Minimum 4 years of working experience in the IT industry, Expert level knowledge of Java/J2EE (Java 7 or 8) programming, Expert level knowledge of Web Services, Messaging, Javascript Libraries and Spring Technologies,Experience with SOAP and RESTful Web Services technologies (XML, JSON, CXF, Jersey, Swagger etc.),Experience with Javascript Libraries (JQuery, Modernizr, Knockout, AngularJS etc.),Experience with one or more of the JBoss, Tomcat and WebSphere application servers,Experience with SQL, Experience with test-driven development using unit testing, Experience with Source Control, Development and Continuous Integration technologies, ex: Jenkins, Maven, Nexus, GitHub, Eclipse,Experience in Agile development method is a plus, Experience with WebSphere MQ is a plus, Experience with Microservices and Cloud development is a plus, Experience with Enterprise Service Bus technologies is a plus, Keen to learn new technologies, A good command of written and spoken English, Male candidates should have no military obligations.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
IMAGE PROCESSING / SOFTWARE DEVELOPER İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
IMAGE PROCESSING / SOFTWARE DEVELOPERGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a Software Developer to participate in its Special Projects team which has vast amount of technical experience and large spectrum of infrastructural software serving other teams in the company.Requirements:Minimum BS degree in Computer Engineering / Computer Science or Electronics Engineering,Proficiency in software development using programming languages like C, C++, C# or strong will and dedication to learn,Deep knowledge and experience in Image Processing technics and algorithms,Experience with ocr engines,Energetic individual with strong desire for improvement,Fluency in English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
DATABASE ADMINISTRATOR / MAINFRAME İstanbul(Avr.), ... Garanti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
DATABASE ADMINISTRATOR / MAINFRAMEGaranti Bilişim Teknolojisi ve Tic A.Ş.
Garanti Technology is looking for a “Database Administrator / Mainframe” to extend its successful system team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to work with enterprise computing environments.Qualifications BS or MS in Computer / Electronics Engineering and relevant disciplines Experience in Oracle or SQL Databases is an asset Advanced analytical and problem solving skills A passion for quality and continuous improvement of processes Outstanding organizational, interpersonal and communication skills A good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or postponed for at least 2 years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SOFTWARE DEVELOPER / MOBILE PAYMENTS İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SOFTWARE DEVELOPER / MOBILE PAYMENTSGaranti Teknoloji
Garanti Technology is looking for a software developer to extend its Payment Systems Developer Team. Successful recruits will benefit from the huge amount of technical experience and knowledge within the team and will be given opportunities to develop analysis and design skills. Requirements:BS in Computer Engineering,Designing, developing and maintaining software applications, user interfaces and relational databases,Knowledge of object oriented software development languages, Experience with web and mobile web development technologies and environments,Excellent programming skills in Java,A passion for quality and continuous improvement of processes and software,Strong debugging skills and the proven ability to quickly understand other developers' code,Demonstrated ability to meet tight deadlines, follow development standards and to work independently,Outstanding organizational, interpersonal and communication skills,A good command of written and spoken English,Male candidates should have no military obligations or postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
BUSINESS INTELLIGENCE & ANALYTICS SPECIALIST İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
BUSINESS INTELLIGENCE & ANALYTICS SPECIALISTGaranti Teknoloji
BS/MS/PhD in Statistics, Mathematics, Economics, MIS, Industrial Engineering or related fieldsExperience in widely used statistical modeling tools, preferably in SAS or R Proficiency with SQL and knowledge inBig Data technologies such as Hadoop ecosystem, Spark, Python is a plusIn-depth quantitative background with excellent analytical skillsAbility to manage different tasks/projects simultaneously and maintain productivity under pressureAbility to apply critical thinking and problem solving skills and to show an understanding of issues from both business and technical perspectivesThorough organizational, interpersonal and communication skills as the role involves frequent customer meetings, and presentationsHigh contribution to effective teamwork A good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or have them postponed for at least two years
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
TEST UZMANI / STEP İŞ GELİŞTİRME İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
TEST UZMANI / STEP İŞ GELİŞTİRMEGaranti Teknoloji
Şirketimizde Step İş Geliştirme Birimi, Kalite Güvence ekiplerinde görevlendirilmek üzere yeni ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır.Test metodoloji ve teknikleri alanlarında deneyim kazanmış, Bankacılık/Finans sektöründe MIS, CRM ve benzer domainlerde deneyim sahibi,  Analitik düşünme yeteneğine sahip, detaycı, dokümantasyona önem veren, araştırmacı ve gelişmeye açık,Etkin iletişim becerilerine sahip, ekip çalışması ve problem çözme konularında yetkin,Askerlik yükümlülüğünü tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş (erkek adaylar için)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SİSTEM MÜHENDİSİ / MOBİL UÇ KULLANICI TEK İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
SİSTEM MÜHENDİSİ / MOBİL UÇ KULLANICI TEKGaranti Teknoloji
Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği / Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinden mezunUç noktada yer alan cihazlar (Windows, Mac OS, iOS, Android işletim sistemine sahip cihazlar) ve uç nokta yönetim sistemleri (MDM, SCCM, AD / Group Policies vb.) konularında deneyimliAskerlik görevini tamamlamış ya da en az iki yıl süre ile tecil ettirmiş Akıcı seviyede yazılı ve sözlü İngilizce seviyesine sahip İleri seviyede analitik düşünme ve problem çözme yetkinliğine sahip
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
UNIX PLATFORM VE UYGULAMA MÜHENDİSİ İstanbul(Avr.), ... Garanti Teknoloji
UNIX PLATFORM VE UYGULAMA MÜHENDİSİGaranti Teknoloji
Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği / Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinden mezunOrta katman yönetimi (Websphere,Weblogic,JBoss) konularında deneyimli Askerlik görevini tamamlamış ya da askerliği minimum 2 yıl tecilli Akıcı seviyede yazılı ve sözlü İngilizce seviyesine sahip İleri seviyede analitik düşünme, sunum ve problem çözme yetkinliğine sahip
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
PROJECT MANAGER/CORE BANKING İstanbul(Avr.) Garanti Teknoloji
PROJECT MANAGER/CORE BANKINGGaranti Teknoloji
Garanti Technology, a subsidiary of Garanti Bank providing technical infrastructure, software development, systems management, security management and project management services to Garanti Bank and other Garanti branded financial institutions, is looking for Project Manager to join its outstanding workforce.Requirements:BS in Management Engineering, Industrial Engineering, Mathematics Engineering, Computer Engineering, Business Administration or related fields.Minimum 3 years of project management or software development experience preferably in financial companies / banksAdvanced analytical and problem solving skills A passion for quality and continuous improvement of processes Demonstrated ability to meet tight deadlines and to follow company standards and proceduresOutstanding organizational, interpersonal and communication skills A good command of written and spoken English Male candidates should have no military obligations or have them postponed for at least two yearsPreferably holding PMP certificate
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı