Sağlam ve esnek İK platformları yaratılmalı

Goodyear Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ajda Pak, çalışanların beklentilerini karşılayabilmek ve mutlu bir çalışma ortamı oluşturabilmek için İK’nın ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek sağlam ve esnek bir yapıda olması gerektiğine inanıyor.

goodyear-ajdapak

Avusturya Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık Bölümü’nde eğitim alan Goodyear Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ajda Pak, iş görüşmesine gittiği şirketin genel müdürünün tavsiyesiyle hiç aklında yokken İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başlar. Bununla ilgili olarak Viyana’daki sosyal danışmanlık tecrübesinin İK ihtiyaçlarıyla birebir örtüştüğünü ifade eden Pak, “Lisede küresel zihniyetli bir birey olmayı, üniversitede ise insan ve davranış bilimlerine ilişkin edindiğim bilgi birikimiyle insanı tanımayı, gözlemlemeyi ve insanı bütünsel görme bakış açımı geliştirdiğimi düşünüyorum” diyor. İK alanında çalışanların edinmesi gereken en önemli özelliği, “iş ortağı yetkinliğine sahip olma” şeklinde tanımlayan Pak, Goodyear İnsan Kaynaklarında önemli sorumluluklar üstleniyor. Goodyear’da “One Team – Tek Takım” yaklaşımını global olarak sahiplendiklerini anlatan Pak, İK alanındaki 22 yıllık deneyimlerini aktarıyor.

Aday olarak yaptığınız ilk mülakatı ve İK uzmanı olarak yaptığınız ilk mülakatı hatırlıyor musunuz?

Aday olarak ilk görüşmem 1993 yılında bir teknoloji şirketinin genel müdürüyle yaptığım görüşme oldu. Maalesef İK yöneticisi olarak ilk işe alım mülakatımı üzerinden çok zaman geçmesi sebebiyle hatırlayamıyorum.

İnsan Kaynakları alanında sahip olunması gereken en önemli özellik nedir sizce?

İK alanında çalışanların edinmesi gereken en önemli özellik, iş ortağı yetkinliğine sahip olmaktır. Şirketin nasıl para kazandığı, değer zinciri, müşterilerinin kim olduğu, müşterilerin şirketin ürün ve hizmetlerini neden aldıkları hakkında bilgiye sahip olmalı. Yine destek verdiği iç müşterilerinin yani organizasyondaki tüm fonksiyonların neler yapması ve birlikte nasıl çalışması gerektiğini çok iyi anlamalıdır ki İK uygulamalarını şirketin stratejisiyle uyumlu hale getirmeye yardımcı olabilsin.

En ideal çalışma ortamını sağlamak, üretkenliği ve motivasyonu en üst seviyede tutabilmek için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz?

Goodyear’da “One Team – Tek Takım” yaklaşımını global olarak sahipleniyoruz. Bu yaklaşım çalışanlarımıza güvenli ve açık bir ortam yaratmayı kapsıyor. Burada hedeflediğimiz herkesin işimizle ilgili her fikrini açıkça ve çekinmeden paylaşabildiği, her bir çalışanın işimizin her alanı hakkında bilgilerle donatılarak sadece kendi kişisel sorumlulukları hakkında değil, başka fonksiyonların faaliyetlerine yönelik de yeni fırsatlar hakkında görüşlerini ifade etmeye teşvik edildiği bir ortam oluşturmak. Bu yaklaşım ayrıca, her zaman yapılan iş hakkında fikir beyan ettiğimiz ancak hiçbir surette kişiye yönelik yargı ve varsayımlarda bulunmadığımız, yeni fikirleri ve girişimleri destekleyen bir tutum içeriyor.

Deneyimli bir İK profesyoneli olarak önümüzdeki dönemde İK alanında hangi konuların dikkat çekeceğini öngörüyorsunuz?

Bildiğiniz gibi demografik değişimler daha çeşitli ve birden fazla kuşağı barındıran bir işgücü yaratıyor. Yeni jenerasyonların katılımıyla gençlerin beklentileri, teknolojinin de etkisiyle farklılaşmaya başlıyor. Örneğin Y jenerasyonu yaratıcılığa önem veriyor, çok daha tezcanlı ve onlarla olan iletişimde farklı yöntemler kullanılmasını gerektiriyor. Bu kapsamda, sosyal medyanın etkileri yadsınamaz bir hal alıyor. Günümüzde, Z kuşağının nasıl bir çalışma arkadaşı olacağını konuşmaya başladık. Çalışanların beklentilerini karşılayabilmek ve mutlu bir çalışma ortamı oluşturabilmek için şirketlerin ve tabii ki İK’nın bu ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek sağlam ve esnek bir İK platformu yaratması gerekiyor. İK yetkinliklerinin gözden geçirilmesi ve İK uygulamalarının sürekli güncel tutulması ve yeniliklere entegre olarak geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Her seviyede liderlik gelişimi de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kurumların İK gündeminin üst sıralarında yer alıyor.

Şirketinizin İnsan Kaynakları alanındaki politika ve uygulamalarından bahseder misiniz? Goodyear’ın en çok inandığınız ve sizi etkileyen stratejisi nedir?

Goodyear’ın İK stratejisini, “İşin gerekliliklerini, çalışanlarımızın ihtiyaçlarıyla dengelemek” şeklinde özetleyebilirim. İK misyonumuz ise şirket içinde değerli bir iş ortağı olarak tanınan, şirket dışında ise İK alanındaki örnek uygulamalara göre referans olarak gösterilen küresel bir organizasyon olmak. Ayrıca İK iş süreçlerine göre global seviyede kabul görmüş standartları uygulayarak, organizasyonumuza rekabetçi avantaj sağlamak da misyonumuzun ana yapıtaşlarından biri.

goodyear-ajdapak2İşe alım süreciniz nasıl işliyor? Adayların niteliklerini belirlemek için ne tür stratejileri takip ediyorsunuz?

Goodyear işe alım süreçlerini güçlü yeteneklerin şirkete katılması için tasarlayan bir şirket. İşe alım süreçlerinde adayların yetenekleri ve yetkinlikleri çeşitli araçlarla değerlendirilir ve görüşmeler yetkinliklere göre gerçekleştirilir. Adayların yetenek ve yetkinliklerinin gözlemlenmesi amacıyla sunumlar simulasyonlar, vaka çalışmaları ve yetenek ölçümleme araçları kullanılır. Ayrıca kişilik envanterleri ile adayların pozisyona ve Goodyear Değerleri’ne uygunluğu değerlendirilir.

Goodyear Türkiye olarak bu yıl “En İyi İşveren” ödülünü aldınız. Şirketiniz, İK’nın hangi alanlarında gelişim ve değişim yaşayarak bu sertifikayı kazandı?

Goodyear Türkiye İnsan Kaynakları alanındaki politikaları ve uygulamalarıyla, sektöründe tanınmış bağımsız bir kuruluş olan Top Employers Institute tarafından “En İyi İşveren” ödülüne layık görüldü. “Çalışanlarına en yüksek standartları” sunduğunu kanıtlayan katılımcı kuruluşları ödüllendiren Top Employers Institute tarafından “Top Employer Türkiye” (En İyi İşveren – Türkiye) olarak değerlendirilmek, şirketimizin birinci sınıf İnsan Kaynakları çalışmalarına ve başarılarına verilen en mükemmel ödül diyebilirim. Bu ödül motivasyonu ve bağlılığı yüksek, yetenekli çalışanları kendisine çeken ve bünyesinde tutan bir organizasyon oluşturma yolundaki daimi kararlılığımızın somut bir kanıtı oldu. Değerlendirmede bulunan üç ana kriteri sağlayarak başarıyla hayata geçirilen uygulamalar yaptığımızı ifade edebilirim. Bunlardan ilki oryantasyon. Bu alanda hem içerik hem uygulama yöntemleri olarak geliştirmeler yaptık. Bununla birlikte, işe alım süreçlerimizi iyileştirdik ve etkin performans yönetiminin şirketimizin DNA’sına uygun bir şekilde ve her seviyesinde eksiksiz ve zamanında uygulanmasını sağladık.

Emekli olduktan sonra gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz ya da yapmayı düşündüğünüz bir iş var mı?

Benim için “emeklilik”, tabir-i caizse köşeme çekilip oturmak olmayacak. Emekli olduktan sonra da mutlaka üretken olmaya devam edeceğim. Hangi iş alanı olacağı konusunda kesin bir fikre henüz sahip değilim. Ancak emin olduğum tek husus, ne yaparsam yapıyım, farklı statülerden ve mağduriyet yaşamış kadınlarımızla okumak, üretmek için çalışmaya gönüllü gençlerimizi kapsayacak, muhakkak sosyal bir sorumluluğu da içinde barındıran bir projeyi hayata geçirecek oluşum…

Ajda Pak ünlülerden bir İK ekibi oluştursa, ekibinde kimler olurdu?

Meryl Streep Aklıma ilk gelen isim Meryl Streep oldu. Dünyaca ünlü ve defalarca Oscar ödülünü kazanan bu başarılı aktrisi ekibimde istememin sebepleri ise kendisinde gördüğüm öğrenme arzusu, yaratıcılığı ve rollerine hazırlanırken disiplinli bir yaklaşıma sahip oluşu. Bir diğer isim olarak Karşıyaka Basketbol Takımı Teknik Direktörü Ufuk Sarıca’yı sayabilirim. Her şeyden önce son derece disiplinli, hedefleri ve hayalleri olan, bunlara ulaşmak için de çalışan ve ekibini peşinde sürükleyebilen, heyecanını çalışma arkadaşlarına aktarabilen, güçlü bir lider oluşu ilgimi çekiyor.

 

Yazar: Melike Çetinsaraç


Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Altı yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.

4 yorum yapıldı - “Sağlam ve esnek İK platformları yaratılmalı”

 1. YETKİN AKKOÇ

  May 25. 2016

  en iyi işveren ödülünüz hayırlı olsun diğer firmalara inşallah örnek olur.en büyük ödülleri almanız dileğimle

 2. Mehmet Ali Yücel

  Ağu 31. 2016

  Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. mustafa ilter

  Eki 03. 2016

  Keske goodyear engelli personel de alsa ozaman daha etkili olur. Mustafa ilter

 4. gaye

  Oca 03. 2017

  Minumum 4 yil is tecrubesi, cost accounting, financial statements analiz yetenegi, mba, cfa ya da cma kosulu aranan financial analyst pozisyonuna hic tecrubesi olmayan, yeni mezun birinin Kocaeli, GoodYear da ise alindigini gormek biraz hayal kirikligi yaratti. En iyi isveren odulune bu davranisin pek yakismadigini dusunuyorum. Firmalarin ‘tanidik torpili’ girdabindan kurtulmasi gerekiyor.

Görüşlerinizi yazın

Önceki yazıyı okuyun:
batman
Perakende sektöründe karşılaşılan 10 müşteri tipi

Çalışanın müşteriyle birebir temas kurduğu perakende sektöründe en önemli noktalardan biri, müşterilerle iyi bir iletişim kurup onların memnuniyetini sağlamak. Her müşteriyle...

Kapat