Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1986


www.karel.com.tr 

 

KAREL ELEKTRONİK SANAYİ ve TİCARET A.Ş.


 

Karel Elektronik A.Ş.,1986 yılında, telekomünikasyon sektöründe, dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek ülkemiz şartlarına en uygun sistemleri tasarlamak ve üretmek amacıyla, tamamen yerli sermaye ile kurulmuştur.

Karel misyonunu, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu yeni ürün geliştirmek ve bu ürünlere paralel olarak pazar yaratmak, pazarı büyütmek, satış ve satış sonrası hizmetleri organize etmek olarak belirlemiştir. Şirket istikrarlı performansı, sektöre getirdiği yüksek standartlar, %50'yi aşan pazar payı ve pazar oluşturucu rolü ile sektörün lideri konumundadır. Karel’in başlıca faaliyet alanları;

Elektronik Haberleşme Ürünleri Tasarım ve Üretimi,

Elektronik Kart Üretim Hizmetleri,

Telekomünikasyon Altyapı Hizmetleri,

Savunma Sanayi Tasarım ve Üretim Hizmetleri,

Görüntülü İletişim - Güvenlik Sistemleri üzerinedir.

 

Ürünler 

Karel; Savunma Sanayi Projeleri kapsamında, uluslararası ve ulusal güvenlik standartlarını içerecek şekilde üretimden Ar-ge’ye her aşamada hizmet vermektedir. Bu bağlamda; alt sistem tasarımları, elektronik kart tasarımları, sistem ara yüzü yazılımı tasarımları, elektronik kartlar için gömülü yazılım tasarımları, test planlarının hazırlanması, elektronik kart üretimi, ICT ve fonksiyonel testlerin yapılması gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Elektronik Kart Üretimi faaliyetleri, Aselsan, Roketsan, Tai vb. Savunma Sanayi firmalarının yanı sıra, beyaz eşya sektöründe de yürütülmektedir. Hizmet verilen firmalar arasında, Türkiye’de Arçelik, Beko, yurtdışında Applied Energy, INCA gibi markalar bulunmaktadır. Ürün çeşitleri arasında; ara mamul olarak beyaz eşya elektronik kartları, modem kartları vb. bulunmaktadır.

Telekomünikasyon faaliyetleri kapsamında; Kurumsal Projeler Satış ve Uygulama Grupları, telekomünikasyon ve kurumsal alanlarda ekipman tedariği, planlama, optimizasyon, proje yönetimi, survey, montaj, devreye alma, servis, fiber optik transmisyon sistemleri, IP Radyo Link (R/L), WIMAX eğitim ve servis sonrası hizmetleri vermektedir. Türk Telekom, Avea, Turkcell ve Turkcell Superonline gibi şirketlerden alınan projeler, planlamadan kuruluma kadar anahtar teslim bir anlayışla yürütülmekte ve bu projeler kapsamında Türkiye’nin pek çok ilinde yer alan baz istasyonlarının bakım – çözüm ortaklığı titiz bir anlayışla sağlanmaktadır.

Karel'in haberleşme ürünleri yelpazesi çeşitli kapasitelerde elektronik telefon santrallerini ve bu santrallerle birlikte kullanılabilen özel telefon setlerini, sesli yanıt sistemlerini, bilgisayar arabirimlerini, özel amaçlı haberleşme ürünlerini ve telsiz haberleşme arabirimlerini içermektedir. Ürün sunumu faks cihazları, robot operatör sistemleri ve telsiz telefonlarla zenginleştirilmiştir. 

Ek olarak; Karel'in ürün çeşitleri arasında; tümleşik iletişim, çağrı merkezleri, entegrasyon ürünleri, CCTV, hırsız / yangın alarm sistemleri ve apartman konuşma sistemleri de yer almaktadır.

 

 

Satış-Pazarlama

Yaklaşık 400.000 adet kurulu PABX sistemi; yıllık ortalama 450.000 adet hat/ 30.000 adet sistem satışı; küçük santral pazarında %75 ve toplam santral pazarındaki %50 payı ile Karel Türkiye'de PABX pazarının lideridir. 

Faks, telsiz telefon ve standart telefon pazarlarının her birinde %10 pazar payına sahiptir.

Karel; Savunma Sanayi ve GSM sektöründe de pek çok ihaleye girmekte ve alınan projeler doğrultusunda geniş çaplı çalışmalar yürütmektedir.

Karel'in yurt içi satış ve satış sonrası hizmet organizasyonu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Van'daki ana birimlere bağlı olarak çalışan tüm yurda yayılmış 250'yi aşkın, deneyimli Yetkili Satıcıdan oluşmaktadır.


 

İhracat Faaliyetleri 

Haberleşme sektöründe bir dünya markası olmayı hedefleyen Karel, 1990 yılından itibaren yurt dışı pazarlara da yönelmiştir. Bu amaca yönelik pazarlama yatırımları ve kalite, fiyat ve teknolojik açıdan rekabet şansına sahip ürünleri sayesinde bugün aralarında İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri de olmak üzere 20'den fazla ülkeye ürün ve teknoloji ihraç etmektedir.


 

Özel Projeler

Karel, standart ürünlerinin yanı sıra, Türk Telekom, Aselsan gibi kamu kuruluşları ve güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda anahtar teslimi sistemler ve ürünler de sunmaktadır. Bu çalışmalarda satış sonrası destek hizmetleri de Karel tarafından verilmektedir. Ayrıca, gerekli durumlarda, talepleri karşılamak amacıyla yurtdışı ve yurtiçinden teknoloji ve çözüm sağlayıcı iş ortaklarıyla birlikte çalışılmakta ve bu firmalarla stratejik işbirlikleri gerçekleştirmektedir.


 

Personel Profili

Karel, İstanbul Genel Müdürlük, Ankara Üretim Tesisleri (OSB), Ankara Ar-Ge Merkezi, İzmir, Antalya, Bursa ve Van Bölge Müdürlükleri olmak üzere toplam 7 lokasyonda faaliyet göstermektedir. Kuruluşundan bu yana Üretim Tesisleri bünyesinde yer alan Ar-ge Merkezi ve bağlı birimler, 1.6.2005 tarihinde Bilkent Cyberpark’a taşınmış ve Karel Ar-ge San. ve Tic. A.Ş. adı altında ayrı bir şirket olarak faaliyete geçmiştir. Karel genelinde, 63’ü yönetici ve 195’i mühendis, toplam 1453 çalışanı bulunmaktadır. Çalışanların % 21’i üniversite / yüksek lisans / doktora, % 74’ü lise / meslek lisesi/ meslek yüksek okulu ve %5’i ilköğretim eğitimi almıştır.

 

Ar-Ge Faaliyetleri

Kuruluşundan bu yana elektronik sektöründe teknolojik birikimin firma bünyesinde özümsenmesi ve rekabet gücü yüksek ürünler-çözümler oluşturulması ilkesini benimseyen ve herhangi bir lisans veya know-how bağımlılığı olmayan Karel, her tür elektronik tasarımı yapabilecek ve doğrulayabilecek eleman ve ekipman gücü ve bilgi birikimine sahiptir.

Yeni ürün ve sistem geliştirme faaliyetleri, Ankara Bilkent Cyberpark’ta  bulunan Karel Ar-Ge bünyesinde yürütülmektedir.

90’I aşkın mühendis çalışanıyla Karel Ar-Ge, Haberleşme Elektroniği ve Endüstriyel Elektronik sektöründe, mühendislik gücü, ekipman ve bilgi birikimi açısından Türkiye ortalamasının üzerinde çok saygın bir konuma sahiptir.

 

Üretim Tesisleri

Karel'in Ankara OSB'de 13.000 m2' si kapalı olmak üzere toplam 20.000 m2 alana kurulu tesislerindeki Üretim Tesisleri’nde, üretim, üretim planlama, satınalma, kalite ve insan kaynakları faaliyetleri yürütülmektedir. Üretim için en son teknoloji dizgi ve test makinaları kullanılmakta; yatay, dikey ve yüzey monte teknolojileri uygulanmaktadır.

 

Faaliyet gösterdiği sektörler: Elektrik & Elektronik,Telekomünikasyon

Firma web sitesi: www.karel.com.tr


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 08.00 - 17.30


Sosyal ve Yan Haklar
Servis
Kreş
YemekhaneKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 6
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
SATINALMA UZMAN YARDIMCISI Ankara Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
SATINALMA UZMAN YARDIMCISIKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Şirketimizin  Yan Sanayi ve Stratejik  Malzeme  Satınalma Müdürlüğünde görevlendirilmek üzere aşağıdaki niteliklere sahip Satınalma Uzman Yardımcısı aranmaktadır: Üniversitelerin Makina Mühendisliği / Metalurji ve Malzeme Yönetimi / Maden Mühendisliği bölümlerinden mezun, Özellikle metal işleme, mekanik malzeme, talaşlı imalat gibi saç-metal üretim yöntemleri bilgisine sahip, Teklif alma ve değerlendirme prensiplerini / tekniklerini bilen, İyi seviyede İngilizce bilgisine sahip, Ms Office programlarına hakim, Müzakere yeteneği olan, Stres ve zaman yönetiminde başarılı, İletişim yeteneği kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, Aktif araç kullanabilen, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış adaylar aranmaktadır. İş tanımında belirtilen konularda iş deneyimi tercih nedenidir.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
OFİS DESTEK ELEMANI Kayseri Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
OFİS DESTEK ELEMANIKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
En az Meslek Yüksek Okulu mezunu,Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış,Gsm baz istasyonu sektöründe en az 2 yıl deneyimli,MS Office programlarını, özellikle ileri düzey Excel kullanabilen,Maximo / Atlas program deneyimi olan,Planlama, analiz etme ve raporlama konularında deneyimli,Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek,Seyahat engeli olmayan,  aktif araç kullanabilen,Kayseri ilinde ikamet eden,  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
AR-GE SAYISAL TASARIM MÜHENDİSİ Ankara Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
AR-GE SAYISAL TASARIM MÜHENDİSİKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
- Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,- Sayısal donanım tasarımı konusunda en az 3 yıl tecrübeli,- Elektronik alanında araştırma ve geliştirme yapmaya istekli olan,Cyberpark-Bilkent Ankara'da görev yapabilecek adaylar aranmaktadır.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
AR-GE YAZILIM MÜHENDİSİ Ankara Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
AR-GE YAZILIM MÜHENDİSİKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
İngilizce eğitim veren Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun, Web tasarımı ve kodlaması, HTML5, Javascript, CSS3 konularına hakim, Perl, Phyton, Node JS script dilleri ve geliştirme ortamları konusunda bilgi sahibi, Nesne tabanlı yazılım mimari desenlerine ve C++ programlama diline hakim, İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri ve NOSQL veritabanları hakkında bilgili, İyi derecede İngilizce bilen, Analitik düşünme ve problem çözme yetkinliğine sahip, Ekip çalışmasına uygun, sorumluluk sahibi ve iletişimi kuvvetli, Değişime açık, yeni teknolojileri öğrenmeye istekli, Araştırmacı, yaratıcı ve sonuç odaklı, Erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
AR-GE MÜHENDİSİ (DONANIM TASARIM) Ankara Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
AR-GE MÜHENDİSİ (DONANIM TASARIM)Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
İngilizce eğitim veren üniversitelerin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun, Tercihen donanım tasarım konusunda tecrübeli, Şematik baskı devre tasarım araçlarında deneyim sahibi (Orcad ,Pcad, Mentor vb) Elektronik komponent bilgisi kuvvetli,  Erkek adaylar için askerlik hizmetinin tamamlamış.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
MOBESE TEKNİSYENİ Gaziantep Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
MOBESE TEKNİSYENİKarel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Tercihen MYO' nın Elektrik & Elektronik bölümlerinden mezun,Kamera ve Güvenlik Sistemleri kurulum ve arıza giderme işlerinde deneyimli,Aktif olarak araç kullanabilen ve yurtiçi seyahat engeli bulunmayan, Etkin iletişim kurabilen, MS Office Programlarını etkin kullanabilen, Sonuç odaklı ve takım çalışmasına yatkın,Gaziantep’te ikamet  eden, 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı