Çocukken öğrenilen liderlik dersleri

Bugün en iyi yönetici koçlarının size vereceği liderlik derslerini aslında siz çocukken öğrendiniz. Çocukluğunuzda anlatılan pek çok şey nasıl iyi bir lider olabileceğiniz konusunda size yol gösteriyor.

cocukluk73647474

Ailenizin ve ilkokul öğretmenlerinizin size çocukken öğrettiği birçok şey, bugün aslında en iyi yönetici koçlarının size iyi bir lider olabilmeniz için tavsiyede bulunurken söyleyeceği sözleri oluşturuyor. Eğer liderlik koltuğuna henüz oturuyorsanız ve yolun çok başındaysanız iyi bir lider olmak için çocukluğunuzdan feyz alabilirsiniz. Tasarımcı, Konuşmacı, Design the Life You Love’ın Yazarı Ayşe Birsel’e göre çalışanların istedikleri gibi bir lider olabilmeleri için çocukken kendilerine söylenen sözleri hatırlamaları gerekiyor.

Teşekkür etmek

Çocukluğunuza dönecek olursanız, anneniz veya sizi eğiten kişilerin ilk öğrettikleri cümlelerin başında teşekkür etmenin yer aldığını hatırlarsınız. Aynı şekilde teşekkür etmek, iş hayatının olmazsa olmazlarından biridir. Ve elbette, iyi liderlerin en önemli özelliklerinin başında verilen emeğe, gösterilen çabaya ve daha birçok şeye teşekkür etmeleri gelir. Çalışanlarının değerinin farkında olan, yaptıkları iş nedeniyle onlardan takdirini ve teşekkürünü esirgemeyen liderler, diğer liderlere göre daha başarılı olur.

Daha çok dinlemek, daha az konuşmak

Ailelerin sıklıkla öğütledikleri bir diğer şey ise çocuklarının daha çok dinlemeleri, daha az konuşmaları yönündedir. Nitekim iş dünyasında da aynı kural geçerlidir. Takım arkadaşlarına kulaklarını tıkamayan, onları dinlemesini bilen liderler, daha hızlı ve daha kolay çözüm üretebilir ve vakit kaybı yaşamadan sorunların üstesinden daha hızlı gelebilirler.

Nazik olmak

Çevrenizdeki insanlara, ailenize, arkadaşlarınıza karşı nazik olmanız da yine aileler tarafından üstünde en çok durulan konular arasında yer alır. Çocukken öğretilen bu kural liderler için de geçerlidir. Eğer çevrenizdeki tüm insanlara saygı gösterir ve nazik olursanız size de nazik davranıldığını görürsünüz.

Oynamak

Çocukların dünyasında birçok şey oyunla, oynamakla alakalıdır. Ve çocuklar birçok şeyi oynarken öğrenirler, hayal ederken oyunlardan faydalanırlar ve oyun oynarken hata yapmaktan korkmazlar. Çocukken yaptığınız gibi iş hayatında da oyun oynayarak yeni fikirlerin oluşmasına, yaratıcılığınızı kullanmaya gayret edin. Çünkü pek çok kişi oyun oynarken çocuklaşır ve hata yapmaktan korkmaz. Bu nedenle oyun oynamayı iş hayatınıza adapte ederek, hata yapmaktan korkmayarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Mehlika Akgün


Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

3 yorum yapıldı - “Çocukken öğrenilen liderlik dersleri”

 1. ölçü trafsu

  Mar 31. 2017

  çok başarılı bir yazı paylaşımı olmuş tebrik ediyorum

  Reply to this comment
 2. Özgür tuncer

  Nis 01. 2017

  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz. Bizler evlatlarımızı çocuklen kararlılıkla böyle yetiştirirsek , gelecek Türkiye için hala umut var demektir.

  Reply to this comment
 3. Damla

  Nis 07. 2017

  Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler.

  Reply to this comment

Görüşlerinizi yazın