İş görüşmesinde hatayı nerede yapmış olabilirsin?

İş başvurusunda bulunuyor ancak mülakat daveti almıyor, iş görüşmesine gittiğinde geri aranmıyor ya da “Tamam, bu kez oldu!” derken işe alınmıyorsanız, tüm dış etkenlerin dışında belki de bir şeyleri eksik ya da hatalı yapmış olabilirsiniz. 

guclu_kadin838383

İş arama süresi uzadıkça pek çok aday umutsuzluğa kapılır ve motivasyonunu kaybeder. Ancak iş arama sürecinin uzamasında sizden kaynaklanmayan pek çok etken de söz konusu olabilir. Sektördeki sıkıntılar, yoğun rekabet ortamı, ekonomik nedenler ve daha fazlası… Tüm bu etkenlerin yanı sıra iş arama sürenizin gereğinden çok uzadığını düşünüyor ve boşa kürek çektiğiniz hissine kapılıyorsanız belki de CV’nize, önyazınıza yeniden bakmanızda ya da bakış açınızı değiştirmenizde fayda var.

CV’nizi ve önyazınıza yeniden baktınız mı?

İş arama sürecinde CV’nin önemine daha önce yazdığımız makalelerde yer vermiştik. Nerede hata yaptığınızı veya CV’nizi nasıl destekleyebileceğinizi görmek için CV’nizi eleştirel bir gözle yeniden ele alın. Özgeçmişinizi düzenlerken daha genel veya klişe görünen bölümleri daha özgün hale getirebilir ve rakiplerinizden farklı olduğunuz noktaları vurgulayarak özgeçmişinizi daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra iş başvurularınızda yazdığınız önyazının basmakalıp olmamasına ayrıca gayret gösterin. Önyazınızda CV’nizde yer alan bilgileri  tekrar etmek yerine o işi kapmak için bir fırsat olarak görerek hareket etmelisiniz.

Dikkat çekici bir CV’ye sahip olmak için “CV’nizi daha etkili bir hale getirmek için rakamları nasıl kullanabilirsiniz?” yazısını; başarılı bir önyazı için ise “Etkili bir önyazı için 10 ipucu” yazısını okuyabilirsiniz.

Fırsatlara açık mısınız?

Beklentileri yüksek tutup, önlerine çıkan fırsatları görememek de adayların iş arama sürecinde yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Hırsınızın, beklentilerinizin veya kriterlerinizin olması doğal, ancak bu durum kimi zaman önünüze çıkan fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Örneğin adayların büyük bir çoğunluğu büyük şirketlerde çalışma eğiliminde olduğu için karşısına çıkan diğer fırsatları görmek istemez. Böylesi bir durumda da deneyim kazanma ve bir şirketin iç işleyişini görme olanağını kaçırır. Bunun yerine gerçekten neyi istemediğinize karar vererek harekete geçin ve karşınıza çıkan fırsatları derinlemesine inceleyerek şansınızı artırın.

Geri aranmıyor musunuz?

İş arama sürecinde başvuruda bulunuyor, iş görüşmesine gidiyor ancak geri aranmıyorsanız, iş görüşmesine gitmeden önce tam anlamıyla bir hazırlık yapmıyor olmanız ya da görüşmede farkında olmadan hata yapıyor olmanız olası. İş görüşmelerinde sorulacak sorulardan, uzmanın karşısındaki tavrınıza, deneyimlerinizi anlatma biçiminizden sektör ve başvurduğunuz pozisyon hakkındaki bilginize dek her şeyin bir bütün olarak ele alındığını unutmayın. Mülakatta başarılı olmak için hazırlık sürecinde eksiklerinizi tamamlayın ve pozisyona olan uygunluğunuzu karşı tarafa tam anlamıyla aktarın.

Son görüşmede mi eleniyorsunuz?

Söz konusu durum ise çoğunlukla adayın ilk görüşmeleri başarıyla tamamlaması; görüşmeler nihayete ermek üzereyken elenmesi suretiyle gerçekleşiyor. Pozisyona olan uygunluğunu ve işi yapabileceğini görüşmeyi yaptığı uzmana ikna etmek üzerinde olan pek çok aday son süreçte birtakım nedenler sebebiyle elenir. Bunun sonucunda ise adaylar umutsuzluğa kapılmanın yanı sıra hiçbir ilerleme kaydedemediğini düşünerek motivasyonunu kaybeder. Ancak yapılan başvurulardan ve iş görüşmelerinden henüz sonuç alınamaması sürecin hep aynı şekilde olacağı anlamına gelmez.

Bu nedenle her zamankinden daha rekabetçi ortamın var olduğunu unutmayın. Sabırlı olmak iş bulmanın en önemli etkenlerinden biri.  Sürecin başından sonuna sabırlı davranarak, başarısız olunan mülakatlardaki hataları tespit ederek, hatalardan dersler çıkararak, girilen tüm mülakatlarda kendinizi ilk kez tanıtıyormuşçasına tanıtarak,  azminizi koruyarak ve işe olan istekliliğinizi her mülakatta göstererek başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yazar: Mehlika Akgün


Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

9 yorum yapıldı - “İş görüşmesinde hatayı nerede yapmış olabilirsin?”

 1. kamil kaya

  Nis 19. 2017

  cv var ama belki şimdi daha çok iyi olur .yardım edermisiniz

  Reply to this comment
 2. Levent

  Nis 19. 2017

  Heralde yaş konusunda​n dolayı kimse aramıyor.Bende zaten hiç ilgilenmiyorum.size iyi çalışmalar dilerim

  Reply to this comment
 3. bahriye

  Nis 19. 2017

  Otomotiv sektorunde calistim uretim kalite kontrol her yerde sevilen seri calisan biri oldum

  Reply to this comment
 4. bahriye

  Nis 19. 2017

  Uretimde calisan ve seri kalite operatoru de yaparim sevilen saygi gordum birisiyim calismama deger veririm hedefim herzaman ilerlemek

  Reply to this comment
 5. Seda

  Nis 21. 2017

  Hatayı evlenmekle ise girmeden hamile kalmakla yapmış olabilirim !! Birde Türkiye’de meslek sahibi olmaya çalışmakla en büyük hatayı yapıyoruz zaten yas 25 ben daha ise gireceğim

  Reply to this comment
 6. yOnus Karaağaç

  Nis 21. 2017

  Az ücretle çok iş yaptırmaya çalışan işveren zihniyeti. Muracat fazla olunca seçenekde çoğalıyor. Örnek billurtuz aş şuan hla aktif ilanı var. ama ben işbaşı yapalı 4 ay oldu. deneme süresi bitince üçret kunuşalım dediler. deneme süren bitti. kadroya geçtin dediler. üçret yok zamanı geçti yılda birdefe düzenleme yapıyoruz dediler. çoğu şirket bu şekilde insan kaynaklarını sömürüyor. ne yapmak lazım. Aynı şekilde Başka şirketlerle de çalıştım. Verilen söz tutulmayınca ayrılmak zorunda kaldım . birde bakmışım yıllar geçmiş ama hala aynı yerdeyim. nasıl olacak bu

  Reply to this comment
 7. Sibel

  Nis 23. 2017

  Türkiye’nin en başarılı bankacısı olucağım..

  Reply to this comment
 8. Abdulhakim SÜREN

  Nis 26. 2017

  Park Elektrik Ciner Gurubu Maden İşletmesinde çalışıyorum Değirmenler Hız Konvektörleri yıldız üçgen motorlar vibrasyon motorları AG OG Trafolar XLPE Kablo başlıkları ve ayrıyeten Adana İncirlik f 16 Savaş Uçakları han ğalları Ankara etimeskut 15 Füze alayı İstanbul Alemdağ 17 Füze Alayı İstanbul hava harp Okulu Beş Yıldızlı Oteller Kültür sarayları istisas hastanelerinde elektrik onarım Bakım İşlerinde çalışmışım gayet işimde uzman kişiliğim var saygılarımla

  Reply to this comment
 9. Erdi

  Haz 02. 2017

  Kargo firmasinda muhasebeciydim. İşveren az adamla cok is yapma mantiginda. Hem muhasebe yapiyorum. Hem on buroda aksam 10 kadar kayit yapiyorum mazot veriyorum personele elbise dagitiyorum is guvenligi ilw ugrasiyorum on buro ya cekilip surekli telefonlara bakiyorum. Ne yaptigim belli degil. Cok fedakarlik gosterdim ozverili davrandim ama ozel sektor iste. Hic vi zaman hakkını vermez. 17 ay sabah 6 da evden ciktim 11 de eve geldim. Sonuc 1 aydir issizim

  Reply to this comment

Görüşlerinizi yazın