İş hayatı ile ebeveynliği dengede tutmanın 5 yolu

Rekabetin yoğun yaşandığı iş hayatında pek çok kişi iş hayatı ile ebeveynlik arasında denge kurmakta zorlanıyor. Çalışan ebeveynlerin, özellikle de çalışan annelerin bu sorunun üstünden gelebilmek için başvurması gereken birtakım yöntemler bulunuyor.

aileler45455

Günümüzde pek çok ebeveyn çalışma hayatının zorluklarıyla karşı karşıya kalıyor. İyi bir ebeveyn olmak ile iş hayatı arasında sıkışıp kalan pek çok kişi hem çocuğuyla daha çok ilgilenmeyi hem de ailesi için para kazanmayı ve işinde başarılı olmayı istiyor. Bilhassa çalışan anneler bu sorunu daha sıklıkla yaşıyor.

Peki, çalışma hayatı ve ebeveynlik arasında denge kurmak için hangi çözümlere başvurulabilir?

Suçluluk hissetmeyin

Çalışan ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu çalıştıkları ve çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenemediklerini düşündükleri için suçluluk duygusuna kapılır. Ancak bunun yerine, düzenli aile yaşantınızın devam etmesini sağlamak ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. İş ve özel yaşantınızı dengede tutarak hem iyi bir ebeveyn olabilir hem de işinizde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın

Herkes için doğru olan sizin için olmayabilir. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın ve verdiğiniz kararları başkalarına göre değerlendirmek yerine kendi koşullarınızı göz önünde bulundurarak hem sizin hem de çocuğunuz için en uygun olanını yapmaya gayret edin. Zamanınızı akıllıca yöneterek sınırlarınızı kendiniz belirleyin.

Bir destek sistemi oluşturun

Hem size yardımcı olabilecek hem de sizin yardımcı olabileceğiniz bir destek sistemi oluşturun. Bu destek sistemi hem ailenizden, akraba ve arkadaşlarınızdan oluşabilir hem de çocuğunuzun okuldaki arkadaşlarının ailelerinden oluşabilir. Bu networkü oluşturarak çevrenizdeki kişilerden yardım ve destek alabilir, aynı şekilde siz de destek olabilirsiniz.

Organize olun

Organize olmak bu işin anahtar kuralları arasında yer alır. Yapmanız gereken tüm işlerin planını yapın, bu planınızı her an görebileceğiniz bir yere asın ve çalışma saatleriniz içerisinde bu plana sadık kalmaya gayret edin. Evinizde ve işinizde organize olarak hem çocuğunuza ayırdığınız vakitten çalmaz hem de işinizi zamanında tamamlayabilirsiniz.

Esnek çalışma isteğinde bulunun

İş hayatının dinamikleri değişiyor. İş yerinizde esnek çalışma sistemi yoksa konuyu müdürünüzle konuşabilir ve esnek çalışma talebinde bulunabilirsiniz. Müdürünüze nasıl çalışacağınızı anlatabilir ve bir deneme süresi isteyebilirsiniz. Bu şekilde belki de ayın belli günleri evden çalışarak işlerinizi evden tamamlayabilir, çocuğunuzla da daha çok vakit geçirebilirsiniz.

 

Yazar: Mehlika Akgün


Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

5 yorum yapıldı - “İş hayatı ile ebeveynliği dengede tutmanın 5 yolu”

 1. gönül

  Nis 05. 2017

  ülkemizde erkeklerin maaşları yüksek verilmeli kadınlarda çocuklarına bakmalı ve okumalılar kendilerini geliştirmeliler.böylece çocuklarına zaman ayırmış olurlar.isterlerse de kendilerini geliştire bilirler.en azında mutlu kaygısız bir millet olurduk.böyle hiç bişey olunmuyor sadece koşturuyoruz.mutlu olmuyoruz mutlu edemiyoruz.erkekler işsiz.

  Reply to this comment
  • ak

   Nis 05. 2017

   Mehlika Hanım yazı için teşekkürler başlığı çok iddalı ama içerik başlık içinde etkileyici hiç bir cümle yok. Ayrıca ilk paafgaftaki
   ” özellikle de çalışan annelerin bu sorunun üstünden gelebilmek için başvurması gereken birtakım yöntemler bulunuyor.” ile direkt erkekleri dışlamışsınız ki aynı duyguları erkeklerde yaşıyor!… Ayrıca gönül kullanıcısınn yazdıklarına katılıyorum. Kadınlar iş hayatına katılımı arttıkça ailede mutsuzluk artıyor. Çocuklar gelişimi olumsuz seyrediyor… Bunları tecrübeyle konuşuyorum. Zaten akıllı ve paraya ihtiyacı olmayan kadınlara bakınca çocuğu belli bir yaşa gelinceya kadar onları yetiştirip sonra bir daha iş hayatına atılıyor.
   ve daha başarılı oluyorlar….

   Reply to this comment
 2. hediye

  Nis 05. 2017

  süper

  Reply to this comment
 3. Suat yerlioğlu

  Nis 05. 2017

  Türkiye de tek sorun ,özel sektörün çalışma saatleri çok uzun ve c.tesi zorunlu çalışma var.
  Oncelikle ülkemizde 8 saati aşmayacak ve c.tesi günleri tatil olacak şekilde şartlar konulur ise ( çalışma bakanlığı tarafından),
  Aile bireyleri hem kendilerine zaman ayıracak,hemde dinlenmiş olarak çalıştığı yerde performans üst seviyede olacak.

  Reply to this comment
 4. Ahmet

  Nis 07. 2017

  Türkiye de çalışma şartlarından dolayı işlerden ebeveynliğe çok zaman ayıramadığımız oluyor. Bence bunun en büyük nedeni planlı ve programlı hareket edilmediğindendir.

  Reply to this comment

Görüşlerinizi yazın