İş hayatında mutluluğun formülü nedir?

“Çok çalışmak + Terfi etmek = Mutlu olmak” Pek çok kişi iş hayatında mutluluğun formülünü bu şekilde tanımlıyor ve başarıyı yakaladıktan sonra mutlu olacağını düşünüyor. Ancak düşünülenin tam aksine mutlu insanlar başarılı olabiliyor.

mutluluk838388383

“İş hayatında mutluluğun formülü nedir?” diye sorsak pek çok kişi şu yanıtı verebilir: “Çok çalışmak/İyi işler yapmak + Terfi etmek = Mutlu olmak” Ancak son yıllarda yapılan pek çok araştırma bu genel bakışı çürütür nitelikte. Buna göre çok çalışıp iyi işler yapmak ve bunun sonunca kariyerinde yükselmek mutluluğu getirmiyor. Tam tersine mutluluk, başarıyı getiriyor; mutlu insanlar başarılı olabiliyor. TED konuşmacısı, Muhteşemliğin Kitabı (The Book of Awesome) ve Mutluluk Denklemi (The Happiness Equation) kitaplarının yazarı Neil Pasricha her gün 20 dakika ayırarak aşağıda yer alan dört maddeyi uygulamanın mutlu olmayı sağladığını, mutluluğun da başarıyı getirdiğini söylüyor.

Haftada üç gün yürüyün

Fiziksel aktivitenin ruh halimize olan etkisi büyük. Nitekim Pensilvanya Devlet Üniversitesi’nin araştırmacılarının yaptığı araştırma da bunu kanıtlıyor. Araştırmaya göre, haftada üç defa 20 dakikalık yürüyüşlere çıkan kişiler, antidepresan kullanan ve hem yürüyen hem antidepresan kullanan kişilere oranla mutluluk sıralamasında daha iyi puana sahip. Dolayısıyla haftada üç defa 20 dakikalık yürüyüşler yaparak kendinizi daha iyi hissedebilir ve mutlu olabilirsiniz.

Gününüzü gözden geçirin

Neil Pasricha, gün içerisinde yaşanan olumlu durumları ve gelişmeleri, her günün sonunda mutlaka yeniden hatırlayarak mutlu olunabileceğini söylüyor. Buna göre her günün sonunda, o gün yaşadığınız olumlu gelişmeleri yahut deneyimlerinizi mutlaka gözden geçirin, hatta mümkünse bir deftere yazın. Bu yaptığınız eylem gününüzü olumlu düşüncelerle kapamanızı sağlayacak ve böylelikle daha iyi hissedeceksiniz. Pasricha, olumlu deneyimlerinin yazılmasının ve sonrasında bunların okunmasının ise mutluluk etkisini üç kat daha artırdığını ve bu eylemin haftalık olarak yapılması gerektiğini belirtiyor. Her hafta sonu ise hafta içi yaşadığınız beş olumlu deneyimi yahut gelişmeyi gözünüzden geçirerek daha mutlu hissedebilirsiniz.

İyilik yapın

Pasricha, bir hafta içinde rastgele yapacağınız beş iyiliğin kişiyi egzersizlerden bile daha fazla mutlu edeceğini belirtiyor. Bu iyilikler birisinin kapısını tutmak ya da birine kahve ısmarlamak gibi basit iyiliklerden oluşabilir. Pasricha, iyilik yapmanın kişinin iyi hissetmesini sağladığına dikkat çekiyor ve “Biri için kapıyı tuttuğumda kendimi iyi hissederim, çünkü kendimle gurur duyarım ve bu beni mutlu ediyor” diyor.

Meditasyon yapın

Pasricha, yalnızca 20 dakika meditasyon yapmanın önemini vurguluyor ve “Gözlerinizi kapatın, sessizce oturun ve derin nefes alıp verin” diyor. Pasricha, 20 dakika bu şekilde dinlenmenin dikkat dağınıklığının önüne geçtiğini ve meditasyonun daha verimli çalışmayı sağladığını belirtiyor.

 

Yazar: Mehlika Akgün


Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

6 yorum yapıldı - “İş hayatında mutluluğun formülü nedir?”

 1. Efsane dadas

  May 03. 2017

  İsyerinde mutluluk bulundugun mevki hedeflerinin arasi yakinsa mutluluk odur benin icin

  Reply to this comment
 2. şah demir

  May 03. 2017

  .

  Reply to this comment
 3. bahriye

  May 03. 2017

  Bir isi severek yapmaktir.hedefinde ilerlemek varsa o is mutluluk verir

  Reply to this comment
 4. Mustafa ÇETİN

  May 03. 2017

  Sabah evden çıktığın da ayakların seni işe götürmek istiyorsa o işi seviyorsun dur ve severek yaptığın iş = iş hayatında mutluluk.
  Mutlu bir iş hayatı mutlaka insanı başarıya taşır, hem iş hemde sosyal hayatta.

  Reply to this comment
 5. Neriman

  May 07. 2017

  Eğer işinizi severek yapıyorsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.

  Reply to this comment
 6. Hamdi

  May 11. 2017

  Mutluluk=para miktarı
  İstediğin parayı kazanamiyorsan ceo olsan neye yarar.

  Reply to this comment

Görüşlerinizi yazın