Konya Çimento 

Şirket BilgileriKONYA ÇİMENTO

Şirketimizin kuruluş çalışmalarına 1954 yılında başlanmış, 1963 yılında 200.000 ton/yıl çimento kapasitesi ile üretime başlanmıştır. Son yatırımlarımızla birlikte İç Anadolu Bölgesinin en büyük kapasiteye sahip çimento fabrikası olarak, klinker kapasitemiz 1.500.000 ton/yıl, çimento öğütme kapasitemiz ise 2.150.000 ton/yıla ulaşmıştır.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2005 yılı Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu içerisinde 214., çimento sektöründe faaliyet göstermekte olan şirketler arasında ise 8. sırada bulunan şirketimiz, Orta Anadolu’nun en büyük çimento üreticisi konumunda olup faaliyet gösterdiği pazarın %45’ini elinde bulundurmaktadır.

Faaliyet gösterdiği bölge ve müşteri ihtiyaçlarının giderilerek müşteri memnuniyetinin sağlanması, ayrıca inşaat kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla, jeolojik yapıya uyumlu ve alt yapı yatırımlarında kullanılmak üzere Konya Çimento ürün gamına “Sülfata Dayanıklı Çimento – SDÇ 32.5” tipi çimento eklenmiştir. Bunun dışında her türlü inşaat projeleri için  CEM I 42.5 N Portland, CEM II/A-M (P-L) 42.5 N PKÇ, CEM II/B-M (P-L) 32.5 N PKÇ çimento tipleri üretilmektedir.

İnşaat sektöründe hazır beton kullanımı giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Konya Çimento, 1994 yılından beri faaliyet gösterdiği hazır beton sektöründe, Konya-Karaman il merkezleri ve ilçeleri ile Manavgat, Alanya ve Serik gibi 10 ayrı merkezde toplam 12 hazır beton üretim tesisinde yıllık 1.000.000 m3 hazır beton kapasitesine, hazır beton santrallerine agrega temin etmekte olan konkasör tesislerine sahip olup geniş araç filosu ve 200’den fazla personeli ile faaliyetlerini geliştirerek sürdürmektedir.

Hazır Beton tesislerimizde gro beton, şap betonları, C 16‘dan C 50’ye kadar çeşitli kalite ve standartlarda hazır beton ve hazır yaş sıva üretimi yapılmaktadır. Hazır beton sektöründe “Konya Çimento Hazır Beton”, yüksek prestijli yatırım projelerinde söz sahibidir. “Konya Çimento”, Akdeniz Bölgesi’nde 5 yıldızlı tatil köyleri, Anadolu’da fabrika, iş merkezleri ve büyük ölçekli otel inşaatlarında tercih edilen markadır.

Çimento ve hazır beton tesislerimizde gelişmiş otomasyon sistemleriyle üretim ünitelerimiz uzaktan kontrol ve kumanda edilebilmektedir. Emisyon kontrolü için çimento fabrikamız elektrofiltreler ve jet puls tipi torbalı filtreler ile donatılmıştır. Laboratuarlarımızda üretim kontrolü X-Ray cihazları ve çeşitli kimyasal analiz yöntemleri ile yapılmaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden şirketimiz çimento ve hazır beton sektöründe üretim süreçlerinde ve laboratuarlarında en ileri teknolojilerin kullanıldığı kuruluşlar arasındaki haklı yerini almıştır.

Şirketimizin aldığı önlemler ve yapılan doğru yatırımlarla, maliyetlerin düşürülmesinde ve  karlılığın arttırılmasında etkili sonuçlar elde edilmiş, çimento ve hazır beton üretim ve satışlarında önemli artışlar sağlanmıştır. 2005 yılı Kurumlar Vergisi ödemesinde Konya ilinde ilk sırada bulunan Konya Çimento San. AŞ, Türkiye genelinde yapılan Kurumlar Vergisi ödeme sıralamasında ise 56. sırada yer almıştır.

ISO 9000 ve EC uygunluk belgeleri için tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmış olup, ürünlerimizde CE işareti kullanımına ilerleyen günlerde başlanılacaktır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yatırımlarımız devam etmekte olup 2004 yılı itibariyle başlayan eğitim ve belgelendirme sürecinin sonucunda OHSAS 18001 belgesi 2005 yılında alınmıştır.

Şirketimiz eğitim ve kültürel yaşama destek olmak amacıyla Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni yaptırarak tüm tefrişi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır. 2000-2001 döneminde eğitime açılan bu güzide okulda 200’den fazla öğrenci eğitim görmekte olup ilk mezunlarını 2004 yılında vermiştir. Okuldan başarı ile mezun olan öğrencilerimize üniversite hayatları süresince burs imkanı sağlanmaktadır.

Doğa ve çevre bilincinin egemen olduğu çevreci sanayicilik yönetim anlayışıyla kuruluşumuz, hava kirliliğini minimuma indirgemek amacıyla üretim sürecinde en gelişmiş filtre sistemlerini kullanmakta AB normlarının altında toz emisyon sonuçları elde etmektedir. Fabrika sahamız etrafında halen devam etmekte olan ağaçlandırma çalışmalarımızla Konya Çimento, koru içerisinde faaliyet gösteren örnek bir çimento fabrikası haline getirilmiştir. Tüm hazır beton santrallerimizde de benzer faaliyetlerimiz düzenli olarak sürdürülmektedir.

Bilindiği gibi, çevrenin korunması kanunu ile birlikte atık bertarafına yönelik gerekli depolama ve yakma tesisleri yatırımlarını gerçekleştiren kuruluş ve işletmeler Çevre ve Orman Bakanlığından aldıkları atık bertaraf lisansları çerçevesinde; atıkları kendi üretim tesislerinde bertaraf etmek suretiyle çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır. Konya Çimento, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı lisans çerçevesinde; Konya ve çevre illerde oluşan uygun nitelikte atıkların hava kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesine meydan vermeyecek şekilde yakılarak bertaraf edilmesine yönelik çalışmalarına yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde 2005 yılı ikinci yarısından itibaren başlamıştır.Konya Çimento İş İlanları

Firmanın yayında ilanı bulunmamaktadır.