MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) * 

Şirket Bilgileri

http://

                     MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI)                

Koska’nın geçmişi 1900’lü yılların başında Denizli’de Hacı Emin Bey’in faaliyet gösterdiği helvacı dükkanına kadar uzanmaktadır. Baba mesleğini sürdüren Halil İbrahim Adil Dindar 1931 yılında oğulları ile birlikte İstanbul’a gelerek Koska semtinde bir dükkan açar, zamanla ürettikleri helva ve tatlıların lezzeti ile ünlenir. Bulundukları semtten dolayı Koska Helvacısı olarak anılmaya başlar ve bu ünvanı alır. 1974’de Topkapı’da kurulan fabrikada helvanın yanısıra lokum, reçel ve koz helva üretimine de başlanır. 1983 yılında Mümtaz ve Nevzat Dindar kardeşler Merter’de inşa edilen modern tesislere taşınarak KOSKA HELVACISI MERTER adıyla faaliyetlerini sürdürme kararı alırlar. Bu tesislerde ürün çeşidini ve kalitesini sürekli arttıran KOSKA, 1990 yılında devreye giren tamamıyla otomasyona dönük makinelerle tahin üretimini gerçekleştirir. Bu tesis Türkiye’de bir ilk olup; tahinin en saf ve en hijyen şekilde üretilmesini sağlayan tek sistemdir. KOSKA halen üçüncü kuşağın yönetiminde, 1998 yılı sonlarında taşındığı Avcılar-Ambarlı Kavşağında, 11 dönüm arazi üzerine kurulu 18.000 m2 kapalı alana sahip yeni tesislerinde üretimini sürdürmektedir.

 

En son teknolojiyle tüm üretim makine ve donanımı yenilenen KOSKA, üretim kapasitesini ve ürün kalitesini daha da arttırarak helva, tahin, pekmez, reçel, bal, lokum, kağıt helva, krokan, pişmaniye, draje, kakaolu fındık kreması, organik pekmez, organik reçel, organik tahin ve geleneksel Türk tatlıları üretiminin yanısıra, kurduğu tam teşekküllü ve modern laboratuarda gıda mühendislerinin yoğun emekleri sonucunda, tamamen doğal tatlandırıcılar kullanarak diabetik helva, lokum, badem ezmesi ve reçel üretiminin gerçekleştirmeyi başarmıştır.  Sağlık Bakanlığı’nın izni ile üretimine geçilen bu diabetik ürünlerle, KOSKA dünya ve Türk gıda sanayinde bir ilk’e de imza atmıştır.

  

Kuruluşundan bu yana kalite geleneğinden ödün vermeyen ve 2000 yılında ISO 9002 Kalite Belgesini, 2002 yılında da HACCP hijyen sertifikasını, 2003 yılında  ISO 9001:2000 belgesini, 2009 senesinde de kalite belgelerinin en son versiyonu olan ISO 22.000 belgesini,   Kosher Sertifikasını (hayvansal ürün kullanılmadığına ve çok kapsamlı hijyen üretim yapıldığına dair Israil ve Amerika’dan alınan Kalite belgesi ) ve son olarak da İngiltere Vejeteryan derneğinden kalite sertifikası  almaya hak kazanan KOSKA, kalite ve lezzetin yanısıra üretimin tüm aşamalarında hijyen koşulların sağlanmasını en önemli unsurlardan biri olarak algılamaktadır. Fabrikanın tüm bölümleri, çalışanlar ve ürünleri NASA’nın belirlediği hijyen standardına (HACCP) uygundur. 600’e yakın çalışanı bulunan KOSKA, kaliteli üretimin kaliteli personelle sağlandığı gerçeğinden hareketle personel seçiminde gösterdiği dikkati ve titizliği eğitim sürecinde de göstermekte; yoğun bir eğitimden geçen tüm elemanları profesyonel bir usta olana kadar aynı titizlikle yetiştirilmektedir. Gösterdiği bu titizlikten ötürü firmamız; üst üste üç senedir “Müşteri Memnuniyeti” ödülü ve son olarakta bu sene “Hijyenik üretim” ödülüne layık görülmüştür. Fabrikamızı ve üretimimizi isteyen herkesin görebileceği gibi; pek yakında internetten canlı olarak da izletme imkânına sahip olacağız.

Güçlü bir pazarlama ve dağıtım ağına sahip olan KOSKA; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun, Erzurum illerindeki Bölge müdürlükleri ve depolarının yanısıra 150’ye yakın bayisi ile tüm Türkiye’yi kavrayan yaygın bir bayi ağı oluştururken;  distribütörleri aracılığıyla da 700 araçlık filosuyla tüm ülke genelinde geniş bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Tüm perakendeci satış kanalları vasıtasıyla tüketicinin beğenisine sunulan KOSKA ürünleri Migros, Gima, Real, Tansaş, Champion, Carrefour v.b. hipermarket, süpermarket ve yerel zincir marketlerle geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Türkiye’nin en büyük helva üreticisi konumunda olan KOSKA iç satışlar yanında dört kıtada 50’ye yakın ülkeye  yaptığı ihracatlarla önemli bir ihracat hacmine de sahiptir. AB ülkeleri, Amerika ve İngiltere başta olmak üzere, Rusya, İsrail, Arap Ülkeleri, İsveç, Danimarka en yoğun ihracatın gerçekleştirildiği ülkelerdir. Bu ülkelerdeki tüm etnik marketler yanında büyük süpermarketlerde de satışa sunulan KOSKA ürünleri, global bir marka olma hedefine yönelik olarak tanıtım faaliyetlerinin yanısıra, dış ülkelerdeki bayiler yardımıyla promosyon ve tattırma kampanyaları yapılmak suretiyle pazarlanmaktadır.

 

Türk gıda piyasasında güvenilir ve saygın bir yere sahip olan KOSKA, bilinirlik oranı en yüksek markalar içinde yer almaktadır. Bu konumunu sahip olduğu vizyonla önümüzdeki yıllarda da koruyacak olan KOSKA, yurtdışında da aranılan bir marka olmayı en büyük hedef olarak seçmiştir.

 

KOSKA HELVACISI bünyesinde; Merter Helva San ve Tic A.Ş. ana şirket olarak faaliyet gösterirken, Merter Helvacılık Mağazalar A.Ş., Koshel Şekerli Mamüller San. ve Tic.Ltd., Kospek Gıda Elektronik Konf. San ve Tic.Ltd. ve Merter Gıda Taşımacılık Depoculuk San. ve Tic.A.Ş. grup bünyesinde yer almaktadır. Grup bünyesinde ki tüm şirketler, yıllardır yüksek düzeyde vergi ödediği için birçok madalya ve takdir belgelerine sahiptir. Üretim firmamız Türkiye’nin II. 500 sanayi şirketleri arasıda ön sıralarda yer almaktadır.

 

Firmamızın tescilli markası KOSKA’dır. Benzerleri ile karıştırılmaması için KOSKA logomuzun üzerinde ki HELVACIDEDE’ye dikkat edilmesine önemle belirtiriz. Koska’nın üzerinde Helvacıdede figürü olmayan ürünler bize ait değildir.
MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) * İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 3
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Üretim Formeni İstanbul(Avr.) MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *
Üretim FormeniMERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *
 
Üniversitelerin çalışma ekonomisi ya da ilgili bölümlerinden mezun,
Takım liderliği vasıfları olan,
İnsan ilişkileri kuvvetli,
Analitik düşünebilen,
Organizasyon yeteneği ve planlama becerisi yüksek,
Verimlilik odaklı çalışabilecek,
Formen/Ekip lideri olarak en az 4 yıl deneyimli,
Erkek adaylar için askerliğini yapmış olan,
Avcılar ve civarında ikamet eden çalışma arkadaşı aranmaktadır.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun)     En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Mağaza Müdür & Müdür Yardımcısı İstanbul(Avr.) MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *
Mağaza Müdür & Müdür YardımcısıMERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *

Perakende ve Gıda sektöründe Mağaza ve satış ekibi yönetimi  konusunda deneyimli,
Başarılı, liderlik özelliklerine sahip, ekibini yönlendirebilen, geliştiren ve yenilikçi,
Yöneticilik yetkinliklerine sahip,
İnsan ilişkilerinde başarılı, takım çalışmasına yatkın,
Kişisel gelişimine ve dış görünümüne özen gösteren ,
Organizasyon ve takip yeteneği gelişmiş,
Dinamik ve yoğun iş temposuna alışkın,
Mağaza personelinin koordinasyonunu ve motivasyonunu sağlayabilecek,
Müşteri beklentilerini iyi algılayıp, sürekli müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutabilecek,
Üniversite mezunu,
Avcılar ve civarında ikamet eden yöneticiler alınacaktır.
 
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun)     En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
İnsan Kaynakları Müdürü İstanbul(Avr.) MERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *
İnsan Kaynakları MüdürüMERTER HELVA SAN. ve TİC. A.Ş. (KOSKA HELVACISI) *
• Üniversitelerin ilgili bölümlerden mezun,
• İnsan Kaynakları alanında 10 yıl ve üzeri tecrübeli,
• İnsan ilişkilerinde başarılı, etkin iletişim ve temsil yeteneğine sahip,
• Takım çalışmasına yatkın,
• Çözüm odaklı çalışabilen çalışma arkadaşı aranmaktadır.
 
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 10 yıl tecrübe İlan Detayı