Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 16
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Elektrik Elektronik Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektrik Elektronik MühendisiOtokar
Üniversitelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun, Otomotiv sektöründe en az 2 yıl deneyim sahibi, Aynı anda birden fazla projede aktif görev alabilecek, Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek, Çok iyi derecede İngilizce bilen, Ms Office uygulamalarına hakim, Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilecek,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Endüstriyel Tasarımcı Kocaeli, Sakarya Otokar
Endüstriyel TasarımcıOtokar
Üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinden mezun Ticari ve askeri araçların skeç /fikir geliştirme, konsept tasarımı, modelleme ve görselleştirmesi alanında çalışacak; araç iç ve dış komponentlerinin detay tasarım çalışmalarında aktif rol alacak, Otomotiv sektöründe tecrübeli veya bu sektöre ilgi duyan, 2d skeç ve 3d yüzey modelleme yazılımlarını kullanabilen. (Autodesk Alias programına tam yetkin olması beklenmektedir.) Photoshop VRED CorelDRAW vb. render ve görüntü işleme programlarınıkullanımında tecrübeli İyi derecede İngilizce bilgisine sahip Sakarya veya Kocaeli bölgesinde ikamet edebilecek Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan Adayların Portfolioları ile müracet etmesi beklenmektedir
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Konstrüktör Sakarya Otokar
KonstrüktörOtokar
Teknik Eğitim Fakültelerinin Otomotiv veya Makina Resim Konstrüksiyon bölümlerinden mezunMinimum orta seviye İngilizce bilen3D CAD Modelleme bilgisine sahipAktif ve etkin olarak Catia V5 kullanabilenYoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Yurtdışı Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yurtdışı Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun Otomotiv sektöründe deneyimli Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli Satış ve müşteri odaklı çalışabilen Koordinasyon, iletişim ve temsil yeteneği kuvvetli Stresle başa çıkabilen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek Otomotiv mekanik ve elektronik sistem uygulamaları konusunda tecrübeli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Tercihen ikinci dil olarak Fransızca bilen Yurt içi/yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Sürücü belgesine sahip ve aktif araç kullanabilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Geliştirme ve Denetleme Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Servis Geliştirme ve Denetleme MühendisiOtokar
Üniversitelerin mühendislik ve teknik eğitim fakülteleri ile yüksek okulların ilgili bölümlerinden (Endüstri ve İşletme, Motor, Makina, Otomotiv vb.) mezun Otomotiv Sanayinde “Satış Sonrası Hizmetler” konusunda tecrübeli İnsan İlişkileri ve İkna Yeteneği kuvvetli Sözleşme Yönetimi Hukuku ve Denetim Faaliyetleri konusunda tecrübeli MS Ofis ve Fotoshop programlarını iyi derecede kullanabilen İyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt içi / yurt dışı seyahat engeli bulunmayan ve aktif araç kullanabilen Sakarya ve Kocaeli’de ikamet edebilecek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Garanti Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Garanti MühendisiOtokar
Üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun (Makina, Mekatronik, Uçak, Otomotiv vb.) Otomotiv Sanayinde “Satış Sonrası Hizmetler” süreçleri konusunda tecrübeli Garanti mevzuatı ve sözleşme yönetimi konularına hakim Motorlu araçlar hakkında teknik bilgiye sahip Ms Office programlarını çok iyi derecede kullanabilen Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt içi / yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Kocaeli veya Sakarya’ da ikamet edebilecek İletişim ve ikna kabiliyeti yüksek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Mekatronik Mühendisliği Bölümlerinden mezun Otomotiv sektöründe deneyimli Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli ve kariyerine bu yönde devam etmeye istekli Satış ve müşteri odaklı çalışabilen Koordinasyon, iletişim ve temsil yeteneği kuvvetli Stresle başa çıkabilen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek, azimli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt içi / Yurt dışı seyahat engeli bulunmayan MS Office programlarına hakim Sürücü belgesine sahip“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Entegre Lojistik Destek Teknikeri Kocaeli, Sakarya Otokar
Entegre Lojistik Destek TeknikeriOtokar
Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Teknik Eğitim Fakültelerin Makina Resim Konstrüksiyon yada Otomotiv Öğretmenliği bölümlerinden mezun Catia,Solidworks gibi 3 boyutlu çizim programlarını etkin kullanabilen Askerlik hizmetini tamamlamış Orta seviyede ingilizce bilen Yoğun tempoda çalışabilecek  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Entegre Lojistik Destek Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Entegre Lojistik Destek MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine veya Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun, İleri derecede İngilizce bilen, CAD programlarına aşina Mekanik ve elektronik komponetler konusunda bilgi sahibi, Tercihen savunma ve/veya otomotiv sanayinde tecrübeli, Tercihen Askeri Mil standartları konusunda deneyimli, 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Kalite Mühendisi Sakarya Otokar
Kalite MühendisiOtokar
Makina veya Endüstri Mühendisi, Tercihen Otomotiv sektöründe olmak üzere en az iki yıl tecrübeye sahip olmak Toplam kalite yönetimi ,PPAP, APQP, FMEA,poka yoke ve yerinde kalite konularında bilgili olmak Problem çözme teknikleri konusunda bilgili, İleri derecede İngilizce bilen, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek,kendini geliştirme ve öğrenmeye açık. İzmit veya Adapazarı civarında ikamet edebilmek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Test ve Simulasyon Muhendisi Sakarya Otokar
Test ve Simulasyon MuhendisiOtokar
Üniversitelerin Makina veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun, Otomotiv test düzenekleri, sensör ve ekipmanları, test metodolojileri ve yazılımları hakkında bilgi sahibi olmak, Askeri/ticari, ulusal/uluslararası otomotiv test standartları (MIL-STD, TOP, ITOP, ISO, SAE...vb) hakkında bilgi sahibi olmak, Sahada ve atelye ortamında çalışmaya fiziksel engeli bulunmayan, Erkek adaylar için askerlik engeli bulunmayan, İyi derecede İngilizce bilgisine sahip (okuma, yazma ve konuşma), Dinamik, yaratıcı, insan ilişkileri kuvvetli ve takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmak, Analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, motivasyonunun yüksek, detaylara karşı ilgili ve dikkatli, Gerektiğinde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engeli bulunmayan, En az 1 yıl iş tecrübesibe sahip.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Test ve Validasyon Mühendisi Sakarya Otokar
Test ve Validasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak, tercihen otomotiv alanında yüksek lisans yapmış olmak, Otomotiv test düzenekleri, sensör ve ekipmanları, test metodolojileri ve yazılımları hakkında bilgi sahibi olmak, Askeri/ticari, ulusal/uluslararası otomotiv test standartları (MIL-STD, TOP, ITOP, ISO, SAE...vb) hakkında bilgi sahibi olmak, Dinamik, yaratıcı, insan ilişkileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmak, Sonuç odaklı, motivasyonunun yüksek, detaylara karşı ilgili ve dikkatli olmak, İyi derecede İngilizce bilgisine sahip (okuma, yazma ve konuşma) Sahada ve atelye ortamında çalışmaya fiziksel engeli bulunmayan, Erkek adaylar için askerlik engeli bulunmayan, Gerektiğinde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engeli bulunmayan. En az 1 yıl iş tecrübesine sahip.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Metod Mühendisi Sakarya Otokar
Metod MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümlerinden mezun, Tercihen kaynaklı imalat yöntemleri ve otomotiv sektöründe tecrübeli, Tercihen kaynak mühendisliği sertifikalı, Üretim mühendisliği konusunda en az 2 yıl tecrübeli, İyi derecede İngilizce sahip, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Analiz Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Analiz MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Uçak veya Havacılık Mühendisliği bölümlerinden mezun, Yüksek lisans mezunu veya öğrenimine devam eden, Yapısal Tasarım, katı cisimler mekaniği, yüksek hızlarda çarpışma veya darbe mekaniği konularına ilgi duyan, Sonlu Elemanlar metodunu bilen, tercihen LS-DYNA, Abaqus veya ANSYS yazılımlarından birini kullanabilen, Otomotiv veya Savunma Sanayinde minimum 3 yıl deneyim sahibi, İleri derecede İngilizce bilen, Analitik düşünebilen, araştırmacı, 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektrik Elektronik Entegrasyon Teknikeri Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektrik Elektronik Entegrasyon TeknikeriOtokar
Teknik Eğitim Fakültelerinin ya da Meslek Yüksek Okullarının Elektrik / Elektronik / Haberleşme bölümlerinden mezun Tercihen savunma / otomotiv sektöründe tasarım ve entegrasyon deneyimine sahip Tercihen CAD ve E-CAD yazılımları kullanabilen  VeSys,E3, See Electrical programları ile çalışmada deneyimli Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilecek Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Sözleşme Yönetimi Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Sözleşme Yönetimi MühendisiOtokar
  Üniversitelerin Makine veya Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun Savunma sanayinde en az 5 yıl deneyimli Üst orta seviyede İngilizce bilen SSM/MSB proje yönetimi, teklif değerlendirme ve tedarik süreçlerinde aktif olarak görev almış Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek 40 yaşını aşmamış, askerlik yükümlülüğü bulunmayan
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı