Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 9
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Malzeme Giriş Kalite Mühendisi Sakarya Otokar
Malzeme Giriş Kalite MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği bölümü mezunu, Otomotiv Sektörü veya Kaynaklı İmalat alanında en az 2 yıl tecrübeli, Ölçme tekniği konularında bilgili, Problem çözme tekniklerine hakim Veri toplama, analiz ve raporlama konularına hakim, Yurtiçi ve yurtdışı firmalarına teknik raporlama yapabilecek, İleri derecede İngilizce bilen, Yurtiçi/yurtdışı seyahat engeli olmayan,  Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İthalat Sorumlusu Sakarya Otokar
İthalat SorumlusuOtokar
Üniversite mezunu (Tercihen mühendislik fakültesi), İthalat mevzuatı ve uygulamalarına hakim, Tercihen otomotiv sektöründe en az 3 yıl deneyimli, İleri derecede İngilizce bilen, Tercihen SAP kullanabilen, Takım çalışmasına yatkın, Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, işbirliği geliştirebilen.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Yatırım Mühendisi Sakarya Otokar
Yatırım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği  bölümünden mezun, Tesis Yatırım projeleri konularında en az 3 yıl  tecrübeli, Tercihen Otomotiv Sanayi’den benzer pozisyonlarda görev yapmış, Enerji yönetimi, tesis kanun yönetmelikleri konusunda bilgi sahibi, İyi derecede İngilizce bilen, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Metot Mühendisi Sakarya Otokar
Metot MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümlerinden mezun, Tercihen kaynaklı imalat yöntemleri ve otomotiv sektöründe tecrübeli, Tercihen kaynak mühendisliği sertifikalı, Üretim mühendisliği konusunda en az 2 yıl tecrübeli, İyi derecede İngilizce sahip, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Gövde Geliştirme Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Gövde Geliştirme MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümlerinden mezun İleri derecede İngilizce bilen İyi derecede Catia kullanabilen MS Office uygulamalarına hakim Problem çözme becerileri yüksek Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Servis MühendisiOtokar
Üniversiteleri  Makina Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği Bölümünden mezun Otomotiv sektöründe çalışmış Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli Servis idaresi konusunda tecrübeli İngilizce bilgisine sahip Bilgisayar excel, word programlarını kullanabilen Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Sürücü belgesine sahip
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Bölge Yöneticisi-Trabzon Trabzon Otokar
Servis Bölge Yöneticisi-TrabzonOtokar
Makine, Mekatronik veya Otomotiv Mühendisi Tercihen İngilizce bilen Satış sonrası hizmetler alanında ve otomotiv sektöründe en az 5-7 yıl tecrübeli İnsan ilişkilerinde etki yaratabilen, ikna gücü yüksek Seyahat kısıtı olmayan Tercihen elektronik sistemler (diagnostik kullanımı) konusunda deneyimli Çok iyi derecede MS Office programlarını bilen Trabzon'da ikamet edebilecek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Üretim Mühendisi Sakarya Otokar
Üretim MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği bölümü mezunu, Kaynak Mühendisliği sertifikasına sahip, Otomotiv Sektörü ve Kaynaklı İmalat alanında en az 2 yıl tecrübeli, Tercihen üretimde çalışmış, Yalın üretim bilgisine sahip, İleri derecede İngilizce bilen, Yurtiçi/yurtdışı seyahat engeli olmayan, Gerektiğinde yurtdışında görev yapabilecek, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektronik Teknikeri Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektronik TeknikeriOtokar
Üniversitelerin meslek yüksek okulları Elektrik Elektronik Bölümleri ve Elektronik Öğretmenliği Bölümlerinden mezunElektronik kart ve cihaz üretim ve kalite süreçlerine hakimAskerlik hizmetini tamamlamışYoğun tempoda çalışabilecek 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı