Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 11
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Yazılım Uzmanı Kocaeli, Sakarya Otokar
Yazılım UzmanıOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar yada Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun, İyi seviyede İngilizce bilen, Tercihen “SAP ABAP”,“ASP.NET” ve mobil yazılım geliştirme konularında en az 1 yıltecrübesi olan,Analiz, tasarım ve geliştirme süreçleri konusunda deneyimli, İletişim becerisi yüksek. “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Yurtdışı Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yurtdışı Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezun Satış Sonrası Hizmetler konusunda en az 2 yıl tecrübeli Otomotiv mekanik ve elektronik sistem uygulamaları konusunda tecrübeli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Planlama, organizasyon, ikna kabiliyeti, müşteri odaklılık, güçlü iletişim, sürekli öğrenme ve uyum sağlama konularında başarılıSürücü belgesine sahip ve aktif olarak araç kullanabilen Körfez bölgesi’nde, yıl içerisinde 3-6 ay arasında konaklama yapabilecek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Test ve Validasyon Mühendisi Sakarya Otokar
Test ve Validasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak, tercihen otomotiv alanında yüksek lisans yapmış olmakOtomotiv test düzenekleri, sensör ve ekipmanları, test metodolojileri ve yazılımları hakkında bilgi sahibi olmakAskeri/ticari, ulusal/uluslararası otomotiv test standartları (MIL-STD, TOP, ITOP, ISO, SAE...vb) hakkında bilgi sahibi olmakDinamik, yaratıcı, insan ilişkileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmakSonuç odaklı, motivasyonunun yüksek, detaylara karşı ilgili ve dikkatli olmakİyi derecede İngilizce bilgisine sahip (okuma, yazma ve konuşma) olmak Sahada ve atölye ortamında çalışmaya fiziksel engeli bulunmayan Erkek adaylar için askerlik engeli bulunmayan Gerektiğinde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engeli bulunmayan Sakarya’da ikamet edecek olmak En az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmak “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İthalat Sorumlusu Sakarya Otokar
İthalat SorumlusuOtokar
Üniversite mezunu (Tercihen mühendislik fakültesi) olmak İthalat mevzuatı ve uygulamalarına hakim olmak Tercihen otomotiv sektöründe en az 3 yıl deneyimli olmak İleri derecede İngilizce bilgisine sahip olmak Tercihen SAP kullanabiliyor olmak Takım çalışmasına yatkın olmak Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, işbirliği geliştirebiliyor olmak“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Konstrüktör Sakarya Otokar
KonstrüktörOtokar
Teknik Eğitim Fakültelerinin Otomotiv veya Makina Resim ve Konstrüksiyon bölümlerinden mezunMinimum orta seviye İngilizce bilen 3D CAD Modelleme bilgisine sahip Aktif ve etkin olarak Catia V5 kullanabilen Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Şasi Geliştirme Mühendisi Sakarya Otokar
Şasi Geliştirme MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Uçak ve Otomotiv Mühendisliği bölümlerinden mezun Otomotiv veya savunma sanayi firmalarında tasarım tecrübesi olan Tasarım, problem çözümü ya da otomasyon kontrol projelerinde görev almış İyi derecede İngilizce bilen Askerlik hizmetini tamamlamış Yoğun tempoda çalışabilecek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Gövde Geliştirme Mühendisi Sakarya Otokar
Gövde Geliştirme MühendisiOtokar
·         Üniversitelerin Makina Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümlerinden mezun·         İleri derecede İngilizce bilen·         İyi derecede Catia kullanabilen·         MS Office uygulamalarına hakim·         Problem çözme becerileri yüksek·         Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Mekanik Tasarım Mühendisi Sakarya Otokar
Mekanik Tasarım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği Bölümlerinden mezun;·         Tercihen yüksek lisans mezunu·         Mekanik tasarım konusunda 2-4 yıl deneyimli·         Talaşlı imalat, teknik resim hazırlama, geometrik toleranslandırma bilgisine sahip·         Tasarım iş paketlerinin ana proje planına uygun biçimde planlaması, takibi ve raporlanmasını yapacak seviyede proje takip ve raporlama bilgisine sahip·         CATIA modelleme bilgisine sahip·         Ms Project, Ms Office programları bilgisine sahip·         Analitik düşünen, problem çözme yeteneğine sahip, yazılı ve sözlü iletişim becerisi yüksek·         Sorumluluk sahibi, takım çalışmasına yatkın, iş motivasyonu yüksek, sürekli gelişmeye açık·         İyi seviyede ingilizce bilgisine sahip·         Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Sistem Mühendisi Sakarya Otokar
Sistem MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezun Tercihen Savunma veya Otomotiv sektörlerinde sistem mühendisliği alanında deneyimli3D modelleme programlarından en az birine (tercihen CATIA) hakim İleri seviyede İngilizce bilen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Proje Mühendisi Sakarya Otokar
Proje MühendisiOtokar
• Üniversitelerin Makine veya Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun• Tercihen savunma ve otomotiv sanayinde en az 3 yıl deneyimli• Üst orta seviyede İngilizce bilen• SSM/MSB proje yönetimi, teklif ve tedarik süreçlerinde görev almış• Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek• Askerlik yükümlülüğü bulunmayan• Sürekli gelişime ve yeni konular öğrenmeye açık• MS Office, MS Powerpoint ve MS Project programlarını etkin şekilde kullanabilen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
CKD Operasyonlar Mühendisi (Üretim Planlama) Sakarya Otokar
CKD Operasyonlar Mühendisi (Üretim Planlama)Otokar
Üniversitelerin Endüstri veya İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezun Tercihen otomotiv sektöründe en az 3 yıl deneyimli Tercihen üretim planlama alanında en az 3 yıl deneyimli Tercihen CKD projelerinde ambalajlama, stoklama konularında deneyimli Tercihen SAP programını kullanabilen İletişim becerisi kuvvetli Takım çalışmasına tam uyum sağlayabilecek Problem çözme teknikleri konusunda bilgili Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek İyi derecede İngilizce bilen Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış olmak Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı