Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 12
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Uzman Analiz Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Uzman Analiz MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezunOtomotiv, savunma veya beyaz eşya sektöründe benzer konularda en az 2 yıl tecrübeliMSC Nastran, Patran, Marc, Ansys ve Hypermesh yazılımlarından birkaçını iyi seviyede kullanabilenCatia V5 veya benzer katı modelleme yazılımlarına yatkınlığı olanSonlu elemanlar konusunda yüksek lisans çalışması yapmış veya bu konuya ilgi duyanİleri seviyede ingilizce bilenErkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” ekipleri ile ortak çalışmalar yürütmek,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Kontrol Sistemleri Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Kontrol Sistemleri MühendisiOtokar
Savunma sanayi projelerinde elektronik ve elektromekanik sistem tasarımı konusunda deneyimliTemel kontrol teorisine hakimŞematik ve PCB tasarımı konusunda deneyimli(Tercihen Altium)İletişim arayüzlerine(RS232,RS422,CAN Bus) hakimC programlama dili ile tecrübe sahibiMikrodenetleyicilere(Tercihen STM32 ARM) yazılım geliştirme konusunda tecrübeliTercihen FPGA/CPLD konusunda ve VHDL/Verilog programlama dillerinde deneyimliTercihen erkek adayların askerliğini tamamlamış olması 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Üretim Planlama ve Kontrol Mühendisi Sakarya Otokar
Üretim Planlama ve Kontrol MühendisiOtokar
Üniversitelerin Endüstri veya İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezun,Tercihen otomotiv sektöründe en az 2 yıl deneyimli, Tercihen üretim planlama alanında en az 2 yıl deneyimli,Tercihen SAP programını kullanabilen,Problem çözme teknikleri konusunda bilgili,Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek,İyi derecede İngilizce bilen,Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış olmak,Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Metot Mühendisi Sakarya Otokar
Metot MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümlerinden mezun, Tercihen kaynaklı imalat yöntemleri ve otomotiv sektöründe tecrübeli, Tercihen kaynak mühendisliği sertifikalı, Üretim mühendisliği konusunda en az 2 yıl tecrübeli, İyi derecede İngilizce sahip, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Malzeme Giriş Kalite Mühendisi Sakarya Otokar
Malzeme Giriş Kalite MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği bölümü mezunu, Otomotiv Sektörü veya Kaynaklı İmalat alanında en az 2 yıl tecrübeli, Ölçme tekniği konularında bilgili, Problem çözme tekniklerine hakim Veri toplama, analiz ve raporlama konularına hakim, Yurtiçi ve yurtdışı firmalarına teknik raporlama yapabilecek, İleri derecede İngilizce bilen, Yurtiçi/yurtdışı seyahat engeli olmayan,  Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Yatırım Mühendisi Sakarya Otokar
Yatırım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği  bölümünden mezun, Tesis Yatırım projeleri konularında en az 3 yıl  tecrübeli, Tercihen Otomotiv Sanayi’den benzer pozisyonlarda görev yapmış, Enerji yönetimi, tesis kanun yönetmelikleri konusunda bilgi sahibi, İyi derecede İngilizce bilen, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Geliştirme ve Denetleme Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Servis Geliştirme ve Denetleme MühendisiOtokar
Üniversitelerin mühendislik ve teknik eğitim fakülteleri ile yüksek okulların ilgili bölümlerinden (Endüstri ve İşletme, Motor, Makina, Otomotiv vb.) mezun Otomotiv Sanayinde “Satış Sonrası Hizmetler” konusunda tecrübeli İnsan İlişkileri ve İkna Yeteneği kuvvetli Sözleşme Yönetimi Hukuku ve Denetim Faaliyetleri konusunda tecrübeli MS Ofis ve Fotoshop programlarını iyi derecede kullanabilen İyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt içi / yurt dışı seyahat engeli bulunmayan ve aktif araç kullanabilen Sakarya ve Kocaeli’de ikamet edebilecek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Yurtdışı Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yurtdışı Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun Otomotiv sektöründe deneyimli Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli Satış ve müşteri odaklı çalışabilen Koordinasyon, iletişim ve temsil yeteneği kuvvetli Stresle başa çıkabilen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek Otomotiv mekanik ve elektronik sistem uygulamaları konusunda tecrübeli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Tercihen ikinci dil olarak Fransızca bilen Yurt içi/yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Sürücü belgesine sahip ve aktif araç kullanabilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Gövde Geliştirme Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Gövde Geliştirme MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümlerinden mezun İleri derecede İngilizce bilen İyi derecede Catia kullanabilen MS Office uygulamalarına hakim Problem çözme becerileri yüksek Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektronik Sistem Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektronik Sistem MühendisiOtokar
Üniversitelerin Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezunTercihen Elektronik alanında yüksek lisans sahibiVisual C/C++, Visual C#, NI Labview, Matlab Simulink programlama dillerini bilenElektronik devre donanım bilgisine sahipCAN BUS, RS232/422 Port, Ethernet BUS, Analog/Digital I/O haberleşme bilgisiAskeri Standartlar hakkında bilgi sahibiİleri derecede İngilizce bilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Mekanik Sistem Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Mekanik Sistem MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği Bölümünden mezun Tercihen Makina Mühendisliği Yüksek Lisans derecesine sahip Savunma ya da Otomotiv Sanayiinde en az 4 yıl tasarım tecrübesine sahipİyi derece Catia bilen Askerlik hizmetini tamamlamışİyi seviyede İngilizce bilen 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Servis MühendisiOtokar
Üniversiteleri  Makina Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği Bölümünden mezun Otomotiv sektöründe çalışmış Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli Servis idaresi konusunda tecrübeli İngilizce bilgisine sahip Bilgisayar excel, word programlarını kullanabilen Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Sürücü belgesine sahip
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı