Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 6
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
İhracat Birim Yöneticisi - Askeri Araçlar İstanbul(Asya) Otokar
İhracat Birim Yöneticisi - Askeri AraçlarOtokar

Savunma sanayi sektöründe en az 5 yıl deneyimli,
İletişim ve ikna becerileri kuvvetli, iş ve müşteri memnuniyeti odaklı,
Yoğun iş ve seyahat temposuna kolayca ayak uydurabilecek,
İngilizceye resmi yazışmalar dahil olmak üzere ileri seviyede hakim olan, 
Tercihen ek olarak Fransızca ve/veya Rusça bilen,
Sık ve uzun süreli seyahat etme engeli olmayan,
MS Ofis programlarına hakim,
Analitik düşünce yapısına sahip,
Tercihen ihaleye teklif verme tecrübesi olan,
Etkili sunum yeteneğine sahip. 
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
İhracat Uzmanı - Askeri Araçlar İstanbul(Asya) Otokar
İhracat Uzmanı - Askeri AraçlarOtokar

İletişim ve ikna becerileri kuvvetli,
İş ve müşteri memnuniyeti odaklı,
Takım çalışmasına yatkın,
Yeni pazarlar oluşturabilecek uluslararası vizyon sahibi,
Otomotiv veya Savunma Sanayine yatkın,
Yoğun iş temposuna kolayca ayak uydurabilecek,
Çok iyi derecede İngilizce bilen, tercihen ikinci dil olarak Fransızca ve/veya Rusça bilen,
Sık ve uzun süreli seyahat etme engeli olmayan,
MS Ofis programlarına hakim,
Analitik düşünce yapısına sahip.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
EMI/EMC Mühendisi Sakarya Otokar
EMI/EMC MühendisiOtokar

Elektronik veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği  mezunu olmak, (tercihen Elektromanyetik alanında Yüksek Lisans yapmış olmak)
Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) metodolojisi, konseptleri, tanımları ve gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmak,
Askeri /sivil, ulusal/uluslararası EMC test standartları (tercihen MIL-STD-461, MIL-STD-464, vb.) uygulamalarında tecrübe sahibi olmak,
EMC/mikrodalga/RF test cihazlarının (donanım ve yazılım) kullanımında yetkin olmak,
EMC test düzeneklerinin kurulması, testlerin yürütülmesi, test prosedürleri ve raporlarının hazırlanmasında tecrübe sahibi olmak,
Elektromanyetik analiz paket programları ile çalışmış, nümerik hesaplama tekniklerine hakim olmak,
Analitik düşünme ve problem çözme yeteneğine sahip olmak,
İyi derecede İngilizce bilmek,
İşe karşı motivasyonu yüksek olmak, detaylara karşı ilgili ve dikkatli olmak,
Sorumluluk sahibi, takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmak,
Benzer pozisyonda 1-3 yıl çalışmış, deneyimli olmak.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
ASKERİ ARAÇ ELEKTO OPTİK SİSTEM SORUMLUSU Kocaeli, Sakarya Otokar
ASKERİ ARAÇ ELEKTO OPTİK SİSTEM SORUMLUSUOtokar

Üniversitelerin teknik eğitim fakültelerinden Elektronik vb. mezun
Tercihen Otomotiv veya Savunma Sanayinde “Satış Sonrası Hizmetler” konusunda tecrübeli
Elektro Optik Sistemler konularına hakim, silah ve kule sistemleri hakkında bilgili
İngilizce bilgisine sahip
Yurt içi / yurt dışı seyahat engeli bulunmayan
İnsan ilişkileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın
İkna kabiliyeti, temsil yeteneği, koordinasyon ve iletişim becerileri gelişmiş
Gelişime açık ve sorgulayıcı karakter sahibi
Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilecek
Sakarya’da veya Kocaeli’nde ikamet edebilecek
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Genel Başvuru - ENGELLİ Sakarya Otokar
Genel Başvuru - ENGELLİOtokar

Türkiye İş Kurumu'na kayıtlı ve en az %40 engel derecesi olan,
MYO ve/veya Teknik Lise, EML Mezunu,
Teknik resim okuyabilen,
MS Office Programlarını başlangıç seviyesinde de olsa kullanabilen,
Tercihen SAP bilgisi olan,
Tercihen AutoCad ve/veya benzeri CAD/CAM programlarından en az birini kullanmış olması,
Sakarya veya Kocaeli bölgesinde ikamet eden.
NOT: Pozisyon ile ilgilenen adayların önyazılarında, engellerini ve engel derecelerini açık olarak belirtmelerini önemle rica ederiz.
 
Sürekli / Tam zamanlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Otomotiv Boyacısı Kocaeli, Sakarya Otokar
Otomotiv BoyacısıOtokar

Tercihen otomotiv sektöründe tecrübeli
Oto boyacılık alanında tecrübeli (son kat, zımpara, astar, macun vb.)
Sakarya / Kocaeli illerinde ikamet eden.
Sürekli / Tam zamanlı    İlköğretim (Mezun), Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme