Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 10
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Endüstriyel İlişkiler Uzmanı Kocaeli, Sakarya Otokar
Endüstriyel İlişkiler UzmanıOtokar
Tercihen Hukuk Fakültesi mezunu İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku konularında deneyim sahibi Tercihen sendikalar ve toplu iş sözleşmeleri konularında bilgi sahibi MS Office programlarını iyi derecede kullanabilen Tercihen İngilizce Bilen Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış"Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar."
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Metod Mühendisi Sakarya Otokar
Metod MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümlerinden mezun, Tercihen kaynaklı imalat yöntemleri ve otomotiv sektöründe tecrübeli, Tercihen kaynak mühendisliği sertifikalı, Üretim mühendisliği konusunda en az 2 yıl tecrübeli, İyi derecede İngilizce sahip, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Analiz Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Analiz MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezunOtomotiv, savunma veya beyaz eşya sektöründe benzer konularda en az 2 yıl tecrübeliMSC Nastran, Patran, Marc, Ansys ve Hypermesh yazılımlarından birkaçını iyi seviyede kullanabilenCatia V5 veya benzer katı modelleme yazılımlarına yatkınlığı olanSonlu elemanlar konusunda yüksek lisans çalışması yapmış veya bu konuya ilgi duyanİleri seviyede ingilizce bilenErkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektrik Elektronik Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektrik Elektronik MühendisiOtokar
Üniversitelerin Elektrik / Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun Tercihen Savunma Sanayii’nde sistem mühendisliği alanında ve görev donanımı entegrasyonu konusunda  tecrübeli İleri derecede İngilizce bilen Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilecek Seyahat engeli bulunmayan Analitik düşünce yapısına sahip İletişim kabiliyeti yüksek   "Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar." 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
MALZEME GİRİŞ KALİTE MÜHENDİSİ Sakarya Otokar
MALZEME GİRİŞ KALİTE MÜHENDİSİOtokar
Makina Mühendisliği bölümü mezunu, Otomotiv Sektörü veya Kaynaklı İmalat alanında en az 2 yıl tecrübeli, Ölçme tekniği konularında bilgili, Problem çözme tekniklerine hakim Veri toplama, analiz ve raporlama konularına hakim, Yurtiçi ve yurtdışı firmalarına teknik raporlama yapabilecek, İleri derecede İngilizce bilen, Yurtiçi/yurtdışı seyahat engeli olmayan,  Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.” 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektrik Mühendisi Sakarya Otokar
Elektrik MühendisiOtokar
Üniversitelerin Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun, Bakım, tesis işletme ve devreye alma konularında en az 2 yıl tecrübeli, Enerji Yöneticisi belgesine sahip, İyi derecede İngilizce bilgisine sahip,Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Yurtdışı Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yurtdışı Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun Otomotiv sektöründe deneyimli Satış Sonrası Hizmetler konusunda tecrübeli Satış ve müşteri odaklı çalışabilen Koordinasyon, iletişim ve temsil yeteneği kuvvetli Stresle başa çıkabilen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek Otomotiv mekanik ve elektronik sistem uygulamaları konusunda tecrübeli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Tercihen ikinci dil olarak Fransızca bilen Yurt içi/yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Sürücü belgesine sahip ve aktif araç kullanabilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Zırhlı Taktik Araçlar Sistem Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Zırhlı Taktik Araçlar Sistem MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezunTercihen Savunma veya Otomotiv sektörlerinde sistem mühendisliği alanında deneyimli 3D modelleme programlarından en az birine (tercihen CATIA) hakim.İleri seviyede İngilizce bilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Zırhlı Güç Paketi ve Şasi Geliştirme Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Zırhlı Güç Paketi ve Şasi Geliştirme MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine yada Otomotiv Mühendisliği bölümlerinden mezunİyi derecede İngilizce bilenOtomotiv veya Savunma sanayinde, güç paketi (motor, şanzıman, soğutma sistemi) veya şasi (aks, süspansiyon, direksiyon, fren) sistem tasarımı konularında deneyimliYoğun tempoda çalışabilecekTercihen askerlik hizmetini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Zırhlı Araçlar Tasarım Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Zırhlı Araçlar Tasarım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine yada Otomotiv mühendisliği bölümlerinden mezunOtomotiv yada Savunma Sanayiinde tasarım fonksiyonunda deneyimli3D Tasarım programlarına hakim (Solidworks, Catia v.b.)İyi derecede İngilizce bilenTercihen askerlik hizmetini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı