Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 11
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Yatırım Mühendisi Sakarya Otokar
Yatırım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği  bölümünden mezun, Tesis Yatırım projeleri konularında en az 3 yıl  tecrübeli, Tercihen Otomotiv Sanayi’den benzer pozisyonlarda görev yapmış, Enerji yönetimi, tesis kanun yönetmelikleri konusunda bilgi sahibi, İyi derecede İngilizce bilen, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Konfigürasyon Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Konfigürasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Endüstri veya Makina Mühendisliği Bölümlerinden mezun Tercihen Otomotiv sektöründe 1-3 yıl deneyimine sahip Tasarım ve ürün süreçlerine vakıf SAP programı ürün modülleri kullanabilen Ürün ağaçları ve değişiklik yönetimi konularına vakıf Atölye ortamında ürün doğrulama yapabilecek İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip Yazılı ve sözlü iletişimi kuvvetli, düzenli, planlı ve takım çalışmasına yatkın“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Kalite Mühendisi Sakarya Otokar
Kalite MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümünden mezunOtomotiv ve/veya Savunma sektörlerinde Kalite alanında deneyimliÖlçüm Sistemleri konusunda bilgili ve deneyimli  İyi derecede İngilizce bilen  Sonuç odaklı, takım çalışmasına yatkın  Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Konstrüktör Sakarya Otokar
KonstrüktörOtokar
Teknik Eğitim Fakültelerinin Otomotiv veya Makina Resim ve Konstrüksiyon bölümlerinden mezunMinimum orta seviye İngilizce bilen 3D CAD Modelleme bilgisine sahip Aktif ve etkin olarak Catia V5 kullanabilenYoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektrik/Elektronik Sorumlusu Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektrik/Elektronik SorumlusuOtokar
Üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği Bölümlerinden mezun Elektronik kart ve cihaz üretim ve kalite süreçlerine hakim Araç elektronik entegrasyon desteği, arıza bulma ve giderme Askerlik hizmetini tamamlamış Yoğun tempoda çalışabilecek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Endüstriyel Otomasyon ve Elektrik Uzmanı Sakarya Otokar
Endüstriyel Otomasyon ve Elektrik UzmanıOtokar
Üniversitelerin Elektrik-Elektronik, Kontrol veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,·         İyi seviyede İngilizce bilen,·         İleri analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, dinamik,Aşağıdaki konularda tercihen tecrübesi olan,Endüstriyel otomasyon ve test sistemlerinde sensörler, iş elemanları, kontrolcüler ve giriş-çıkış modüllerinin seçimleri,Kameralı otomasyon çözümleri, Motor sürücü, kontrolcü parametre (Siemens, B&R, Beckhoff, Kollmorgen veya Allen Bradley den en az 3ünde tecrübeli) ayarları,Çeşitli kontrolcü ve HMI yazılımlarının geliştirilmesi ve devreye alınması, PLC/PAC programlama konusunda Siemens (Step7, WinCC) ve tercihen B&R, Beckhoff,Scada (WinCC, Lookout, Factory Talk vb) tasarımı, Endüstriyel haberleşme protokollerine ve endüstri 4.0 konsepti, Ar-Ge projelerinde oluşturulacak donanıma uygun konfigürasyonlar, Robotik sistemler ve Ar-Ge projeleri. “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Geliştirme Uzmanı Sakarya Otokar
Yazılım Geliştirme UzmanıOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar, Elektronik veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,·         İyi seviyede İngilizce bilen,·         İleri analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, dinamik,Aşağıdaki konularda tercihen tecrübesi olanLinux ve Windows işletim sistemlerinde C ve C++ ile yazılım geliştirme, Görüntü işleme (tercihen diğer sinyal işleme proseslerine de hakim) Qt ile kullanıcı arayüzü geliştirme, .Net platformu(C#) Linux işletim sistemlerinde C ve C++ ile gömülü yazılım geliştirme, MATLAB ile algoritma prototipi gerçekleme “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Uzmanı Kocaeli, Sakarya Otokar
Yazılım UzmanıOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar yada Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,İyi seviyede İngilizce bilen, Tercihen “SAP ABAP”,“ASP.NET” ve mobil yazılım geliştirme konularında en az 1 yıltecrübesi olan, Analiz, tasarım ve geliştirme süreçleri konusunda deneyimli,İletişim becerisi yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Analiz Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Analiz MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv, Uçak veya Havacılık Mühendisliği bölümlerinden mezun,Yüksek lisans mezunu veya öğrenimine devam eden, Yapısal tasarım, katı cisimler mekaniği, yüksek hızlarda çarpışma ve darbe mekaniği konularına ilgi duyan, araştırmacı,Sonlu elemanlar metodunu bilen, tercihen LS-DYNA, Abaqus veya ANSYS/AUTODYN yazılımlarından birini kullanabilen,İleri derecede İngilizce bilen, “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Mekanik Sistem Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Mekanik Sistem MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği Bölümünden mezun Tercihen Makina Mühendisliği Yüksek Lisans derecesine sahip Savunma ya da Otomotiv Sanayiinde en az 4 yıl tasarım tecrübesine sahipEtkin olarak Catia kullanabilen,Askerlik hizmetini tamamlamışİyi seviyede İngilizce bilen“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yazılım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar veya Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,·         İyi seviyede İngilizce bilen,·         İleri analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, dinamik,o    Aşağıdaki konularda tercihen tecrübesi olan:o    Linux ve Windows işletim sistemlerinde C ve C++ ile uygulama ve sürücü yazılımları geliştirme,o    Linux ve Xilinx Xilkernel işletim sistemlerinde C ve C++ ile gömülü yazılım geliştirme,o    Qt ile kullanıcı arayüzü geliştirme,o    Server mimarisi, Socket API ve TCP/IP kullanarak ağ uygulamaları geliştirme,o    MATLAB ile algoritma prototipi gerçekleme“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı