Pfizer 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1957DÜNYADA PFIZER

İnsanların daha uzun, sağlıklı bir yaşam sürmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çalışan Pfizer, 1849 yılında kuruldu. Bugün 150’den fazla ülkede, ürünlerini tıbbın hizmetine sunan Pfizer’in yaklaşık 80.000 çalışanı bulunmaktadır. Yıllık 52 milyar dolarlık geliri ile pazar değeri açısından Pfizer, dünya genelindeki ilaç şirketleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
Yenilikçi ürünler açısından ilaç sektörünün en büyük şirketi olan Pfizer, 15 farklı tedavi alanına yayılan ve henüz çare bulunmamış çok geniş kapsamlı hastalıklara odaklanmaktadır. Pfizer, sektördeki diğer şirketlere kıyasla çok daha fazla sayıda tedavi alanında yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi için yatırım yapmaktadır. Araştırma ve geliştirme alanında 55 üretim tesisinde yürüttüğü 1000’i aşkın proje için yılda ortalama 7 milyar dolarlık bir kaynak aktarmıştır. Yenilikçi ürünleri ve bilimsel yeteneğinin gücüne dayanarak, Pfizer yıllardır düzenli olarak çığır açan ürünler sunmuştur ve önümüzdeki yıllarda da araştırmacılarımız hastalarımız için en iyi ürünleri sunmak üzere dünya genelinde çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜRKİYE’DE PFIZER

Pfizer Türkiye, 1957 yılından beri, Türkiye’de sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. %100 yabancı sermayeli Pfizer Türkiye yaklaşık 1000 çalışanı ile, Türk tıbbına sunduğu ürünlerin %75’ini  Türkiye’de üretmektedir ve bunun %4,5’ini ihraç etmektedir IMS 2015 yıl sonu verilerine göre 821 milyon liralık cirosuyla Pfizer Türkiye, aralarında AB ülkelerinin de bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da olmak üzere toplam 10 ülkeye yılda 6,5 milyon dolarlık ihraç etmektedir. 
Eğitim ve sağlık odaklı projelere 10 yılda 8 milyon TL nakdi katkı ve ilaç desteği veren Pfizer Türkiye, uluslararası rollerde görev yapan 70 Türk yöneticisiyle aynı zamanda bir ‘Lider Okulu’ vasfına sahiptir. 

İŞ ALANLARIMIZ

Pfizer tüm dünyada Ocak 2014 itibariyle üç temel iş alanında etkinlik göstermektedir:
Global Yenilikçi İlaçlar
Aşılar, Onkoloji & Tüketici Sağlığı
Global Yerleşik İlaçlar

PFIZER ve AR-GE

Pfizer’in öncelikli amaçlarından biri yeni ve yenilikçi tedaviler araştırmak, geliştirmek ve üretmektir. Pfizer, Türkiye’de yürüttüğü 20 milyon dolarlık Ar-Ge projeleriyle Merkezi Sinir Sistemi’nden Enfeksiyon hastalıklarına, Kardiyolojiden Onkolojiye, Ürolojiden Oftalmolojiye birçok önemli terapötik alana hitap eden ürünleri tıbbın hizmetine sunmaktadır. Pfizer Türkiye olarak en önemli amaçlarımızdan biri, yenilikçi ilaçları Türk tıbbının hizmetine sunmanın yanı sıra  toplum sağlığına hizmet etmektir. Bu amaç doğrultusunda akademik ve bilimsel çevreler ile işbirliği içinde çeşitli eğitim programları geliştirmekte, bilimsel sempozyumları, klinik araştırmaları desteklemekte, araştırma destek ödülleri ve bursları sağlamaktadır.

ETİK ANLAYIŞIMIZ

Pfizer’in sağlık mesleği mensuplarına sunduğu temel hizmetlerin başında tedavi alanları ve tedavileriyle ilgili tıbbi tanıtım yer almaktadır. Bu tanıtım dünyada yaklaşık 18.000, Türkiye'de ise yaklaşık 450kişilik bir satış teşkilatı tarafından, iyi tanımlanmış etik kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir. Tüm dünyada sağlık mesleği mensupları ile ilişkilerimizi etik ve dürüstlük anlayışı ile yürütmek, iş faaliyetlerimizin en iyi tıp uygulamalarını desteklemesini sağlamak ve daima önce hastaların iyiliğini düşünmek en temel sorumluluğumuzdur. Pfizer,  sektöründeki yüksek etik standartları korumak amacıyla sağlık mesleği mensuplarına yönelik gerçekleştirilen tüm tanıtım faaliyetlerinde “Sağlık Mesleği Mensupları ile İlişkiler Üzerine Küresel Politika” adı verilen global tanıtım ilkelerini esas almaktadır.

DEĞERLERİMİZ

Performans
İşbirliği ve Takım Çalışması
Liderlik
Yenilikçilik
İnsana Saygı
Dürüstlük ve Bütünlük
Müşteri Memnuniyeti
Topluma Saygı
Kalite

SAHİPLENME KÜLTÜRÜ (OWNIT!)

Pfizer’de herkes her gün işini sahiplenerek yapıyor.  OWNIT! kültürünü kimi zaman sonuçlara etki ederek, kimi zaman fırsatları kovalayarak yaşatan Pfizer, Pfizerlilerin birbirlerine güven duyduğu bir ortamda “yaşamlara yıllar, yıllara yaşamlar katmak” için birlikte çalışıyor.  

PFIZER VE TOPLUMSAL PROJELER

Kariyer.net tarafından da son 7 yıldır üst üste ‘İnsana Saygı’ ödülüne layık görülen Pfizer Türkiye, günümüzün hızla değişen global toplumunun bir üyesi olarak, toplumun gelişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak ve dünyamızdaki genel sağlık ile esenliğe katkıda bulunmak üzere çaba harcıyor.
 
Daha iyi bir yaşam ve yaşamın her döneminde sağlık için çalışan Pfizer'in küresel ölçekte yürüttüğü Get Old projesi, Türkiye'de “Sen Çok Yaşa” sloganıyla Mayıs 2013’ten beri yaşamlara dokunuyor.
 
Sosyal sorumluluk ve topluma saygı bilinciyle faaliyet gösteren Pfizer, uluslararası ve ulusal platformda, özellikle de sağlık ve eğitim odaklı önemli projelere imza atmaktadır. 
 

Faaliyet gösterdiği sektörler: Sağlık,İlaç Sanayi

Firma web sitesi: www.pfizer.com.tr/default.aspx


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 08.00 - 17.30


Sosyal ve Yan Haklar

Diğer: .


Pfizer İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 17
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Part-Time Graphic Designer İstanbul(Avr.) PFIZER
Part-Time Graphic DesignerPFIZER
We believe that our team is the most valued resource for our success. If you want to start your career in a multinational and challenging work enviroment in pharmaceutical sector, we invite you to Pfizer as a Part-Time team member!What we expect from you:• 3th or 4th year university students from the Fine Arts, Visual Communication Design or Graphic departments of universities,• Photoshop, Illustrator, Indesign, After Effects and Premiere programs can be used quickly, effectively and creatively,• Experienced in pre-print preparation, the printing process and manage all printed projects,• Experienced in the techniques in digital media; dimensions and standards, giff and short video creation• Create a concept in the direction of original and creative ideas that are briefed by Marketing team• Follow-up, disciplined, solution-focused, ready to be a member of a team with a high level of energy and harmony
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Hub Labeling Senior Associate (Contractor) İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Hub Labeling Senior Associate (Contractor)Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Strong knowledge/understanding of the principles and concepts of labeling. Strong knowledge of key regulatory and labeling principles and local regulationsProficient in use of systems consistent with business expectations, and understands importance of systems in maintaining high compliance figuresFluency in English language important however multi-language skills are advantageousUnderstanding of the importance of Standard Operating Procedures (SOPs), systems and processesin underpinning quality and compliance of deliverablesLife sciences, pharmacy graduate or equivalent (desirable); or equivalent relevant professional experience.Ability to successfully understand regulatory implications of product strategy with regard to the product label, assessment and practical management of associated impacts is preferable
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
PT Universe Business Technology İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
PT Universe Business TechnologyPfizer İlaçları Ltd. Şti.
We believe that our team is the most valued resource for our success. If you want to start your career in a multinational and challenging work enviroment in pharmaceutical sector, we invite you toPfizer as a Business Technology Part-Time!What we expect from you:3rd & 4th year university or 1st year master students from  Engineering, Computer Science or MIS departmentsDesire to have career in Business Technology Able to work minimum 2.5 days/week Excellent command of English Agile learner, digitally savvy and a good researcher Result oriented, open minded and eager to learn
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Microbiology Lab. Analyst İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Microbiology Lab. AnalystPfizer İlaçları Ltd. Şti.
Bachelor degree from Biology Minimum 2 years of experience in Microbiology Laboratory Experience in the use of lab equipment is desirable Basic GMP & GLP knowledge Ability to work in a fast-paced changing environment Good analytical thinking skills Good interpersonal skills with customers Excellent written and verbal communication skills in English No military obligation for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
PT Universe Marketing İstanbul(Avr.) PFIZER
PT Universe MarketingPFIZER
We believe that our team is the most valued resource for our success. If you want to start your career in a multinational and challenging work enviroment in pharmaceutical sector, we invite you to Pfizer as a Part-Time team member!What we expect from you:3rd year university students from Management, Economy, Industrial Engineering or other Social Science departments.Desire to have career in marketing field. Able to work minimum 2.5 days/week for minimum 2 semester Excellent command of English Proficiency in MS Office applications Result oriented, open minded and eager to learn
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Planning Responsible İstanbul(Avr.), ... Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Planning ResponsiblePfizer İlaçları Ltd. Şti.
We believe that our team is the most valued resource for our success.We invite you to a challenging career in Pfizer.Candidates are expected to have the following qualifications and skills: University degree preferably in Industrial or Chemical Engineering, or other engineeringgraduates SAP knowledge is a plus  Solid analytical and organizational skills with the ability to establish consensus betweenfunctions and operations Good inter-personal relationship, and communication skills  Willingness and potential for learning and development  Excellent command of both written and spoken English  Computer proficiency in MS Office Set
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
PT Universe Learning & Development İstanbul(Avr.) PFIZER
PT Universe Learning & DevelopmentPFIZER
We believe that our team is the most valued resource for our success. If you want to start your career in a multinational and challenging work environment in the pharmaceutical sector, we invite you toPfizer Training Team as a Part-Time member!What we expect from you:3rd & 4th-year university students from Management, Economy, Industrial Engineering or other Social Science departmentsProfessional internship or part-time experience in corporate life is desirableAble to work minimum 2.5 days/week for minimum two academic semester Excellent command of English Proficiency in MS Office applications Driver, responsible, creative, result oriented, open-minded and eager to learn
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Clinical Trial Part Time İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Clinical Trial Part TimePfizer İlaçları Ltd. Şti.
Providing support for all secretarial works of clinical trials team. Providing support for organization and realization of division meetings. Arrangement of the appointments and schedule of Director of Clinical Site Management, tracking his/her schedule and reminding him/her of the appointments on time.Assisting the Clinical Research Group in the use of internal and external communication tools.Assisting the Clinical Research Group in personal administration tasks. Hosting the visitors and/or auditors and meeting their accommodation, transfer, etc. related needs.Maintaining and updating the information related with Clinical Research Employees. Keeping the organization chart up to date.Completing the preparations required for a new hired employee of the department.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Pfizer Universe Career Program İstanbul(Avr.) PFIZER
Pfizer Universe Career ProgramPFIZER
We are looking for…Graduates from reputable universities with a related Bachelor’s degree (preferably Business Administration, Economics, Industrial Engineering or an MBA degree from a reputable university in Turkey or abroad.)*Hey, if you will graduate on June 2018, please do not hesitate to apply!Excellent command of both written and spoken English. Analytical skills with eagerness to take initiative. Willingness to work for human life. That will be your purpose and passion! Potential for learning and development.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Kimya Laboratuvarı Teknisyeni İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Kimya Laboratuvarı TeknisyeniPfizer İlaçları Ltd. Şti.
Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarının teknik bölümlerinden mezun (tercihen Kimya ve Gıda bölümlerinden)İlaç sektöründe Kimya laboratuvarında, hammadde numuneleme ve analiz konusunda en az 2 yıl tecrübeliAnalitik düşünme ve problem çözme becerisine sahip Ekip çalışmasına yatkın, paylaşımcı, sorumluluk sahibi Dikkat ve farkındalığı yüksek İyi bilgisayar kullanabilen (MS Office) Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional Operations Center Specialists / Analysts İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Regional Operations Center Specialists / AnalystsPfizer İlaçları Ltd. Şti.
We believe that our team is the most valued resource for our success.Why don’t you start your career in a multinational and challenging work enviroment in pharmaceutical sector?We invite you to Pfizer for our new organisational structure; Regional Operations Centerwhich will deliver services to Europe from Pfizer Turkey. We will hire specialists / analysts who will be accountable for the delivery of all data processes in scope of the Regional Operations Center. The processes in scope support commercial and marketing back-office activities such as Sales, activity, transparency, e-permissions, incentives, training data processes, user set-up, user acceptance testing, tools & application day to day administration and working with peers across the team.We are looking for:Minimum 1 year experience preferably in service delivery or shared service delivery.Background in pharmaceutical market preferable though not essentialExcellent IT literacy/knowledge required (technology savvy) including as Business Object, Access, SQLExperience in commercial system administration & data stewardship, reporting and analytics deliveryStrong knowledge in CRM & commercial tools such as Salesforce.com, Cegedim-MI, Veeva Vault, etc.Strong knowledge of commercial processes, data sets (IMS, Cegedim One-Key, internal sales, Field Force activity, etc.)Able to demonstrate strong analytical and quantitative skillsService oriented/Customer service mindset Good communication and interpersonal skills Understanding of cultural differences and desire to work in a multicultural environmentFluency in both written and verbal English is a must; other languages would be advantage
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Kazan Dairesi Operatörü İstanbul(Avr.) PFIZER
Kazan Dairesi OperatörüPFIZER
Meslek Lisesi'nin ilgili bölümleri'nden (tercihen İklimlendirme ve Soğutma) mezunTercihen İlaç sektöründe ve buhar kazanları konusunda deneyimli Tercihen MMO tarafından verilmiş olan Kazancı Belgesi'ne sahip Dinamik ve takım çalışmasına uyumlu MS office programlarını kullanabilen Tercşhen teknik resim okuyabilen Yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek Tercihen İngilizce bilen Vardiyalı çalışacak Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Turkey – Meetings & Regulations Admin (Contractor) İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Turkey – Meetings & Regulations Admin (Contractor)Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
BA/BS degree required. Relevant experience in the pharmaceutical industry is a plus. Experience/ability to work in a matrix organization.. Demonstrable experience in customer relationship management. Local understanding of the pharmaceutical business. Desire to continuously upskill and develop oneself. Flexibility, team work and a collaborative mind set are essential. Passion for excitement, change and innovation. Good oral and written communication skills in Turkish and English. Strong interpersonal, communication and presentation skills. Strong organizational skills with a proven ability to prioritize and work independently.Good command of MS Office Applications (Word, Excel, Powerpoint). Willingness to work in a dynamic environment with high result-orientation. Ability to manage multiple, complex tasks within the same timeframe. Can respond to tight timelines and ability to present and work at all levels of the organization.Ability to work flexible hours
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Technology Transfer Responsible (Contractor) İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Technology Transfer Responsible (Contractor)Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Candidates are expected to have the following qualifications and skills;Bachelor degree in Chemistry, Chemical Engineering, Pharmacy or equivalentMinimum 3-4 years of experience in Pharmaceutical Industry, GMP/GLP environmentDemonstrated competence in Technology Transfer through education and experienceExperience in Quality Assurance or Manufacturing is a plusProven ability to work with colleagues/teams at all levels of the organization Ability to work in a fast-paced changing environmentStrong verbal, written and interpersonal communication skillsFluent in Turkish & English Good analytical thinking skills No military obligation for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Accountant İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
AccountantPfizer İlaçları Ltd. Şti.
- Minimum of 3 years of experience in one of Big-4 or other big Audit Companies and/or financial and accounting services.- Bachelor’s (or equivalent) degree in accounting, finance, or other relevant field.- Strong communication and cooperation skills- Strong verbal and written communication skills in English.- Knowledge of Turkish Tax Law and accounting principles, Turkish/International Financial reporting Standards (TFRS-IFRS), US GAAP knowledge is also a plus.- Certified Public Accountant (CPA) degree (or in process) is an asset- Proven analytical skills, numeracy and financial awareness.- Highly organized with demonstrated ability to meet commitments within strict deadlines.- Computer Literacy: SAP, MS Office, particularly Excel- Able to multitask, independent, proactive and willingness to learn.- Demonstrated analytical abilities, problem solving & negotiation skills
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Management Trainees for Finance İstanbul(Avr.) PFIZER
Management Trainees for FinancePFIZER
•Graduates of Business Administration, Economics, Industrial Engineering or other majors with an MBA degree from a reputable university in Turkey or abroad•Excellent command of both written and spoken English•Computer proficiency in MS Office Set•Willingness and potential for learning and development
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
In Proses Kontrol Teknisyeni İstanbul(Avr.) Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
In Proses Kontrol TeknisyeniPfizer İlaçları Ltd. Şti.
Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarının teknik bölümlerinden mezun (tercihen Kimya)İlaç sektöründe 1-2 yıl tecrübeli Analitik düşünme ve problem çözme becerisine sahip Ekip çalışmasına yatkın, paylaşımcı, sorumluluk sahibi Vardiyalı çalışma düzenine uyum sağlayabilecek Dikkat ve farkındalığı yüksek Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı