Pfizer 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1957DÜNYADA PFIZER

İnsanların daha uzun, sağlıklı bir yaşam sürmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çalışan Pfizer, 1849 yılında kuruldu. Bugün 150’den fazla ülkede, ürünlerini tıbbın hizmetine sunan Pfizer’in yaklaşık 80.000 çalışanı bulunmaktadır. Yıllık 52 milyar dolarlık geliri ile pazar değeri açısından Pfizer, dünya genelindeki ilaç şirketleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
Yenilikçi ürünler açısından ilaç sektörünün en büyük şirketi olan Pfizer, 15 farklı tedavi alanına yayılan ve henüz çare bulunmamış çok geniş kapsamlı hastalıklara odaklanmaktadır. Pfizer, sektördeki diğer şirketlere kıyasla çok daha fazla sayıda tedavi alanında yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi için yatırım yapmaktadır. Araştırma ve geliştirme alanında 55 üretim tesisinde yürüttüğü 1000’i aşkın proje için yılda ortalama 7 milyar dolarlık bir kaynak aktarmıştır. Yenilikçi ürünleri ve bilimsel yeteneğinin gücüne dayanarak, Pfizer yıllardır düzenli olarak çığır açan ürünler sunmuştur ve önümüzdeki yıllarda da araştırmacılarımız hastalarımız için en iyi ürünleri sunmak üzere dünya genelinde çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜRKİYE’DE PFIZER

Pfizer Türkiye, 1957 yılından beri, Türkiye’de sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. %100 yabancı sermayeli Pfizer Türkiye yaklaşık 1000 çalışanı ile, Türk tıbbına sunduğu ürünlerin %75’ini  Türkiye’de üretmektedir ve bunun %4,5’ini ihraç etmektedir IMS 2015 yıl sonu verilerine göre 821 milyon liralık cirosuyla Pfizer Türkiye, aralarında AB ülkelerinin de bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da olmak üzere toplam 10 ülkeye yılda 6,5 milyon dolarlık ihraç etmektedir. 
Eğitim ve sağlık odaklı projelere 10 yılda 8 milyon TL nakdi katkı ve ilaç desteği veren Pfizer Türkiye, uluslararası rollerde görev yapan 70 Türk yöneticisiyle aynı zamanda bir ‘Lider Okulu’ vasfına sahiptir. 

İŞ ALANLARIMIZ

Pfizer tüm dünyada Ocak 2014 itibariyle üç temel iş alanında etkinlik göstermektedir:
Global Yenilikçi İlaçlar
Aşılar, Onkoloji & Tüketici Sağlığı
Global Yerleşik İlaçlar

PFIZER ve AR-GE

Pfizer’in öncelikli amaçlarından biri yeni ve yenilikçi tedaviler araştırmak, geliştirmek ve üretmektir. Pfizer, Türkiye’de yürüttüğü 20 milyon dolarlık Ar-Ge projeleriyle Merkezi Sinir Sistemi’nden Enfeksiyon hastalıklarına, Kardiyolojiden Onkolojiye, Ürolojiden Oftalmolojiye birçok önemli terapötik alana hitap eden ürünleri tıbbın hizmetine sunmaktadır. Pfizer Türkiye olarak en önemli amaçlarımızdan biri, yenilikçi ilaçları Türk tıbbının hizmetine sunmanın yanı sıra  toplum sağlığına hizmet etmektir. Bu amaç doğrultusunda akademik ve bilimsel çevreler ile işbirliği içinde çeşitli eğitim programları geliştirmekte, bilimsel sempozyumları, klinik araştırmaları desteklemekte, araştırma destek ödülleri ve bursları sağlamaktadır.

ETİK ANLAYIŞIMIZ

Pfizer’in sağlık mesleği mensuplarına sunduğu temel hizmetlerin başında tedavi alanları ve tedavileriyle ilgili tıbbi tanıtım yer almaktadır. Bu tanıtım dünyada yaklaşık 18.000, Türkiye'de ise yaklaşık 450kişilik bir satış teşkilatı tarafından, iyi tanımlanmış etik kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir. Tüm dünyada sağlık mesleği mensupları ile ilişkilerimizi etik ve dürüstlük anlayışı ile yürütmek, iş faaliyetlerimizin en iyi tıp uygulamalarını desteklemesini sağlamak ve daima önce hastaların iyiliğini düşünmek en temel sorumluluğumuzdur. Pfizer,  sektöründeki yüksek etik standartları korumak amacıyla sağlık mesleği mensuplarına yönelik gerçekleştirilen tüm tanıtım faaliyetlerinde “Sağlık Mesleği Mensupları ile İlişkiler Üzerine Küresel Politika” adı verilen global tanıtım ilkelerini esas almaktadır.

DEĞERLERİMİZ

Performans
İşbirliği ve Takım Çalışması
Liderlik
Yenilikçilik
İnsana Saygı
Dürüstlük ve Bütünlük
Müşteri Memnuniyeti
Topluma Saygı
Kalite

SAHİPLENME KÜLTÜRÜ (OWNIT!)

Pfizer’de herkes her gün işini sahiplenerek yapıyor.  OWNIT! kültürünü kimi zaman sonuçlara etki ederek, kimi zaman fırsatları kovalayarak yaşatan Pfizer, Pfizerlilerin birbirlerine güven duyduğu bir ortamda “yaşamlara yıllar, yıllara yaşamlar katmak” için birlikte çalışıyor.  

PFIZER VE TOPLUMSAL PROJELER

Kariyer.net tarafından da son 7 yıldır üst üste ‘İnsana Saygı’ ödülüne layık görülen Pfizer Türkiye, günümüzün hızla değişen global toplumunun bir üyesi olarak, toplumun gelişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak ve dünyamızdaki genel sağlık ile esenliğe katkıda bulunmak üzere çaba harcıyor.
 
Daha iyi bir yaşam ve yaşamın her döneminde sağlık için çalışan Pfizer'in küresel ölçekte yürüttüğü Get Old projesi, Türkiye'de “Sen Çok Yaşa” sloganıyla Mayıs 2013’ten beri yaşamlara dokunuyor.
 
Sosyal sorumluluk ve topluma saygı bilinciyle faaliyet gösteren Pfizer, uluslararası ve ulusal platformda, özellikle de sağlık ve eğitim odaklı önemli projelere imza atmaktadır. 
 

Faaliyet gösterdiği sektörler: Sağlık,İlaç Sanayi

Firma web sitesi: www.pfizer.com.tr/default.aspx


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 08.00 - 17.30


Sosyal ve Yan Haklar

Diğer: .


Pfizer İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 8
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Learning Management System (LMS) Administrator İstanbul(Avr.) PFIZER
Learning Management System (LMS) AdministratorPFIZER
Experience with administering learning management systems (SumTotal LMS a plus). Pharmaceutical industry experience preferred. Experience working in a regional or global environment preferred. Reporting / metric skills (Business Objects / Excel experience an advantage). High computer literacy and experience with learning complex systems quickly. Strong English verbal and written communication skills (other European languages an advantage). Must be able to interface effectively in a high performance, matrix team environment on a global scale. Excellent attention to detail. Able to proactively follow-up / interacting on requests.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Environment, Health&Safety Responsible İstanbul(Avr.) PFIZER
Environment, Health&Safety ResponsiblePFIZER
Undergraduate degree in Enviromental Engineering, Health and Safety, Risk Management Minimum 1 year experience in an EHS (Environment, Health and Safety) related position in chemical industry Ministries and municipality rarely C class HSE Certificate is required, Environmental Expert Certification is optional Ability to prepare accurate reports containing EHS data and information Auditor certifications in ISO 14001 and OHSAS 18001 would be an added value Strong analytical skills and advanced English language skills Excellent oral and written communication skills and the ability to work across multiple countries Advanced computer skills (MS Office Programs, web based tools...)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional Project Manager (CEE) İstanbul(Avr.) PFIZER
Regional Project Manager (CEE)PFIZER
We believe that our team is the most valued resource for our success. We invite you to a challenging career in Pfizer.The "Customer Events & Engagement Regional Project Manager" will be working on projects, processes and programs implementation under the Global Commercial Operations Customer Events&Engagement remit, supporting all countries in Cluster 2 (Switzerland, Austria, Greece, Turkey, Balkans(Bulgaria & Adriatics), Romania, Israel, Ukraine,CauCAR, Baltics&Belarus) and will report to the GCO CE&E Team Leader - Cluster 1&2CE&E: Customer Events & Engagements (internal and external meetings & congresses)Qualifications• Master degree level in Business Administration, Management, Communication, or equivalent degree• We are looking for a management trainee, freshly graduated from universitySkills and Knowledge• Excellent Microsoft Office literacy/knowledge required• Strong analytical skills, ability to analyze information, ability to synthesize problems and develop innovative solutions and strategies• Self-motivated, high level of independent and service oriented working attitude• Good communication and inter-personal skills• Excellent project management and organisational skills. Able to multi-task and prioritize tasks while reaching alignment with internal business stakeholders on deliverables• High level of client management skills• Good team player. Success in working within cross-functional teams• Ability to operate within a multi-cultural environment• Willingness to work in a dynamic environment with high result-orientation• Comfortable in dealing with ambiguity• Candidates should be based in the assigned market(s)• Fluency in both written and verbal English is a must
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Training Assistant Manager/Specialist İstanbul(Avr.) PFIZER
Training Assistant Manager/SpecialistPFIZER
• Bachelor's degree• Recognized qualification or equivalent commercial training experience• Demonstrable success in a commercial role• Local understanding of the pharmaceutical business• Evidence of successful cross functional & cross cultural working• Experience in driving change• Demonstrable experience in presentation & facilitation skills, training delivery.• Demonstrable experience in working at a BU Leadership level.• Desire to continuously upskill and develop oneself.• Flexibility, team work and a collaborative mind set are essential• Change agile• Passion for innovationTechnical Skills Requirements• Excellent training delivery, presentation and facilitation skills - both 'face to face' and 'virtual'• Strong interpersonal and communication skills• Excellent stakeholder management & influencing skills• Excellent negotiation skills• Excellent project management, planning & prioritization skills• Ability to manage multiple, complex projects within the same timeframe• Evidence of problem solving and decision making to positively impact business results• Advanced English skills both written and verbal• Multiple language ability within the grouping desirable• Confident user MS Office (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint)• Ability to travel is essential
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Market Access & Pricing Specialist İstanbul(Avr.) PFIZER
Market Access & Pricing SpecialistPFIZER
• Has 2 year of market access & pricing experience• Has a good understanding of the pharmaceutical industry.• Ability to work in a matrix and in cross-functional teams (collaboration); considers different drivers and perspectives of various stakeholders; identify complex cause and effect relationships (analytical skills); result oriented and drive; comfortable working under time pressure, time management and effective prioritization skills.• Broad scanner: appetite for learning in different domains (medical, pricing, market access, regulatory)• Speaking fluent English & Turkish
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Management Trainees for Finance İstanbul(Avr.) PFIZER
Management Trainees for FinancePFIZER
•Graduates of Business Administration, Economics, Industrial Engineering or other majors with an MBA degree from a reputable university in Turkey or abroad•Excellent command of both written and spoken English•Computer proficiency in MS Office Set•Willingness and potential for learning and development
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Pfifty Pfifty - Medical Part-Time Opportunity İstanbul(Avr.) PFIZER
Pfifty Pfifty - Medical Part-Time OpportunityPFIZER
We believe that our team is the most valued resource for our success. If you want to start your career in a multinational and challenging work enviroment in pharmaceutical sector, we invite you to Pfizer as a Part-Time team member!What we expect from you: 3rd & 4th year university or 1st year master students from Pharmacy, Medicine, Molecular Biology and Genetics departments Desire to have career in medical field Able to work minimum 2.5 days/week for minimum 2 semesters Excellent command of English Proficiency in MS Office applications Result oriented, open minded and eager to learn
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Medical Manager İstanbul(Avr.) PFIZER
Medical ManagerPFIZER
University degree in Medicine Excellent command of both written and spoken English Experience in a multinational pharmaceutical company in a similar position is a plus A good understanding of the medical data and the capability to generate outcomes A good understanding of clinical research, e.g. study protocols, reports, and publications A good understanding of the compliance framework for medical interactions, e.g. local legislation and AIFD Code of Promotion Analytical skills and a multi-task focus with the ability to think proactively and strategically A good knowledge of the local healthcare system and environment Advancing a quality culture environment Computer literacy in Microsoft Office Set For male candidates completion of military service is a plus. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı