Arçelik A.Ş. 

Şirket Bilgileri

www.arcelikas.com

ARÇELİK A.Ş.

Arçelik Hakkında
 
Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da 15 üretim tesisi, dünyanın dört bir yanındaki  satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 135’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
 
İşletmeler
 
“Sürdürülebilir Gelişim” yaklaşımı doğrultusunda, çevre dostu, verimli, teknoloji ve tasarımda yenilikçi, kullanımı kolay ürünler geliştirmeyi ve tüketicilere sunmayı hedefleyen Arçelik A.Ş., aynı zamanda, “küresel ısınma”, “azalan doğal kaynaklar”, “susuzluk” gibi geleceği tehdit eden konuların çözümüne yönelik sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Arçelik A.Ş.’nin ürün geliştirme süreçlerinde odaklandığı öncelikli konulardan biri de, kaynak tasarrufudur.
 
Arçelik A.Ş.’de ürünlerin hayat çevrimi boyunca çevresel etkilerinin kontrol altına alınması, tasarım aşamasından başlayan bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu amaçla Arçelik A.Ş.’de Ar-Ge faaliyetlerini ve endüstriyel tasarım faaliyetlerini yürüten birimler, ürünlere yönelik tasarım çalışmalarını, teknolojik çalışmaları, ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını da yürütmektedir.
 
TPM ve Altı Sigma metodolojilerini uygulayarak maliyet azaltma, kalite ve süreç iyileştirme projeleri gerçekleştiren ve esnek üretim yapısıyla rekabet üstünlüğünü her geçen gün daha da artıran Arçelik A.Ş., işletmelerinde uluslararası standartlarda üretim teknolojisi ve kalitesine sahiptir. “Toplam Kalite” felsefesini esas alarak yürüttüğü süreçlerini Kalite Yönetimi, Çevre Yönetim Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile bütünleşik bir şekilde yönetmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin Türkiye, Romanya, Rusya ve Çin'de faaliyet gösteren tüm üretim tesisleri ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 50001 belgelerine sahiptir. Şirketin Türkiye'deki genel müdürlük ve üretim kampüslerinden kaynaklanan sera gazı emisyonu envanteri, ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonu Standardına uygun olarak hesaplanmakta ve bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenerek, belgelendirilmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin enerji verimliliği alanında yürüttüğü çalışmalar sonucunda; Türkiye, Çin ve Romanya'daki üretim tesisleri olmak üzere toplam 9 işletmesi "Enerji Verimli Yeşil Tesisler" derecelendirmesinde en üst seviye olan "Platin" sertifika sahibidir.
 
Arçelik A.Ş. İşletmeleri “Üretimde Verimlilik” sloganıyla su, enerji tüketimi ve atıkların azaltılmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.
 
Faaliyet Ağı
 
Üretim Tesisleri – Türkiye

Buzdolabı İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Makinesi İşletmesi İstanbul, Tuzla
Elektronik İşletmesi İstanbul, Beylikdüzü
Pişirici Cihazlar İşletmesi Bolu
Bulaşık Makinesi İşletmesi Ankara
Elektrik Motorları İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy
Kompresör İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy

Üretim Tesisleri – Uluslararası

Buzdolabı İşletmesi Romanya, Gaeşti
Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi İşletmesi Rusya, Kirzhach
Çamaşır Makinesi İşletmesi Çin, Changzhou
Pişirici Cihazlar ve Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi G.Afrika, Jacobs
Soğutucu Cihazlar İşletmesi G.Afrika, Ezakheni, Ladysmith
Buzdolabı İşletmesi G.Afrika, East London

Uluslararası Satış ve Pazarlama - Ar-Ge Ofisleri

Ardutch B.V. Taiwan Tayvan
Beko A and NZ Pty Ltd. Avustralya, Yeni Zelanda
Beko Deutschland GmbH Almanya
Beko Egypt Trading LLC Mısır
Beko Electronics España S.L. İspanya
Beko France S.A.S. Fransa
Beko Italy SRL İtalya
Beko LLC. Rusya
Beko Plc. İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti
Beko Slovakia S.R.O. Slovakya
Beko S.A. Polonya, Çek Cumhuriyeti
Beko Shanghai Trading Company Ltd. Çin
Beko Ukraine LLC. Ukrayna
Changzhou Beko Electrical Appliances Co. Ltd. Çin
Defy Appliances Limited Güney Afrika Cumhuriyeti
Defy (Botswana) (Proprietary) Ltd. Botsvana
Defy (Namibia) (Proprietary) Ltd. Namibya
Elektra Bregenz AG Avusturya
Grundig Multimedia A.G. İsviçre
Grundig Intermedia GmbH Almanya,Hırvatistan
Grundig Nordic No AS Norveç
Grundig Nordic AB. İsveç
SC Arctic SA Romanya
Beko Hong Kong Ltd. Hong Kong, Çin
Beko Balkans Belgrad, Sırbistan
Beko R&D Office Tayvan
Beko Plc. R&D Center İngiltere
METU Technopolis R&D Center Ankara, Türkiye

Faaliyet gösterdiği sektörler: Ev EşyalarıArçelik A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 46
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Engineer - Warehouse Spare Parts İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - Warehouse Spare PartsArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Engineering Departments, Having experience in process and project management, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in Pelitli.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Mekanik Tasarım Teknisyeni İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Mekanik Tasarım TeknisyeniArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği bölümlerinden mezun,Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu çizim konusunda tecrübeli, Teknik resim çizme, plastik parça ve sac parça tasarımı konusunda tecrübeli, Üretim tekniklerine hakim, MS Office programlarını etkin biçimde kullanabilen, İyi/orta İngilizce bilen, Pazarın ve müşterilerin mevcut gereksinimlerini anlayan, İşini en iyi şekilde yapmak isteyen, Diğer insanların duygularını fark eden ve anlayan, İşbirliğine açık. Pozisyon lokasyonu Çayırova'dır.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknisyen - Ar-Ge İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Teknisyen - Ar-GeArçelik A.Ş.
Lise ve/veya Meslek Yüksek Okulu mezunu, Tercihen SAP ve/veya Team Center kullanmış, MS Office programlarını etkin biçimde kullanabilen, İyi/orta İngilizce bilen, Pazarın ve müşterilerin mevcut gereksinimlerini anlayan, İşini en iyi şekilde yapmak isteyen, Diğer insanların duygularını fark eden ve anlayan, İşbirliğine açık. Pozisyon lokasyonu Çerkezköy'dür.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Teknisyen - Ar-Ge İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Teknisyen - Ar-GeArçelik A.Ş.
Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bölümlerinden mezun, MS Office uygulamalarını kullanabilen, İyi/orta derecede İngilizce bilen, Pazarın ve müşterilerin mevcut gereksinimlerini anlayan, İşini en iyi şekilde yapmak isteyen, Diğer insanların duygularını fark eden ve anlayan, İşbirliğine açık. Pozisyonun lokasyonu Çayırova'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D Structural Design İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Structural DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering,  Experience in CAD/CAE softwares, Strong knowledge of MS Office applications, Understanding needs of the market and customer, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer / Designer - Product Sourcing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Engineer / Designer - Product SourcingArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in Mechanical Engineering, Mechatronic Engineering or Industrial Design,Master student in Industrial Design (or other design principals), Knowledge of Photoshop, KeyShot, Rhino and/or AI preferably, Sketching ability, Will be able to work 3 days at least in a workweek, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
R&D Engineer - Software Development/Video Quality İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
R&D Engineer - Software Development/Video QualityArçelik A.Ş.
Bachelor’s or Master's Degree in a related department, Preferably experience as Video Quality Designer, Experience in Image and Video Processing, Video Enhancement, Display Technologies,Have no restriction to travel, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  The position is located in Beylikduzu.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
R&D Engineer - Software Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
R&D Engineer - Software DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Computer Engineering, Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering (Bachelor's and/or Master’s Degree),Having the desire to work on consumer electronics products and adapt to new technologies,Experience in software design, data structures and algorithms, Experience in C/C++ coding and debugging preferably on Linux OS, Knowledge of Object-oriented programming, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening to different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
HW Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
HW Design EngineerArçelik A.Ş.
QUALIFICATIONSBachelor's Degree in Electronics Engineering, Enthusiastic for designing and developing hardware based products from scratch,Having knowledge about CAD tools for Schematics and Layout Design in Altium, PADs or OrCAD,Experienced in laboratory environment to root-cause system-level issues with help of test equipment like Oscilloscope, Logic Analyser, Spectrum Analyser etc..,Having knowledge of electronic components and its parameters to design with optimum quality,Preferably experienced in simple programmings such as C or assembly, Good knowledge of MS Office applications including MS Visio and MS Project, Excellent verbal with written skills in English and ability to travel abroad,Understanding needs of the market & customer and Eager to do outstanding jobsRecognizing and understanding emotions of people and clear in communicating thoughts/ideasListening different perspectives and showing flexibility to building collaboration, The position is located in ITU Arı Technopolis. .
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Senior HW Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Senior HW Design EngineerArçelik A.Ş.
QUALIFICATIONS Having Bachelor's or Master's Degree in Electronics, Minimum 5 years of experience in Embedded Hardware Design, Enthusiastic for designing and developing hardware based products from scratch,Knowledge in designing wireless connected and battery supported mobile products,Experienced in hardware concept study, PCB layout, schematics design, signal integrity analysis, board bring up and testing, system integration including driver bring up,Familiarity with design and verification of a broad range of interfaces/technologies used in products such as based on TI, Broadcom, Qualcomm, Intel and Motorola/NXP controller; knowledge to select / use of SoCs,Experienced with CAD tools for Schematics and Layout Design based MultiLayer boards (especially Altium Designer, Mentor Graphics - PADs, OrCad),Experienced in high speed signal and memory interface designs capable of meeting EMI/EMC,Experienced in using secure chips as a part of security intensive approved products,Cross-functional experience in consumer electronics: display/panel technologies, storage memories such as NAND and eMMC flashes, sensors, antennas, thermals, batteries, etc.,Experienced in communication protocols such as I2C, SPI, MMC, Ethernet, Wi-Fi, BLE, Zigbee, USB and MCU architectures inside and frameworks such as Alljoyn,Experienced in laboratory environment to root-cause system-level issues with help of test equipment like Oscillascope, Logic Analyser, Spectrum Analyser etc..,Wide knowledge of electronic components and its parameters to design with optimum quality,Preferably experienced in simple programmings such as C or assembly, Preferably experienced in project management skills, Having no restriction to travel, Excellent verbal with written skills in English, Recognizing and understanding emotions of people and clear in communicating thoughts/ideasListening different perspectives and showing flexibility to building collaboration, The position is located in ITÜ Arı Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - CAD Trainer İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - CAD TrainerArçelik A.Ş.
Bachelor's or technical school Degree from the best universities in terms od CAD and design.Training  designers in CAD environment, supporting designers with expertness in CAD, having experiences in new product development.Having an broad knowledge in Design, Product development project that intersects with design, R&D process( product design, R&D, product engineering, implementation of projects and manufacturing).Performed mechanicals design for new products and making modifications/adaptations for existing products in CAD environment considering cost, quality and  manufacturability.Execute or establish design projects or design teams. Establishing, training teams in the subject of Design, CAD and basic engineering .Having an experience in CAD systems especially in NX platform. Having an experince in designing a product in CAD environment  and improving basic design skills.Taking an active role in implementation of CAD into companies and experienced in that issue.Preferably, having a extensive knowledge in advance CAD tools and basic CAE tools.Clear in communicating with class, managing the class,  experience in preparing training content or partsThe position is located in Çayırova
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Senior Specialist - CAD Tools & CAx İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Senior Specialist - CAD Tools & CAxArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Aeronautics Engineering.Master Degree from Mechanical Engineering, Aeronautics Engineering, Machine Design Engineering,Design Engineering,Industrial Design in overseas universities.Design, Product development project that intersects with design, R&D process( product design, R&D, product engineering, implementation of projects and manufacturing) minimum 5 years or over experienced.Performed mechanicals design for new products and making modifications/adaptations for existing products in CAD environment considering cost, quality and  manufacturability.                                                                          Having an experience in Mass production, Manufacturing process,Prototyping, Molding.Establishing, training teams in the subject of Design, CAD and basic engineering.Having an experience in CAD systems especially in NX platform. Having an experince in designing a product in CAD environment  and improving basic design skills.Taking an active role in implementation of CAD into companies and experienced in that issue.Preferably, having a extensive knowledge in advance CAD tools and basic CAE tools.Ability to communicate with other departments. Convincing , organisation, planing skills are developed. Excellent verbal and written skills in English. Motivating and taking the lead position in the team. Clear in communicating thoughts and ideas. Execute or establish design projects or design teams. The position is located in Çayırova
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate-RD İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate-RDArçelik A.Ş.
Having an crucial role in the process of  Computer Aided Design, Engineering , PLM,Design,Evaluating the ability of CAD users. Organising, planing, bugdet management, consultancy, reciving tenders. Preparing, organising and planing design academy content and trainers. Preparing the competencies card of whole Arçelik designers. Having an active role during whole operational fields. The position is located in Çayırova
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Technical Leader - CAD İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Technical Leader - CADArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Aeronautics Engineering,Master Degree from Mechanical Engineering, Aeronautics Engineering, Construction Engineering,Design Engineering,Industrial Design in overseas universities.Having postgraduate degree  in the fields of design or mechanical design. Design, Product development project that intersects with design, R&D process( product design, R&D, product engineering, implementation of projects and manufacturing) minimum 15 years or over experienced.Performed mechanicals design for new products and making modifications/adaptations for existing products in CAD environment considering cost, quality and  manufacturability.Execute or establish design projects or design teams. Having an experience in Mass production, Manufacturing process,Prototyping, Molding.Establishing, training teams in the subject of Design, CAD and basic engineering.Having an experience in CAD systems especially in NX platform. Having an experince in designing a product in CAD environment  and improving basic design skills.Taking an active role in implementation of CAD into companies and experienced in that issue.Having a extensive vision that can create different perspective into team. Preferably, having a extensive knowledge in advance CAD tools and basic CAE tools.Ability to communicate with other departments. Having a knowledge about PLM, Industry 4.0 and Mechatronics topics. Convincing , organisation, planing skills are developed. Excellent verbal and written skills in English. Motivating and taking the lead position in the team. Clear in communicating thoughts and ideas. Breifly, having an enthasuasim to convey the design experiences to designers in Arçelik under the Design Academy. For this purpose,  having a desire to develop new methods or applications for continuity of the academy.The position is located in Çayırova
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Senior Specialist -CAD & CTP İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Senior Specialist -CAD & CTPArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Aeronautics Engineering.Master Degree from Mechanical Engineering, Aeronautics Engineering, Construction Engineering,Design Engineering,Industrial Design in overseas universities.Design, Product development project that intersects with design, R&D process( product design, R&D, product engineering, implementation of projects and manufacturing) minimum 10 years or over experienced.Performed mechanicals design for new products and making modifications/adaptations for existing products in CAD environment considering cost, quality and  manufacturability.Execute or establish design projects or design teams. Having an experience in Mass production, Manufacturing process,Prototyping, Molding.Establishing, training teams in the subject of Design, CAD and basic engineering.Having an experience in CAD systems especially in NX platform. Having an experince in designing a product in CAD environment  and improving basic design skills.Taking an active role in implementation of CAD into companies and experienced in that issue.Preferably, having a extensive knowledge in advance CAD tools and basic CAE tools.Ability to communicate with other departments. Convincing , organisation, planing skills are developed. Excellent verbal and written skills in English. Motivating and taking the lead position in the team. Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Business Intelligence Developer / Analyst İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Business Intelligence Developer / AnalystArçelik A.Ş.
QUALIFICATIONS Bachelor's Degree in Computer Engineering/Science, Electrical & Electronics Engineering or equivalent practical experience,Minimum of 3 years work experience in Business Intelligence and its platforms,Experience with reporting tools such as Tableau, Demonstrated experience establishing, tracking, and delivering KPI metrics, and reports,Good knowledge and experience in reporting architecture and deliverables, Good knowledge and experience in Database Scripting languages (SQL, PL-SQL), Ability to analyze user requirements and build front-end BI applications according to specifications,Team player with excellent communication and problem solving skills, Good command of written and spoken English, Position is located ITU Ari Teknokent
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Sales Executive İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Sales ExecutiveArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Business Administration, Economics, Business Engineering or Industrial Engineering,Minimum 2-5 years of experience in similar positions, No restriction for traveling and staying for a long/short time abroad, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - Financial Intelligence İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Associate - Financial IntelligenceArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Business Administration, Public Administration, Public Finance or similar programs,Having 1-3 years of experience in bank or financial institution, Having CMB (Capital Markets Board) credit rating expertise and Real Estate Appraisers Licence is preferred,Having no restriction to travel, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Product Evaluation İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - Product EvaluationArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in Mechanical Engineering, Electrical and Electronic Engineering, or other related fields,Willing to pursue a career in Quality Assurance, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - System Development İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - System DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Industrial Engineering or related fields,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D Software Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Software DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in a related department, Experience in hands-on embedded software development, Programming experience in C and C++, Knowledge of object oriented programming and multi thread programming, Experience in programming, compiling and debugging on Linux operating system (gcc, gdb, make, shell etc.),Knowledge of Linux driver development and basic kernel, Knowledge of UML, design & architecture patterns, Familiarity with software configuration management tools, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Associate - Product Sourcing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate - Product SourcingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Electrical and Electronics Engineering,Master's Degree is prefered, Good knowledge of quality management systems, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Technical Services AC&Energy Solutions Ankara, İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - Technical Services AC&Energy SolutionsArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering or Electrical and Electronics Engineering,Preferably, experience in technical services, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and idea Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Pricing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - PricingArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree, Minimum 3 years of experience in pricing, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent statistical skills, Excellent verbal and written skills in English, No restriction to travel thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer – Quality Assurance İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer – Quality AssuranceArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Electrical Engineering, and Metallurgy&Material Engineering, Minimum 2 years of experience in quality assurance process, Strong knowledge of SAP QM or similar Quality Management Platforms and Supplier Quality Assurance activities,Strong knowledge of MS Office Programs, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Demand & Production Planning İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - Demand & Production PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Engineering (Industrial Engineers will be preferred), Strong knowledge of Microsoft Office Programs (especially MS Excel and MS Access),Previous experience using SAP would be an asset, Ability to use optimization tools, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist – Customs and Operation İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist – Customs and OperationArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Law, Economics, Finance, Accounting, Banking, Public Administration, Political Science and Industrial Engineering,Having Customs Brokerage Certificate (A / B Report Card ), Strong knowledge of Microsoft Office Programs (Access is a plus) and Evolution – Custom Module is required,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Sales Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Sales DevelopmentArçelik A.Ş.
•    Bachelor’s Degree in Industrial Engineering, Management Engineering, Business Administration or Economics•    Preferably Master’s Degree in related areas•    Excellent verbal and written skills in English•    Excellent knowledge of MS Office Programs (Excel, PowerPoint, Word)•    Preferably having at least 3 years of work experience in functions that work closely with departments such as international sales, reporting, finance, supply chain, and product management.•    Willing to work in a global team environment•    Thinking broadly about business•    Understanding needs of the market & customer•    Recognizing and understanding emotions of other people•    Listening different perspectives and showing flexibility•    Building collaboration•    Clear in communicating thoughts and ideasPosition located in Sütlüce, Istanbul.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Software / Sales İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Software / SalesArçelik A.Ş.
Minimum 5 years of experience on software development processes, Having knowledge of Oracle Database Programming (SQL & PL/SQL), Having experience in Java programming language APIs (JDK, JSE, JEE), SDLC and Devops methodologies, tools and technologies, Enterprise architectures, software design principles and design patterns, Enterprise integration patterns and integration tools, Microsoft TFS and source versioning usage, Cloud based and/or on premise CRM tools, Understanding of CRM processes, Previous experience on enterprise CRM projects, Excellent verbal and written communication skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Trainee - Sales Adana, Ankara, ... Arçelik A.Ş.
Trainee - SalesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Engineering or administrative faculties, Excellent verbal and written skills in English, B class driving license, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Specialist - System Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - System EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering or Electrical&Electronics Engineering,Knowledge of the infrastructure technologies in the server and the user’s Operating System,Excellent verbal and written skills in English, Having experience in Project Management, Knowledge of Server OS (Windows, Unix), Virtualization (Hiper-V, ESX), Cloud System (O365, Azure, Amazon), Backup (Veritas Netbackup), Middle Layer Education Management (Sharepoint, Weblogic, IIS), Monitoring and Management Systems (Scom, Sccm),Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Retail Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Retail DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's degree in a related field, Minimum 3 years experience in design management specifically in the retail / entertainment venue,Strong knowledge of portfolio demonstrating design expertise in both strategy and execution,Strong knowledge of design mastery portfolio that demonstrates critical design thinking, attention to detail and in-market success,Comprehensive understanding of experiential retail/entertainment/attraction design that balances brand equities while creating distinct and unique experiences for Arcelik / Beko Store Experience,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - System Development (Finance) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - System Development (Finance)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Management Engineering, Industrial Engineering or in related fields,Excellent verbal and written skills in English, Minimum 3 years of experience in system development (especially Finance & Accounting),Financial experience for SAP FICO module, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Commercial Int. System Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Commercial Int. System DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Information Systems, Computer Science, Business Administration or related fields,Minimum 3 years of experience in Sales & Marketing is required and business analysis is preferred,Strong knowledge of SAP SD, MM modules as a consultant or key user is preferred,Strong technical skills in analyzing functional business processes, process modeling, business modeling tools, developing system solutions and documentation standards,Strong knowledge of MS Office applications (MS Visio and MS Project are required),Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  The position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Accounting İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - AccountingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Finance, Business Management, Economics or Accounting, Minimum 3 years of experience in Accounting and Cost Accounting, Strong knowledge of SAP modules is an asset, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate – Import Logistics İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate – Import LogisticsArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Faculty of Economics and Administrative Sciences, International Relations or International Trade,Strong knowledge of Microsoft Office Programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Explorers - IoT/M2M Cloud Software Ankara Arçelik A.Ş.
Explorers - IoT/M2M Cloud SoftwareArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering, Having  passion to see IoT dream come true, Minimum 3 years of experience in overall server architectures, Having broad experience in front-end & back-end frameworks, A thorough understanding of SQL & NoSQL database systems, Having deep knowledge on networking & light-weight messaging protocols, An outstanding track record of project management experience in cloud systems development,Comfort in test driven development, agile methodologies, and Git workflow, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position located in Ankara / METU Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Human Resources Business Partner İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Human Resources Business PartnerArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in Psychology, Sociology, Business Administration, Economics, Industrial Engineering, Management Engineering or in a related field,Minimum 3 years of experience in Human Resources, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Proses Teknisyeni İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Proses TeknisyeniArçelik A.Ş.
Lisans, Meslek Yüksek Okulu, Teknik Eğitim Fakültesi mezunu, En az 3 yıl iş tecrübesi bulunan, Plastik enjeksiyon, sac işleme teknolojileri ve metal kalıpları konusunda bilgi sahibi olan,CAD programlarını kullanabilen, İyi/orta derecede İngilizce bilen, Pazarın ve müşterilerin mevcut gereksinimlerini anlayan, İşini en iyi şekilde yapmak isteyen, Diğer insanların duygularını fark eden ve anlayan, İşbirliğine açık. Pozisyon lokasyonu Beylikdüzü'dür.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Sorumlu - Ar-Ge İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Teknik Sorumlu - Ar-GeArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Teknik Eğim Fakültesi Makine/Metal bölümlerinden mezun, Tercihen makine tasarımı, parça tasarımı konusunda kendini geliştirmiş, Ar-Ge süreçlerinde en az 2 yıl tecrübeli, Plastik/Sac Metal/Alüminyum Enjeksiyon/Dökme Demir parçaların üretimi hakkında bilgi sahibi ve en az iki tanesinin tasarımında tecrübeli,Makine elemanlarının hesaba dayalı seçimlerinde bilgi sahibi, Mühendislik malzemeleri hakkında bilgi sahibi, Tercihen NX 9.0 programını ileri düzeyde kullanabilen yada muadil bir CAD programında tecrübeli,Teknik dökümantasyon ile ilgli standartlara hakim, MS Office programlarını etkin biçimde kullanabilen, İyi/orta derecede İngilizce bilen, Pazarın ve müşterilerin mevcut gereksinimlerini anlayan, İşini en iyi şekilde yapmak isteyen, Diğer insanların duygularını fark eden ve anlayan, İşbirliğine açık. Pozisyon lokasyonu Çerkezköy'dür.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Process İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - ProcessArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Minimum 5 years of experience in a related industry, Plastic Process is a plus,Strong knowledge of ACAD drawings and 3D Modeling Software; Unigraphics, Strong knowledge of MS Office programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Industrial Engineering İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - Industrial EngineeringArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Strong knowledge of Line Balancing softwares (Avix, Siemens MTM) and Simulation softwares (Technomatix, Visual Components etc.),Knowledge of MS Office and ACAD drawings, Strong knowledge of MS Office programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
R&D Engineer - Embedded Systems & Control İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
R&D Engineer - Embedded Systems & ControlArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical Engineering, Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering, Mechatronics Engineering and in related fields (Master Degree is a plus),Strong knowledge of MS Office programs, Excellent verbal and written skills in English, Skills in generating mathematical models and model-based simulations as well as mechanical system modeling,Skills in software development (e.g. Python, Matlab, C and automatic code generation),Experience in mechatronics/servo systems (electric motors, motor drivers, sensors, control systems, mechanical systems) and system control issues,Experience in real-time software development, Strong mathematical background (data analytics and data mining skills are pluses),Communication protocols as well as version handling, Linux OS. PLC’s, state machines, embedded systems is a strong advantage,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Production Planning İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - Production PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Minimum 2 years of experience in production planning, Strong knowledge of SAP, Strong knowledge of Microsoft Office applications, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having the desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. The position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Call Center Kundenvertreter (Almanca) İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Call Center Kundenvertreter (Almanca)Arçelik A.Ş.
Sprachgewandtheit in Deutsch sowie fließend in Wort und Schrift der deutschen Sprache,Vollzeitanstellung bevorzugt in Istanbul, (Einschliesslich Gebze,Darıca) Flexibilität und Bereitschaft zum Schichtdienst, Teamfähig, Gebildet, sprachbegabt am Telefon, Geduldig, voller positiver Energie, gute soziale Kompetenzen.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Genel Başvuru Ankara, Bolu, ... Arçelik A.Ş.
Genel BaşvuruArçelik A.Ş.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı