PHILIP MORRIS SA 

Şirket Bilgileri

http://www.philipmorris.com/ 

PHILIP MORRIS INTERNATIONAL

Philip Morris International uluslararası bir sigara şirketidir. PMI’da 77.000'den fazla kişi çalışmaktadır ve ürünlerimiz 160'tan fazla ülkede satılmaktadır. 2009 yılında birleşik devletlerin dışında uluslararası sigara pazarının %15.4'ünün sahibi konumunda olan şirketimizle ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için www.pmi.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

PHILIP MORRIS / SABANCI ŞİRKETLERİ

Philip Morris International ülkemizde köklü bir geçmişe sahiptir. 1984 yılında bazı ürünlerin Tekel tarafından ithal edilerek ülke genelinde pazarlanmasıyla Türkiye pazarına giren Philip Morris International, ülkemizin önde gelen holding şirketlerinden Sabancı Holding ile kurduğu Philip Morris / Sabancı ortaklığında, iki ayrı firma olarak faaliyetlerini devam ettiriyor: Sigara üretimi konusunda faaliyet gösteren Philsa ve satış pazarlama çalışmalarını yürüten Philip Morris SA.

PHILSA

Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Philsa, Philip Morris International ile Sabancı Holding arasında 1991 yılında imzalanan ortaklık anlaşması sonucu kuruldu. Şubat 1992'de İzmir Torbalı'da temeli atılan Philsa sigara üretim tesisleri aynı yılın Aralık ayında üretime başladı. %75 Philip Morris International, %25 Sabancı Holding ortaklığı ile kurulan Philsa'nın sabit sermaye yatırımı 450 milyon doların üzerindedir. Kendi alanlarında son derece iyi yetişmiş 750 çalışanıyla 640,000 metrekare arazi üzerine kurulu tesislerinde ham tütün, entegre olarak tüketime hazır hale getirilir.

PHILIP MORRIS SA

Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş.

Üretimin ardından ürünlerin tüketiciyle buluşmasını sağlamak amacıyla 1994 yılında, yine %75 Philip Morris International, %25 Sabancı Holding ortaklığı ile Philip Morris SA kuruldu. Türkiye çapında Philsa'da üretilen sigaraların dağıtım ve satış hizmetini veren Philip Morris SA, satış örgütü ve merkez ofisteki toplam 850 çalışanı, Türkiye genelinde 90'ını aşkın distribütörü 1300'nin üzerinde distribütör kanalı satış temsilcisi ile Türkiye'nin en büyük satış örgütlerinden biridir. Türkiye çapında distribütörlerin yanısıra tam 5 bölgede de doğrudan dağıtım yapan Philip Morris SA satış örgütü 1450 araçlık bir filo ile her gün, ülke çapında binlerce kilometre yol katederek binlerce satış noktası ziyareti yapıyor ve yaklaşık 160.000 noktaya ürünlerini ulaştırıyor.

STRATEJİMİZ

İşimizi hızla büyütmek

Sağlığa zararın azaltılması için sürekli çalışmak

Çevik bir organizasyon kurmak 

 İŞVEREN OLARAK PHILIP MORRIS / SABANCI ŞİRKETLERİ

Çalışanlarına;

- uluslararası kariyer                               - farklı alanlarda deneyim

- yüksek kaliteli ve esnek eğitim              - ödüllendirme sistemleri

- ilk günden iş sorumluluğu                      - rekabetçi ücretlendirme

- başarı bazlı ilerleme

imkanlarını sağlar. Çalışanlara, kendi sınırlarını aşmaları, kendilerine ve şirkete olan katkılarını arttırmaları amacıyla iddialı sorumluluklar verilir. Bu sorumlulukları yerine getirebilmeleri için de kişiler, eğitim programları  ve deneyimli amirlerin koçluğuyla desteklenir.

İddialı ve hırslı çalışma temposu içinde iş ve özel hayat dengesinin önemine inanan Philip Morris Sabancı şirketleri hem takım ruhunu pekiştirmek hem de sosyal yaşam kalitesini artırmak için çalışanlara destek verir.

Aynı hobiye sahip çalışanların bir araya gelerek oluşturdukları sosyal kulüp etkinlikleri, şirketin ve üyelerin ortak katkılarıyla yıllardır sürmektedir. Philip Morris Sabancı bünyesindeki yelken, kayak, su altı dalış, gezi, fotoğraf ve benzeri kulüpler, farklı alanlarda son derece keyifli sosyal organizasyonlar düzenleyerek çalışanların hobilerini yapmalarına da imkan sunmaktadır.

 

 PHILIP MORRIS SA İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 15
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
INKOMPASS Internship Program İstanbul(Asya), ... PHILIP MORRIS SA
INKOMPASS Internship ProgramPHILIP MORRIS SA
INKOMPASS is a personalized internship program of Philip Morris / Sabancı which enables you to DISCOVER yourself, LEARN portable skills from real business projects and experience  OPPORTUNITIES for building a unique business network.
 
If you are corious, passionate, confident, creative, adventurous and YOU:
Are a student in Bachelor’s degree 3rd year or Master’s degree 1st year
Are interested in working on Sales, Marketing, Human Resources, Operations, Finance or  Information Systems Projects
Have previous internship or project experiences
Have excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish
Have good knowledge of MS Office Applications
Are able to work full time between July 6th and September 11th in our HQ, Istanbul or in our Factory, Izmir
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Öğrenci), Yüksek Lisans (Öğrenci)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Bölge Satış Sorumlusu Ankara, İstanbul... PHILIP MORRIS SA
Bölge Satış SorumlusuPHILIP MORRIS SA
Bölge Satış Sorumlusu ilanımız sene boyu açık olacak bir pozisyon olup, başvuran aday bilgileri, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve organizasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda ileride oluşacak pozisyonlar için değerlendirmeye alınacaktır.
İstanbul, İzmir ve Ankara Bölge Müdürlüklerimizde ürünlerimizin satış ve dağıtımında görevlendirilmek üzere "Bölge Satış Sorumluları" aramaktayız.
  Tercihen Üniversite Mezunu
  Tercihen 1-2 yıl sahada satış pozisyonlarında deneyim sahibi, satış alanında kariyer hedefleyen
  Tercihen iyi seviyede İngilizce bilen
  İnsan ilişkileri ve problem çözme becerileri kuvvetli
  Müşteri odaklı ve takım çalışmasına yatkın
  B tipi sürücü belgesine sahip ve aktif sürüş deneyimi olan
  Askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş (Erkek adaylar için)
Görev Tanımı:
  Sorumlu olduğu bölge içindeki bayileri ziyaret ederek satış yapmak
  Bayilere yeni ürünlerle ilgili bilgilendirme yapmak
  Bayilerle ticari ilişkiler kurmak ve geliştirmek
  Aylık satış planlarını etkin şekilde uygulamak  
 
Sürekli / Tam zamanlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Genel Başvuru - Philsa İzmir PHILSA
Genel Başvuru - PhilsaPHILSA
PHILSA, üretim şirketimiz, 1993 yılından beri İzmir Torbalı'daki fabrikamızda sigara üretimini yapmaktadır. PHILSA ailesine katılmak istiyorsanız güncel özgeçmişiniz ve çalışmak istediğiniz alanı belirten bir ön kapak yazısı ile birlikte bu ilana başvuru yapabilirsiniz. Genel Başvuru ilanına yapılan başvurular, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve niteliklerinize uygun pozisyonlar oluşması durumunda ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmeye alınacaktır. Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Territory Executive Adana, Ankara, Antalya... PHILIP MORRIS SA
Territory ExecutivePHILIP MORRIS SA
We are looking for Territory Executives who will work in the field within their defined territory as part of our regional sales teams.
Within your defined territory, your role will be to: 
Develop and implement effective territory plans covering regional problems, competition analysis, business plans and use of resources
Build and maintain professional relationships with points of sale
Achieve business objectives such as channel and product diversity in retail
Plan investment strategies for all channels by their priorities and ensure effective budget use
Work closely with Sales Field Force to formulate more effective solutions for business plans Candidates should have:
Bachelor’s degree from a reputable university
1 year of sales experience is an asset
Good written and verbal communication skills both in English and Turkish
Dynamic, result and action oriented individual with problem solving skills
Strong interpersonal skills with high impact and influence
High customer focus and teamwork spirit
Eager to build a sustainable career in sales
Willing to locate in different cities of Turkey  with no restriction to travel
Valid driving license and solid driving experience
Completed or deferred military service for 2 years (for male candidates) Applications to “Territory Executive” add will be kept on our database and will be evaluated as per organizational needs which might occur in the future.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Utility Engineer İzmir PHILSA
Utility EngineerPHILSA
We are looking for an Utility Engineer for our factory in Torbalı, Izmir, who will be responsible for the utility systems in the factory.
 
The incumbent of this position will:
Ensure continuous and smooth operation of utility systems (electrical distribution, water treatment and distribution, diesel generators, UPS’s, air compressors, HVAC units, steam boilers) so that they will meet production requirements and the company's standards
Control and lead 3rd party’s operation in above mentioned areas to achieve and even exceed the set KPIs and budgets.
Plan and provide preventive mechanical and electrical maintenance and systematic cleaning of equipment/instruments, power and control systems and related systems extension
Analyze the most frequent breakdown causes and energy leakage/wastage sources of plant services utilities and recommend solutions to improve equipment efficiency and optimize energy savings
Monitor the production needs, control the consumption, define and recommend the budget for fuel, chemicals, spare parts and consumables related with field of responsibility
Coordinate the energy/water saving initiatives in cluster affiliates and provide required guidance/help to other affiliates in case of necessity
Candidates should have:
University degree in Electrical Engineering (preferably) or Mechanical Engineering
2-3 years of experience on utility systems in a manufacturing environment is preferred
Know-how and experience on automation systems (PLC, Scada software) is an asset
3rd party management is an asset
Strong team-work and cooperation skills with analytical skills
Result orientation and good presentation skills
Fluency in spoken and written English
Good command of MS Office Applications
Completed or deferred military service for 2 years (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Kalite Güvence Teknisyeni İzmir PHILSA
Kalite Güvence TeknisyeniPHILSA
İzmir Torbalı'daki fabrikamızda analitik laboratuarımızda görevlendirilmek üzere alttaki özelliklere sahip Kalite Güvence Teknisyeni aramaktayız.
Üniversitelerin  Kimya/Biyoloji vb. ilgili bölümlerinden mezun olmak veya  Meslek Yüksek okullarının Kimya, Gıda ve İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri teknik programları mezunu
Tercihen Analitik laboratuar cihazları hakkında bilgi sahibi,
İyi seviyede İngilizce dil bilgisine sahip,
MS Office uygulamalarına çok iyi derecede hakim,
İletişim becerileri kuvvetli ve takım çalışmasına yatkın,
Tercihen ISO 17025 Laboratuar akreditasyon Sistemi konusunda bilgi sahibi,
Kimya alanina ilgi duyan ve laboratuarda çalışmaya istekli, Görev Tanımı:
Laboratuar ekipmanlarında kullanmak üzere kimyasalların hazırlanması,analizlerin yapılması,
Ekipman ara doğrulama ve kalibrasyonlarının uygulanması ve takibi,
Test sonuçlarının analiz edilmesi ve raporlanması,
Sürekli / Tam zamanlı    Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Information Services Analyst - Corporate Functions İstanbul(Asya) PHILIP MORRIS SA
Information Services Analyst - Corporate FunctionsPHILIP MORRIS SA
Job description
We are looking for an Information Services Analyst, Corporate Functions Systems who will be responsible for providing IS solutions, processes or services for the business units (Finance -Accounting, Budgeting & Reporting, Treasury, Internal Controls, HR)
The position reports to Manager IS, Planning and Corporate Functions Systems
The incumbent of the position will:
Support the design, build and deploy IS Solutions and IS processes. Engage with stakeholders to understand current and future business requirements and their impact on the IS landscape.
Understand the IS Service delivery model, IS processes and IS portfolio of solutions both from local and global perspective.
Provide guidance to relevant departments to enable them to execute their strategic plans through the application of relevant principles, practices, standards, processes and tools within assigned scope.
Collaborate with global project and business engagement teams in order to roll-out global applications and achieve application portfolio standardization/simplification by retiring relevant local applications.
Support in the design, build and deploy IS solutions and/or delivery of IS services by working closely with relevant functional teams, in line with the annual and long range plans.
Execute e-legislation projects with 3rd party vendors within defined timeline.
Create and maintain systems/services documentations, training programs/materials, operating manuals within assigned scope.
Adhere to relevant principles, practices, procedures and standards in order to achieve quality and compliance of solution and services.
Manage relationships with suppliers and maintenance & support contracts   
Candidates should have/be:
At least a bachelor's degree in computer science, information technology, industrial engineering or related field,
Min 5 years of experience in Information Services domain, (min 2 years of leading teams)
Good knowledge and experience in .NET and MS SQL technologies,
Experience in Finance and HR systems, experience in SAP FI and SAP Business Connector is an asset,
Experience in project management (PMP is a plus) and service delivery with ITIL methodology,
Ability to engage with multi-functional stakeholders, operate and deliver in a complex environment,
Very good written and verbal communication skills in English,
Analytical minded, customer focused, team oriented,
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Genel Başvuru - Philip Morris SA Adana, Adıyaman... PHILIP MORRIS SA
Genel Başvuru - Philip Morris SAPHILIP MORRIS SA
Philip Morris SA, merkezi İstanbul'da bulunan pazarlama ve satış şirketimiz, 1994 yılından bu yana 8 bölge müdürlüğümüz (İstanbul Çamlıca, İstanbul Güneşli, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Samsun, Antalya) kanalıyla Türkiye genelinde ürünlerimizin satış ve dağıtımını yapmaktadır. Philip Morris SA ailesine katılmak istiyorsanız güncel özgeçmişiniz ile birlikte bu ilana başvuru yapabilirsiniz. Genel Başvuru ilanına yapılan başvurular, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve niteliklerinize uygun pozisyonlar oluşması durumunda ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmeye alınacaktır. Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Üretim Destek Elemanı (Dönemsel) İzmir PHILSA
Üretim Destek Elemanı (Dönemsel)PHILSA
İzmir Torbalı'daki fabrikamızda 4 ay belirli süre ile çalışmak üzere teknik bilgisi yüksek Üretim Destek Elemanları arıyoruz.
• Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise veya MYO; Makina, Motor, Metal veya Torna Tesviye bölümü mezunu
• En az 3 yıl sanayide Makina Operatörü veya Bakımcı olarak deneyim kazanmış
• Askerlik hizmetini tamamlamış (Erkek adaylar için)
Görev Tanımı:
• Üretim malzemelerinin kalite ve spesifikasyonlarını kontrol etmek
• Prosedürlere uygun olarak üretimde kullanılan malzemelerin sayımını geçekleştirmek
• Sorumlu olduğu bölgeyi ve ekipmanı temiz ve düzenli tutmak
• Ekipman kullanım ve bakım kurallarını takip etmek
• Üretim akışının ve sürekliliğinin sağlanması için fabrika dahilindeki diğer bölümlerle işbirliği yapmak
 
Dönemsel / Proje bazlı    Lise (Mezun), Meslek yüksekokulu (Öğrenci), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Öğrenci), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Territory Executive (Bursa) Bursa PHILIP MORRIS SA
Territory Executive (Bursa)PHILIP MORRIS SA
We are looking for a Territory Executive in Bursa who will work in the field within their defined territory as part of our regional sales teams.
Within your defined territory, your role will be to: 
Develop and implement effective territory plans covering regional problems, competition analysis, business plans and use of resources
Build and maintain professional relationships with points of sale
Achieve business objectives such as channel and product diversity in retail
Plan investment strategies for all channels by their priorities and ensure effective budget use
Work closely with Sales Field Force to formulate more effective solutions for business plans Candidates should have:
Bachelor’s degree from a reputable university
1 year of sales experience is an asset
Good written and verbal communication skills both in English and Turkish
Dynamic, result and action oriented individual with problem solving skills
Strong interpersonal skills with high impact and influence
High customer focus and teamwork spirit
Eager to build a sustainable career in sales
Willing to locate in different cities of Turkey  with no restriction to travel
Valid driving license and solid driving experience
Completed or deferred military service for 2 years (for male candidates) 
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Production Area Supervisor İzmir PHILSA
Production Area SupervisorPHILSA
We are looking for a Production Area Supervisor for our factory in Torbalı, Izmir, who will manage the people working in a particular production area and control production activities making, packing or filter making machines.
The incumbent of the position will:
Supervise and coordinate production and related activities to ensure quality and quantity objectives are achieved
Continuously follow-up production performance and determine short and long term improvement opportunities
Organize, supervise and control the work of subordinates, motivate them and encourage their training and career development
Ensure effective implementation of safety programs, monitor work habits and housekeeping conditions to maintain a safe working environment
Ensure that correct and up to date records of all material movements are kept in the systemCandidates should have:
University degree in Mechanical, Electrical - Electronics or Industrial Engineering
3 years of experience in a manufacturing environment
Experience in people management
Fluency in spoken and written English
Good command of MS Office Applications
Able and willing to work in shifts
Completed or deferred military service (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Information Services Analyst - Commercial Systems İstanbul(Asya) PHILIP MORRIS SA
Information Services Analyst - Commercial SystemsPHILIP MORRIS SA
We are looking for an Information Services Analyst, Commercial Systems who will be responsible for providing IS solutions, processes or services for the business units (Sales and Marketing)
The position reports to Manager IS, Commercial Systems
The incumbent of the position will:
Support the design, build and deploy IS Solutions and IS processes. Engage with stakeholders to understand current and future business requirements and their impact on the IS landscape.
Understand the IS Service delivery model, IS processes and IS portfolio of solutions both from local and global perspective.
Provide guidance to relevant departments to enable them to execute their strategic plans through the application of relevant principles, practices, standards, processes and tools within assigned scope.
Collaborate with global project and business engagement teams in order to roll-out global applications and achieve application portfolio standardization/simplification by retiring relevant local applications.
Support in the design, build and deploy IS solutions and/or delivery of IS services by working closely with relevant functional teams, in line with the annual and long range plans.
Execute projects with 3rd party vendors within defined timeline.
Create and maintain systems/services documentations, training programs/materials, operating manuals within assigned scope.
Adhere to relevant principles, practices, procedures and standards in order to achieve quality and compliance of solution and services.
Manage relationships with suppliers and maintenance & support contractors   
Candidates should have/be:
At least a bachelor's degree in computer science, information technology, industrial engineering or related field,
Min 4 years of experience in Information Services domain
Good knowledge and experience in .NET and MS SQL technologies,
Experience in Commercial systems is an asset,
Experience in project management (PMP is a plus) and service delivery with ITIL methodology,
Ability to engage with multi-functional stakeholders, operate and deliver in a complex environment,
Very good written and verbal communication skills in English,
Analytical minded, customer focused, team oriented.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Information Services Analyst İstanbul(Asya) PHILIP MORRIS SA
Information Services AnalystPHILIP MORRIS SA
We are looking for an Information Services Analyst, Commercial Systems who will be responsible for providing IS solutions, processes or services for the business units (Sales and Marketing)
The position reports to Manager IS, Commercial Systems
The incumbent of the position will:
Support the design, build and deploy IS Solutions and IS processes. Engage with stakeholders to understand current and future business requirements and their impact on the IS landscape.
Understand the IS Service delivery model, IS processes and IS portfolio of solutions both from local and global perspective.
Provide guidance to relevant departments to enable them to execute their strategic plans through the application of relevant principles, practices, standards, processes and tools within assigned scope.
Collaborate with global project and business engagement teams in order to roll-out global applications and achieve application portfolio standardization/simplification by retiring relevant local applications.
Support in the design, build and deploy IS solutions and/or delivery of IS services by working closely with relevant functional teams, in line with the annual and long range plans.
Execute projects with 3rd party vendors within defined timeline.
Create and maintain systems/services documentations, training programs/materials, operating manuals within assigned scope.
Adhere to relevant principles, practices, procedures and standards in order to achieve quality and compliance of solution and services.
Manage relationships with suppliers and maintenance & support contractors   
Candidates should have/be:
At least a bachelor's degree in computer science, information technology, industrial engineering or related field,
Min 5 years of experience in Information Services domain
Experience in MS SQL Integration Services, Analytical Services, Reporting Services
Experience in OLAP Cubes and good knowledge about reporting technologies,
Experience in Business Objects is an asset,
Experience in Commercial systems is an asset,
Good knowledge and experience in .NET and MS SQL technologies,
Experience in project management (PMP is a plus) and service delivery with ITIL methodology,
Ability to engage with multi-functional stakeholders, operate and deliver in a complex environment,
Very good written and verbal communication skills in English,
Analytical minded, customer focused, team oriented.
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Territory Executive (İzmir) İzmir PHILIP MORRIS SA
Territory Executive (İzmir)PHILIP MORRIS SA
We are looking for a Territory Executive in İzmir who will work in the field within their defined territory as part of our regional sales teams.
Within your defined territory, your role will be to: 
Develop and implement effective territory plans covering regional problems, competition analysis, business plans and use of resources
Build and maintain professional relationships with points of sale
Achieve business objectives such as channel and product diversity in retail
Plan investment strategies for all channels by their priorities and ensure effective budget use
Work closely with Sales Field Force to formulate more effective solutions for business plans Candidates should have:
Bachelor’s degree from a reputable university
1 year of sales experience is an asset
Good written and verbal communication skills both in English and Turkish
Dynamic, result and action oriented individual with problem solving skills
Strong interpersonal skills with high impact and influence
High customer focus and teamwork spirit
Eager to build a sustainable career in sales
Willing to locate in different cities of Turkey  with no restriction to travel
Valid driving license and solid driving experience
Completed or deferred military service for 2 years (for male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)    İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme
Production Process Engineer İzmir PHILSA
Production Process EngineerPHILSA
We are looking for a Production Process Engineer for our factory in Torbalı, Izmir, who will manage all necessary activities to ensure optimum performance of all assets and processes in Production Unit, in terms of operational efficiency, in compliance with business plans and goals to achieve target and control production activities.
The incumbent of the position will:
Continuously follow up production related activities and make plan to ensure quality and quantity objectives are achieved
Continuously follow-up production performance and determine short and long term improvement opportunities
Ensure effective implementation of safety programs, monitor work habits and housekeeping conditions to maintain a safe working environment
Ensure that correct and up to date records of all material movements are kept in the system
Ensure that all maintenance activities are effectively planned and delivered on time, of the highest possible quality at optimal cost in compliance with applicable PMI standards and procedures.Candidates should have:
University degree in Mechanical, Electrical - Electronics or Industrial Engineering
3 years of experience in a manufacturing environment
Fluency in spoken and written English
Good command of MS Office Applications
Able and willing to work in shifts
Completed or deferred military service (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı    Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)     En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Firmanın ilanlarını listede gösterme

Kariyer.net Mobil
Kariyer.net Sosyal Medya
Kariyer.net İştirakleri
Unisbul.com
Oyun ablası, part-time iş ve eleman bulmanın en doğru yolu
İşteSosyal
On binlerce iş ilanıyla, Türkiye`nin ilk sosyal kariyer platformu
Tüm İşler Burada
Türkiye’deki tüm iş ilanları ve ücretsiz iş ilanı verme sitesi
Yetenek.li
Yeteneklerini sergile, yeni yeteneklerini bul
HRVenue
İş görüşmesinin yeni yolu
Kariyer.net bir
iştirakidir
Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Özel İstihdam Bürosu Olarak 31/08/2012-30.08.2015 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere, Türkiye İş Kurumu tarafından 03.08.2012 tarih ve 183936 sayılı karar uyarınca 170 nolu belge ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. Şikayetleriniz için aşağıdaki telefon numaralarına başvurabilirsiniz. Diğer iller için tıklayın. Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye iş Kurumu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Ümraniye Hizmet Merkezi : 0216 523 90 26
Copyright © 1999-2015 Kariyer.net