Otokar 

Şirket Bilgileri

                                                                          

www.otokar.com.tr

OTOKAR A.Ş.

 

Otomotiv Sektrünün öncü kuruluşlarından,minibüs,midibüs,treyler ve askeri  taktik araçlar ile zırhlı araçları dizayn eden ve üreten Otokar A.Ş bir Koç Topluluğu şirketidir.

Türkiye'de ilk şehirlerarası otobüs üretimini gerçekleştiren şirket olan Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., 1963 yılında İstanbul Bahçelievler'de kurulmuştur. Magirus - Deutz lisansı altında üretimine başladığı şehirlerarası otobüsü ile Türkiye'deki şehirlerarası otobüs taşımacılığında yeni bir devir açmıştır.

Şirket hisselerinin çoğunluğunun Koç Holding tarafından satınalınmasıyla, 1970'li yılların başından itibaren Otokar A.Ş. Koç Topluluğu'na dahil olmuştur.

Otokar, 1980'li yılların ortalarına kadar üretimini gerçekleştirdiği belediye otobüsü, küçük otobüs ve kendi dizaynı olan minibüsler ile kuruluşundan günümüze sağlamlığın, kalitenin ve uzun ömürlülüğün simgesi olmaya devam etmektedir.

1980'li yılların ortalarında bankalarda para ve kıymetli evrak taşımaya elverişli, "ilk yerli zırhlı aracı" tasarlamış ve imal etmiştir.

1980'li yılların sonunda da ürün yelpazesini genişleterek, İngiliz Land Rover firmasından aldığı lisans ile 4X4 taktik araç imalatına başlamıştır. Otokar'ın ürettiği Land Rover araçları kısa sürede yeteneklerini kanıtlamış ve Jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde giderek yaygınlaşmıştır. Günümüzde Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine 4X4 hafif taktik araç veren tek yerli şirkettir. Araçlar halen ülkemizin birçok bölgesinde personel taşıma, keşif, güvenlik ve devriye kontrol görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Otokar, geliştirdiği zırhlı teknolojisini, askeri araç bilgisi ile birleştirerek 1980'li yılların sonlarından itibaren tamamen kendi dizaynı olan çeşitli "Zırhlı Taktik" araçları tasarlayıp imal etmeye başlamıştır. Bu kapsamda "Cobra" aracı, kategorisinde dünyanın en gelişmiş aracıdır.

Otokar Otomotiv  ve Savunma Sanayi  A.Ş., çeşitlenen ürün yelpazesini yüksek teknoloji kullanarak sunmak hedefi doğrultusunda, 1997 yılından itibaren Sakarya - Arifiye'ye taşınmıştır.30/10/2002 tarihi itibariyle İstanbul Fruehauf Taşıt Araçları Sanayi A.Ş nin Otokar bünyesinde birleşmesi sonucu ürün yelpazesine treyler/semi-treyler ve kamyonüstü uygulamalarıyla zenginleştirmiştir.

Otokar 2003 yılında yeni ürün olarak çıkardığı Sultan serisi küçük otobüsleri ile beğeni kazanmış, 2007 yılında küçük otobüs serisini Doruk markalı otobüsler ile genişletmiştir. Otokar, ayrıca Doruk serisi üzerinde Türkiye'nin ilk hibrit otobüsünü tasarlamıştır.

Otokar 2008 yılında imzalanan sözleşmeyle, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesinde Türkiye'nin ilk Milli Tankını tasarlamak üzere ana yüklenici olarak görevlendirilmiştir.

552.000 m2' lik alana kurulmuş modern tesislerinde faaliyetlerine devam etmekte olup, Türk Savunma ve otomotiv Sanayiinin öncü kuruluşlarından biridir.

 VİZYONUMUZ

Otokar, kendi teknolojisini geliştirerek, ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini korur; topyekün mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliliği sağlamayı hedefler.

MİSYONUMUZ

Otokar'ın ana görevi; ticari araçlar ile çeşitli savunma sanayi mamullerini, müşteri beklentileri doğrultusunda, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler olarak tasarlamak, üretmek ve pazarlamaktır.

Çevreye ve kaliteye saygılı üretim politikasını 1998 yılında ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerini alarak kanıtlayan Otokar A.Ş.; faaliyetlerini Milli Gizlilik Belgesi ilkeleri doğrultusunda sürdürmektedir.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Müşteri odaklı üretim anlayışı çerçevesinde; ürün ve hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın kalitesiyle sağlanacağı bilincini temel alarak; çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen, motivasyonu yükselten ve katılımcı anlayışın benimsendiği bir çalışma atmosferi oluşturmak.

Bu doğrultuda Otokar A.Ş., uyguladığı sistemler ve çalışanlarına sunduğu avantajlar ile; verimlilik ve kalite yolculuğunda çalışanlarından aldığı güç ile emin adımlarla ilerlemektedir.

Seçme ve Yerleştirme

"Doğru işe doğru insan" felsefesinin temel alındığı seçme ve yerleştirme sistemi, şirket hedeflerine uyumlu, yaratıcı, yeniliklere açık ve nitelikli işgücünü bünyesine katmak hedefine yöneliktir.

 

Eğitim Olanakları

Eğitimler; şirket hedef ve stratejileri doğrultusunda, günümüz rekabet koşullarında varlığımızı sürdürmeye, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini, performanslarını, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak belirlenen eğitim poltikası kapsamında organize edilmektedir.

Ücret Sistemi

Şirketimizde işe başlayan çalışanlara şirket ücret plitikasına göre belirlenen ücret ödemesi yapılır. Yılda 4 ikramiye ödenir. Ücret ayarlamaları, enflasyon ve performans dikkate alınarak yılda bir kez yapılır.

Staj Olanakları

"Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri işletmemizde mesleki eğitimlerini tamamlarlar. <Otokar İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 17
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Mekanik Tasarım Mühendisi Sakarya Otokar
Mekanik Tasarım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği Bölümlerinden mezun;·         Tercihen yüksek lisans mezunu·         Mekanik tasarım konusunda 2-4 yıl deneyimli·         Talaşlı imalat, teknik resim hazırlama, geometrik toleranslandırma bilgisine sahip·         Tasarım iş paketlerinin ana proje planına uygun biçimde planlaması, takibi ve raporlanmasını yapacak seviyede proje takip ve raporlama bilgisine sahip·         CATIA modelleme bilgisine sahip·         Ms Project, Ms Office programları bilgisine sahip·         Analitik düşünen, problem çözme yeteneğine sahip, yazılı ve sözlü iletişim becerisi yüksek·         Sorumluluk sahibi, takım çalışmasına yatkın, iş motivasyonu yüksek, sürekli gelişmeye açık·         İyi seviyede ingilizce bilgisine sahip·         Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Sistem Mühendisi Sakarya Otokar
Sistem MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina, Otomotiv veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezun Tercihen Savunma veya Otomotiv sektörlerinde sistem mühendisliği alanında deneyimli3D modelleme programlarından en az birine (tercihen CATIA) hakim İleri seviyede İngilizce bilen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Proje Mühendisi Sakarya Otokar
Proje MühendisiOtokar
• Üniversitelerin Makine veya Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun• Tercihen savunma ve otomotiv sanayinde en az 3 yıl deneyimli• Üst orta seviyede İngilizce bilen• SSM/MSB proje yönetimi, teklif ve tedarik süreçlerinde görev almış• Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek• Askerlik yükümlülüğü bulunmayan• Sürekli gelişime ve yeni konular öğrenmeye açık• MS Office, MS Powerpoint ve MS Project programlarını etkin şekilde kullanabilen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Konstrüktör Sakarya Otokar
KonstrüktörOtokar
Teknik Eğitim Fakültelerinin Otomotiv veya Makina Resim ve Konstrüksiyon bölümlerinden mezunMinimum orta seviye İngilizce bilen 3D CAD Modelleme bilgisine sahip Aktif ve etkin olarak Catia V5 kullanabilen Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
CKD Operasyonlar Mühendisi (Üretim Planlama) Sakarya Otokar
CKD Operasyonlar Mühendisi (Üretim Planlama)Otokar
Üniversitelerin Endüstri veya İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezun Tercihen otomotiv sektöründe en az 3 yıl deneyimli Tercihen üretim planlama alanında en az 3 yıl deneyimli Tercihen CKD projelerinde ambalajlama, stoklama konularında deneyimli Tercihen SAP programını kullanabilen İletişim becerisi kuvvetli Takım çalışmasına tam uyum sağlayabilecek Problem çözme teknikleri konusunda bilgili Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek İyi derecede İngilizce bilen Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış olmak Analitik düşünce yapısına sahip, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İhracat Operasyon Sorumlusu İstanbul(Asya) Otokar
İhracat Operasyon SorumlusuOtokar
Üniversite mezunu, İyi derecede İngilizce bilen, Dış Ticaret Ödeme Şekilleri ve Gümrük Mevzuatı konularında bilgi sahibi, Otomotiv araç ve yedek parça ihracatı nakliye ve operasyon işlemleri konusunda en az 2 yıl deneyimli,İletişim becerileri kuvvetli, sonuç odaklı, SAP bilen, Mesai saatleri dışında çalışma ve yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Yurtdışı Servis Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Yurtdışı Servis MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makine veya Uçak Mühendisliği bölümlerinden mezun Satış Sonrası Hizmetler konusunda en az 2 yıl tecrübeli Otomotiv mekanik ve elektronik sistem uygulamaları konusunda tecrübeli Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip Yurt dışı seyahat engeli bulunmayan Planlama, organizasyon, ikna kabiliyeti, müşteri odaklılık, güçlü iletişim, sürekli öğrenme ve uyum sağlama konularında başarılıSürücü belgesine sahip ve aktif olarak araç kullanabilen Körfez bölgesi’nde, yıl içerisinde 3-6 ay arasında konaklama yapabilecek “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Mayın Koruma Test ve Validasyon Mühendisi Sakarya Otokar
Mayın Koruma Test ve Validasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak, tercihen malzeme alanında yüksek lisans yapmış olmakHibrit3 test mankenleri, şok sensörleri, yaralanma analizleri, test metodolojileri ve yazılımları hakkında bilgi sahibi olmakAskeri uluslararası mayın koruma test standartları (NATO STANAG, ITOP, EN, VPAM..vb) hakkında bilgi sahibi olmakDinamik, yaratıcı, insan ilişkileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmakSonuç odaklı, motivasyonunun yüksek, detaylara karşı ilgili ve dikkatli olmakİyi derecede İngilizce bilgisine sahip (okuma, yazma ve konuşma) Sahada ve atölye ortamında çalışmaya fiziksel engeli bulunmayan Erkek adaylar için askerlik engeli bulunmayan Gerektiğinde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engeli bulunmayan Sakarya’da ikamet edecek olmak En az 2 yıl iş tecrübesine sahip “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Test ve Validasyon Mühendisi Sakarya Otokar
Test ve Validasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak, tercihen otomotiv alanında yüksek lisans yapmış olmakOtomotiv test düzenekleri, sensör ve ekipmanları, test metodolojileri ve yazılımları hakkında bilgi sahibi olmakAskeri/ticari, ulusal/uluslararası otomotiv test standartları (MIL-STD, TOP, ITOP, ISO, SAE...vb) hakkında bilgi sahibi olmakDinamik, yaratıcı, insan ilişkileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın ve sürekli gelişmeye açık olmakSonuç odaklı, motivasyonunun yüksek, detaylara karşı ilgili ve dikkatli olmakİyi derecede İngilizce bilgisine sahip (okuma, yazma ve konuşma) olmak Sahada ve atölye ortamında çalışmaya fiziksel engeli bulunmayan Erkek adaylar için askerlik engeli bulunmayan Gerektiğinde esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen Yurtiçi ve yurtdışı seyahat engeli bulunmayan Sakarya’da ikamet edecek olmak En az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmak “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Konfigürasyon Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Konfigürasyon MühendisiOtokar
Üniversitelerin Endüstri veya Makina Mühendisliği Bölümlerinden mezun Tercihen Otomotiv sektöründe 1-3 yıl deneyimine sahip Tasarım ve ürün süreçlerine vakıf SAP programı ürün modülleri kullanabilen Ürün ağaçları ve değişiklik yönetimi konularına vakıf Atölye ortamında ürün doğrulama yapabilecek İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip Yazılı ve sözlü iletişimi kuvvetli, düzenli, planlı ve takım çalışmasına yatkın“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Endüstriyel Otomasyon ve Elektrik Uzmanı Sakarya Otokar
Endüstriyel Otomasyon ve Elektrik UzmanıOtokar
Üniversitelerin Elektrik-Elektronik, Kontrol veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,·         İyi seviyede İngilizce bilen,·         İleri analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, dinamik,Aşağıdaki konularda tercihen tecrübesi olan,Endüstriyel otomasyon ve test sistemlerinde sensörler, iş elemanları, kontrolcüler ve giriş-çıkış modüllerinin seçimleri,Kameralı otomasyon çözümleri, Motor sürücü, kontrolcü parametre (Siemens, B&R, Beckhoff, Kollmorgen veya Allen Bradley den en az 3ünde tecrübeli) ayarları,Çeşitli kontrolcü ve HMI yazılımlarının geliştirilmesi ve devreye alınması, PLC/PAC programlama konusunda Siemens (Step7, WinCC) ve tercihen B&R, Beckhoff,Scada (WinCC, Lookout, Factory Talk vb) tasarımı, Endüstriyel haberleşme protokollerine ve endüstri 4.0 konsepti, Ar-Ge projelerinde oluşturulacak donanıma uygun konfigürasyonlar, Robotik sistemler ve Ar-Ge projeleri. “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Geliştirme Uzmanı Sakarya Otokar
Yazılım Geliştirme UzmanıOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar, Elektronik veya Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,·         İyi seviyede İngilizce bilen,·         İleri analitik düşünce yapısına ve problem çözme becerisine sahip, sonuç odaklı, dinamik,Aşağıdaki konularda tercihen tecrübesi olanLinux ve Windows işletim sistemlerinde C ve C++ ile yazılım geliştirme, Görüntü işleme (tercihen diğer sinyal işleme proseslerine de hakim) Qt ile kullanıcı arayüzü geliştirme, .Net platformu(C#) Linux işletim sistemlerinde C ve C++ ile gömülü yazılım geliştirme, MATLAB ile algoritma prototipi gerçekleme “Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Uzmanı Kocaeli, Sakarya Otokar
Yazılım UzmanıOtokar
Üniversitelerin Bilgisayar yada Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun,İyi seviyede İngilizce bilen, Tercihen “SAP ABAP”,“ASP.NET” ve mobil yazılım geliştirme konularında en az 1 yıltecrübesi olan, Analiz, tasarım ve geliştirme süreçleri konusunda deneyimli,İletişim becerisi yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
YAZ DÖNEMİ STAJYERİ Sakarya Otokar
YAZ DÖNEMİ STAJYERİOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik/Elektronik Mühendisliği veya muadili bölümlerinde üçüncü ya da dördüncü sınıf öğrencisi olmakZorunlu staj dahilinde olmak Yüksek not ortalamasına sahip olmak Ms Office programlarına ve genel bilgisayar kullanımına hakim olmak İletişim becerileri yüksek, insan ilişkilerinde başarılı olmak
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Yatırım Mühendisi Sakarya Otokar
Yatırım MühendisiOtokar
Üniversitelerin Makina Mühendisliği  bölümünden mezun, Tesis Yatırım projeleri konularında en az 3 yıl  tecrübeli, Tercihen Otomotiv Sanayi’den benzer pozisyonlarda görev yapmış, Enerji yönetimi, tesis kanun yönetmelikleri konusunda bilgi sahibi, İyi derecede İngilizce bilen, Analitik düşünce yapısına sahip, girişimci, insan ilişkileri güçlü, sonuç odaklı, motivasyonu yüksek.“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Elektrik/Elektronik Sorumlusu Kocaeli, Sakarya Otokar
Elektrik/Elektronik SorumlusuOtokar
Üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği Bölümlerinden mezun Elektronik kart ve cihaz üretim ve kalite süreçlerine hakim Araç elektronik entegrasyon desteği, arıza bulma ve giderme Askerlik hizmetini tamamlamış Yoğun tempoda çalışabilecek
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Mekanik Sistem Mühendisi Kocaeli, Sakarya Otokar
Mekanik Sistem MühendisiOtokar
Makina Mühendisliği Bölümünden mezun Tercihen Makina Mühendisliği Yüksek Lisans derecesine sahip Savunma ya da Otomotiv Sanayiinde en az 4 yıl tasarım tecrübesine sahipEtkin olarak Catia kullanabilen,Askerlik hizmetini tamamlamışİyi seviyede İngilizce bilen“Otokar, tüm işe alımlarında tek ölçü olarak işe uygunluk vasfını arar; ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sağlar.”
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı