Desa Deri 

Şirket Bilgileri

www.desa.com.tr

DESA DERİ

Bir deri çantadan deri dünyasına…DESA

1970’lerin başında eczacılık fakültesinde öğrenciyken iş kurma çalışmaları yapan Melih Çelet, ticaret odasına gelen mal sipariş taleplerini değerlendirir. Deri çanta temin etmek isteyen ABD’li bir firmayla bağlantı kuran Çelet, firmanın istediği numuneyi bir gecede Kapalıçarşı’da fason olarak ürettirir. Fiyat teklifi, çok yüksek olmasına rağmen Çelet’in girişimci ruhu ABD’li temsilciyi oldukça etkilemiştir. Temsilciden işin inceliklerini öğrenmesiyle ve birlikte çalışma teklifi almasıyla da DESA serüveni başlar…

Deri çanta, valiz, kemer, ayakkabı, konfeksiyon ve hediyelik eşya ürünleri konusunda çağdaş tasarım anlayışı ve üretim kalitesiyle bir dünya markası olan DESA, bugün yıllık yaklaşık 65 milyon dolarlık konsolide cirosu, yaklaşık 1000 kişilik uzman kadrosuyla Türk deri sektöründeki saygın yerini koruyor.

1990 yılında Sefaköy’de hizmete açılan 15 bin metre karelik modern tesisinde üretime başlayan şirket bugün, Çorlu’daki 28 bin metre karelik deri işleme tesisiyle tam entegre bir deri mamul üretim tesisi haline gelmiştir. Ayrıca 1991 yılından bu yana da deri üretimini kendi tabakhanesinde yapıyor. Ayda 30.000 parça deri giysi, 46.000 parça deri aksesuar üreten ve 15’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 35 DESA mağazasına, toplam 140 DESA satış noktasına sahip olan şirketin İngiltere ofisi ise 2000 yılının Ekim ayında hizmete girdi.

Deri tüketimi ayda 170 ton büyükbaş ve 180.000 adet işlenmiş kuzu derisinden oluşuyor. Türkiye’de başarıyı temsil eden DESA, 2000 yılından bu yana da Marks&Spencer’ın tek global deri konfeksiyon tedarikçisi olma unvanını da taşıyor. Ayrıca DESA, 1999 yılında İSO 1000 içine 937. sıradan girdi. 2000 yılında İSO 500 listesinde 395. sıraya yükselen DESA, 2001’de bir önceki yıla göre 159 sıra atlayarak yaklaşık 60 trilyonluk cirosuyla 236. sırada yer alma başarısını gösterdi. DESA, 2002 yılında da İSO 500 listesinde 250. sırada tamamlayarak sektörünün en büyük deri firması olmuştur.

Kendisi gibi kalite anlayışına ve üretimde mükemmelliyetçilik yaklaşımına sahip dünya markalarıyla işbirliği içinde olan DESA, 21 yıldır Samsonite markasının, 2003 yılından beri Aerosoles marka ayakkabıların Türkiye’deki tek distribütörü durumundadır. Ayrıca DESA, tüm ürünlerinde modernliği zarafetle bütünleştirerek, giysiden, ayakkabıya, seyahat setlerinden, aksesuara kadar her ince ayrıntıyı düşünüyor.

Çağdaş tasarım anlayışıyla ve kalitesiyle deride modanın öncülüğünü üstlenerek bir dünya markası haline gelen DESA ayrıca, Türkiye’de ilk defa deri ev tekstil, mobilya ve aksesuarları ile deri ofis aksesuarlarını da kapsayan ‘DESA Concept’ mağazalarını Nişantaşı Abdi İpekçi caddesinde, Maslak’ta ve Bursa Asmerkez alışveriş merkezinde açtı.

Ünlü tasarımcıların izlerini taşıyan çağdaş tasarımlarıyla, her sezonda deri modasına yön veren DESA, birbirinden modern, kaliteyi işlevsellikle bütünleştiren ürünlerini Desa Concept çatısı altında sergiliyor. DESA Concept, deride kaliteyi ve çeşitliliği arayanlara; deri ev mobilyalarından ofis aksesuarına; deri suplalardan amerikan servislerine; gazeteliklerden şaraplıklara; deri perdeden minder, halı, gece lambası ve bardak altlıklarına; deri, kürk ve süet karışımı yastıklardan yatak örtülerine; çanta, kemer, ayakkabı gibi deride klasikleşen DESA koleksiyonundan; DESA’nın temsilciliğini yaptığı Samsonite, Samsonite Black Label ve Aerosoles gibi seçkin markaların ürünlerine kadar, çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. DESA ayrıca Aerosoles markasının Türkiye’deki tek temsilcisi ve distribütörü durumundadır.

DESA, Türk deri sektöründe faaliyetlerini sürdürürken aynı zamanda ürettiği derileri, DESA kalitesini ve kimliğini yansıtan bir konseptle dünyaca ünlü markalara satıyor. Dünya deri sektöründe Türkiye’yi başarıyla temsil eden DESA, dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Marks&Spencer için deri konfeksiyon ve aksesuar üretimi yapıyor. DESA, Betty Jackson, Anthony Simonds ve Orla Kiyle gibi ünlü tasarımcıların kolleksiyonlarını da üretmektedir.

AB ülkeleri başta olmak üzere ABD, Rusya, Uzak Doğu ülkeleri ve İsrail’e ihracat yapan DESA’nın ana müşterilerini ise Marks & Spencer(UK), Cyla&Shoefberger (Avusturya), John Lewis(UK), Debenhams(UK),  Liz Claiborne (UK), Artigiano ve Aerosoles (Portekiz) oluşturuyor.

Desa Deri Sanayi ve Ticaret AŞ

Halkalı Cad. No:208, 34620 Sefaköy- İstanbul- TürkiyeDesa Deri İş İlanları

Firmanın yayında ilanı bulunmamaktadır.