Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. 

Şirket Bilgileri

                                                             Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. / Pak Grubu

Şirketler grubumuzun temeli 1923 yılında Prof. Mustafa Nevzat Bey’in kendi adını taşıyan ilaç laboratuvarını kurmasıyla atılmıştır. Günümüzde Türk ilaç sektörünün öncü ve köklü kuruluşu Mustafa Nevzat İlaç San. A.Ş.’de uzun yıllar ilaç ve ilaç hammaddeleri üretimi yaparak, titiz, dikkatli ve hijyenik sinai üretim deneyimi kazanan grubumuz, 1973’de gıda sektörüne girmeye karar vermiştir.

İlk Pakmaya fabrikası 1973 yılında İzmit-Köseköy’de, ikinci Pakmaya fabrikasını 1986 yılında İzmir-Kemalpaşa’da, üçüncü Pakmaya fabrikasını 1990 yılında Düzce Cumayeri’nde ve dördüncü Pakmaya fabrikasını 1998 yılında Romanya-Paşcani’de açılmıştır.

Maya, insan beslenmesinde önemli bir yer tutan ekmeğin yapımında kullanılan temel ve vazgeçilmez bir girdidir. Mayalar, doğada her yerde bulunabilen ve tek hücreden oluşan mikroorganizmalardır. Maya, hamurun kabarması ve ekmeğin fiziksel özelliğini kazanması yanında, ekmekte tad ve kokunun gelişmesi ve ekmek kalitesinin artırılmasını da sağlamaktadır. Piyasada yaş ve kurumaya şeklinde bulunmaktadır. Yaşmaya iç piyasa için üretilmekte ve yakın ülkelere de ihraç edilmektedir. Kuru ürünler, aktif kurumaya ve instant kurumaya olarak üretilip, Pak İhracat tarafından dünyanın dört bir yanına 120’den fazla ülkeye gönderilmektedir.

 

Pakmaya 1981 yılında ilk ihracatına İran’a 51 ton kuru maya ile başlamıştır. Bugün ise %100 yerli sermaye ile 6 kıtada 120’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Pakmaya, üretiminin yarıdan fazlasını dış pazarlara gönderirken, Kocaeli fabrikası üretiminin %100’ünü ihraç etmektedir.

Pakmaya maya sektöründe, dünyanın önde gelen ilk 5 firması arasındadır.

2012 yılında Amerika’daki satış faaliyetlerini yürütmek üzere, Los Angeles’da Pak North America şirketi kurulmuştur. Bu şirket yerel olarak fason katkı imalatı yaptırmakta ve Türkiye’den maya ithal edip Amerika’da pazarlamaktadır.

Yeni ürünler geliştirmek ve uluslararası ölçekte rekabetçi olmayı hedefleyen firmamız, 1989 yılında Pakbiomer ve FAGEM adıyla mayacılık ve ekmekçilik araştırma merkezleri kurmuştur. Fabrikalarımızda tüm üretim aşamaları Kalite ve Gıda Güvenliği belgeleriyle kontrol altına alınmıştır. (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, BRC, Koşer, Helal, GMP) 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığımız başvuru kabul görmüş ve bu bölümler Ar-Ge Merkezi olarak onaylanmıştır. AR-GE merkezi fermantasyon teknolojisi, unlu mamüller, pastacılık ürünleri ve çevre teknolojileri konularında çalışmalar yapmaktadır.

Çevrenin korunması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma felsefesini benimseyen Pakmaya, 1986 yılında Kocaeli fabrikasında ilk arıtma tesisini devreye almıştır. 2005-2006 yıllarında tüm fabrikalarımızda proses atıklarının değerlendirilmesi amacıyla Evaporasyon tesisleri kurulmuştur. Üretilen ürünler Vinas (hayvansal yem katkı maddesi) ve Vinas ekstresi (potasyum sülfat gübresi) olarak piyasaya sunulmuştur. 2012 yılında Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ile renk parametresinin gündeme gelmesiyle, renkli atıklarımızın rengini gidermek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Rengi gidermek amacıyla, Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak TÜBİTAK-TEYDEB destekli proje çalışmalarına başlanmıştır. Proje çalışmalarının olumlu sonuçları, Mühendislik bölümümüz tarafından bir yatırım projesine dönüştürülmüş, tüm fabrikalarımızda 2012-2014 yılları arasında Membran Filtrasyon Tesisleri kurulmuştur. Yapılan bu yatırım ile, atıksuda bulunan melas kaynaklı renk giderilmiştir. Bu uygulama Türkiye’de Maya sektöründe ilk uygulamadır. Dünya’da da ilklerin arasında bulunmaktadır.

Fabrikamızda 2014 yılında proses kaynaklı kokuların giderimi amacıyla, ozon ile koku giderme tesisi kurulmuştur. Bu uygulama, ülkemizde ve dünyada bulunan maya fabrikalarında ve diğer fermantasyon yoluyla üretim yapan tesislerde yapılan ilk yatırım olup, sektörde başka örneği yoktur. Şirketimizde son 3 yılda cironun yaklaşık %16’sı çevre yatırımlarına ayrılmıştır.

 

Pak Grup bünyesinde maya dışında üretim yapan şirketlerimiz; fırıncılık sektörü için hamur geliştiricileri, ekmek katkı maddeleri, ekmek miksleri, değirmencilik katkıları ve son kullanıcılar için hamur kabartma tozu, puding, şekerli vanilin pişirme yardımcıları, pudingler ve toz tatlılar gibi ürünler üreten As Gıda, Türkiye ve Yunanistan’ın en büyük kuşe karton fabrikaları Kartonsan ve Mel (Macedonian Paper Mills SA), Selka, esnek ambalaj imal eden Intermat ve yem hammaddeleri üreten Integro A.Ş.’dir.

Pakmaya, eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemizde eğitim alanının gelişmesine ve dünya standartlarına kavuşmasına destek olmaktadır. Bugüne kadar İstanbul, İzmit, İzmir, Düzce, Balıkesir ve Sivas'ta toplam 24 adet ilköğretim, lise, yüksekokul ve öğretmen evi binasını hizmete açmıştır.

Faaliyet gösterdiği sektörler: Holding / Şirketler GrubuPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 3
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Yetiştirilmek Üzere Üretim ve Bakım Elemanı Kocaeli Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Yetiştirilmek Üzere Üretim ve Bakım ElemanıPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biri olarak maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda üretim yapan şirketimizin İşkur Mesleki Eğitim Projesi kapsamında yetiştirilmek üzere, Kocaeli fabrikasında çalışacak “Yetiştirilmek Üzere Üretim ve Bakım Elemanı” alınacaktır.Lise, Endüstri Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okulu  mezunu olan, Vardiyalı ve fazla çalışma sistemine uygun çalışabilecek, Erkek adaylar için askerlik hizmetini  tamamlamış, Tercihen sigara kullanmayan, Servis güzergahında (İzmit, Kartepe, Derince, Gölcük, Karamürsel) oturan.  Adayların başvurularını bekliyoruz.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Planlama Uzmanı Kocaeli Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Planlama UzmanıPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biri olarak maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda üretim yapan şirketimizin As Gıda İzmit Fabrikası'nda çalışacak   “Planlama Uzmanı” alınacaktır.  Üniversitelerin Mühendislik (tercihen Endüstri Mühendisliği) fakültelerinden mezun,Benzer pozisyonda en az 2 yıl çalışma tecrübesi olan, İleri derecede MS Office uygulamalarına hakim, (Tercihen SAP/ERP kullanım bilgisi olan.)Analitik kabiliyetleri güçlü, Raporlamalar için veri analiz yeteneklerine sahip, Takım çalışmasına yatkın, sözlü ve yazılı iletişimi kuvvetli, Planlama ve organizasyon becerisine sahip, Proje ve sistem geliştirme konusunda istekli, Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi olmayan, Sigara kullanmayan, Kocaeli’nde ikamet eden veya edebilecek. Adayların başvurularını bekliyoruz.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Kasa Sorumlusu İstanbul(Avr.) Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Kasa SorumlusuPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biri olarak maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda üretim yapan şirketimizin Mali İşler Departmanı'nda Finans Bölümünde çalışacak  “Kasa Sorumlusu” alınacaktır.   - Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İşletme, İktisat, veya Maliye bölümlerinden mezun,- Alanında en az 3 yıl deneyim sahibi,- Tercihen bankacılık, faktoring veya özel işletmelerin kasa/çek/nakit/teminat mektubu işlemlerinin takibinde çalışmış,- Tek düzen hesap planını iyi derecede bilen,- SAP ile Microsoft Office programlarını etkin kullanabilen,- Şirket içinde ve dışında çalışma sistemine ayak uydurabilecek, insani ilişkileri ve iletişimi güçlü,- Mesleğinin önemine ve ciddiyetine inanan, düzenli, titiz, ve sorumluluk sahibi,- Ayrıntıya önem veren, dikkatli ve düzenli çalışmayı ilke edinen,- Erkek adaylarda askerlik hizmetini tamamlamış.Adayların başvurularını bekliyoruz.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı