Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. 

Şirket Bilgileri

                                                             Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. / Pak Grubu

Şirketler grubumuzun temeli 1923 yılında Prof. Mustafa Nevzat Bey’in kendi adını taşıyan ilaç laboratuvarını kurmasıyla atılmıştır. Günümüzde Türk ilaç sektörünün öncü ve köklü kuruluşu Mustafa Nevzat İlaç San. A.Ş.’de uzun yıllar ilaç ve ilaç hammaddeleri üretimi yaparak, titiz, dikkatli ve hijyenik sinai üretim deneyimi kazanan grubumuz, 1973’de gıda sektörüne girmeye karar vermiştir.

İlk Pakmaya fabrikası 1973 yılında İzmit-Köseköy’de, ikinci Pakmaya fabrikasını 1986 yılında İzmir-Kemalpaşa’da, üçüncü Pakmaya fabrikasını 1990 yılında Düzce Cumayeri’nde ve dördüncü Pakmaya fabrikasını 1998 yılında Romanya-Paşcani’de açılmıştır.

Maya, insan beslenmesinde önemli bir yer tutan ekmeğin yapımında kullanılan temel ve vazgeçilmez bir girdidir. Mayalar, doğada her yerde bulunabilen ve tek hücreden oluşan mikroorganizmalardır. Maya, hamurun kabarması ve ekmeğin fiziksel özelliğini kazanması yanında, ekmekte tad ve kokunun gelişmesi ve ekmek kalitesinin artırılmasını da sağlamaktadır. Piyasada yaş ve kurumaya şeklinde bulunmaktadır. Yaşmaya iç piyasa için üretilmekte ve yakın ülkelere de ihraç edilmektedir. Kuru ürünler, aktif kurumaya ve instant kurumaya olarak üretilip, Pak İhracat tarafından dünyanın dört bir yanına 120’den fazla ülkeye gönderilmektedir.

 

Pakmaya 1981 yılında ilk ihracatına İran’a 51 ton kuru maya ile başlamıştır. Bugün ise %100 yerli sermaye ile 6 kıtada 120’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Pakmaya, üretiminin yarıdan fazlasını dış pazarlara gönderirken, Kocaeli fabrikası üretiminin %100’ünü ihraç etmektedir.

Pakmaya maya sektöründe, dünyanın önde gelen ilk 5 firması arasındadır.

2012 yılında Amerika’daki satış faaliyetlerini yürütmek üzere, Los Angeles’da Pak North America şirketi kurulmuştur. Bu şirket yerel olarak fason katkı imalatı yaptırmakta ve Türkiye’den maya ithal edip Amerika’da pazarlamaktadır.

Yeni ürünler geliştirmek ve uluslararası ölçekte rekabetçi olmayı hedefleyen firmamız, 1989 yılında Pakbiomer ve FAGEM adıyla mayacılık ve ekmekçilik araştırma merkezleri kurmuştur. Fabrikalarımızda tüm üretim aşamaları Kalite ve Gıda Güvenliği belgeleriyle kontrol altına alınmıştır. (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, BRC, Koşer, Helal, GMP) 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığımız başvuru kabul görmüş ve bu bölümler Ar-Ge Merkezi olarak onaylanmıştır. AR-GE merkezi fermantasyon teknolojisi, unlu mamüller, pastacılık ürünleri ve çevre teknolojileri konularında çalışmalar yapmaktadır.

Çevrenin korunması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma felsefesini benimseyen Pakmaya, 1986 yılında Kocaeli fabrikasında ilk arıtma tesisini devreye almıştır. 2005-2006 yıllarında tüm fabrikalarımızda proses atıklarının değerlendirilmesi amacıyla Evaporasyon tesisleri kurulmuştur. Üretilen ürünler Vinas (hayvansal yem katkı maddesi) ve Vinas ekstresi (potasyum sülfat gübresi) olarak piyasaya sunulmuştur. 2012 yılında Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ile renk parametresinin gündeme gelmesiyle, renkli atıklarımızın rengini gidermek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Rengi gidermek amacıyla, Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak TÜBİTAK-TEYDEB destekli proje çalışmalarına başlanmıştır. Proje çalışmalarının olumlu sonuçları, Mühendislik bölümümüz tarafından bir yatırım projesine dönüştürülmüş, tüm fabrikalarımızda 2012-2014 yılları arasında Membran Filtrasyon Tesisleri kurulmuştur. Yapılan bu yatırım ile, atıksuda bulunan melas kaynaklı renk giderilmiştir. Bu uygulama Türkiye’de Maya sektöründe ilk uygulamadır. Dünya’da da ilklerin arasında bulunmaktadır.

Fabrikamızda 2014 yılında proses kaynaklı kokuların giderimi amacıyla, ozon ile koku giderme tesisi kurulmuştur. Bu uygulama, ülkemizde ve dünyada bulunan maya fabrikalarında ve diğer fermantasyon yoluyla üretim yapan tesislerde yapılan ilk yatırım olup, sektörde başka örneği yoktur. Şirketimizde son 3 yılda cironun yaklaşık %16’sı çevre yatırımlarına ayrılmıştır.

 

Pak Grup bünyesinde maya dışında üretim yapan şirketlerimiz; fırıncılık sektörü için hamur geliştiricileri, ekmek katkı maddeleri, ekmek miksleri, değirmencilik katkıları ve son kullanıcılar için hamur kabartma tozu, puding, şekerli vanilin pişirme yardımcıları, pudingler ve toz tatlılar gibi ürünler üreten As Gıda, Türkiye ve Yunanistan’ın en büyük kuşe karton fabrikaları Kartonsan ve Mel (Macedonian Paper Mills SA), Selka, esnek ambalaj imal eden Intermat ve yem hammaddeleri üreten Integro A.Ş.’dir.

Pakmaya, eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemizde eğitim alanının gelişmesine ve dünya standartlarına kavuşmasına destek olmaktadır. Bugüne kadar İstanbul, İzmit, İzmir, Düzce, Balıkesir ve Sivas'ta toplam 24 adet ilköğretim, lise, yüksekokul ve öğretmen evi binasını hizmete açmıştır.

Faaliyet gösterdiği sektörler: Holding / Şirketler GrubuPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 4
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Üretim Şefi İzmir Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Üretim ŞefiPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
130’un üzerinde ülkeye ihracat yapan şirketimiz, maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biridir. Merkezi İstanbul’da bulunan firmamızın İzmir / Kemalpaşa Fabrikası'na bağlı çalışacak, “Üretim Şefi“ arıyoruz. Üniversitelerin "Gıda Mühendisi" bölümlerinden mezun, Benzer sektörde minimum 1 yıl deneyim sahibi, Fermantasyon faaliyetleri konusunda bilgi sahibi, Gıda ham madde ve katkı maddeleri hakkında bilgi sahibi, Sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri takip edebilecek, Saha çalışması konusunda tecrübeli olan, Analiz etme, bütünü görebilme, planlama ve organizasyon becerilerine sahip, İletişim ve koordinasyon yeteneği güçlü, Ekip calışmasına yatkın, öz disiplini kuvvetli ve takipçi, Gerekli zamanlarda esnek çalışma saatlerine ve yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek,MS Office programlarına hakim ve bilgisayar kullanabilen, (SAP tercih nedenidir.)İyi seviyede İngilizce dil bilgisine sahip, 30 yaşını aşmamış,   Erkek  adaylar için  askerlik görevini  tamamlamış, Seyahat  engeli  olmayan, B sınıfı sürücü belgesine sahip ve aktif olarak araç kullanan.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Design Engineer İstanbul(Avr.) Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Project Design EngineerPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
A Project Design Engineer, to work under the Project & Investments Department, is sought by Pakmaya, a major food company with several plants in Turkey and one plant in eastern Europe. The successful candidate will be office-based at the Istanbul HQ of the company.The Project Design Engineer will be preparing electronic sketches, drawings and other technical documents within the governing engineering standards by pro-actively working with project team and effectively be communicating across the organization, both up and down the line as well as with peers.The Project Design Engineer will be applying his/her technical drawing expertise to -small to medium- size capital projects. This position involves all aspects of engineering drawing fromreading and creating piping and instrumentation diagrams (P&ID) and isometric drawings to technically designing and drawing some basic equipments as tank, heat exchanger, reactor, etc.BS Degree in Mechanical or Materials Engineering, Newly graduate or experienced on related fields, Understanding of Food and/or Chemical plant processes and experience in equipment sizing and selection, piping, efficient layouts, engineering calculations, heat loads, ergonomic considerations, etc. are assets,Strong knowledge and practice of engineering drawing softwares – especially AutoCAD experience desired, Inventor and SolidWorks also acceptable,Familiarity with technical drawing and material standards, Good command of English and working knowledge of E&HS are musts, Proficiency in SAP is a plus.  Also canditate must haveStrong communication skills and professional demeanor with customers, suppliers, and co-workers,A positive attitude to work on cross-functional teams as well as independently,No military obligation, (for male candidates) No restriction for travelling when necessary.  Notice: Candidates will be subjected to an examination on AutoCAD proficiency in the first interview.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Bölge Satış Yöneticisi İstanbul(Avr.) Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
Bölge Satış YöneticisiPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
130’un üzerinde ülkeye ihracat yapan şirketimiz, maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biridir. Merkezi İstanbul’da bulunan firmamızın Satış Departmanı'nda görevlendirilecek  ve  İstanbul ilinde ikamet edecek  “Bölge Satış Yöneticisi” alınacaktır.·         Üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olan,·         Unlu mamüller ve pastacılık sektöründe en az 3 yıl tecrübe sahibi olan, (Pratik deneyim özellikle tercih sebebidir.)·         Firma temsil kabiliyeti yüksek olan,·         MS Office uygulamalarını (özellikle Excel) iyi derecede  kullanabilen,·         B Sınıfı sürücü belgesine sahip ve aktif olarak araç kullanabilen,·         Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış,·         İstanbul’da ikamet eden veya ikamet edebilecek.Adayların başvurularını bekliyoruz.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
İhracat Pazarlama Uzmanı İstanbul(Avr.) Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
İhracat Pazarlama UzmanıPak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.
130’un üzerinde ülkeye ihracat yapan şirketimiz, maya, hamur ve un geliştiricileri, pişirme yardımcıları, tüketici ve pastacılık ürünleri konusunda Türkiye ve dünyanın önde gelen gıda firmalarından biridir. Merkezi İstanbul’da bulunan firmamızın Gayrettepe/Merkez  ofisine bağlı çalışacak, İhracat Satış Bölümü'nün yurt dışı pazarlama aktivitelerini destekleyecek “İhracat  Pazarlama Uzmanı“ arıyoruz. Üniversitelerin Pazarlama ve Reklam alanında eğitim veren lisans seviyelerinden mezun,1-2 yıl reklam sektöründe tecrübe sahibi olan, İleri derecede İngilizce bilen, Yurt dışı seyahat engeli bulunmayan, MS Office programlarını iyi kullanabilen, Sunum becerileri gelişmiş olan, Analitik düşünme yetkinliğine sahip olan, Takım ruhu ve sorumluluk sahibi olan, Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı