İK Yüksek Lisansı online da yapılabilir

5

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2015-2016 akademik yılı bahar döneminde eğitime başlayacak olan Online İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı eğitimde zaman ve mekan engelini ortadan kaldıracak bir çözüm sunuyor. 

SelcenozturkcanÖğrencilere, örgütsel problemlerin çözümü için gerekli olan sistemlerin kurulması ve yönetilmesi ile ilgili bilgi ve beceriyi kazandırmayı hedefleyen bu program, Organizasyon Yönetimi, Personel İdaresi, İşgücü Yönetimi, Endüstriyel Yönetimi, İnsan Kaynakları Planlaması ve Kadrolama, Performans Yönetimi, Strateji ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Ücret Sistemleri gibi insan kaynakları uzmanlık dersleri ile temel işletmecilik derslerini içeriyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Doç. Dr. Selcen Öztürkcan’la İnsan Kaynaklarını dijital platforma taşımayı ve bu eğitimin sağlayacağı faydaları konuştuk.

Öncelikle İnsan Kaynaklarını online platforma taşımayı biraz anlatabilir misiniz?

Aslında online platformla sınıf içi yüz yüze eğitimin bir takım farkları ve benzerlikleri var. Bildiğiniz üzere İK YL programı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde örgün eğitimde hali hazırda mevcut. Biz ise bu programın içeriğini İngilizce’den Türkçe’ye dönüştürerek ve dijital platformda gördüğünüz dersler benzeri senkron oturumlar ve bir takım asenkron çalışılacak ders malzemeleri ile zenginleştirerek online platforma taşıdık.

İnsan Kaynakları Yönetimi Online Yüksek Lisans Programı nedir ve kimler faydalanabilir?

Bu programdan Türkiye ve dünyanın her yerinde yerleşik, Türkçe olarak yüksek lisans programını takip etmek isteyen ve kendini İnsan Kaynakları alanında geliştirmek isteyen tüm öğrenciler takip edebilir. Bir lisans derecesine sahip olmanız ve programın kriterleri arasında yer alan iş deneyimi veya not ortalaması gibi kriterleri sağladığınızda programa rahatlıkla başvurabilirsiniz. Hatta belli durumlarda burs almanız bile söz konusu olabilir.

Bu eğitimi farklı kılan noktalardan bahsedebilir misiniz?

Zaman sorunu yaşayan öğrencileri; yani kampüse gidip gelmekle, haftanın aynı saatlerinde trafikte zaman harcayamayacak durumda olan öğrencileri düşünürsek, oldukça yüksek bir avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü biliyoruz ki aslında yüksek lisans öğrencilerinin önemli bir çoğunluğu çalışan öğrencilerden ve hatta ailesi, küçük çocukları olan insanlardan oluşuyor. Kendi zaman planlamalarını yapabilmeleri için biraz daha esnek yapısı olan bir yüksek lisans programından bahsediyoruz. Programda ayrıca senkron oturumlarla her hafta, yüz yüze örgün eğitimde olan sınıf oturumlarının benzerlerini bu platformdan düzenliyor olacağız. Bu oturumları kaçıran öğrencilerimizin, sizin şimdi takip ettiğiniz video benzeri kayıtlara da her zaman erişmeleri mümkün olacak. Dolayısıyla aslında oldukça avantajlı bir eğitimden bahsediyoruz.

Bu tür bir eğitimin ne tür avantaj ve dezavantajları var? Kısaca anlatır mısınız?

Avantajlarını yukarıda sıraladım. Dezavantajlarına gelince, burada biraz daha deneyimli bir akademisyen olmayı gerektiren bir platform söz konusu. Çünkü sınıftaki o göz teması, yüz yüze iletişim burada yok. Dolayısıyla biz burada sınıf içi iletişimi sağlamak için biraz daha farklı araçlardan faydalanıyoruz. Mesela ekranın sağ alt köşesinde bir chat box görebiliyorsunuz. Sınıftaki tartışma ortamını bu chat box aracılığıyla burada da sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizden birer kulaklık ve mikrofon takmalarını istiyoruz ve onların seslerini de bu platforma taşıyoruz. Tıpkı beni dinlediğiniz gibi onları da görüntülü ve sesli olarak dinlemek mümkün.

İş arayışında bu tür eğitimlerin nasıl bir etkisi oluyor?

Bu bir mesleki yüksek lisans programı, elbette önemli bir etkisi olmasını bekliyoruz. Umarız bu çalışmanın çıktılarını, iki sene sonra ilk mezunlarımızı verdiğimizde daha net olarak belirlemek mümkün olacak.

Online eğitim ile ilgili öngörülerinizi paylaşır mısınız?onlineik

Ben aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim merkezinin akademik koordinatörüyüm. Türkiye’de ve yurt dışında yaklaşık 10 seneden fazla bir zamandır online yüksek lisans dersleri veriyorum. Şunu söyleyebilirim ki artık yavaş yavaş, teknolojinin gelişmesiyle nasıl yaşamlarımız değiştiyse, nasıl cep telefonsuz yapamıyorsak; eğitimde de online olmaksızın bütün bir eğitim yapısından bahsedemeyeceğimiz bir döneme doğru ilerliyoruz. Dolayısıyla bir gün gelecek ki belki de sınıf eğitimi yerine hepimiz bu tür platformlardan eğitim alıyor / veriyor olacağız.

Online yüksek lisans eğitimleri öğrencilerinin profili, örgün yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerden farklı mı? Bir fark söz konusuysa bunu nasıl tanımlayabilirsiniz?

Bazı noktalarda farklılık içeriyor tabi. Çünkü İstanbul dışında olabilirsiniz, yurt dışında olabilirsiniz. Mesela Güney Afrika’da çalışıyor olabilirsiniz veya Afganistan’da bir şantiyede çalışıyor olabilirsiniz. Bu durum sizin profilinizle ilgili önemli bir fark yaratıyor çünkü sınıfa gelip gidemeyecek durumda olabilirsiniz. Belki de İstanbul içinde olsanız bile, sınıfta eğitim almak yerine bilgisayar başında kendi zamanınızı ve çalışma düzeninizi organize ederek bir yüksek lisans programını tamamlamanın daha avantajlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Dolayısıyla bu aslında daha fazla özelleştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir eğitim imkanı sunuyor diyebiliriz.

Oyunlaştırma nasıl bir metottur? Online eğitime nasıl uyarlanır?

Oyunlaştırma aslında kişilerin belli puanlar veya kendileri için önemsedikleri belirli ödüller kazanmasıyla ufak bir yarış anlayışı içerisinde bir hedefe doğru odaklanmalarını içeriyor. Online eğitime uyarlanması için iki farklı yapı söz konusu olabiliyor. Bunlardan biri ödül toplamaları, çeşitli yapmaları gereken ders etkinlikleri sonucunda ödül toplamaları. Bir diğeri ise yapmaları gereken etkinlikleri yapmamaları durumunda ceza almaları. Aslında basit bir bilgisayar oyunu mantığının uyarlandığı bir eğitim süreci gibi düşünebilirsiniz.

BİLGİ İK Online nasıl bir ihtiyaca yanıt verecek diye düşünüyorsunuz?

Beklediğimizin çok üstünde başvuru almış durumdayız. Kontenjanımızın çok üzerinde bir ilgi görüyoruz. Piyasada önemli bir ihtiyaca dokunuyoruz diye düşünüyorum.

Kimler tercih ediyor? Kimlere önerirsiniz?

Kimlerin tercih ettiği ile ilgili olarak, kadın – erkek arasında ve İstanbul içi ve dışı arasında eşit bir dağılım olduğunu söyleyebilirim. Lisans eğitimlerine baktığımızda fen bilimleri ve sosyal bilimler bölümleri arasında da yine dengeli bir dağılım olduğunu söyleyebilirim. Başvuran adaylarımızın arasında önemli bir kesim hali hazırda İK ile ilgili kariyer sahibi olan ve bu yolda ilerlemek için kendilerini geliştirmek isteyen adaylardan oluşuyor. Bir kısım da İK yolunda bir kariyer çizmek isteyen ve mevcut işlerini bu yöne evirtmek için bu programı bir öğrenme deneyimi, bir sıçrama tahtası olarak gören kişilerden oluşuyor. Bu programı kimlere öneririm derseniz, İK ile ilgiliyseniz, bir eğitim programını tamamlamak için iş disiplininize güveniyorsanız ve çok azcık da olsa bilgisayarla etkileşim yapabilecek konumdaysanız bu programı öneririm.

YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Yüksek okul insan kaynakları mezunu ve ik alanında 2 yıl deneyimi olan biriyim.
  Lisans eğitimimi tamamlıyorum 4.sınıftayım bir kaç dersi veremediğim için seneye mezun olacağım.
  Ben bu yüksek lisans eğitiminden yaralanabiliyor muyum?
  Yada yararlanmak için şartlar nelerdir hem maddi hem manevi derse katılım falan.
  Bu konuda bilgi rica ediyorum,teşekkürler.

 2. Merhaba,
  İK Yüksek Lisansımı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yaparak çok doğru bir karar verdiğimi anlıyorum. Beklentimin çok üzerinde, fark yaratan, geliştiren, öğreten, müthiş deneyimli akademik kadro ile şanslı olduğumu hissettiğim akademik süreçteyim. Doç.Dr.Selcen Öztürkcan hocamdan ders almak bir ayrıcalık. Düzenli yapılan senkron oturumlar ile sınıf içi eğitimden hiç bir farkını görmediğimi söylemeliyim. Hatta zorlu ödevler ile gelişimime katkısını görmekle beraber, araştırmaya yönelten yaratıcı uygulamaları ile gurur duyuyorum.

 3. Merhaba Osman Bey,
  Ücretinin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. Özellikle Güçlü hocanın dersleri için bile sadece bu bölüm seçilmeli diye düşünüyorum. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Hem çalıştım , hem okudum, hem ödemeleri taksitle yaptım. Mezun oluyorum bile.. Darısı başınıza dilerim.

 4. İşletme lisans mezunuyum. Insan kaynakları uzmanlığı bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum ama nereye nasıl ve başvuru şartlarını bilmiyorum. Uzaktan online eğitim ile yapılabilirmi ve bunun için neler gerekli herhangi bir sınava tekrar girmelimiyim. Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!