İnsan Kaynakları uzmanlarına ilham verecek 6 TED videosu

2

Yıllık planlar, hedefler, yetenek ve performans yönetimleri, her gün yapılan yorucu iş görüşmeleri derken sürekli koşuşturma halinde olan İnsan Kaynakları uzmanı için iş yaşantısını iyileştirecek değişimlere vakit bulmak oldukça zor. İşte tam da bu nedenle şimdi her şeyi yarım saatliğine bir kenara bırakma ve zihin açıcı birkaç video izleme zamanı.

İş dünyası tempolu, yorucu ve stresli bir atmosfer. Günlük rutin içinde fikir üretmek ve yaratıcı olmak için farklı kanallar açmak oldukça zor. İşler yetişecek, planlar yapılacak, hedeflere ulaşılacak derken işin ucunda gündemi kaçırmak, sorunlara farklı çözüm yolları geliştirmek için yaratıcı düşünmeden uzaklaşmak var.

İşte İK uzmanlarının yoğun gündemine ışık ve renk katacak TED videoları:

(Tüm videolara sağ altta yer alan konuşma balonundan Türkçe altyazı ekleyebilirsiniz.)

Neden kadın yöneticilerin sayısı az?

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, iş dünyası var olduğundan beri gündemde olan bir konuyu ele alıyor. Üst düzey pozisyonlardaki ezici erkek üstünlüğünden bahseden başarılı COO, bunun nedenlerinden bahsediyor. Sandberg, kadınların üst düzey yönetimde daha çok yer alabilmesi noktasında üç güçlü tavsiye ile karşımızda.

Neden bazen en iyi işe alım beklenen sonucu vermez?

UPS İnsan Kaynakları Direktörü Regina Hartley konuşmasında mükemmel özgeçmişin her zaman mükemmel bir işe alımla sonuçlanmayacağından bahsediyor. Hartley, işe alımlarda İnsan Kaynakları uzmanının farklı karakterde adaylara şans vermesinin önemine değiniyor ve ilk izlenimi kuvvetli olmayan adayları asla es geçmemek gerektiğini vurguluyor.

Büyük 2030 krizi: Şimdiden nasıl çözmeye başlarız?

İnsan Kaynakları Uzmanı Rainer Strack’e göre sanılanın aksine 2030’da işsizlik nedenli değil, çalışan arayışı dolayısıyla büyük bir kriz yaşanacak. Gelecekte çok daha fazla ve çeşitli pozisyonun var olacağını ve kalifiye çalışan arayışının yüksek oranda artacağını belirten Strack, firmaların şimdiden sınır ötesi arayışlara başlaması gerektiğini belirtiyor. Başarılı İnsan Kaynakları uzmanına göre bunun için ilk yapılması gereken şirket kültürünü bir an önce değiştirmek.

Motivasyon puzzle’ı

Ünlü yazar Al Gore’un konuşma metinlerinin yazarı ve de Kariyer Analisti Dan Pink, iş motivasyonu üzerine önemli bir tespit yaparak konuşmasına başlıyor. Pink, sosyal bilimciler tarafından kabul edilmiş ama hâlâ pek çok yöneticinin bilmediği önemli bir gerçeğe dikkat çekiyor. Bu tespite göre geleneksel ödüllendirme yöntemleri her zaman düşünüldüğü kadar etkili değil. Devir artık motivasyon yaratmak için yaratıcı olma zamanı. Aydınlatıcı hikayeler için Dan Pink’e kulak verilebilir.

Yaratıcı insanların şaşırtıcı alışkanlıkları

Uzun yıllardır iş yerinde başarı ve üretkenlik odaklı çalışmalar sürdüren Endüstriyel Psikolog Adam Grant, “Yaratıcı insanlar nasıl süper fikirler üretiyor?” sorusuna odaklanıyor. Konuşmasında üç beklenmedik yaratıcı insan davranışından bahseden Grant, bunlardan en önemli olanının başarısızlık olduğunu belirtiyor. Grant, “En yaratıcılar en çok başarısız olanlar diyebiliriz. En çok onlar deniyor, en iyi fikre ulaşana kadar çok fazla kötü fikir üretiyorlar” diyor.

32 zorlu iş görüşmesinden ne öğrendim?

TED Hindistan’da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışan Ashwini Mrinal Bhagat, iş bulma sürecinden ve sürecin ona öğrettiklerinden bahsediyor. İş bulmadan önce 32 zorlu iş görüşmesine katılan Bhagat, bu süre içerisinde onu aydınlatan, güldüren, zorlayan detayları paylaşıyor ve önemli noktalara değiniyor.

YORUMLAR

  1. […] beklenir. Adaylara tartışmaları için verilen süre mülakatın en kritik anlarından biridir. İK uzmanı, adayı bu kısa süreç içerisinde iyi gözlemlemelidir. Bu durumda doğru adayın kendisini […]

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!