Liderler ve lider olmak isteyenler için 6 TED videosu

2

Bugün başarılı bir lider olmak için pek çok özellik bir arada sayılıyor. Takımını destekleyen, yönlendiren ve ona ilham veren başarılı bir lider nasıl olunur? Kazanmak her zaman başarı anlamına gelir mi? Liderlikle tanrı kompleksi arasındaki sınır nerededir? İşte farklı alanlarda deneyim sahibi liderlerin ve liderlik uzmanlarının yaptığı zihin açıcı TED konuşmaları.

Günümüzde başarılı organizasyonların arkasında başarılı liderler ve takımlar var. İyi bir takım liderinden beslenirken, lider de takımından güç alıyor. Peki, herkes lider mi doğuyor? Bazı liderler kısa süre içinde silinip giderken nasıl oluyor da bazıları çok başarılı oluyor? Yıllardır bu sorular üzerine çalışan alanında başarılı liderler ve onlara danışmanlık veren deneyimli liderlik koçları püf noktalarını paylaşıyor.

İşte liderlikle ilgili ufuk açıcı TED konuşmaları:

(Tüm videolara sağ altta yer alan konuşma balonundan Türkçe altyazı ekleyebilirsiniz.)

İyi lider nasıl ilham verir?

İşbirliği, güven ve değişim üzerine çalışmalarını sürdüren Liderlik Uzmanı Simon Sinek, liderliğin ilham tarafının ucundan tutuyor ve basit ama güçlü bir modeli gündeme getiriyor. Sinek, Apple, Martin Luther King ve Wright Kardeşler gibi önemli isimlerden örnekler vererek konuşmasını sürdürüyor.

Büyük bir orkestra şefi gibi yönet!

Uzun yıllar süren orkestra şefliği kariyerinden sonra Itay Talgam, Liderlik Uzmanı unvanıyla benzer bir yolda ilerlemeye devam ediyor. Orkestra şefliği deneyimini yeni iş alanına taşıyan Talgam, güzel bir özetle konuya giriyor. Talgam, “Orkestra şefi liderliğin en güç rekabet alanında yer alır. Sesler arasındaki mükemmel harmoniyi tek kelime etmeden yaratmak zorundasınız” diyor.

Başarılı bir lider olmak için neler yapmalı?

Liderlik uzmanı Roselinde Torres, “Dünya kadar liderlik programına katılabilirsiniz ama aslında ihtiyacınız olan şey burnunuzun ucunda” diyor. Torres, 25 yıldır liderleri gözlemleyen bir uzman olarak deneyimlerini paylaşıyor ve bir liderin kendisine sorması gereken basit ama acımasız üç sorudan bahsediyor.

Deneme, hata yapma ve tanrı kompleksi

Ekonomist, Gazeteci ve Yayıncı Tim Harford, çalışmaları sonucunda başarılı liderlerle deneme ve hata yapma refleksleri arasındaki bağı keşfediyor.  Bu zihin açıcı konuşmasında Harford, “Kendinizle, sıradanlığınızla yüzleşin, tanrı kompleksinden uzak durun ve her gün daha iyi hatalar yapmayı öğrenin” diyor.

Dinle, öğren ve yönet

Dört Yıldızlı Askeri Lider Stanley McChrystal, yıllarını geçirdiği askeriyeden liderlik adına neler öğrendiğini paylaşıyor. McChrystal özellikle şu sorunun üzerinde duruyor: Her yaş grubundan ve kişilikten bir grup insan nasıl başarılı bir şekilde yönetilir? Cevap son derece basit. Dinleyerek, öğrenerek ve de başarısızlığı tadarak.

Kazanmakla başarmak arasındaki fark

Ünlü Koç John Wooden başarıyı yeniden tanımlıyor ve kazanmakla gerçekten başarılı olmak arasındaki farka dikkat çekiyor. Bu zekice tasarlanmış konuşmada Wooden, çalıştırdığı takımın üyelerine verdiği tavsiyeleri, şiirlerden yaptığı alıntılarla ve babasının bilgece sözleriyle sentezleyerek dinleyiciye sunuyor.

YORUMLAR

  1. Elinize sağlık Çiğdem Hanım harika bir yazı olmuş. Ben Ted konuşmaları içerisinde en çok Simon Sinek’in anlatımını beğeniyorum. Böyle yazıları sizden daha çok bekliyoruz. Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!