Türkiye’Nin En İyi Gizli Müşterileri Aranıyor Oscar Araştırma Gizli Müşteri

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul(Avr.), İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, İstanbul(Asya)

Nasıl hesaplanır?
Bu iş sana uygun olmayabilir

Seçili özgeçmişindeki bilgilerle bu ilanın kriterlerleri sadece %30 uyumlu.

Uygunluğunu nasıl hesapladık?
Son iş deneyimin, geçmiş deneyimlerin ve toplam deneyimin uygunluk puanını etkileyen kriterler arasındadır.
Bu iş sana uygun olmayabilir

Seçili özgeçmişindeki bilgilerle bu ilanın kriterlerleri sadece %30 uyumlu.

Uygunluğunu nasıl hesapladık?
Mesleki Yeterlilikler
Şirketlerin ilanda belirlediği kriterlerle özgeçmişindeki bilgilerin ne kadar uyumlu olduğu içerik karşılaştırılmasıyla bulunur.
Bu iş sana uygun olmayabilir

Seçili özgeçmişindeki bilgilerle bu ilanın kriterlerleri sadece %30 uyumlu.

Uygunluğunu nasıl hesapladık?
Diğer Bilgiler

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Oscar Araştırma, 2008 yılında kurulmuş İzmir menşeili, Türkiye genelinde faaliyet gösteren müşteri memnuniyeti ölçümü ve gizli müşteri konularında uzman bir araştırma firmasıdır. 

Oscar Araştırma olarak, gizli müşteri yöntemini kullanarak büyük, orta ve küçük ölçekli birçok markanın hizmet kalitesini ölçümleyerek, periyodik raporlarla markanın yönetim kademelerine nokta atışı veriler sağlıyoruz. 

Neden Gizli Müşteri? 

Şubelere gerçekleştirilen periyodik ziyaretler sonucunda hizmet noktalarındaki eksikler raporlanır ve bu noktaların performans karşılaştırılmaları yapılır, dönemsel olarak ya da belirli bir dönemde tüm kurumun hizmet veya ürün kalitesi rakamsal olarak ölçülerek güçlü ya da geliştirilmesi gereken yönler raporlanır. 


Gizli müşteri uygulamasındaki amaç, müşterinin gözüyle markanın güçlü ve zayıf yönlerini keşfederek en kısa zamanda tüm kalıcı ve istenilen hizmet standartlarını sağlamaktır.? 


Uzman danışmanlarımız araştırmanın yapılacağı ziyaret noktası için en uygun gizli müşterilerle?iletişime geçer ve proje eğitimi vererek, göreve hazır hale getirirler. 


Gizli müşteri araştırmasındaki en önemli nokta, hizmeti veren personelin, kime hizmet sunduğunu bilmemesi ve hizmet sunduğu müşteriyi sıradan bir müşteri gibi görmesidir. Gizli müşteri projeleri hata aramak için değil mevcut duruma ayna tutmak için yapılır. Gizli Müşteri çalışması asla bir denetleme mantığında olmaz. Bu nedenle tüm bu çalışmalarda gerçek tüketiciler yer alır. 

Firmamızda Çalışmak Üzere,

  • Objektif gözlem yeteneği olan, 
  • Soğukkanlı, 
  • Sorumluluk sahibi, güvenilir ve disiplinli, 
  • Detaylar konusunda dikkatli, 
  • İyi bir hafızaya sahip, 

Çalışma Arkadaşları Aramaktayız..

İş Tanımı: 

  • Gizli müşteriler; hazırlanmış bir gizli müşteri projesiyle ilgili ön eğitim alarak, hizmet kalitesini ölçmek amacıyla bankalar, süpermarketler, restoranlar, benzin istasyonları, mağazalar gibi hizmet noktalarında gerçek ya da potansiyel bir müşteri gibi davranarak almış olduğu hizmet sürecini detaylı ve objektif bir şekilde raporlayan kişilerdir. 
  • Gizli müşterilik tam zamanlı bir iş değildir. Ek gelir elde etmek için keyifli bir fırsattır. Gizli müşteri, gerçekleştirdiği her bir ziyaret değerlendirmesi için ücret alır. 
  • Gizli müşterilik deneyimi olmayan adaylara, eğitim tarafımızca verilir. 
  • Gizli müşteri lokasyon ve zaman açısından kendisine en uygun noktaları seçip ek gelir kazanırken aynı zamanda çeşitli şirketlerin hizmet kalitesini artırmaya yardımcı olur. 

Aday Kriterleri

Pozisyon Bilgileri

Firma Sektörü:

Servisler, Bilişim Danışmanlığı, Veri Merkezi, Araştırma Hizmetleri, Denetim Hizmetleri