Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
Adana(Yumurtalık)
29 gün önce yayınlandı

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Uzman

Departman

Operasyon

Operasyon

Başvuru Sayısı

302 başvuru

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Uzman

Başvuru Sayısı

302 başvuru

Departman

Operasyon

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Santralimiz 2x660 MW olup baz yükte çalışması öngörülmektedir. Baz yükte günlük kömür ihtiyacı 10.000 ton civarındadır. Santralin ihtiyacı olan kömür miktarı ve geliş tarihlerinin belirlenip siparişin verilmesinden geminin siloya boşaltılıp kullanmaya hazır hale gelmesine kadar olan sürecin bu konuda yetkin bir mühendis tarafından takip edilmesi gereklidir. Kömür siparişi verilirken aylık üretim programına göre tüketilecek kömür miktarının belirlenmesi, kömür gemisi geliş programının yapılması, gemilerin geliş ve boşaltma programını aksatmayacak şekilde siloların planlı ve düzenli bir şekilde işletilmesi, değirmenlere düzenli olarak kömür beslemesi başlı başına bir iş yükü oluşturmaktadır.

Geminin limana yanaşmasından kömürün kullanılmaya başlanmasına kadar olan boşaltma süreci, analizlerinin yapılması, gümrük ve millileştirme ile onay sürecinin yaklaşık olarak 10-15 gün olduğu dikkate alındığında santralin yakıtsız kalmaması için bu işin planlı programlı bir şekilde yürütülmesinin önemi daha da ön plana çıkmaktadır.

Bu nedenle operasyon grubu organizasyon yapısında görevli olarak bu konuyu takip edecek bir personel alınması zaruridir. Bu çerçevede Kömür işletme mühendisi olarak alınacak personelin, Üniversitelerin Makine mühendisliği bölümünden mezun olması ve en az 5 yıllık Makine Mühendisi  deneyimi/tecrübesinin olması gerekir.

Kömür Sistemi işletme Mühendisi Görev ve Sorumlulukları

·        Santralin kömür ihtiyacını belirleyerek yük durumuna göre verilecek kömür siparişinin belirlenmesi

Elektrik üretim ve satış politikaları ile tesiste olabilecek arızalardan kaynaklanabilecek yük düşümleri sebebiyle kömür gemilerinin geliş tarihlerinin takip edilmesi ve gerektiğinde EMBA liman Müdürüne (veya ilgili EMBA Sorumlusuna) bilgi vererek gemilerin geliş tarihlerinin ertelenmesi veya öne çekilmesini sağlamak.

·        Gelecek olan kömür gemilerinin geliş tarihlerine ve kömür cinsine göre hangi siloya dolum yapılacağının belirlenmesi.

·        Kömür gemisi geliş tarihine göre gerektiğinde kömürün bir silodan diğerine aktarımının yapılarak gelecek olan kömür için boş siloyu hazırlamak.

·        Kömür taşıma ve depolama sisteminde oluşabilecek arızalar için bakım grubu ile iletişim kurarak gerekli bakımların yapılmasını ve oluşan arızaların giderilmesini sağlamak.

·        Gelecek olan kömür gemilerinin geliş tarihlerine ve kömür cinsine göre hangi kömür silosundan kömür yakılacağının belirlenmesi ve Vardiya Amirine bildirilmesi

·        Gelen kömür gemisinden şahit numuneler alarak analizlerini yaptırıp sonuçlarını karşılaştırmak.

·        EMBA Liman Müdürü ile iletişim kurarak Kömür gemisinin limana yanaşıp kömür boşaltmaya hazır talimatı geldiği andan itibaren sistemin müsaade ettiği 2500 ton/saat ile boşaltılmasını başlatmak.

·        Kömürün boşaltılması öncesi ve esnasında aksaklıkların giderilmesini sağlayıp gemiye gecikme cezası ödemesini asgari düzeyde tutmak.

·        Yüklenici (Mavera)  firma çalışanlarını denetleyerek meydana gelebilecek gecikme ve arızaların & sorunların önüne geçmek.

·        Yüklenici firma (Mavera) firmaya ile iletişim kurarak gemi geliş tarihlerini bildirip hazır olmalarını sağlamak.

·        Kömür kontrol odası ve saha operatörleri ihtiyacını Vardiya Amiri ile görüşerek hazır bulunmalarını temin etmek,  gerekli personelin sevk ve idaresini sağlamak.

·        Boşaltılan kömür ile ilgili olarak Gümrük işlemlerini ve millileştirme sürecini takip ederek kömürün ne zaman yakılmaya başlanabileceğini belirleyip işletme müdürüne bilgi vermek.

·        Kömür gemisi boşaltıldıktan sonra kontrolleri yapmak, alınan kömürün miktarı ile gemi manifestosunda yazan miktarı karşılaştırıp raporlamak.

·        Kömür boşaltma işlemi bittikten sonra gemiden ve kömür boşaltma sisteminden kaynaklı duruşların analizini yaparak EMBA liman müdürü aracılığı ile gemi kaptanıyla mutabakat sağlamak.

·        Gemi, Yüklenici firma (Mavera) ve kömür taşıma sisteminden kaynaklı duruşların tasnifini yaparak oluşacak raporu imza altına almak.

·        Kömür boşaltma işlemi bittikten sonra limandan başlayarak kırıcı binası, tüm kömür bantları, transfer kuleleri, silolar ile galeriler, kanallar da dâhil olmak üzere yüklenici firmanın tüm sistemin temizliğini yapması talimatını vermek ve takip etmek.

·        Vardiya Amiri ve bakım mühendisi ile iletişim kurarak değirmenlerin bakım programına göre kömür bunkerlerinin dolum prosesini takip etmek, kontrol odası ve saha operatörlerine gerekli talimatları vermek.

·        Kömür taşıma sistemindeki aksaklıkları raporlamak ve iyileştirme öneriler i hazırlayarak yönetime sunmak.

Aday Kriterleri

En az 5 yıl tecrübeli
Üniversite(Mezun), Yüksek Lisans(Mezun)
Yapıldı

İşletme Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

İşletme Mühendisi İşletme Mühendisi Maaşları İşletme Mühendisi Nasıl Olunur? İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi İş İlanları

İlgini Çekebilecek İlanlar

İşletme Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

İşletme Mühendisi İşletme Mühendisi Maaşları İşletme Mühendisi Nasıl Olunur? İşletme Mühendisi Nedir? İşletme Mühendisi İş İlanları