Mülakatlarda maaş pazarlığı yapmanın altın kuralları

0

“Ya şirketin pozisyon için ayırdığı bütçeden daha azına evet dersem?” Söz konusu mülakatlar olduğunda bu soru hepimizin aklından geçiyor değil mi? Kariyer Rehberi’nde bugün, maaş pazarlığında elini güçlendirmeni sağlayacak önerilerimizi senin için sıraladık!

Konu maaş pazarlığı olduğunda çoğumuz kendimizi doğru ifade etmede sıkıntı yaşıyoruz. Bir işten başka bir işe geçiyor ol ya da bir işsizlik döneminin sonunda yeni bir işe başlıyor ol, mümkün olan en iyi maaş teklifini alabilmen için atman gereken belli başlı adımlar var. İşte “Maaş beklentiniz nedir?” sorusunun üstesinden en iyi şekilde gelebilmen için aklında tutman gereken 6 altın kural:

1- Erken rakam telaffuz etmekten kaçın

İş başvuruları ya da ön mülakatlar sırasında maaş konusunda gelen soruları cevaplamaktan kaçınmak genel bir kural olarak kabul edilebilir, çünkü ilk rakamı telaffuz eden taraf maaş pazarlığında genelde dezavantajlı hale gelir. Bu yüzden cevap vermekten kaçınmak ya da “görüşülebilir” diyerek ileriki safhalara konuyu ertelemek daha sağlıklı olacak. Mülakatlarda bu soru ile erken karşılaşman durumunda ise şirketin sana emeklerin karşılığında ne ödeyeceğini konuşmadan önce, senin şirkete neler kazandıracağın konusunda konuşman, sana artı puan kazandıracaktır. Bu konuşmayla görüştüğün kişileri gerçekten etkiledikten maaş konusunu daha sonra tartışmak üzere akıllıca ertelemiş olacaksın.

2- Nereden geldiğini unutma

Nereden geldiğin, maaş konusunda pazarlık stratejini akıllıca belirlemek için çok önemlidir. Eğer ki işsizsen ve bir işe girmeye çalışıyorsan, genel kural bir önceki işindeki maaşı ya da biraz üstünde bir maaşı hedeflemendir. Fakat zaten mevcutta bir işin var ise ve mevcut işinden tam anlamıyla nefret etmiyorsan, maaşının üzerine %20’ye varan bir artış hedeflemen daha doğru olacak. Eğer yeni işinin sana parasal olmayan ekstra ve çok kritik artıları olmayacaksa neden varolan işini bırakıp, yakın maaştaki başka bir işe ve yeni belirsizliklere yelken açasın!

3- Ucuza gitme

Hangi şirkete ya da herhangi bir şirkette hangi pozisyona girmeye çalışırsan çalış, bir önceki işinde ne kadar kazandığın sorusuyla karşı karşıya kalabilirsin. Bu yüzden cevabını hazır tut! Birçok insan kaynakları uzmanına göre bu konuda en sık yapılan hata; bir önceki işteki kazancı belirtmek için sadece brüt maaşını söylemek. Maaşının yanı sıra yıl sonlarında aldığın prim, sigorta, seyahat ve izin günleri sayısı gibi ekstra avantajları da kazanç olarak göstermemek daha az maaşa anlaşmana neden olabilir. Bu yüzden böyle bir soruyla karşılaştığında, cevap verirken tüm kartlarını doğru oynadığından emin ol. Bunlara ek olarak maaş konusunda pazarlık edemeyeceğin durumlarda da ekstra avantajlar konusunda pazarlık edebilmek için etkili bir giriş yapmış olursun.

4-Tek bir rakam yerine makul bir maaş aralığı ver

Eğer ısrarla aklından nasıl bir rakam geçtiği soruluyorsa, cevap olarak tek bir rakam yerine makul bir maaş aralığı vermen elini güçlendirecektir. Makul maaş aralığını doğru belirlemek de tamamen pazar araştırmanı sağlıklı yapmana bağlıdır.

İnternette başvurduğun şirkette benzer pozisyonda insanlar ne kadar kazanıyor, mutlaka öğren. Alınan maaşlar en çok kaç olabiliyor, ekstra avantajlar konusunda bilmen gereken kritik noktalar var mı gibi soruların cevabını bulmaya çalış ve gelebilecek sorulara hazırlıklı ol.

5- Düşük teklifle başa çıkmayı bil

Aslında, iş verenler senin pazarlık yapmanı bekler. Bu nedenle düşük bir teklifle karşı karşıya kaldığında endişe etmemelisin. Fakat, bu noktada görüştüğün pozisyon için maaş aralığının ne olduğunu biliyor olman işin kilit noktası. Bu, pazarlık ederken aklının bir köşesinde durması ve doğru anda kullanman gereken en kritik bilgi. Bir önemli nokta da, düşük bir teklifle karşılaştığın anda aceleci davranıp tüm kapıları kapatmaman. Eğer sen kendini o iş için gerçekten kalifiye hissediyorsan, işi aldıktan sonra katma değerini gösterdikçe hakkın olan miktara da zamanla ulaşabileceğini unutma.

Çalışırken maaşı arttırmanın yöntemlerini merak ediyorsan, Maaşını yükseltmenin 6 yolu başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

6- Düşünmek için bir nefes al

Maaş teklifini aldığında hemen kabul etmek için üstünde baskı hissetmek yerine biraz izin isteyip, düşünüp karar vermek daha akıllıca olacaktır. Fakat, bu düşünme dönemi öncesinde teklifi kesinlikle yazılı olarak hem maaşı hem de yan hak detaylarını içerecek şekilde istemeyi unutma. Şirketin zaman planını da kontrol ederek, bir gün ile bir hafta arasında süre iste.  Asla, anında karar verme; çünkü aldığın karar uzun bir dönem senin için oldukça önemli olacak.