Büyük Veri Mimarı Nedir?

Büyük Veri Mimarı Kimdir?

Günümüzde iletişim ve bilgi teknolojilerinin artan kullanımı ile sürekli ve daimi olarak veri üretiyoruz. Sosyal ağların, etkileşimli bilgi kaynaklarının ve akıllı cihazların yoğunluğundan kaynaklanan çeşitli verilerin bütünü ise "Büyük Veri" olarak adlandırıyor ve sosyal medya arşivleri, fotoğraf arşivleri, log dosyaları gibi birçok farklı verinin anlamlı bir şekilde işlenmiş hali şeklinde tanımlanabiliyor. Büyük, karmaşık ve hareket eden verilerin doğru, hızlı ve analitik yöntemlerle işlenmesi çok önemli. Büyük veri mimarı; büyük veriyi sayısallaştırarak toplama, doğruluğu tespit ederek işleme, analiz etme ve bunun için çeşitli yöntemler geliştirme görevi taşıyan kişidir.

Büyük Veri Mimarı'nın Görevleri Nedir?

Veri kaynaklarını elde etme, veri toplama, veri depolama, toplu işlem, gerçek zamanlı ileti alımı, stream işleme, analitik veri deposu, analiz ve raporlama gibi işlemler büyük veri mimarları tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra;

  • Bekleyen ya da hareket halinde olan veri kaynaklarının toplanması,
  • Verilerin gerçek zamanlı ve toplu işlenmesi,
  • Veri akışını hızlandırmak,
  • Büyük verilerin incelenmesi, mahremiyeti ve analiz edilmesi,

büyük veri mimarının görevleri arasındadır.

Kimler Büyük Veri Mimarı Olabilir?

Büyük veri mimarlığı için üniversitelerin “Üretim Sistemleri Mühendisliği” bölümünden mezun olunması gerekir. Üretim sistemleri bölümünden mezun olmayan kişiler istatistik veya bilgisayar mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapabilir. Aynı zamanda veri bilim programlarına katılarak alınan eğitim sonrasında da büyük veri mimarı olunabilir.

Büyük Veri Mimarı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde bulunan eğitim programlarından Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi, Veri Analitiği (Data Analytics), Veri Bilimi gibi eğitimlerin alınması gereklidir.

Büyük Veri Mimarı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.