Mezun / Mastır Tez Öğrencisi Nedir?

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi Ne Demek?

Mezun nedir sorusu bir üniversiteden başarıyla mezun olmuş olan kişi şeklinde cevaplanabilir. Mezun olmak için ne yapmalı diyen kişiler, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans bölümlerinden birini başarıyla tamamlamış olmalıdırlar. Başarıyla eğitimlerini bitirmeleri durumunda mezun olurlar. Bu noktadan sonra mezun/yeni mezun olarak anılırlar. Mezun kime denir sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Tez öğrencisi ise üniversiteyi bitirip mezun olduktan sonra eğitimine tezli yüksek lisans ile devam eden ve tez dönemine geçen öğrencilere denir. Tez öğrencisi nedir sorusunun cevabı, 2 yıllık tezli yüksek lisans eğitim programlarını kazanan ve eğitimine bu yönde devam eden öğrencileri ifade etmektedir. Yüksek lisansa başlayıp 1 yıl ders gören 1 yıl ise tez yazma süreci yürütecek olan öğrenciler, tez öğrencisi kime denir sorusunun cevabını oluşturmaktadır.

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mezun bir kişi, üniversiteyi bitirmesi durumunda "mezun" unvanına sahip olduğu için üniversiteden sonra herhangi bir görev ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Mezun olmuş kişiler isterlerse okudukları bölümlere uygun iş ilanlarını inceleyerek başvuruda bulunmayı ve meslek hayatına atılmayı tercih edebilirler. İsterlerse de mastır tez öğrencisi olmak için yüksek lisans eğitim programlarına başvuru yapabilirler. Tez öğrencisi sorumlulukları ve görevleri ise öğrencisi olduğu yüksek lisans programındaki derslere düzenli olarak devam etmek, kendini öğrencisi olduğu ana bilim dalında geliştirmek ve akademik olarak yetkin bir hale getirmektir. Mezun/mastır tez öğrencisinin tez yazma sürecindeki görev ve sorumlulukları ise alanına uygun bir tez konusu seçip literatür taraması yapması, tez yazacağı konuyla ilgili araştırmalarda bulunması ve düzenli yazarak tezini bitirmesidir. Mezun/ mastır tez öğrencisi, tez yazım sürecini tamamladıktan sonra tezini savunur ve sonrasında yüksek lisans programından mezun olur.

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir? 

"Mezun" unvanına sahip olmak için üniversitelerin 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans bölümlerini bitirerek üniversite hayatını tamamlamak gerekmektedir. Üniversite eğitimi son bulan öğrenciler "Mezun" ve "Yeni Mezun" unvanına sahip olmuş olurlar. Bu sebeple üniversite mezunu olmak için eğitim hayatını üniversiteye kadar devam ettirmiş olmak ve üniversiteyi de başarıyla tamamlamış olmak gerekir. Mezun/mastır tez öğrencisi olmak için ise alınması gereken ayrı ve zorunlu bir eğitim bulunmamaktadır. Yalnızca sahip olunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında yüksek lisans programına başvuru yapmak için üniversite mezunu olmak, "tez öğrencisi" olmak için tezli bir yüksek lisans programına katılmak ve bu yönde çalışmalarına devam etmek yer alır. Tez öğrencisi olmak için ne yapmalı diyenler ilk olarak bu gereklilikleri yerine getirmelidirler. Tez öğrencisi olmak için yapılacak diğer önemli adımlardan biri de öğrencinin YDS/YÖKDİL, ALES gibi akademik sınavlardan iyi puanlar almasıdır. Yabancı dil ve ALES sınavlarından yüksek başarı puanına sahip olan adaylar, tezli yüksek lisans programına katılmak için avantajlı olmaktadırlar. Kısaca, mezun/mastır tez öğrencisi olmak için üniversiteden mezun olduktan sonra tezli bir yüksek lisans eğitim programına başvurulmalı ve eğitime bu yönde devam edilmelidir. Tezli yüksek lisans programını kazanarak mezun/mastır tez öğrencisi olma hakkı kazanan öğrenciler, tez öğrencisi olmak için gerekli evrakları, ilgili enstitülere teslim etmelidirler. Bu evraklar transkript, üniversite diploması veya mezuniyet belgesi, yabancı dil sınavı puan sonucu, ALES sınavı puan sonucu ve vesikalık fotoğraf gibi genel başvuru evraklarıdır. Bu evraklar üniversiteden üniversiteye değişmekte olup tez öğrencilerine gereken tüm evraklar hakkında ilgili enstitüler ve anabilim dalları tarafından bilgi verilmektedir.

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Her üniversitenin öğrencilerini mezun etmek için gereken bazı şartları bulunmaktadır. Mezun olmak için bu şartlar ve gereklilikler yerine getirilmelidir. Bu gereklilikler üniversiteden üniversiteye değişebilse de sıklıkla aynı şartları barındırmaktadır. Örneğin, dört yıllık lisans programlarından mezun olmak için 4.00 üzerinden en az 2.00 genel not ortalamasına sahip olmak gerekir. Mezun olmak için gereken şartlardan bir diğeri de önlisans programlarında 120 AKTS kredisine ve dört yıllık lisans programlarında 240 AKTS kredisine sahip olmaktır. Mezun nasıl olunur sorusunun cevabı bu şekildedir. Bu şartları sağlayamayan öğrenciler mezun olamaz ve okullarını bir dönem ya da iki dönem uzatmak durumunda kalabilirler. Bir öğrencinin üniversiteden mezun olması için hiçbir dersten kalmamış olması, her dersinden geçmiş olması ve sağlaması gereken tüm şartları tamamlaması gerekmektedir. Mezun/mastır tez öğrencisi olmak için gereken şartlar ise bir üniversiteden mezun olmak, akabinde bir yüksek lisans eğitim programına başvurmaktır. Fakat mastır (yüksek lisans) tezsiz yüksek lisans şeklinde de verilmektedir. Bu sebeple mezun/mastır tez öğrencisi olmak için tezli yüksek lisans eğitim programlarına başvuru yapılması gerekmektedir. Mastır tez öğrencisi olma şartları arasında hali hazırda tezli bir yüksek lisans eğitim programında öğrenci olmak ve tez yazacak olmak bulunmaktadır. Tez öğrencisi ne yapar sorusunun cevabı ise mastır tez öğrencisinin öğrencisi olduğu ana bilim dalındaki derslere katılım sağlaması, alanında akademik başarıya ulaşmak için sıkı çalışması ve başarılı bir ders dönemi geçirdikten sonra 1 sene (bu süreç uzayabilir) boyunca seçtiği konuya göre tezini yazmasıdır.

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi işe alım şartları, direkt olarak "Mezun / Mastır Tez Öğrencisi" unvanına göre şekillenmektedir. Bu unvan üzerine iş ilanı açan şirketler, adayların henüz tam zamanlı-birkaç yıllık deneyime sahip olmadıklarını bilmektedirler. Bu sebeple işe alım şartlarını da buna göre belirlemektedirler. Mezun/Mastır Tez Öğrencisi iş ilanları içerisinde yer alan işe alım şartları arasında eğer yeni mezun bir adaydan söz ediliyor ise bu kişinin işi öğrenmeye meraklı, ilgili, iş ilanı açılan alanda kendini geliştirmek isteyen ve uzun vadede bunu bir kariyer fırsatı haline getirmek isteyen adaylar olması şeklinde ayrıntılar yer alır. Mezun/Mastır tez öğrencisi işe alım şartlarında ise bu adayın hala bir öğrenci olduğu göz önünde tutularak ders günlerinden ayrı olarak haftada minimum 3-4 gün destek vermesi şartı bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra mezun/mastır tez öğrencisinin eğitimini tamamladıktan sonra tam zamanlı bir şekilde işe devam edebilecek ilgide ve istekte olması da önem taşımaktadır. Tez öğrencisi iş başvuru şartlarında bu unsurların hepsi büyük önem taşımaktadır. Mezun / Mastır Tez Öğrencisi işe alım şartları sıklıkla, yeni mezun olmuş olan ve hali hazırda eğitimine devam eden lisansüstü öğrencilerin durumlarını göz önünde bulunduran şartlardan oluşmaktadır. Mezun / Mastır Tez Öğrencisi adaylar, birkaç yıllık iş deneyimine sahip olmasalar da ilanda belirtilen kriterlere uyum sağlamaları halinde işe alınabilirler. 

Mezun / Mastır Tez Öğrencisi kişiler mezun oldukları alana veya öğrencisi oldukları dala göre çeşitli işlerde çalışabilirler. Örneğin eğitim fakültesi mezunu bir kişi, çeşitli kurumlarda öğretmenlik yapabildiği gibi bölümünün yan dallarında da iş sahibi olabilir. Mastır tez öğrencisi olan bir kişi ise hem lisans bölümüne uygun olacak şekilde hem yüksek lisans eğitimine uygun olacak şekilde bu alanlarda işlere girebilir. Kariyer planlaması yapan Mezun/mastır tez öğrencileri, kendileri için en uygun çalışma koşullarını sunan ilanları Kariyer.net üzerinden takip edebilirler. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.490 / Aylık
10 kişinin ortalama maaşıdır.