Sanal Gerçeklik Uzmanı Nedir?

Sanal Gerçeklik Uzmanı Kimdir?

Kullanıcılara gerçeklik hissi yaşatan oyunlar, vücut hareketleri ile eş zamanlı olarak hareket eden sanal karakterler oluşturan kişilere sanal gerçeklik uzmanı denir.

Sanal Gerçeklik Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Sanal gerçeklik uzmanı mesleği, genel olarak bilgisayar sistemleri alanında eğitim almış kişiler tarafından tercih edilir. Altyapısı bilişim sektörü olan kişiler tarafından seçilen bu sektörde ayrıca bilgisayar programcıları, grafikerler, 3D animasyon uzmanları ve yazılımcılar çalışır. 3 boyutlu sistemlerin birebir aktarımı söz konusu olduğu durumlarda mimarlar ya da mühendisler de bu alanda görev alır. Sanal gerçeklik uzmanının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanal gerçeklik ortamınının üretiminde rol almak,
  • Gerekli yazılımsal ve donanımsal geliştirmeleri yapmak,
  • Görsel tasarımları yapmak ve bunları 3 boyutlu dünyaya uygulamak,
  • Gelişen VR teknolojisini yakından takip etmek ve kendini bu konuda sürekli geliştirmek,
  • Üretim sürecinde yazılım, donanım ve tasarım alanlarında çalışanların koordinasyonunu sağlamak.

Kimler Sanal Gerçeklik Uzmanı Olabilir?

Genel anlamda mühendislik fakültelerinden mezun olan kişilerin tercih edebileceği sanal gerçeklik alanında, özellikle "Visual Effects" konusunda eğitim ve sertifika almış kişilere ihtiyaç duyulur. Sanal gerçeklik uygulamalarının yazılım altyapısının yanı sıra görsel animasyonlarının oluşturulması bu kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bu mesleğe ilgisi olan herkes Görsel İletişim ve Tasarım, Yazılım ya da Bilgisayar Mühendisliği gibi alanlarda gerekli eğitimleri alarak sektöre giriş yapabilir.

Sanal Gerçeklik Uzmanı Eğitimi

Üniversitelerde şimdilik bu meslek için özel ayrılmış bir bölüm bulunmadığı için bu mesleği yapabilmek için başka nitelikler aranır. Görsel İletişim ve Tasarım alanında eğitim almış kişiler VR tasarım geliştirme alanında kendilerini geliştirebilir, 3B ve 2B görsel tasarım programlarına dair sertifika ve eğitimler alabilirler. İşin yazılım tarafında yer almak isteyenler; Bilgisayar, Elektronik ve Yazılım Mühendisliği gibi alanlardan mezun olduktan sonra VR konusunda kendilerini geliştirebilirler.

Sanal Gerçeklik Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.