Deniz Brokerliği Bölümü

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir?

Deniz brokerliği ne demek sorusunun cevabı üniversite tercihi yapmaya hazırlanan öğrenciler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Deniz Brokerliği Bölümü, deniz ticaret yasaları hakkında bilgi sahibi olan ve deniz ticareti konularında yönetim becerisine sahip kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Deniz brokerliği nedir sorusu; deniz taşımacılık piyasasına hakim, seferlerin planlanmasında aktif rol alabilen, temsil ettiği şirket ile müşteri arasındaki iletişimi yürüten profesyoneldir, şeklinde yanıtlanabilir.

Deniz Brokerliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Deniz Brokerliği Bölümü, 2 yıllık eğitim veren bir ön lisans programıdır. Öğrencilerin bölümü tercih etme yoğunluğuna bağlı olarak Deniz Brokerliği puanları farklılık gösterir. Okul eğitimi içerisinde zorunlu staj uygulaması bulunur. Bu uygulamalı eğitimden başarı ile geçmek mezuniyet için gereklidir. Staj uygulama işlemleri üniversite tarafından kurulan bir komite tarafından değerlendirilir. Bu ön lisans bölümü DGS'de başarılı olunması durumunda 4 yıla tamamlanabilir. Geçiş yapılabilecek belirli bölümler bulunur. Bu bölümler şunlardır;

 • Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
 • Lojistik Yönetimi
 • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
 • Uluslararası Lojistik Yönetimi
 • İşletme
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Üniversite sınavında yeterli puanı ve başarı sıralamasını yakalayan herkes bu bölümde eğitim alabilir. Okul tarafından verilen eğitimleri başarı ile tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrencilere üniversite tarafından ön lisans diploması verilir.

Deniz Brokerliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Öğrenciler, 4 dönemlik eğitim süreçleri boyunca deniz ticareti ve taşımacılığı hakkında bilmeleri gereken temel konularda bilgi sahibi olur. Teorik derslerin yanı sıra uygulamalı eğitimler alarak işi yerinde öğrenir. Temel matematik, deniz brokerliğine giriş, deniz yolu taşımacılığı, deniz ticaret hukuku, denizyolu proje kargo yönetimi, yat işletmeciliği satış ve kiralama, dış ticaret ve gümrük işlemleri, deniz sigortaları, uluslararası denizcilik kurum ve sözleşmeleri, dünya denizcilik ve taşımacılık tarihi, tedarik zinciri ve lojistik, sefer tahmini ve hesaplaması, gemi alım satımı ve değerleme Deniz Brokerliği Bölümü dersleri arasında yer alır.

Deniz Brokerliği Mezunu Ne İş Yapar?

Her meslek kolunda olduğu gibi deniz brokerliği mesleğinde de bu bölüme özgü yapılması gereken iş ve işlemler bulunur. Deniz brokerliği ne iş yapar sorusuna yanıt olarak aşağıdaki maddeler sıralanabilir:

 • Gemi ticareti esnasında taraflar arasında herhangi bir uyuşmazlık yada anlaşmazlık var ise bu durumu tespit ederek gidermeye çalışmak,
 • Müşteriler ile her türlü belge ve bilgiyi paylaşmak,
 • Gemi ticareti piyasasını yakından takip ederek gelecek ile ilgili tahminlerde bulunmak,
 • Kiralama müzakeresi gibi metinleri hazırlayarak taraflara bilgi vermek,
 • Gemi ticareti işlemlerini başarılı bir şekilde yönlendirmektir.

Deniz Brokerliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Deniz brokerliği iş imkanları özel sektörde oldukça çeşitlidir. Liman ve terminaller en çok çalışma imkanı sunan alanlar arasında yer alır. Gemi şirketleri, işletmeleri, gemi sigortacılığı acenteleri, armatörlük şirketleri, dış ticaret yapan firmalar ve Freight forwarder şirketler bu alanda personel alımı yapan işletmeler arasında yer alır. Adaylar Kariyer.net üzerinden gemi brokerı iş ilanları na ulaşabilir ve kendilerine uygun seçeneklere başvuru yapabilir.

Deniz Brokerliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Girne Amerikan Üniversitesi
Deniz Brokerliği (%50 İndirimli) 5 10 194,33292 2,676,912
2
Piri Reis Üniversitesi
Deniz Brokerliği (%50 İndirimli) 5 40 275,0021 1,215,994
3
Girne Amerikan Üniversitesi
Deniz Brokerliği (Burslu) 5 10 243,99966 1,719,266
4
Piri Reis Üniversitesi
Deniz Brokerliği (Burslu) 5 8 366,75306 327,38
5
Girne Amerikan Üniversitesi
Deniz Brokerliği (Ücretli) 5 10 172,0415 2,878,992

Deniz Brokerliği Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Deniz Brokerliği Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!