Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Doğu Dilleri ve Edebiyatı, dünyanın doğusunda yer alan ve dünya ekonomisine büyük katkı sağlayan Çin ülkesinin yerel dili Çince ve Rusya ülkesinin resmi dili olan Rusça üzerine araştırmalar gerçekleştirerek edebiyat eserleri sayesinde kültürleri hakkında bilgi edinmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Doğu Dilleri, üniversitede Edebiyat Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm yalnızca Dil puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Söz konusu Doğu Dilleri Bölümü, 2019-2020 YÖK verilerine göre yalnızca yurt dışı tercihi olarak Kırgızistan Manas Devlet Üniversitesi kapsamında iki farklı tercih seçeneğiyle faaliyet göstermektedir.

Tıpkı Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümlerinde olduğu gibi öğrenci öğrenmek istediği dile göre tercih etmekle mükelleftir.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Doğu Dilleri Bölümü üzerine tercih yapan öğrenci seçtiği dile göre Rusça ya da Çince eğitim alacaktır. Dersler hakkında örnek vermek gerekirse;

  • Rusça veya Çince Okuma,
  • Rusça veya Çince Konuşma,
  • Rusça veya Çince Dinleme Anlama,
  • Rusça veya Çince Gramer,
  • Eski Rus veya Eski Çin Edebiyatı,
  • Morfoloji,
  • Çince veya Rusça-Türkçe Çeviri,
  • Sentaks,
  • Rusça veya Çince Kompozisyon,
  • Rusça veya Çince Sözlü Anlatım

Ve daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süresi boyunca sorumlu olacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler “Doğu Dilleri Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanırlar.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Doğu Dilleri mezunları, seçmiş oldukları dil ve edebiyatı üzerine araştırmalar yaparak, söz konusu ülkelerin kültürünü de öğrenerek dile katkı sağlamayı amaçlayan her türlü çalışmada görev alırlar.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Doğu Dilleri ve Edebiyatı mezunları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm şirketlerinde, yayınevlerinde, televizyon kanallarında ve eğitim kurumlarında çalışma fırsatları bulabilirler.

Tüm bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edeceği puan belirleyici olur.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı) (4 Yıllık) DİL 10 274,3088 73.745
2
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
Doğu Dilleri (Rus Dili ve Edebiyatı) (4 Yıllık) DİL 10 198,57699 111.302

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite