Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Enerji tesisleri işletmeciliği nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; enerji tesislerinin kurulması ve işletilmesi konusunda nitelikli ara elemanlar yetiştiren ön lisans programıdır. Enerji ihtiyaçlarının artması ve değişmesi nedeniyle birçok farklı alanda enerji tesisleri kurulmaktadır. Bu enerji tesislerinin kurulumu, işletilmesi ve bakımında ise nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulur. Bu bölümün amacı; nitelikli çalışanlar yetiştirerek ilgili ihtiyacın karşılanmasıdır.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü eğitim süresi iki yıldır. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin ilgili sınavdan yeterli puanı almaları gerekir. "Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2 yıllık taban puanları nasıldır?" sorusu yine aday öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu ön lisans programının taban puanları her yıl bölüme giren öğrenci sayısına ve bu öğrencilerin sınavdan sağladıkları puanlara göre değişiklik gösterir. Bu ön lisans programından mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarı gösterdikleri takdirde eğitimlerine lisans programında devam edebilirler. DGS ile geçiş yapılabilecek birçok lisans bölümü bulunur. Bunlardan bazıları; Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme Yönetimi, Lojistik Yönetimi ve Pazarlama gibi lisans programlarıdır.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bu ön lisans programında iki yıl boyunca yoğun bir eğitim alınır. Bu dört yarıyıl boyunca öğrenciler, birçok dersten sorumlu olurlar. Bunun yanı sıra öğrencilerin, dördüncü yarıyılda zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekir. Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünde iki yıl boyunca verilen derslerin büyük bir çoğunluğu ise şu şekildedir:

 • Pazarlama İlkeleri
 • Teknolojik Ürün Tanıtımı ve Pazarlama
 • Ticari Matematik
 • Pazarlama Hukuku
 • Tüketici Davranışları
 • Dijital Pazarlama
 • Girişimcilik
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • İşlem Tablosu Programlama
 • Satış Gücü Eğitimi
 • Perakende Yönetimi
 • İşletme Yönetimi
 • Ambalaj ve Ürün Tasarımı
 • Pazarlamada Değişen Trendler
 • Satış Saha Planlaması

Aday öğrenciler Enerji Tesisleri İşletmeciliği taban puanları ve başarılı sıralamalarını inceledikten sonra bu bölüme girerek tüm bu dersleri alabilirler.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar?

Enerji tesisleri işletmeciliği ne iş yapar sorusu, cevabı merak edilen bir sorudur. Bu bölümden mezun olanlar, enerji tesislerinin kurulması konusunda kritik görevler üstlenirler. Bu mezunlar ayrıca, ilgili makinelerin ve araç gereçlerin çalışması ile denetlenmesinden sorumludur. Bunların yanı sıra çalıştıkları tesislerdeki arızalı sistemleri ve teçhizatları onarmak ve bunların bakımını yapmak da bu mezunların işidir. Bununla birlikte bu elemanlar, iş güvenliği konusundan da sorumlulardır. Ayrıca mühendisler ile işçiler arasındaki iş birliğini sağlamakta da görev alırlar. Bölüm mezunlarının belirli aralıklarla tesislerle ilgili raporları düzenleme ve bu raporları yönetime sunma görevleri de vardır.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Enerji tesisleri işletmeciliği iş imkanları ise oldukça çeşitlidir. Hem kamuda hem de özel sektörde çalışma olanakları vardır. Bu bölümden mezun olanlar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ait kuruluşlarda çalışabilir. Bunun yanı sıra petrol ve gaz rafinerileri, akaryakıt ve gaz dağıtım istasyonları, enerji şirketleri, enerji piyasaları düzenleme kurumu, elektrik üretimi yapan firmalar ve lojistik firmalarında çalışabilirler. Aynı zamanda TEDAŞ, DSİ, TPAO, BOTAŞ ve TÜPRAŞ gibi kurumlarda da bu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. Bu elemanlar, enerji uzman yardımcısı ve enerji yöneticisi gibi unvanlarla çalışabilir. Enerji tesisleri işletmeciliği maaşları ise bu mezunların çalıştıkları kurumlara ve deneyimlerine göre değişiklik gösterir. Çalışmalarını bu alanda sürdürmek isteyen mezunlar Kariyer.net aracılığıyla enerji uzmanı iş ilanlarını değerlendirerek iş fırsatlarından yararlanabilir.