Müzecilik Bölümü

Müzecilik Bölümü Nedir?

Müzecilik bölümü üniversitelerin edebiyat fakültesi bünyesinde yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Tarihi eserlerin incelenmesi, bu eserlerin kayıt altına alınması ve müze yönetimi gibi konularda kapsamlı bir eğitim veren müzecilik bölümü müzecilik alanında uzman bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Tarihte Anadolu uygarlıklarının yaşadığı topraklar ve bu topraklarda yer alan kültürel mirasların tanıtılması, incelenmesi ve değerlendirilmesi bölümün temel hedeflerinden biridir. Bu bölümde kültürel mirasların korunması ve müze yönetimi konularına ilişkin olarak eğitim verilmektedir. Bölümün amacı öğrencilere disiplinlerarası bir yaklaşımla müzelerin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik nitelikli çalışan adaylarını yetiştirmektedir.

Müzecilik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye’de müzecilik bölümü olan üniversiteler arasında Dokuz Eylül Üniversitesi yer almaktadır. Öğrencilerin bu bölümü tercih etmeleri için yükseköğretim kurumu tarafından yapılan üniversite sınavından yeterli puanı almaları gerekir. Adayların sınav sonrasında eşit ağırlık puan türünü göz önüne alarak tercih yapmaları gerekmektedir. Müzecilik puanları ve müzecilik taban puanları her yıl üniversite giriş sınavındaki başarı sıralamalarına göre belirlenir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 260 AKTS’yi başarılı bir şekilde tamamlamaları ve üniversitenin belirttiği mezuniyet koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Müzecilik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bu bölümde müzecilik ile ilgili her türlü bilginin teorik olarak verildiği ve müze yönetimi ile ilgili uygulamalı derslerin yer aldığı bir eğitim programı izlenmektedir. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin 4 yıllık eğitim süreci boyunca alacakları derslerden bazıları şunlardır:

 • Müzeciliğe Giriş
 • Materyal Kültürüne Giriş
 • Anadolu Uygarlıkları
 • Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması ve Hukuk Rejimi
 • Antropolojide Kültür Kavramı
 • Kültürel Mekân İncelemeleri
 • Müzecilik Tarihi
 • Kayıt ve Belgeleme
 • Tarihsel Çevre Sorunları Koruma-Belgeleme
 • Bizans Sanatı
 • Yunan Sanatı
 • Taşınabilir Kültür Varlıklarının Konservasyonu
 • Antik Nümizmatik

Öğrenciler her yarıyıl belirlenen derslerden gerekli notu aldıkları takdirde dersten geçerler. Bölümden mezun olan öğrencilere müzecilik lisans derecesinde diploma belgesi verilir.

Müzecilik Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları birçok alanda iş bulma fırsatına sahiptirler. Müzecilik iş imkanları arasında kamuda ve özel müzelerde araştırıma görevlisi, uzman ya da küratör olarak iş bulma imkânı yer almaktadır. Ayrıca bölümden mezun olan öğrenciler; müze sorumlusu, sanat galerisi sorumlusu, yönetim personeli ya da sanat uzmanı olarak görev yapabilirler.

Müzecilik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bölüm öğrencileri Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları ile yurt içi ve yurt dışında dönemsel olarak okuma ve iş bulma imkanına sahiptirler. Bu sayede mezun olduktan sona iş bulma şanslarını arttırabilirler. Bu bölümden mezun olanlar; müzeler, sanat galerileri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü gibi kurumlarda iş bulma olanaklarına sahiptirler. Devlete bağlı kurumlarda çalışabilmek için öğrencilerin Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınava girerek yeterli puanı aldıkları takdirde ilgili kurum ve kuruluşa atamaları yapılabilmektedir. Bununla birlikte öğrenciler lisans programından mezun olduktan sonra müzecilik yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir. Müzecilik maaşları çalışılacak kurum ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Bölümden mezun olanlar müzelerde müze sorumlusu olmanın yanı sıra yönetim danışmanı ve memur olarak çeşitli kuruşlarda da çalışma imkanına sahiptirler. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler Kariyer.net sitesinde yer alan en güncel iş ilanlarına kolayca ulaşabilirler.

Müzecilik Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Dokuz Eylül Üniversitesi
Müzecilik (4 Yıllık) EA 40 262,80531 729.562