Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü, organik tarım teknikleri üzerine eğitim veren bir bölümdür. Bu program tanımının Organik Tarım İşletmeciliği nedir sorusunun da cevabı olduğu söylenebilir. Verilen eğitimlerle; topluma sağlıklı gıdalar temin edecek, sağlıklı gıdaları tüketme olanağı sağlayabilecek, organik tarım konusunda dünyaya uyum sağlayabilecek ve gıdaları işleme konusunda bilgi sahibi olan bireyler yetiştirilmektedir. Eşit ağırlık puan türü üzerinden tercih edilen Orman Tarım İşletmeciliği Bölümünün amacı organik tarıma dair teknik ve teorik bilgileri öğrencilere aktarabilmektir. Bu bölüm ile organik tarımın yaygınlaşması ve üretimde verimin artırılması da hedeflenmektedir. Organik Tarım İşletmeciliği taban puanları ve tavan puanları ise üniversiteye, öğrencilerin tercih etme yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Organik Tarım İşletmeciliği kaç yıllık sorusuna; lisans programı olan bölümün eğitim süreci 4 yıldır, şeklinde yanıt verilebilir. 4 yıllık eğitim sürecinde öğrencilerin staj yapması da zorunludur. Staj genellikle eğitimin üçüncü yılının ardından yaz döneminde yapılmaktadır. 4 yıllık eğitimin ardından Organik Tarım İşletmeciliği yüksek lisans olanağı da bulunur.

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Girişimciliğin ve yöneticiliğin ön planda tutulduğu bu bölümde, öğrenciler eğitim süreleri boyunca birçok teorik ve uygulamalı ders görür. Bu derslerden bazıları şunlardır:

 • Girişimcilik
 • Yönetim Organizasyon
 • Marka Yönetimi
 • İşletme Politikası
 • Pazarlama Araştırması
 • Organik Tarım
 • Tarımsal Mekanizasyon
 • Genel Mikrobiyoloji
 • Bitki Koruma ve Biyolojik Mücadele
 • Fide Fidan Yetiştiriciliği
 • Ekoloji
 • Genetik
 • Seracılık

Ders programlarında yararlanılan bilim dallarının sayısı da oldukça fazladır. Bu dersler seçmeli ve zorunlu olarak iki farklı çeşitte verilmektedir. Fakat büyük çoğunluğu zorunlu olarak verilmektedir. Organik Tarım İşletmeciliği Bölümündeki 4 yıllık eğitim kapsamında öğrencilere deneyim kazandıracak uygulama ve araştırma çalışmalarının üzerinde de durulmaktadır.

Organik Tarım İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar?

Organik Tarım İşletmeciliği mezunu ne iş yapar sorusunu şu şekilde cevaplanabilir; bölüm mezunu, çalıştığı işletmedeki organik ürünleri bununla birlikte işletmenin kalite standartlarına uygunluğunu inceler. Organik tarım sahalarında gerekli incelemeler yaparak veriler toplar ve topladığı verileri değerlendirir. Ürünlerin toplanması, muhafaza edilmesi ve uygun şekilde pazarlanması Organik Tarım İşletmeciliği Bölümünden mezun olan bireylerin çalışma hayatındaki sorumluluğudur. Organik Tarım İşletmeciliği mezunları gerek özel kuruluşlarda gerekse kamu kuruluşlarında iş imkanına sahiptir. Tarım işletmelerinin finans ve yönetim birimlerinde de görevlendirilebilirler. Muhasebe ve pazarlama işlerinin de yürütülmesini sağlarlar.

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümünden mezun olan bireyler, tarım işletmecisi olarak sektörde kendilerine yer bulabilir. Bu kapsamda özel sektörde; seracılık yapan işletmeler, organik tarım şirketleri ve organik tarım çiftlikleri mezunlara iş imkanı tanımaktadır. Kamu sektöründe ise; Ziraat odası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlar, Tarım Kredi Kooperatifi, Tarımsal Satış Kooperatifi, Tarım Araştırma Enstitüsü ve Toprak Mahsulleri mezunlar için istihdam olanağı sunar. Bölüm mezunları, organik tarım konusunda faaliyette bulunan işletmelerde de iş imkanı bulabilirler. Kamu sektörü, özel sektörden farklı olarak iş başvurusu yapan adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanını değerlendirmeye almaktadır. Ayrıca bölüm mezunları, organik tarım teknikeri olarak kendi işletmelerini kurabilme imkanına sahiptir. Adaylar Kariyer.net üzerinden organik tarım teknikeri iş ilanlarını inceleyebilir ve kendilerine uygun seçeneklere başvurabilir.

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Organik Tarım İşletmeciliği EA 40 223,99524 1.228.944
2
Pamukkale Üniversitesi
Organik Tarım İşletmeciliği EA 30 235,93442 1.064.308
3
Selçuk Üniversitesi
Organik Tarım İşletmeciliği EA 30 223,3869 1.237.543