keyboard_arrow_down

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Nedir?

Birçok ülke için yakın geçmişte ve günümüzde raylı ulaşım sistemleri çok büyük bir ihtiyaç ve önem oluşturmaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı Makine mühendisliğinin bir alt dalı olarak Raylı Sistemler Mühendisliği lisans eğitimi oluşturulmuştur.

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı toplumlar için önemli bir ihtiyaç olan demiryolları, asansör sistemleri, köprü ve menfezlerin tasarımlarını yapacak ve oluşturulmasını sağlayacak kişiler yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, hesaplamaları seven, mühendisliğe karşı ilgili olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları temel mühendislik ve raylı sistemler hakkında daha detaylı birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Lineer Cebir,
  • Bilgisayar Destekli Teknik Resim,
  • Termodinamik,
  • Raylı Sistemler Elektriği,
  • Mukavemet,
  • Makine Dinamiği,
  • Raylı Sistemler Mühendisliği Laboratuvarı,
  • Bilgisayar Destekli Üretim,
  • Mühendislik Etiği,
  • Genel Kimya,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Raylı Sistemler Mühendisliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomalarını eline alan kişilere “Raylı Sistemler Mühendisi” unvanı verilir.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü mezunu bireyler raylı sistemler için ihtiyaç duyulan projelerin tasarlanması, planlanması, yapılma aşamasındayken denetlenmesi ve projenin en uygun sonuca ulaştırılması gibi başlıca görevleri bulunmaktadır.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Mühendisliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler T.C.D.D ve diğer kamu kuruluşlarıdır. Devlet bünyesi dışında raylı araçlar için parça üretimi yapan kuruluşlarda çalışabilirler.