Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Nedir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencilere çalışmaları boyunca teorik bilgi ve pratik eğitim sağlar. Programın amacı, bireylerin akademik, profesyonel, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır psikolojik danışmanlar üretmektir.

Bu program, öğrencilerin problemleri öngörmek ve önlemek, potansiyellerini keşfetmek ve zenginleştirmek ve problemlerle başa çıkmak için gerekli becerileri geliştirebilmeleri için öğrencilerin danışmanlık ilişkilerinin doğası hakkındaki farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, üniversitelerde Eğitim Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan ve yalnızca Eşit Ağırlık puan türünden öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Programın müfredatının içeriğinde;

  • Gelişim Psikolojisi,
  • Fizyolojik Psikoloji,
  • Öğrenme Psikolojisi,
  • Sosyal Psikoloji,
  • Psikopatoloji,
  • Kaynak Tarama ve Rapor Yazma,
  • İnsan İlişkileri ve İletişim,
  • Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri,
  • Meslek Etiği ve Yasal Konular

Başta olmak üzere uygulamaya ve teoriye dayalı birçok dersin eğitimi söz konusudur. 8 yarıyıllık eğitim süreleri içerisinde başarılı olan öğrenciler “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanırlar.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Psikolojik danışmanlar, özellikle gelişme çağında olan öğrencilerin mental gelişimleri konusunda onlara yol gösterici olarak sahip oldukları psikolojik sıkıntıları yenmelerinde yardımcı olurlar.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mezunlar; okul temelli rehberlik ve psikolojik danışma, akıl sağlığı danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ve grupla psikolojik danışma liderliği konularında bilgi ve beceri sahibi olurlar.

Buna ek olarak, bilgi ve becerilerini; üniversiteler, araştırma merkezleri, akıl sağlığı merkezleri, okullar ve diğer ilgili kurumlar gibi ortamlarda ihtiyaç sahiplerine sunabilirler. Bu da aslında mezunların yalnızca eğitim kurumlarında değil birçok alanda genç bireylerin yanlarında olabilecekleri anlamına gelir.