Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü Nedir?

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü, savunma ve güvenlik sanayisine yönelik üretim ve tasarım yapabilen silah sanayi teknikeri yetiştirmeyi amaçlar. Silah sanayi teknikerliği nedir sorusunun cevabı; silah sanayinde AR-GE ve ÜR-GE uygulamalarında aktif olarak rol alan, tasarım ve üretim süreçlerinde görev yapan kişidir, şeklinde verilir. Belli bir donanıma sahip olan bu bireyler, savunma ve güvenlik teknolojileri ilgili bilgiye ve beceriye de sahip olabilmektedir. Programda verilen eğitimlerle birlikte savunma sanayisinin teknik eleman ihtiyacını giderecek elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü, ön lisans programıdır. Buna bağlı olarak da eğitim süresi 2 yıldır. Bu 2 yıllık eğitim süresi ise 4 yarıyıldan oluşur. Eğitim süresince staj zorunluluğu bulunmaktadır. Sorunlu staj süresi üniversiteye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak staj süreleri genellikle 30 iş günüdür. 1 yıllık eğitimin ardından üniversite tarafından belirtilen tarihlerde staj yapılmaktadır. Diğer yandan isteğe bağlı olarak 2 yıllık eğitimlerin ardından Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenciler eğitimini 4 yıla tamamlayabilmektedir. Dikey geçiş yapılabilen bölümler arasında; İmalat Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü yer alır. Silah Sanayi Teknikerliği taban puanları ise üniversitelere göre değişiklik göstermektedir.

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Silah Sanayi Teknikerliği programı kapsamında her yarıyılda 15 hafta ders işlenmektedir. İşlenen dersler öğrencileri tekniker olarak çalışma hayatına hazırlamaktadır. 2 yıllık eğitim sürecinde verilen başlıca dersler şu şekilde sıralanabilir:

  • Silah Sistemlerinin Tanıtılması
  • Temel Bilgi Teknolojileri
  • Temel İmalat İşlemleri
  • Malzemelerin Mekanik Davranışı
  • CNC İmalat Teknolojisi
  • Üretim Planlaması ve Teknolojisi
  • Mühimmat Sistemleri
  • Namlu Tasarımı
  • Kalite Güvence ve Standartları

Program kapsamında belirtilen dersler başta olmak üzere 2 yıl boyunca geniş kapsamlı olarak eğitimler verilmektedir. Derslerde pek çok teknik bilgiye yer verilmektedir.

Silah Sanayi Teknikerliği Mezunu Ne İş Yapar?

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü mezunu bireyler silah üretiminde görev alır. Silah üretiminde her safhada aktif olarak rol alırlar. Çeşitli silahların tasarımı yapan ve silaha ait özellikleri belirleyen kişi silah sanayi teknikeridir. Bu süreçte üretim maliyetini hesaplamak ve üretilen ürünleri test etmek de silah sanayi teknikerinin işidir. Görev verilmesi halinde silah kalıp örneklerini hazırlamaktan da sorumludurlar. Çalışma ortamları ise değişebilmektedir. Meslek tanımından da anlaşıldığı üzere görev alanları riskli olabilmektedir. Buna bağlı olarak da çalışma alanına göre yüksek güvenlik tedbirleri almak silah sanayi teknikerinin sorumlulukları arasında yer alır.

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Silah Sanayi Teknikerliği Bölümü iş imkanları, savunma sanayisinin gelişimine ve değişimine bağlıdır. Kamu kurumlarında veya özel sektörde bölüm mezunları için iş fırsatları bulunur. Silah sanayi teknikerliği iş olanakları için Kariyer.net üzerinden savunma sanayi iş ilanları incelenebilir.