Sümeroloji Bölümü

Sümeroloji Bölümü Nedir?

Sümeroloji binlerce yıl öncesine ait çivi yazısını kullanmış toplumlar, kavimler kültür, tarih, dil ve daha birçok konu üzerine araştırmalar yapan bilim dalıdır.

Sümeroloji bölümünün, çivi yazısı kullanan ve yeterli bilgilere sahip olunamayan kavimler hakkında araştırmalar yaparak insanlığı geçmiş hakkında aydınlatacak kişiler yetiştirmek ana amacıdır.

Sümeroloji bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, soğukkanlı ve tarihe karşı ilgili ve meraklı olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Sümeroloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Sümeroloji bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Çoğunlukla üniversitelerin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültelerinin içerisinde yer alır.

Sümeroloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Sümeroloji bölümü öğrencileri 4 dönemlik eğitim hayatları tarih, eski diller ve kültürler üzerine birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Sümeroloji bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Çivi Yazısı ve Tarihsel Gelişimi,
  • Akad Dili ve Grameri,
  • Akadca Kolay Metinler,
  • Sumerce Kolay Metinler,
  • Anadolu’da İlk Yerleşimler ve Şehir Devletleri,
  • Eski Mezopotamya Kültür Tarihi,
  • Hammurabi Kanunu,
  • Eski Anadolu Kültür Tarihi,
  • Eski Babil Çağı Mektupları,
  • Eski Asur Çağı Metinleri,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Sümeroloji Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını sahip olan bireylere “Sümerolog” unvanı verilmektedir.

Sümeroloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Sümeroloji bölümü mezunu bireyler bir kuruma bağlı kalarak veya serbest olarak çivi yazısı kullanan ve yeterli bilgilere sahip olunamayan kavimler hakkında araştırmalar yapmak temel sorumluluklarıdır.

Sümeroloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Sümeroloji mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler arşivler, müzeler ve kütüphanelerdir. Tarihi araştırmalar yapan kurumlara danışmanlık hizmeti de sunabilirler.

Sümeroloji Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Ankara Üniversitesi
Sümeroloji SÖZ 20 341,25014 138.452

Sümeroloji Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Sümeroloji Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite