Türk İslam Arkeolojisi Bölümü

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Nedir?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı Türk İslam medeniyetlerine ait olabilecek mirasa sahip çıkacak, koruyacak, gerekli çalışmalar yapabilecek ve eski kalıntıları gün yüzüne çıkarabilecek kişileri yetiştirip sektöre kazandırmaktır. Sektöre kazandırılan kişilerden sektöre katkı ve fayda vermesi beklenmektedir.

Türk İslam Arkeolojisi bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, Türk İslam medeniyetlerine ve arkeolojiye karşı ilgili ve meraklı olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Türk İslam Arkeolojisi bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları temel tıp bilimi ve anestezi üzerine birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Türk İslam Arkeolojisi bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Türk İslam Tarihi,
  • Arkeoloji Kazı Teknikleri ve Alan Yönetimi,
  • İslam Tarihi,
  • İslam’da Kültürel Miras,
  • Kültür Mirası,
  • Arkeoloji Bilimine Giriş,
  • İslam Medeniyeti,
  • İslam Kültür Dinamikleri,
  • Demir Çağında Avrasya Arkeolojisi,
  • Uygarlık Tarihi,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Türk İslam Arkeolojisi Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan kişilere Arkeolog unvanı verilmektedir.

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü mezunu bireyler bulundukları çalışmalar içerisinde arkeolojik kazı çalışmalarının planlanması ve yönetilmesi, çıkan Türk İslam medeniyetlerine ait tarihi eserleri korumak ve incelemek başlıca görevleridir.

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Türk İslam Arkeolojisi mezunu kişiler çoğunlukla devlet kurumları içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı altında kendilerine yer bulmaktadırlar.

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Türk İslam Arkeolojisi 2 30 248,25827 906,733

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite