Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bölümü

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bölümü Nedir?

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı bölümü nedir ve programının eğitim amacı nedir sorusuna yaşlı bireylerin yaşlanma ile ortaya çıkan bazı rahatsızlıkları hakkında bilgi ve onların ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazandırma programın temel amacıdır, şeklinde yanıt verilebilir. Aynı zamanda bölüm, eğitim alanların yaşlı bireylere en doğru şekilde yaklaşabilme yetisinin oluşturulmasını sağlamaktır.

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı bölümü eğitim süresi 2 yıllıktır. Sağlık Meslek Lisesini bitiren öğrenciler bu programı tercih ederek yaşlı bakımı teknikeri olabilirler. Her üniversitenin Yaşlı Sağlığı ve Bakımı taban puanları farklıdır. Ayrıca Yaşlı Sağlığı ve Bakımı puanları tercih yapılacak döneme göre de değişiklik gösterir. Ayrıca ön lisans programını başarı ile bitiren bireyler, ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavlarına katılabilir. Sınavda başarılı olmaları durumunda 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri programlarına devam edebilirler.

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı bölümünü kazanıp kayıtlarını yaptıran öğrenciler iki yıl boyunca farklı dersler alırlar. Öğrencilerin öğretim yıllarında göreceği bazı Yaşlı Sağlığı ve Bakımı bölümü dersleri şunlardır;

 • Temel Anatomi ve Fizyoloji
 • Temel Gerontoloji
 • Pozitif Psikoloji ve İletişim Bilimleri
 • Temel Farmakoloji
 • Yaşlıda Kronik Hastalıklar
 • Beslenme İlkeleri
 • Yaşlı Bakım İlke ve Uygulamaları
 • İlk Yardım
 • Yaşlıda Kronik Hastalıklar
 • Meslek Etiği
 • Evde Yaşlı Bakımı Hizmetleri
 • Yaşlıda Rehabilitasyon

Tüm bu dersler aracılığı ile yaşlı sağlığı ve bakımı konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olan öğrenciler, staj imkanları ile teorik olarak edindikleri bilgileri uygulama fırsatı bulabilirler.

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversitelerin ilgili bölümünü tercih etmek isteyenler yaşlı sağlığı ve bakımı ne iş yapar sorusunun cevabını merak edebilirler. Görevi üstlenen yaş ve hasta bakıcı; fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden kişilerin günlük aktivitelerini en iyi şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Uzmanlar tarafından önerilen beslenme programına uygun bir şekilde beslenmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlı bireylerin kilo takibini yaparak, sağlık ekipleri sonuçları değerlendirir. Yaşam alanlarının onların kullanabileceği şekilde düzenlenmesini sağlar. Hekimlerin planladığı ilaç kullanımı, egzersiz programı gibi tıbbi bakımı destekler. Yaşlı bireyin tansiyon, şeker, nabız, nefes düzeni hakkında günlük programı takip ederek, problemli durumlarda sağlık personelinden yardım ister. Sosyal aktivitelere yaşlıları yönlendirir. Onların sosyal yönden desteklenmeleri, özgüvenlerinin kaybetmemeleri için terapi programı uygular. Hafızalarını güçlendirmek ve el becerilerini geliştirmeleri için uğraşlarda bulunmalarını sağlar. Aldıkları eğitimler arasında yetişkin psikolojisi de olduğundan, diğer yaşlı bireylerle iletişimlerinin güçlenmesine de yardımcı olurlar. Ayrıca, yatağa bağımlı hastaların ihtiyaçlarıyla ilgilenir.

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Programdan yararlananlar, yaşlı bakım hizmeti konusunda aldıkları bilgi ve eğitimlerini kendi beceri ve değerleri ile tamamlayarak; özel alan, kamu alanı ya da sivil toplum örgütlerinde yaşlı bakım teknikeri olarak çalışabilirler. Yaşlı bakımı bölümü mezunları özellikle yaşlıların bakıldığı huzurevleri, hastaneler, yaşlı bakım evleri, belediyeler, yaşlı gündüz bakımevi merkezleri ve hospice gibi yerlerde görev alabilirler. Yaşlı hizmetleri bakımı meslek personeli olarak görev yapanlar başarı durumlarına ve gösterdikleri performanslara göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde de yer alabilirler. Dileyen adaylar kendi iş yerlerini açarak hizmetlerini sürdürebilirler. İş tecrübesi olan ve kendini sürekli geliştirenlerin iş bulma olasılıkları oldukça yüksektir. Bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylar, Kariyer.net üzerinden yaşlı ve hasta bakıcı iş ilanlarına ulaşabilirler.