2

Çocuk Bakıcısı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Çocuk Bakıcısı İş İlanları

Çocuk bakıcılığı özellikle yoğun iş temposunda çalışan ebeveynlerin en çok ihtiyaç duyduğu meslek grupları arasında yer alır. Çocuk bakıcısı olmak için deneyimin yanında çocuk gelişimi konusunda eğitimli olman da gerekir. Eğitim olarak çocuk gelişimi, okul öncesi ya da anaokulu öğretmenliği bölümlerinden birinden lisans ya da ön lisans derecesiyle mezun olman, iletişim teknikleri konusunda bilgi ve beceriye sahip olman önemlidir. Bunun yanı sıra bazı aileler sadece okul döneminde değil tatilde de çocuklarının çocuk bakıcılarıyla vakit geçirmesini isterler. Bu durumda seyahat konusunda da engelinin olmaması gerekir. Diğer yandan bazı aileler belirli bir saat aralığında çocuk bakıcısı talep ederken bazı aileler ise yatılı olmasını isterler. Bunun dışında çocuk bakıcısı iş ilanları sayfalarında yabancı dil konusunda da çocuklarına destek olmanı isteyen ilanlara rastlarsın. Çocukları seviyorsan, çocuk gelişimi konusunda bilgin varsa çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasını incelemeye başlayabilirsin. Çocuk bakıcılığı sorumluluk gerektiren işlerden biridir. Konu küçük çocuk olunca azami dikkat ve özen ister. 

Çocuk Bakıcısının Görev ve Sorumlulukları

Çocuk bakıcıları genellikle çocukların günlük bakımının dışında eğitimlerinden de sorumludur. Çocuklara oyun oynatırken bir yandan da eğitici faaliyetler yaptırarak okuldan uzakta geçirdikleri saatleri verimli geçirmelerini sağlarlar. Eğitimleri sırasında öğrendikleri teknikleri uygulayarak profesyonel hizmet sunarlar. Bununla birlikte çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasında da görebileceğin gibi bakıcıdan beklenenler aileden aileye değişir. Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden pozisyona başvurduğunda ise genel olarak senden beklenen görev ve sorumluluklar aşağıdaki gibidir.

 • Küçük çocukların yemek ve uyku saatlerinin planlandığı şekilde olmasına dikkat etmek,
 • Okula giden çocuklara ödevlerinde yardımcı olmak,
 • Çocukların günlük kıyafetlerini giydirmek, gerektiğinde değiştirmek,
 • Küçük çocukların bezlerini değiştirmek, tuvalet eğitimi konusunda yardımcı olmak,
 • Çocuklara kitap okumak, egzersiz yaptırmak, parka götürmek,
 • Çocuklarla bir aradayken ebeveynlerin istediği yöntemleri kullanmak,
 • Günlük rutinleri ve gün içindeki aktivitelerle ilgili ebeveynlere bilgi vermek,
 • Okula giden çocukları okula bırakmak, okuldan almak,
 • Varsa doktor randevularını takip etmek,
 • Çocuklar için güvenli ortamlar yaratarak güvende olmalarını sağlamak.

Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden çocuk bakıcılığı ilanlarını incelediğinde çocukların yemek saatlerinde yemeklerini yedirmekten sorumlu olmanın yanında vakitlerini verimli geçirmelerini sağlayacak eğlenceli oyunları da planlaman gerektiğini bilmelisin. Çocukların sıkılmayacağı yaratıcı oyunlar ve masa başı faaliyetlerle çocukların gelişimine katkı sağlarsın. Diğer yandan diksiyonun, konuşma şeklin ve öz bakımın da oldukça önemlidir. Çocukla yaklaşık 8 saat boyunca bir arada olacağından bir yandan da rol model görevi görürsün. Çocuk bakıcısı arayanlar gün içinde çocukların enerjilerine uyum sağlayabilecek adaylar ararlar. 

Çocuk Bakıcısının Çocuk Bakımı Dışındaki Görevleri

Çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasında çocuk bakıcılarının görevleri net olarak belirtilmiş olsa da bazı aileler çocukla ilgilenmenin dışında da başka işler de talep edebilirler. Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden çocuk bakıcısı arayan firmalar sayfasını incelediğinde daha detaylı bilgi alabilirsin. Bununla birlikte çocuk bakıcısından beklenen diğer işleri aşağıdaki gibi listelemek mümkün.

 • Mutfaktaki genel temizlik işlerini yapmak,
 • Çamaşır yıkamak,
 • Akşam yemeği hazırlamak,
 • Evi derli toplu tutmak,
 • Evin bakım onarım hizmetlerinin planlamasına destek olmak.

Yukarıda belirtilen işler bakıcıların zorunlu olduğu işler değildir. Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden pozisyona başvururken iş tanımı konusunda da bilgin olur. Pozisyona kabul edilmen durumunda ise sorumluluk alanlarını net olarak tanımlamanda fayda var. Sadece çocukla ilgili görevleri kabul edebileceğin gibi ev içindeki diğer işleri de kabul edebilirsin. Bu aile ile yapacağın anlaşmaya bağlıdır. Anlaşma şartları ne olursa olsun ana işin çocuğun güvenliği, beslenmesi ve eğitimidir. Diğer işler ek işler olarak kalmalıdır.

Çocuk Bakıcısının Alması Gereken Eğitim ve Sertifikalar

Çocuk bakıcısı olmak için 2 yıllık ya da 4 yıllık çocuk gelişimi, ana okulu öğretmenliği gibi eğitimleri yanı sıra çocukların güvende olmasını sağlayacak eğitimler de almış olman gerekir. Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden iş başvurusu yaptığında alman gereken eğitim ve sertifikalar aşağıdaki gibidir.

 

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduğunu gösteren diploma,
 • İlk yardım ve acil durum sertifikası,
 • Bakımı üstlenilen çocuğun yaş aralığına göre alınmış eğitim sertifikaları,
 • Çocuk bakımı uzmanlığı eğitimi,
 • Çocuk bakımı ve bakıcılık sertifikası,
 • Çocuk bakımı ve gelişimi sertifikası,
 • Evde çocuk bakımı eğitimi.


Bu eğitim ve sertifika programlarına katıldığında farklı yaşlardaki çocukların bakımı hakkında bilgi sahibi olursun. Böylece çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden yapacağın iş başvurularında seçilme şansın artar. Özellikle acil durum ve ilk yardım sertifikasına sahip olman ebeveynlere güven verir. Diğer yandan birçok eğitimin uygulamalı olması çocukların fiziksel bakımından eğitimlerine kadar birçok konuda pratik bilgi almanı sağlar. Çocuk bakıcısı gibi anaokulu öğretmeni iş ilanları da sana kariyer konusunda yardımcı olabilir.

Çocuk Bakıcısı Olabilmek için Aranan Nitelikler

Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden bakıcı arayan aileler adaylardan kendi kuralları dışında hareket etmemesini bekler. Günlük beslenmelerinden aktivitelerine kadar her konudan haberdar olmak isterler. Dolayısıyla çocuk bakıcılığı işi bir ekip işidir. Bakıcı ve ebeveyn arasındaki net ve doğru iletişim çocukların gelişimine olumlu yansır. Bunun dışında çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden çocuk bakıcılığı pozisyonuna talip olduğunuzda ailelerin talep ettiği nitelikler aşağıdaki gibidir. 

 • Üniversitelerin çocuk bakımı ve gelişimiyle ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • Çocuk bakımı ve gelişimi konusunda gerekli sertifikalara sahip olmak,
 • Temel çocuk bakımı konusunda uzman olmak,
 • Çocuğun güvenliğini sağlayabilecek ilk yardım ve acil durum bilgisine sahip olmak,
 • Seyahat konusunda bir engelinin olmaması,
 • Gerektiğinde yatılı kalabilmesi,
 • Güçlü iletişim becerisine sahip ve çocuklarla iletişim kurma konusunda deneyimli,
 • Yabancı dil bilgisi olan.

Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden bakıcı arayan aileler ya da aracı kurumlar yukarıdaki niteliklerin birçoğunun bir çocuk bakıcısında olmasını isterler. Yabancı dil bilgisi her ilanda olmasa da ailelerin bir kısmı bakıcıların çocuklarına dil konusuna da destek olmasını ister. Seyahat engeli olmaması konusu da her ilanda olmasa da çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden iş başvurusu yaptığından bu tür ilanlara da rastlarsın. İş ilanlarını güncel çocuk bakıcısı iş ilanları sayfası üzerinden inceleyebileceğin gibi geçmişte yayınlanan ilanlara bakarak da fikir sahibi olabilirsin. Eğer şehir tercihin varsa İstanbul çocuk bakıcısı iş ilanları gibi şehir odaklı listelere de göz atabilirsin.

Çocuk Bakıcısı Maaşları

Çocuk bakıcısı maaşları aile ile yaptığın anlaşmaya göre değişir. Çocuklarla ilgilenmenin yanı sıra evin diğer işleriyle uğraştığında daha yüksek bir maaş alabileceğin gibi eğitimin ve aldığın sertifikaların da maaş belirlenmesinde payı vardır. Diğer yandan yatılı olarak çalışabileceğin gibi belirli bir zaman dilimi içinde çalışmayı da tercih edebilirsin. Yabancı dil bilmen ise maaş konusunda avantajdır. Çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasını incelediğinde aranılan niteliklere göre maaş tahmini yapabilirsin. Sistemdeki tüm çocuk bakıcısı ilanlarını inceleyebileceğin gibi çocuk bakıcısı iş ilanları yeni sayfası üzerinden güncel ilanlara da ulaşabilirsin.

Çocuk Bakıcısı İş İlanları Başvurusu

Çocuk bakıcısı olarak çalışmaya karar verdiğinde Kariyer.net çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasında yayınlanan ilanlara göz atabilirsin. Bunun için öncelikle Kariyer.net’e üye olman gerekir. Çocuk bakıcısı iş ilanları üzerinden istediğin ilana başvurmak için özgeçmiş oluşturmalısın. Platformda öz geçmiş oluşturmak oldukça kolaydır. Yönergeleri takip ettiğinde güçlü bir özgeçmişe sahip olabilirsin. Sonrasında ise başvur sekmesi üzerinden istediğin ilana başvurabilir, başvuru durumunu ise sistem mesajları ya da başvurularım sayfasından takip edebilirsin. Çocuk bakıcısı iş ilanları sayfasında genel arama yapabileceğin gibi çocuk bakıcısı iş ilanları bugün sayfasında sadece aynı gün yayınlanan ilanları görüntüleyebilirsin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Çocuk Bakıcısı iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Çocuk Bakıcısı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Çocuk Bakıcısı iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Çocuk Bakıcısı iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Çocuk Bakıcısı pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Çocuk Bakıcısı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Çocuk Bakıcısı iş ilanlarına erişebilirsin.

Çocuk Bakıcısı iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Çocuk Bakıcısı için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur