2024 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantı tarihi belli oldu. 2024 asgari ücreti belirlemek için ilk görüşme 11 Aralık’ta yapılacak!

Asgari ücretli çalışanlar, enflasyon ve refah payı beklentisiyle yeni yılda ne kadar zam yapılacağını yakından takip ediyor. Asgari ücretle çalışmayan birçok çalışanın da yeni yılda alacağı zam oranında, 2024 asgari ücret tutarı belirleyici olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan; “Aralık ayı başında 2024 yılı asgari ücretini belirlemek için komisyonumuz toplanacak. Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum” demişti.

Işıkhan, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantının 11 Aralık’ta yapılacağını duyurdu ve “Temmuz ayında yaptığımız gibi taraflar arasındaki en yüksek faydayı gözeterek verimli bir toplantı gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.

2023 asgari ücret, temmuz ayında yapılan %34 zam ile 11 bin 402 TL’ye yükseltilmişti. 2024 yılı asgari ücretinin 15 bin TL psikolojik sınırını aşabileceği tahmin ediliyor. Asgari ücretin 2024 yılında 17 bin TL civarına gelmesi de tahminler arasında. Tabii nihai karar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri sonunda verilecek. 2024 asgari ücretin ne kadar olacağı aralık ayı içerisinde netleşecek.