AB Proje Asistanı Nedir?

AB Proje Asistanı Kimdir? 

Avrupa Birliği tarafından para ve kredi sağlanarak; ekonomi, politika, eğitim, sağlık, teknoloji alanı ile kültürel ve sosyal alanda topluma faydalı ve sürdürülebilirliği olan projelerin hazırlanmasına yardımcı olan kişilere AB proje asistanı denir. Bu kişiler, proje koordinatörü ile birlikte çalışır. Avrupa Birliği projelerinin uygulanması aşamasında görev alan AB proje asistanı; KOSGEB, Tubitak, TKDK ve bakanlıkların hibe projelerinin hazırlanmasında ve proje yönetiminde önemli rol oynar. AB projeleri için gerekli olan hazırlık aşamaları ve proje hazırlama teknikleri konusunda bilgi sahibi olan meslek profesyoneli, belirli bir formatta yazılması gereken AB projelerini yazarak sunum yapar.

AB Proje Asistanının Görevleri Nedir?

Hazırlanan proje dahilinde sunulan hizmetin AB prosedürlerine uygun olmasını sağlamak amacıyla proje koordinatörüne yarımcı olan AB proje asistanının görevleri arasında şunlar yer alır:

  • Projenin bütçe ve iş planı takibini yapmak ve ihtiyaç duyulan revizyonların hazırlanmasına yardımcı olmak,
  • Proje için finans sağlayanlara raporlar hazırlamak, hizmet birimlerinden aylık ve haftalık olarak gelen raporların incelenmesine yardımcı olmak,
  • Proje ihtiyaçlarının güncel tutulmasını sağlamak,
  • Proje için gerek duyulan toplantı ve eğitim çalışmalarının düzenlenmesine yardımcı olmak, ihtiyaç duyulduğunda toplantılara katılmak, lojistik çalışmaları yürütmek,
  • Proje dahilinde etkinlikler yapmak ve satın alma işlemleri için gerekli prosedürleri hazırlamak,
  • Projenin hazırlandığı hedef gruba yönelik kullanılacak materyallerin, belgelerin, görsel, işitsel ya da yazılı kaynakların hazırlanmasına yardımcı olmak.

Kimler AB Proje Asistanı Sertifikası/ Eğitimine Başvurabilir? 

Üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezunsanız AB proje asistanı olarak görev alabilirsiniz. Ancak yetkili merciler tarafından verilen AB proje hazırlama eğitim programına katılıp sertifika sahibi olmanız iş bulmanız açısından daha avantajlı hale gelmenizi sağlar.

AB Proje Asistanı Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir? 

AB proje asistanı olmak için hazırlanan eğitimler ile fon kuruluşları için hazırlanan programlara proje tekliflerinin hazırlanması, proje yönetiminin kavranması ve AB Hibe Programları konusunda bilgi sahibi olunması hedeflenir. Verilen eğitimler arasında hibe fonu sağlayan kurumlar hakkında bilgiler, TKDK ve IPARD 2 projeleri, kalkınma ajansları projeleri, KOSGEB projeleri, TÜBİTAK projeleri, ulusal ajans ve erasmus projeleri, AB ve sosyal içerikli projeler, proje kavramı ve proje döngüsü aşamaları yer alır.

AB Proje Asistanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.230 / Aylık
28 kişinin ortalama maaşıdır.