Ağaç İşleri Teknikeri Nedir?

Ağaç İşleri Teknikeri Kimdir?

Ağaç işleri teknikeri, orman endüstrisi alanında faaliyet gösteren, usta ve işçiler arasında koordinasyonu sağlayan kişidir. Ağaç işleri teknikeri ara eleman pozisyonundadır. Bu açıdan oldukça önemli göreve sahiptir. Ham madde olarak ağaçların kullanıldığı sektörlerde görev yapan ağaç işleri teknikeri, üretim sürecinde önemli rol oynar.

Ağaç Teknikerinin Görevleri Nedir?

Ağaç işleri teknikeri, üretim sürecinde aktif bir rol oynarken, beraber görev yaptığı işçilerin çalışma programını hazırlamak ve uygulamaya koymakla da görevlidir. Ağaç işleri teknikerinin diğer görevleri şöyledir:

  • Orman mühendisi nezaretinde ağaç tomruklarının kontrolünü gerçekleştirmek,
  • İlgili fabrikalara ağaç tomruklarının teslimini yapmak,
  • Tomrukların korunmasını sağlamak,
  • Biçilme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak ya da biçilme işlemini gerçekleştirmek,
  • Hazır hale gelen ağaç tomruklarını satışa hazırlamak,
  • Ağaç tomruklarının biçilmesi için günlük ve haftalık olarak programlar hazırlamak ve bu programların uygulanmasını sağlamak.

Kimler Ağaç İşleri Teknikeri Sertifikası Eğitimine Başvurabilir?

Daha çok mobilya ve dekorasyon teknikerliği olarak adlandırılan ağaç işleri teknikerliği, akademik eğitimin yanı sıra mesleki deneyimin de çok önemli olduğu bir meslektir. Fiziksel olarak çalışma gerektiren ağaç işleri teknikerliği, bu noktada "Mesleki yeterlilik belgesi" gerektiren meslekler arasındadır. Ağaç işleri teknikeri olmak için gerekli akademik eğitimler tamamlandıktan sonra "Mesleki Yeterlilik Belgesi" için başvuru yapılabilir.

Ağaç İşleri Teknikeri Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Ağaç işleri teknikeri olmak için üniversitelerin Mobilya ve Dekorasyon Bölümünden mezun olunmalıdır. Ön lisans programından mezun olmak Ağaç İşleri Teknikeri olabilmek için yeterlidir. Meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmuş olmak da ayrıca avantaj sağlar.

Ağaç İşleri Teknikeri İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler