Kentsel Dönüşüm Ustası Nedir?

Kentsel Dönüşüm Ustası Nedir?

Kentsel dönüşüm ustası; devletin yetki verdiği kentsel dönüşüm firmaları içinde çalışarak proje yapılacak bölgede daire sahiplerine yardımcı olan meslekle alakalı kişiye verilen isimdir. Bir bakıma kentsel dönüşüm süreçlerini takip eden kişi olarak bilinir.

Kentsel Dönüşüm Ustası Kimdir?

Kentsel dönüşüm ustası; gerekli sertifikaya sahip olduktan sonra görev aldığı firma adına, kentsel dönüşüme başvuru yapan kişiler için sürecin en başından başlayarak yardımcı olur. Diğer yandan da büyük projeleri planlayıp yürütür. İnsanların yaşadığı kentsel dönüşüm sürecini kolay ve olabildiğince iyi bir hale getirir.

Kentsel Dönüşüm Ustasının Görevleri Nelerdir?

Kentsel dönüşüm ustası; gerekli eğitimi alıp hazır olduktan sonra belirli görevlere sahip olur. Bir kentsel dönüşüm ustasının yapmakla yükümlü olduğu görevlerden bazıları şunlardır:

  • Kentsel dönüşüm sürecini daire sahibine aktarmak,
  • Deprem testi alınmasına yardımcı olmak,
  • Deprem testi sonrası yazılacak dilekçe hakkında bilgi vermek,
  • Binanın yıkım aşamasında konut sahibine kalacağı yeri göstermek,
  • İnşaat aşamasında sorunları önleyecek sözleşmeleri imzalamak,
  • İmzalanan sözleşmeleri takip etmek,
  • Devam eden süreçte konut sahibini bilgilendirmek,
  • Bina yapımı bittikten sonra daire tapu teslimi aşamasında yardım etmek.

Kimler Kentsel Dönüşüm Ustalık Sertifikası Eğitimine Katılabilir?

Üniversiteler tarafından açılan ücretli eğitim programları pek çok kişiye açıktır. Bu tip programlara özellikle belediyelerin kentsel dönüşüm alanlarında çalışan kişiler, kamu ve özel sektör yöneticileri, mimarlar, mühendisler, gayrimenkul danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları, şehir ve bölge plancıları ya da kentsel dönüşüm alanında kariyer yapmak isteyen lisans mezunları ilgi gösterir.

Kentsel Dönüşüm Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almanız Gerekiyor?

Kentsel dönüşüm ustası olabilmek için belli bir lisans bölümü yoktur. Konuyla ilgili ücretli sertifika programları başlatan İstanbul Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi ve İsmek gibi kurumların sertifika programlarına katılarak gerekli sertifikaya sahip olabilirsiniz. Bu kapsamda

kentsel dönüşüme giriş, kentsel dönüşüm politikaları, kentsel dönüşüm planlama ve tasarım gibi temel derslerle karşılaşmanız mümkündür.

Kentsel Dönüşüm Ustası İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.