Patent ve Marka Vekili

MAAŞLAR

Maaş bilgisi gir

12 kişinin paylaştığı maaş verilerine göre hesaplanmıştır.

ORTALAMA MAAŞ (Aylık)
19.480
EN DÜŞÜK (Aylık)
15.580
EN YÜKSEK (Aylık)
40.000
Tüm Maaş Bilgilerini Gör

NASIL OLUNUR?

Henüz böyle bir bilgi yok!

Üzgünüz, bu pozisyon için henüz detaylı bir bilgi yok. En kısa zamanda bilgileri tamamlıyor olacağız. Bu esnada benzer meslekleri inceleyebilirsiniz.

NEDİR?

Patent ve Marka Vekili Ne Demek?

Patent ve marka vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde sınai mülkiyet hakları konularında 3. kişileri temsil etme ve onlar adına işlem yapma yetkisine sahip uzmandır. Patent ve marka vekili nedir sorusu; patent, marka, faydalı model, know-how, coğrafi işaretler, tasarımlar gibi sınai mülkiyet haklarının korunması kapsamındaki konularda danışmanlık veren, şahıs ve firmalar adına işlemleri gerçekleştiren ve vekillik yapan profesyonellerdir şeklinde açıklanabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu; patent, faydalı model, marka, geleneksel ürün adları, buluş, tasarım, coğrafi işaretler, entegre devre topoğrafyaları gibi tüm sınai mülkiyet hakları tescil işlemleri gerçekleştirme hakkına sahiptir. Patent ve marka vekilliği sınavları, patent vekilliği ve marka vekilliği için ayrı olarak yapılır. Patent ve marka vekili ne iş yapar sorusunun cevabı bu alanda çalışmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Patent bir buluşun ve kullanım haklarının kimde olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Faydalı model, entegre devre topoğrafyaları, know-how, tasarım gibi bilimsel ve teknik unsurlar içerir. Bu alanlarda temsil ve işlem yapma yetkisi patent vekiline aittir. Marka tescili fikir ve bu fikrin kullanımından doğan hakların kimde olduğunu ispatlayan belgedir. Marka, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adları ve tasarım konularının temsili ve bu konularla ilgili işlem yapmak yetkisi marka vekilindedir.

Tümünü Gör

MÜLAKATLAR

Henüz böyle bir bilgi yok!

Üzgünüz, bu pozisyon için henüz bir mülakat bilgisi yok. Başka bir pozisyon inceleyebilir veya mülakat deneyimlerinizi paylaşarak verilerin oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Mülakat bilgisi gir