Usta Gemici Nedir?

Usta Gemici Ne Demek ?

Geminin güvertesinde görev yapan, en az bir sene gemide çalışma tecrübesi bulunan kişiler, usta gemici kime denir sorusuna yanıt olur. Gemide deneyim kazanan gemi adamları, usta gemici kimdir tanımını karşılar. Bu alanda tecrübeli olan usta gemiciler, tecrübesiz gemicilerden daha fazla kazanç elde ederler. İster yük ister yolcu gemisi olsun, yolculuğun sorunsuz geçmesi ve gemideki işlerin aksamaması için usta gemiciler kilit rol oynar. Usta gemici nedir ya da usta gemici ne iş yapar sorusunun cevabını detaylandırabilmek için usta gemici sorumlulukları nelerdir bilmek gerekir.

Usta Gemici Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Usta gemici sorumlulukları oldukça fazladır. Usta gemiciler, vardiyalı çalışabilirler. Şirketin belirlediği çalışma saatlerine göre mesai yaparlar. Acil durumlarda dinlenmesini yarıda keserek verilen görevi yapmakla yükümlüdür. Bunun dışında asli görev sorumluluklarını şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Rutin olarak halat manevralarını yönlendirme, halat atma, bağlamak,
 • Nöbet tutma, amirinden aldığı talimat doğrultusunda sorumlu gemi adamlarının nöbet çizelgelerini düzenlemek,
 • Gemi teçhizatının bakımı, onarılması gereken yerlerin bakımını üstlenmek,
 • Ambar temizliği, güverte temizliği,
 • Yük yükleme ve boşaltma sırasında görev yerinden ayrılmama ve sorumluluğunu üstlenmek,
 • Gemi ışıklandırmalarının kontrolü,
 • Bayrakların/flamaların zamanında çekilmesi ve sürekli temiz halde tutulması,
 • Gerektiğinde amiri gözetiminde dümen tutma, gözcülük yapmak,
 • Amirinin verdiği emirleri uygulamak,
 • Kumanyanın yüklenmesi ve muhafaza edilmesini sağlamak.

Usta gemici, uzun süre denizde sefer yapmaya alışkın olmalıdır. Psikolojik açından da usta gemicinin dayanıklı olması gerekir. Uzun süre aynı insanlarla aynı ortamda çalışmak herkes için uygun olmayabilir. Gemi içerisinde kişisel zevklerinize ve hobilerinize de vakit ayıramayabilirsiniz. Bu da sevdiğiniz hobilerinizden feragat etmenizi gerektirir.

Usta Gemici Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Usta gemici nasıl olunur, sorusuna cevap olarak akademik bir eğitimin gerekmediği söylenebilir. Usta gemici olmak için akademik anlamda yükseköğrenim eğitimi almak gerekmiyor. Temel ve zorunlu eğitimi bitirdiğinizde ve 1 yıl gemicilik yaptığınızda usta gemici olabilirsiniz. Usta gemici unvanını almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel eğitim kurumlarında 80 saatlik eğitim programını başarıyla bitirmeniz gerekir. Bu eğitim programına gemici sertifikası olan ve en az 12 ay tecrübe kazanmış kişiler katılabilir.

Usta Gemici Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Usta gemici olmak için gerekli şartlar kısmında ilk olarak tecrübe adayların karşısına çıkar. Gerekli tecrübeyi, gemi adamı sıfatıyla minimum 12 ay gemilerde çalışarak ya da askerliğinizi denizci olarak yapmanız durumunda sağlamış olursunuz. Gerekli yaş ve tecrübe kriterlerini sağladıktan sonra yetkili kurum tarafından verilen usta gemici eğitim programını başarıyla bitirmeniz şarttır. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından 1995 yılında yayınlanan konvansiyon ile dünya genelinde gemi personellerinin eğitimleri standartlaştırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Standards of Training Certification and Watchkeeping (STCW; Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları) oluşturulmuştur. Gemide çalışan tüm personel, bu çerçevede belirlenen zorunlu eğitimi tamamlamalıdır. Belirtilen sertifikayı almayanların gemilerde çalışmaları yasaktır. Tüm gemi personelinin katılmak zorunda olduğu 5 temel STCW sertifikası vardır. Bunlar:

 • Temel İlk Yardım Eğitimi
 • Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele Eğitimi
 • Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri Eğitimi
 • Can kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği Eğitimi.
 • Personel Güvenliği Sosyal Sorumluluk Eğitimi

Bu eğitim programına beş yılda bir katılım zorunludur. Usta gemicilerin yanında tüm gemi personelleri bu temel eğitimleri almak zorundadır. Bunun dışında da eğitimler mevcuttur. Geminin türüne ve gemideki görevinize göre diğer çeşitli eğitimleri almanız şarttır. Yasal kriterleri sağladıktan sonra kişisel özelliklerinizle de ön plana çıkabilirsiniz. Gemicilik alanında sizi öne çıkaracak özellikler şöyle sıralanabilir:

 • Uzun süreli deniz yolculuğuna zihinsel ve bedensel olarak dayanıklı ve sağlıklı olmalısınız.
 • İlk yardım eğitimi bilmelisiniz.
 • Zeki ve pratik olmanız gerekir.
 • Dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalısınız.
 • Olağandışı bir problem olduğunda okyanus ortasındayken amirinizin verdiği görevi en hızlı, en iyi ve eldeki imkanları verimli kullanarak bitirmeniz gerekir.
 • Yabancı dil zorunluluk olmasa da bilmeniz size avantaj sağlar.

Usta Gemici İşe Alım Şartları Nelerdir?

Usta gemici işe alım şartları firmaya bağlı olarak belirli ölçüde farklılık gösterir. Genel kriterler ise hemen hemen her firmada aynı olur. Sorumluluk sahibi, dikkatli, pratik, grup çalışmasına yatkın, en az bir yıl tecrübeli, soğukkanlı, bedensel anlamda gemide çalışmasına engel sağlık problemi olmayan ve usta gemici eğitimini tamamlamış kişiler diğer adayların önüne geçebilir. Öncelikle adaylar usta gemici mülakatına giderken temiz görünmeye dikkat etmelidir. Sorumlulukları arasında güverte temizliği gibi işler olacağından ilk görüşmede temiz ve titiz olduğunun izlenimini vermesi, işe kabul edilme ihtimalini artırır. Usta gemici maaşları personelin tecrübesine ve çalışılan şirketin büyüklüğüne göre belirlenir. Maaş yapılan işin ağırlığı ile de doğru orantılıdır. Uluslararası firmalar, usta gemici maaşlarını döviz üzerinden hesaplar. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden usta gemici iş ilanı seçeneklerine ulaşabilir. Usta gemici iş ilanları arasından kendisine uygun olanlara başvuran kişiler, bu alanda çalışma imkanı bulabilir. Adaylar bulunduğu konuma göre arama yapabilir. Örneğin; İstanbul'da ikamet eden kişiler, İstanbul usta gemici iş ilanları araması ile yakınındaki firmalar tarafından verilen ilanlara ulaşabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.770 / Aylık
61 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler