Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Türkiye'deki tüm üniversite ve bölümlerin puanları tek yerde! Hayalindeki üniversite ve bölüme yerleşmek için gereken puanı hemen öğren!

Üniversite Taban Puanları

2023 YKS verilerine dayanmaktadır. Birden fazla üniversite ve bölüm seçerek karşılaştırabilirsin.

Üniversiteler

Bölümler

Puan Türü

Kontenjan

Taban Puan

Başarı Sırası

Aramana uygun bir sonuç bulamadık.
Farklı filtreler deneyerek tekrar arama yapabilirsin.

Tercih Motoru

Tercih listeni oluşturmaya başla!

İstediğin şehirdeki üniversiteleri listeleyebilir, taban puanı ve eğitim süresi gibi filtreler ile tercih listeni oluşturabilirsin.

Detayları Gör

İşverenlerin Tercihi

Aradığın cevaplar bu listede!

Hangi üniversite ve bölüm mezunları daha kolay iş buluyor? İşverenlerin tercih ettiği üniversite ve bölümleri senin için bir araya getirdik.

Detayları Gör

Üniversite Taban Puanları

Üniversite taban puanları, bir önceki yıl sınava giren adaylar arasından ilgili üniversite ve bölüme yerleşen en düşük puanlı adayın yerleştirme puanını ifade eder. Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrasında tercih yapacak olan adaylar, bu taban puanları dikkate alarak üniversite tercihlerini gerçekleştirmelidir. Üniversite taban puanlarının yanı sıra tercih işlemleri sırasında dikkate alınması gereken diğer önemli bir bilgi de başarı sıralamalarıdır. Üniversite sıralamaları da yine taban puana sahip olan adayın başarı sıralamasını gösteren bilgidir...

Tercih dönemi öncesinde üniversite adayları üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına yönelik doğru bilgilere ulaşmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda üniversite bölümleri ve puanları dikkate alınarak kariyerlerini belirleyecek olan tercih listelerini hazırlamaları gerekir. Alanlarına yönelik sözel, sayısal, eşit ağırlık ya da yabancı dil puanlarını, meslek seçimi sürecinde üniversite taban puanları ve sıralamalarını inceleyerek değerlendirebilirler. Bu değerlendirmeden önce adayların, sınavdaki performanslarına göre tahmini olarak puanlarını hesaplamaları gerekir. Tahmini hesaplamaların ardından ÖSYM’nin belirlediği takvime göre adayların puanları açıklanır. Açıklanan puanlarla birlikte adaylar tercih listelerini hazırlarlar.

Üniversite Tercihlerinde Puan Hesaplama

Yükseköğretim Kurumları Sınavının ardından adaylar cevaplamış oldukları sorulara göre, net puanlarını eşit ağırlık, sayısal, sözel ya da dil puan türüne göre bir hesaplama yapabilirler. Üniversite puan hesaplama sürecinde ayrıca üniversite adaylarının diploma notu veya ortaöğretim başarı puanlarına yönelik bilgileri de dikkate almaları beklenir.

Sınava giren adaylar öncelikle YKS 1. oturumundaki soru gruplarını çözerler. Burada, temel yeterlilik testindeki (TYT) Sosyal Bilimler, Türkçe, Temel Matematik ve Fen Bilimlerine yönelik sorular yer alır. YKS 2. oturumu olan alan yeterlilik testinde (AYT) ise üniversite adayları kendi alanlarına yönelik farklı gruplarda soruları cevaplarlar. Sosyal Bilimler 1 ve 2, Matematik, Fen Bilimleri sorularının yanı sıra Yabancı Dil soruları da alan yeterlilik değerlendirmesi kapsamında yer alır. 2022 yılından itibaren kaldırılan üniversite baraj puanı dolayısıyla adayların TYT’de 150, AYT’de ise 180 puan barajına takılmadan, bu testlerdeki başarıları bir yükseköğretim programına yerleşmelerinde yeterli olacaktır.

Ön Lisans ve Lisans Programları Taban Puanları

Bir önceki yıl gerçekleştirilen üniversite sınavı sonuçlarına göre belirlenen taban puanları, üniversitelerdeki program türlerine göre de farklılık gösterir. 2 yıllık meslek yüksekokulları ya da yüksekokullar kapsamında eğitim veren 2 yıllık üniversite taban puanları da fakülte eğitiminin verildiği 4 yıllık üniversite taban puanları gibi değişiklik gösterecektir. TYT oturumu ile alınan puana bağlı olarak yapılacak 2 yıllık ön lisans programları tercihlerinde, bu programların taban puanlarının dikkate alınması gerekir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda alan yeterlilik testindeki ilgili puan türüne göre soruları cevaplayan adaylar da 4 yıllık lisans programı tercihleri için bir önceki yıla ait lisans puanları taban puanlarına göre tercihlerini yapabilirler. Tercih etmek istedikleri üniversitelerin ilgili bölümlerindeki taban puanları farklı yılları dikkate alarak karşılaştırabilirler. Bu karşılaştırma sırasında birbirini takip eden yıllara göre, bölümün puanına yönelik bir değerlendirmede de bulunabilirler. Kendi puanları ve başarı sıralamaları ile birlikte, tercih edecekleri bölümün taban puanını da bir arada görebilirler.

Yerleştirme sınavının ardından, üniversite tercih hazırlığı döneminde adaylar, öğrenim görmek istedikleri programlara yönelik, bazı üniversitelerde yer alan farklı bölümlerde taban puan bilgisinin yer almadığını görebilirler. Taban puanın olmaması, bir önceki yıl bu programa herhangi bir yerleştirme yapılmadığı, dolayısıyla programın yeni bir program olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda adaylar, ilk kez öğrenci alımı gerçekleştirecek programları tercih listelerine ekleyerek bu bölümleri de tercih edebilirler.

Bölümlerin Farklı Puan Türlerine Göre Taban Puanları

Üniversite adayları, hazırlık sürecinde tercih etmek istedikleri mesleklere bağlı olarak farklı alanlarda puanlar alırlar. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ya da yabancı dil puanları adayları farklı meslek gruplarına yönlendirir. Her bir puan türüne göre tercih yapılacak olan alan da değişiklik gösterecektir. Örneğin, sözel puan türünde adaylar ön lisans ve lisans programları kapsamında tercih yapabilirler. Arkeoloji, Sanat Tarihi, Coğrafya Öğretmenliği, Görsel İletişim Tasarımı gibi bölümler 4 yıllık lisans programları olarak sözel puan türüne göre öğrencilerini almaktadır. Sözel bölümler taban puanları incelenmek istendiğinde, bu bölümler başta olmak üzere aynı alanda birçok farklı bölümün puanları değerlendirilmelidir.

Sayısal bölümler taban puanları çerçevesinde incelendiğinde ise başta Tıp ve Mühendislik olmak üzere, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizik Öğretmenliği gibi sayısal puan türünde tercih edilecek bölümler dikkate alınmalıdır. Sayısal puan türüne göre 2 yıllık ön lisans programlarında da yine taban puanlarına göre tercih yapılmaktadır. Daha çok doğrudan mesleğe yönelik eğitimin verildiği meslek yüksekokulu programları arasında yer alan Bankacılık ve Sigortacılık, Biyokimya, Çocuk Gelişimi gibi programlar da sayısal taban puanı türüne göre öğrenci almaktadır.

Üniversite adayları Hukuk, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İşletme, İktisat gibi bölümlerde öğrenim görmek istiyorlarsa, eşit ağırlık puan türündeki bu bölümlerin tercih kılavuzunda yer alan taban puanlarına göre bir sıralama yapabilirler. Eşit ağırlık puan türüne göre 2 yıllık bir ön lisans programında öğrenim görmek isteyenler ise Arıcılık, Moda Tasarımı, İşletme Yönetimi gibi programları tercih edebilirler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na dil puan türünde giren adaylar Dilbilimi Bölümü başta olmak üzere İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerde öğrenim görebilirler. Bu bölümlerde eğitim almak isteyen adayların, ilgili programların taban puanlarını ve başarı sıralamalarını dikkate alması beklenir.

Üniversitelere Göre Taban Puanlar

Üniversite tercih döneminde adaylar, tercih etmek istedikleri üniversitelerin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını tercih kılavuzları aracılığıyla öğrenebilirler. Örneğin, Ege Üniversitesi’nde puan türüne göre, ilgili alanda öğrenim görmek isteyen adaylar, öncelikle Ege Üniversitesi taban puanları konusunda bir araştırma yapmalıdır. Üniversitedeki tercih edilecek bölümlerin başarı sıralamalarını da inceleyen adaylar tercih listelerini bu bilgilere göre hazırlayabilirler. Aynı şekilde Akdeniz Üniversitesi taban puanları ve Boğaziçi Üniversitesi taban puanları da bu üniversitelerde eğitim almak isteyen üniversite adayları tarafından ÖSYM verileri aracılığıyla öğrenilebilir. Adaylar bu üniversitelerle birlikte Türkiye’de ve KKTC’de yer alan üniversitelerdeki çeşitli bölümlerin taban puanlarına göre tercihlerini yapabilirler.

ÖSYM’den alınan bilgilerde taban puanların yanı sıra tavan puan bilgisi de yer almaktadır. Taban puanların dışında, bir önceki yıl ilgili programa ilk olarak yerleşen adayın puanı ise tavan puan olarak ifade edilmektedir. Tavan puan bölümü tercih eden en yüksek puanlı adayın puanını temsil etmektedir.

2022 üniversite taban puanları, 2021 yılında yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuna göre belirlenir. 2023 yılı taban puanları için ise adayların 2022 yılı verilerini dikkate alması gerekir. Üniversite adayları, taban puanlara yönelik en doğru bilgiyi almak için ÖSYM verileriyle birlikte, bu konuda profesyonel bilgi sağlayan Kariyer.net tarafından hazırlanan tercih motoru sayfasını da ziyaret edebilirler. Üniversite taban puanları, başarı sıralamaları, eğitim türü, bölüm türü, eğitim dili, eğitim süresi gibi ayrıntılı bilgileri de Kariyer.net adresinden öğrenebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Tercih listesinde yer alan taban puanları ne anlama gelir?

Üniversite tercih listesini hazırlarken karşılaşacağın taban puanlar, bir önceki yıl ilgili bölüme yerleşmeyi sağlayan en düşük puanı ifade eder. Örneğin 2023 üniversite sınavı sonrası yapacağın tercihte 2022 taban puanlarını kullanabilirsin. Taban puanları, üniversite tercihi yapacak olan adayların başarı sıralamalarıyla birlikte dikkate alması gereken önemli ayrıntılardan biridir...

Tercihlerimi yaparken taban puanları dikkate almalı mıyım?

Üniversite sınavı sonrasında tercih yaparken, aldığın puanı öncelikli olarak öğrenim görmek istediğin bölümün taban puanına göre değerlendirmelisin. Bir önceki yıl istediğin bölüme yerleşen en düşük puanlı adayların sınav sonucunu gösteren taban puanlar, tercih etmen durumunda bölüme yerleşme ihtimalin hakkında sana bilgi verir. Ayrıca tercihlerde taban puanlarıyla birlikte başarı sıralamaları da oldukça önemlidir. Tercihini yaparken puanın yanı sıra başarı sıralamanı da mutlaka dikkate almalısın. 2023 için 2022 taban puanlarına bakabilir, 2022 yılında üniversiteye yerleşmiş adayların en düşük taban puanlarına göre tercih listeni şekillendirebilirsin.

Üniversite tercihlerimi yaparken hangi yıla ait taban puanları dikkate almalıyım?

Üniversite tercihleri yapılırken, tercih listesinde genellikle bir önceki yıla ait taban puanları yer alır. Üniversite sınavı sonrası tercihlerini yapmak isteyen bir aday, bir önceki yılın taban puanlarını dikkate alarak tercih yapabilir. Örneğin; 2023 yılında üniversite sınavına giren bir aday, 2022 yılının taban puanlarını, aldığı puanla karşılaştırarak tercih etmek istediği bölümleri listeleyebilir. Taban puanlar tercih yapılan bölüme, bir önceki yıl yapılan en düşük yerleştirme puanını gösterir. Daha hedef odaklı ve doğru tercih yapabilmek için başarı sıralamalarına da mutlaka bakılmalıdır.

Tercih etmek istediğim bölümün neden taban puanı yok?

Bazı üniversitelerin yeni açılan, henüz öğrenci yerleştirilmemiş olan bölümlerinin taban puanları tercih kılavuzlarında yer almaz. Örneğin 2023 yılında açılmış üniversitelerin taban puanları henüz yoktur. Bu bölümler ilk kez öğrenci alacak olan bölümlerdir. Bu bölümleri tercih ederken de adayların; bölümün niteliklerini, üniversitenin özelliklerini, bulunduğu şehri, tercih edilme olasılıklarını, mezuniyet sonrası istihdam olanakları gibi ayrıntıları dikkate alarak tercih yapması doğru olacaktır.