Arçelik A.Ş. 

Şirket Bilgileri

www.arcelikas.com

ARÇELİK A.Ş.

Arçelik Hakkında
 
Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da 15 üretim tesisi, dünyanın dört bir yanındaki  satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 135’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
 
İşletmeler
 
“Sürdürülebilir Gelişim” yaklaşımı doğrultusunda, çevre dostu, verimli, teknoloji ve tasarımda yenilikçi, kullanımı kolay ürünler geliştirmeyi ve tüketicilere sunmayı hedefleyen Arçelik A.Ş., aynı zamanda, “küresel ısınma”, “azalan doğal kaynaklar”, “susuzluk” gibi geleceği tehdit eden konuların çözümüne yönelik sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Arçelik A.Ş.’nin ürün geliştirme süreçlerinde odaklandığı öncelikli konulardan biri de, kaynak tasarrufudur.
 
Arçelik A.Ş.’de ürünlerin hayat çevrimi boyunca çevresel etkilerinin kontrol altına alınması, tasarım aşamasından başlayan bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu amaçla Arçelik A.Ş.’de Ar-Ge faaliyetlerini ve endüstriyel tasarım faaliyetlerini yürüten birimler, ürünlere yönelik tasarım çalışmalarını, teknolojik çalışmaları, ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını da yürütmektedir.
 
TPM ve Altı Sigma metodolojilerini uygulayarak maliyet azaltma, kalite ve süreç iyileştirme projeleri gerçekleştiren ve esnek üretim yapısıyla rekabet üstünlüğünü her geçen gün daha da artıran Arçelik A.Ş., işletmelerinde uluslararası standartlarda üretim teknolojisi ve kalitesine sahiptir. “Toplam Kalite” felsefesini esas alarak yürüttüğü süreçlerini Kalite Yönetimi, Çevre Yönetim Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile bütünleşik bir şekilde yönetmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin Türkiye, Romanya, Rusya ve Çin'de faaliyet gösteren tüm üretim tesisleri ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 50001 belgelerine sahiptir. Şirketin Türkiye'deki genel müdürlük ve üretim kampüslerinden kaynaklanan sera gazı emisyonu envanteri, ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonu Standardına uygun olarak hesaplanmakta ve bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenerek, belgelendirilmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin enerji verimliliği alanında yürüttüğü çalışmalar sonucunda; Türkiye, Çin ve Romanya'daki üretim tesisleri olmak üzere toplam 9 işletmesi "Enerji Verimli Yeşil Tesisler" derecelendirmesinde en üst seviye olan "Platin" sertifika sahibidir.
 
Arçelik A.Ş. İşletmeleri “Üretimde Verimlilik” sloganıyla su, enerji tüketimi ve atıkların azaltılmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.
 
Faaliyet Ağı
 
Üretim Tesisleri – Türkiye

Buzdolabı İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Makinesi İşletmesi İstanbul, Tuzla
Elektronik İşletmesi İstanbul, Beylikdüzü
Pişirici Cihazlar İşletmesi Bolu
Bulaşık Makinesi İşletmesi Ankara
Elektrik Motorları İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy
Kompresör İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy

Üretim Tesisleri – Uluslararası

Buzdolabı İşletmesi Romanya, Gaeşti
Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi İşletmesi Rusya, Kirzhach
Çamaşır Makinesi İşletmesi Çin, Changzhou
Pişirici Cihazlar ve Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi G.Afrika, Jacobs
Soğutucu Cihazlar İşletmesi G.Afrika, Ezakheni, Ladysmith
Buzdolabı İşletmesi G.Afrika, East London

Uluslararası Satış ve Pazarlama - Ar-Ge Ofisleri

Ardutch B.V. Taiwan Tayvan
Beko A and NZ Pty Ltd. Avustralya, Yeni Zelanda
Beko Deutschland GmbH Almanya
Beko Egypt Trading LLC Mısır
Beko Electronics España S.L. İspanya
Beko France S.A.S. Fransa
Beko Italy SRL İtalya
Beko LLC. Rusya
Beko Plc. İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti
Beko Slovakia S.R.O. Slovakya
Beko S.A. Polonya, Çek Cumhuriyeti
Beko Shanghai Trading Company Ltd. Çin
Beko Ukraine LLC. Ukrayna
Changzhou Beko Electrical Appliances Co. Ltd. Çin
Defy Appliances Limited Güney Afrika Cumhuriyeti
Defy (Botswana) (Proprietary) Ltd. Botsvana
Defy (Namibia) (Proprietary) Ltd. Namibya
Elektra Bregenz AG Avusturya
Grundig Multimedia A.G. İsviçre
Grundig Intermedia GmbH Almanya,Hırvatistan
Grundig Nordic No AS Norveç
Grundig Nordic AB. İsveç
SC Arctic SA Romanya
Beko Hong Kong Ltd. Hong Kong, Çin
Beko Balkans Belgrad, Sırbistan
Beko R&D Office Tayvan
Beko Plc. R&D Center İngiltere
METU Technopolis R&D Center Ankara, Türkiye

Faaliyet gösterdiği sektörler: Ev EşyalarıArçelik A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 82
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Sistem Klima Teknisyeni İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Sistem Klima TeknisyeniArçelik A.Ş.
Tecihen Teknik Lise, Meslek Lisesi veya Yüksek Okulların İklimlendirme veya Elektronik bölümlerinden mezun, Saha çalışmaları ve seyahat engeli olmayan, Askerlik hizmetini tamamlamış, İstanbul Tuzla, İstanbul Beylikdüzü ve İzmir lokasyonlarında çalışmak üzere, 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
ARGE Laboratuvarı Teknisyeni İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
ARGE Laboratuvarı TeknisyeniArçelik A.Ş.
Tercihen boya teknolojileri, metalografi ve malzeme muayenesi veya ilgili bölümlerden mezun, Boya testleri ile ilgili deneyim sahibi, Tercihen SAP kullanabilen, 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Software Test Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Software Test EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electronics or Computer Engineering, Preferably knowledge of testing methods and the software development lifecycle, Preferably  knowledge of C/C++ programming language, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist-Industrial Engineering İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist-Industrial EngineeringArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering or preferably M.Sc. in Industrial Engineering or Management, At least 3 years experience in mass production assembly lines and/or overall capacity planning of a plant, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Knowledge of KANBAN, TPM, 5S, MRP and PLM, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Quality Bolu Arçelik A.Ş.
Engineer - QualityArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical/ Elektronics Engineering (Master’s Degree will be an asset) Minimum 2 years of experience in a related field, Experience in statistical analysis, Excellent verbal and written skills in English Thinking broadly about business Understanding needs of the market & customer Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Bolu. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Malzeme Tedarik Teknisyeni Tekirdağ Arçelik A.Ş.
Malzeme Tedarik TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Yüksekokulu mezunu, En az 2 yıllık planlama tecrübesi olan, SAP MM/PP bilgisi olan (tercih sebebidir), İyi seviyede İngilizce bilen.Pozisyon lokasyonu Çerkezköy'dür. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D Bolu Arçelik A.Ş.
Engineer - R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in mechanical engineering (Master’s Degree will be an asset), Experience in R&D Project management, structural design and analysis, plastic injection components design and analysis, metal forming analysis, heat transfer and flow analysis, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Bolu. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Automation İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - AutomationArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechnical Engineering or Electronical Engineering, At least 3-5 years of experience in Automation, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Student (Industrial Engineer) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Student (Industrial Engineer)Arçelik A.Ş.
Master student in Industrial Engineering, Bachelor's Degree in Mechanical, Industrial and Management Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Strong knowledge of MS Office programmes, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer-Production Planning İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer-Production PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, At least 3-5 years of experience in related departments, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D (Electronic and Control Systems) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D (Electronic and Control Systems)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric, Electronic or Control Engineering Departments, Minimum 3 years' experience in related fields, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Process İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - ProcessArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Strong knowledge of Raw Material, Plastic and Metal Molds, Production Process, Knowledge of Project Management, Minimum 2 years of experience in production process, Willing and able to work in a dynamic environment and motivated to be a self-developer, Having strong analytical and problem solving skills, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Quality Assurance Project Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Quality Assurance Project EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric, Electronics, Computer or Mechanical Engineering, Having the global knowledge of Quality Aproaches like ISO, TPM, 6S, etc, Excellent verbal and written skills in English Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer-Production İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer-ProductionArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Minimum 2 years of experience in Production, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Experience in CAD/CAE softwares, Minimum 2 years of experience, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas,Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Student - R&D (System Development) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Student - R&D (System Development)Arçelik A.Ş.
Studying Master degree in Electrical or Electronic Engineering is a must, Bachelor's Degree in Electrical or Electronic Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Strong knowledge of MS Office programmes, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.  
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Project Student - R&D (System Development) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Student - R&D (System Development)Arçelik A.Ş.
Master student in Mechanical, Chemical or Textile Engineering, Bachelor's Degree in Mechanical, Chemical or Textile Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Strong knowledge of MS Office programs, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Çayırova.  
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer - Automation Bolu Arçelik A.Ş.
Engineer - AutomationArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric/Electronic Engineering, Mechatronics Engineering or Control Engineering, Willing to work in testing and automation process and implementing automaton Robotics Programmes, Preferably knowledge of PLC programming, Able to manage projects when it is necessary, Eager to learn and has ability to adapt new technologies, Having strong analytical and problem solving skills, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Bolu.  
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - R&D Bolu Arçelik A.Ş.
Specialist - R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical, Manufacturing, Aeronautical Engineering (Master’s Degree / PhD will be an asset), Minimum 2 years of experience, Experience in R&D Project management, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideasPosition is located in Bolu.  
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer Kocaeli Arçelik A.Ş.
Project EngineerArçelik A.Ş.
Master's Degree students in Industrial Engineering, Analytical thinking with strong technical background, Strong knowledge about MS Office, Good knowledge in Java, AutoCAD, Arena, EM-plant, NX, Factory Flow Preferably completed /took part in  a system design projects. Excellent communication skills in English, Thinking broadly about business, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova. 
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Project Engineer Kocaeli Arçelik A.Ş.
Project EngineerArçelik A.Ş.
Master’s Degree student in Electronic or Control Engineering  (preferably has just started), Analytical thinking with strong technical background, Strong knowledge about MS Office, C/C++,  WebDesign, Thinking broadly about business, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Çayırova.  
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Innovators - Cyber Security Engineer Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - Cyber Security EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Computer Science/ Engineering or related fields, Able to conduct penetration tests using automated and manual methods, Have solid experience and interest in network and web based penetration testing, Have strong solid working experience and knowledge of Unix/Linux operating system, Firm understanding of network and system architecture, and analysis to include fundamentals of network routing & switching, vulnerability management, assessing network device configurations, and operating systems (*nix) Preferred strong programming skills e.g. Python, Ruby, Node.js, C/C++ Preferred having OSCP, GIAC GPEN, GWAPT or other Penetration Testing certifications, Preferred knowledge of applied cryptographic protocols, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Ankara - METU Teknopolis.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
BTL Specialist İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
BTL SpecialistArçelik A.Ş.
Bachelors's Degree in related fields, Minimum 4 years of marketing experience on communication asset creation and managing agency and events, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer – R&D Safety Test İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer – R&D Safety TestArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's degree in Electrical or Electrical-Electronics Engineering, Willing to take part in the R&D testing process, Safety tests knowledge on TV that could support the design team, Preferably previously worked in the field of consumer electronics, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D (Software) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D (Software)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering or Software Engineering, Excellent knowledge of C# programming language, Excellent knowledge of C or C++ programming language, Experience in database applications (at least one of MSSQL / MySQL / Oracle / Access)Experience with Microsoft Visual Studio .Net programming environment is preferred, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Design Application İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Design ApplicationArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electrical and/or Electronics Engineering, Experience on switched mode power supply, Experience in using schematic and PCB design tools, Knowledge on microcontrollers (embedded systems), Knowledge on C programming language, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Payment Systems Test İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Payment Systems TestArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electronics or Computer Engineering, Knowledge of testing methods and the software development lifecycle, Experience in using generic test management systems and defect tracking databases, Knowledge of composing test automation assets for both functional/non-functional test activities, Knowledge of C/C++ programming language, Preferably experience in writing, executing and maintaining automated test scripts, Preferably knowledge of global payment schemes, Familiarity with XML, HTML, and Javascript, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Benchmark & UX Test Designer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Benchmark & UX Test DesignerArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's degree in Graphic Design, Management Information Systems or Industrial Design, UI/UX experience and excellent graphic design skills, Demonstrate solid understanding of UI 'layout' and 'flow', Preferably knowledge of HTML5, CSS3, PHP and MySQL, Preferably knowledge of testing methods and the software development lifecycle, Preferably experience in using generic test management systems and defect tracking databases, Preferably experience in designing web and mobile applications with an easy and crisp flow focusing on user expectations, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
New Graduate Software Design Engineers İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
New Graduate Software Design EngineersArçelik A.Ş.
New Graduate from Computer Engineering, Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering (Bachelor's and/or Master’s Degree) Experience in software and  having desire to improve his/her software skills, Having desire to work on consumer electronics products  and adapt to new technologies, Experience in software design, data structures and algorithms, Experience in C/C++ coding and debuging, preferably on Linux OS, Knowledge and experience in Object-oriented programming, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening to different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position will be located in Beylikduzu, Istanbul.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - Business Designer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Business DesignerArçelik A.Ş.
Academic background in Business,  Design,  Innovation or Engineering, Minimum 3 years of work experience, preferably in business models with revenue creation, Thinking broadly about business and understanding the needs of the market and customers, Experience taking an idea from theory and analysis into a market launch, Good skills in project management as well as planning and coordination, Comfort with the clients, engaged and engaging personality to help leading the business development strategy, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in Sütlüce.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D Hardware Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Hardware DesignArçelik A.Ş.
MSc or BSc degree in Electronics Engineering (Electric & Electronics or Electronics & Telecommunication Minimum three years of experience working in R&D hardware projects, Experience in the design and development of highvolume/cost-sensitive products or embedded systems preferably in the payment industry, Familiarity with design and verification of a broad range of interfaces/technologies used in products such as USB, Wi-Fi, BT and CPU architectures such as ST, TI, Broadcom, Intel processors such as ARM Cortex-M0/M3/M4/A8/A9 processor architectures Familiar with EU directives and Reach RoHs compliant products Having a good skill for CAD tools capable multilayer PCB designs especially in Altium Designer, PADS or Orcad environments Experience with test equipment like Multimeter, Oscilloscope, Logic Analyser, Spectrum Analyser, An understanding of quality, Design For Reliability, Design For Manufacture and overall manufacturing process, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D Software Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Software DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical-Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Software Engineering Minimum 3 years of experience in software development Excellent verbal and written skills in English. Love designing and implementing cutting-edge mobile  products Eager to learn and has ability to adapt new technologies Able to work in a dynamic environment and team - player Strong C/C++ coding and debug skills Strong skills in Object Oriented Programming Software Development experience in Linux OS with C++ programming using gcc, gdb, make, shell and etc. Software development experience in multi thread ,multi process environment Unix/Linux commands knowledge Unix/Linux community library usage knowledge(sqlite,libcurl, libxml ,libjson …) Good understanding of networking concepts and Linux network stack QT GUI knowledge and experience is a big plus Practice to use version control  tools Knowledge on below technologies: Smartcard (contact /contactless)  Security &cryptography  knowledge based on (EMV/PCI) GSM/3G Modem Wifi,Bluetooth Strong skills on HTML5 ve JavaScript programming CSS3 coding Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms Linux Device driver Linux Kernel optimization ,profiling Linux Power Management. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Maintenance İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - MaintenanceArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical & Electronical Engineering or Control Engineering, At least 2 years' experience in Maintenance, Industrial Automation and PLC, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - R&D (Technology Mng.& R&D Incentives) İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - R&D (Technology Mng.& R&D Incentives)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in related departments, Preferably Master’s Degree in related departments, Minimum 3 years of experience in R&D incentive programmes, R&D Centers, TEYDEB, ARDEB, Horizon 2020, EUREKA etc. Excellent command of both written and spoken English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - Software Design Engineer- Java/Web İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Software Design Engineer- Java/WebArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering, Software Engineering and Computer Science, Minimum 3 years of experience in Software Design, Enthusiastic for designing and developing software for cutting-edge new innovative products and services, Knowledge in designing connected, mobile and wearable platforms and products, Strong knowledge in Java coding and debug skills (JEE, Spring, Struts), Experienced in Web Services and web-based application development (RESTful, SOAP, AJAX, HTML, Javascript, CSS3 coding), Software development experience in multi-threaded/ multi-process environment, Experienced in developing device agents (Logging, Monitoring, Discovery, Event Processing), Experienced in application development on Unix/Linux platforms, Experienced in Unix/Linux commands and Unix/Linux community library usage (sqlite, libcurl, libxml ,libjson …), Knowledge in SW development for real-time and embedded systems, Knowledge in security & cryptography, Knowledge in communication protocols such as Wifi, Bluetooth, Zigbee, etc., Knowledge and experience in QT GUI, Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms, Good understanding of networking concepts and network stack Practical knowledge to use version control tools, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in Sütlüce.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Software Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Software Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical Electronics Engineering, Computer Engineering, Software Engineering or Computer Science, Minimum 5 years of experience in Software Design, Enthusiastic for designing and developing software for cutting-edge new innovative products and services, Knowledge in connected devices, mobile, and wearable platform and products designs, Strong knowledge in C/C++ coding, OOP and debug skills, Experienced in real-time/ embedded systems and cross-compilation, Experienced in software development in multi-threaded/ multi-process environment, Experienced in software development on Linux OS with C/C++ programming using gcc, gdb, make, shell and etc., Experienced in Unix/Linux commands and Unix/Linux community library usage (sqlite, libcurl, libxml ,libjson …), Experienced in software design patterns and architectural designs, Knowledge in server/client architecture, high level application design and web-based application development, Knowledge in communication protocols such as Wifi, Bluetooth, Zigbee, etc., Good understanding of networking concepts and Linux network stack, Knowledge in security & cryptography, Knowledge in Linux Kernel configuration and optimization, Knowledge in Linux device driver development, Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms, Knowledge and experience in QT GUI, Knowledge in Linux power management, Practical knowledge in use of version control tools, Good report and technical document writing skills, Strong collaboration and communication skills, Listening to different perspectives and showing flexibility, Ability to work independently to deliver well thought out solutions, Excellent verbal and written skills in English.Position is located in Sütlüce.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Hardware Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Hardware Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical and Electronics Engineering or related fields, Minimum 3 years of experience in Hardware Design, Enthusiastic for designing and developing new products from scratch by applying innovative perspective to solve design issues, Knowledge in designing connected, mobile and wearable platforms and products, Experienced in hardware concept study, PCB layout, schematics design, signal integrity analysis, board bring up and testing, system integration including driver bring up, Familiarity with design and verification of a broad range of interfaces/technologies used in products such as USB, Wi-Fi, BT and CPU architectures inside TI, Broadcom, Qualcomm and Intel processors; knowledge to select and use of SoCs for mobile product design, Experience with CAD tools for Schematics, Design Capture, PCB layout of both single and multi-layer digital boards (PADS, Altium Designer), Experienced in high speed signal interface and memory interface designs to meet EMI/EMC requirements, Experienced in using secure ICs/elements for secure design of the digital board for security intensive products, Cross-functional experience in consumer electronics: display/panel technologies, storage memories such as NAND and eMMC flashes, sensors, antennas, thermals, batteries, etc., Experienced in communication protocols such as I2C, SPI, Wi-Fi, BT, Zigbee and frameworks such as Alljoyn, Experienced in battery technologies and power system architecture and design, Experienced in lab environment to root-cause system-level issues with help of test equipment like Scope, Logic Analyser, Spectrum Analysers, Wide knowledge of engineering materials, materials selection process and overall material science to select most appropriate material to design the product with an innovative edge, Preferably experienced in low level programming (Assembly, C) Excellent verbal and written skills in English.Position is located in Sütlüce. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Mechanical Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Mechanical Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering or related fields, Minimum 3 years of experience in Mechanical Design, Enthusiastic for designing and developing new products from scratch by applying innovative perspective to solve design issues, Experience and knowledge in connected, mobile and wearable platforms and products, Cross-functional experience in consumer electronics: display/panel technologies, sensors and antenna placements, thermals, wiring, batteries, etc., Wide knowledge of engineering materials, materials selection process and overall material science to select most appropriate material to design the product with an innovative edge, Familiarity with design and verification of plastic parts, metal parts, weight improvement, coating, fitting and wiring design, molding, forming, energy/power architecture, system dynamics and control, design integration (electro-mechanical parts) and design validation, Experience with CAD and analysis tools for 2D and 3D mechanical design, Experienced in benchmarking and cost improvement studies, Ability to seek out new technologies, and to integrate into job, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in Sütlüce. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Software Quality Assurance Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - Software Quality AssuranceArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science/Engineering or related fields,  Having a master degree in related fields, Minimum 3 years of experience in SQA, Ability to translate use-cases and technical specifications into test cases, Strong knowledge of SQA methodology and tools, Ability to understand technical specifications and analyze log files, Experience in at least one of the following certifications: ISO 27001, ISO 20000, ISO 22301, CC EAL, PCI-DSS, Effective communication skills within cross-functional teams and across management levels, Strong organizational skills, track multiple test executions simultaneously and be able to synthesize the results, Strong knowledge of Agile development methodologies, Knowledge and understanding of certification processes, Capable of digging into the business needs and translating them into SQA plans and processes, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Ankara / METU Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - Software Engineer Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - Software EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science/Engineering or related fields, Having a master degree in related fields, Knowledge about web technologies;  HTTP, HTML5, CSS, jQuery, JSON, Ajax, MVC and Internet Technologies, Knowledge about one of the web programming languages; Ruby, Python, JavaScript, PHP, Perl etc. Knowledge about web frameworks; Rails, Django, etc. Knowledge about database management systems, Basic knowledge about REST and RPC service patterns and other client/server interaction models, Experience in implementing cross browser web application, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Ankara / METU Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - New Business Development Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - New Business DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science/Engineering, Finance, Business, Mathematics or IT or related fields, Minimum 3 years of experience in sales and account management or strong domain knowledge of web and big-data solutions, Exceptional ability to motivate and influence key contacts and decision makers, Networking and relationship development abilities, Must be able to work independently, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Ankara / METU Technopolis. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - Data Scientists Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - Data ScientistsArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science/Engineering, Mathematics, Statistics, Industrial Engineering, or related fields, Having a master degree in related fields, Working knowledge of modeling, ML & Statistical data analysis, Experience developing scalable machine learning solutions within a distributed computation framework (e.g. Hadoop, Spark, and Storm), Ability to deliver insightful and actionable insights from complex datasets along with broad requirements, Strong statistical and modeling capability, Ability to collaborate with colleagues across different disciplines/locations, Ability to work on multiple projects in parallel while meeting challenging deadlines, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Ankara / METU Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Innovators - Data Engineers Ankara Arçelik A.Ş.
Innovators - Data EngineersArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science/Engineering or related fields, Having a master degree in related fields, Experience in building and maintaining software platforms and large-scale data infrastructures in commercial or open source environment, Strong programming skills and experience in at least two of the following languages: Java/C/C++, Ruby and/or Python and Bash Scripting, Experience in Unix/Linux platforms, Knowledge and general understanding of SQL, Comfortable with AWS cloud and Azure cloud, Hands on experience on ETL/DDL processes, Hands on experience on one or more batch/stream processing and distributed storage systems of Hadoop environment (Kafka/Flume, Storm/Trident/Spark, HDFS, Hive, HBASE, Pig etc.), Hands on experience on NoSQL systems and scalability such as MongoDB, Cassandra etc. Very comfortable using industry standard developer tools (github, crontab, ssh, etc), Familiar with web application frameworks (such as Ruby on Rails, Django, etc.), Familiar with external APIs/web services (XML, JSON, REST, SOAP, etc.), Willingness to learn more about new languages and frameworks as well as data engineering, Ability to collaborate with colleagues across different disciplines/locations, Ability to work on multiple projects in parallel while meeting challenging deadlines, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Ankara / METU Technopolis.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Global Marketing Training İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Global Marketing TrainingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Business Administration, Industrial Engineering or related fields, Experience in Marketing, Product Management, Training or Digital Marketing, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.        Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Sales Executive İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Sales ExecutiveArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Electrical Engineering, Electronical Engineering or Industrial Engineering, Minimum 2 years of experience in related fields, Excellent verbal and written skills in English, Having strong analytical and problem solving skills, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - Accounting İzmir Arçelik A.Ş.
Associate - AccountingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Business Administration or related departments, Minimum 2 years of experience in similar roles, Good  level of MS Office Applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in İzmir. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Maintenance (Electrical) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Maintenance (Electrical)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical/Electrical Electronics Engineering, At least 3 years of experience in Maintenance, Having good knowledge of Occupational Safety, Having strong knowledge of MS Office applications, SAP PM module experience is a plus, Having SO 50001 Energy Management System Certificate is a plus, Knowledge on SCADA system and PLC Programming is a plus, Having knowledge on High Voltage Management Certificate, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Mekanik Bakım Teknisyeni Ankara Arçelik A.Ş.
Mekanik Bakım TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek okullarının veya Meslek Liselerinin  Makina, Mekatronik veya Torna Bölümlerinden mezun,Tercihen bakım onarım tecrübesine sahip,Temel hidrolik pnömatik bilgisine sahip,Tercihen teknik resim bilgisine sahip,Temel teknik ölçü aletleri kullanabilen (Kumpas, Mikrometre vb.),Belirli makine ve makine gruplarında, donanım ve tesislerde belirgin ve rutin mahiyetteki arızaları belirleyebilecek, arızayı giderebilecek, sistemi iyileştirebilecek,Vardiyalı çalışabilecek,Tercihen askerliğini tamamlamış olan.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Elektrik Bakım Teknisyeni Ankara Arçelik A.Ş.
Elektrik Bakım TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek Okullarının veya Meslek Liselerinin Elektrik  Elektronik Bölümlerinden mezun olan, Temel Elektroteknik bilgisine sahip olan, Tercihen ofis programlarına hakim ve iyi derecede bilgisayar kullanabilen, Teknik ölçü aleti kullanımına hakim olan (AVOmetre, Multimetre) Mekanik ve Elektro-Mekanik aksamların arıza tespitini, tamiratını ve bakımını yapabilecek olan, Otomasyon ve PLC programlamaya en az temel seviyede hakim olan, Vardiyalı çalışabilecek olan, Tercihen askerliğini tamamlamış olan.?Bu pozisyon Ankara'da bulunmaktadır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Internal Audit İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Internal AuditArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economic and Administrative Sciences or Engineering, Minimum 4 years of experience in Audit or Consultancy (experience in “Big Four” is an asset), Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas,        Position is located in Sutluce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Internal Audit İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Internal AuditArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Economics and Administrative Sciences or Engineering Faculty, At least 3 years of experience in Audit or Consultancy (experience in “Big Four” is an asset) Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Automation İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - AutomationArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Automation & Control, Mechatronics or related departments, Familiar with plant instrumentation and control works including SCADA Systems, Control & Logic Diagrams, PLC Programming, Functional Descriptions, Instrumentation and Control Concepts, Safety and Control Valves, P&IDs, Industrial Communication and Network , Minimum 2 years of experience in a related field, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
ERP/SAP Analyst İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
ERP/SAP AnalystArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering or Computer Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Prone to the programming logic, Experience in SAP SD or MM modules for 2-3 years, Experience in analysis, customizing and test phases in SAP projects, who would like to work on these, Have experience in selling, buying and stock management, Master in the selling, buying and stock management processes in ERP or have interest on these subjects, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position located in Sütlüce. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Architect İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
ArchitectArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Architecture or Interior Architecture, Minimum 2 years of experience in related fields, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Caddebostan. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Production Planning İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Production PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering or Electronic Engineering, Good knowledge of MS Office Programs,                                                                 Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Product Marketing İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Product MarketingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Business Administration, Management Engineering, Mechanical Engineering, Industrial Engineering, and similar Preferably Master’s Degree in Marketing, Engineering Management or MBA, Minimum 3 years experience in Product Marketing or Product Management Excellent verbal and written skills in English,  Thinking broadly about business,  Understanding needs of the market & customer,  Having desire to do outstanding jobs,  Recognizing and understanding emotions of other people,  Listening different perspectives and showing flexibility,  Building collaboration,  Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist- Maintenance (Electrical) İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist- Maintenance (Electrical)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical/ Electrical Electronics Engineering, At least 3 years of experience in Maintenance, Knowledge on SCADA system and PLC Programming, Having strong knowledge of MS Office applications, Having SAP PM module experience is a plus, Having SO 50001 Energy Management System Certificate is a plus, Having High Voltage Management Certificate is a plus, Having MS degree on Mechatronics is a plus, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Öğretmen - Mekatronik Tekirdağ Arçelik A.Ş.
Teknik Öğretmen - MekatronikArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Mekatronik / Mekatronik Öğretmenliği bölümlerinden mezun, Otomasyon sistemleri konusunda en az 2 yıl tecrübeli, Proje okuyabilen ve proje detaylarında çözüm üretebilen, PLC, Scada ve Robot programlanması ve donanımı konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi, MS Office ve Autocad programlarını etkin biçimde kullanabilen, Tercihen İngilizce bilen, Problem çözme ve organizasyon yeteneğine sahip, Analiz etme, raporlama ve sunum tecrübesi olan, Çerkezköy ve çevresinde ikamet eden.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Mekanik Teknisyeni İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Mekanik TeknisyeniArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Makine Öğretmenliği, Mekatronik önlisans veya Makine önlisans bölümlerinden mezun Tercihen en az 2 yıl tasarım konusunda çalışmış olan, Çizim programlarından en az birini kullanabilen ( Autocad, Unigraphics, SolidWorks)               Office programlarına hakim olan,                                               İletişimi kuvvetli olan,                                                      İngilizce bilgisine sahip (orta seviyede).
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Purchasing İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - PurchasingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Engineering deparments (preferably Mechanical Engineering), Preferably minimum 2 years of experience in purchasing and/or production, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - After Sales Services İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - After Sales ServicesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in a related engineering department, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills.Positions are located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Supplier Development İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - Supplier DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering, Mechatronics Engineering or Industrial Engineering, Knowledgeable in supplier management and project management, Minimum 3 years of experience in production processes (plastic injection, metal injection, painting workshop vb.), project management in these production processes and/or supplier audits, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Structural Design Engineer İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Structural Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical or Electrical Engineering and Master Degree in the same fields, Minimum 3 years experience in the related field, Experience in CAD/CAE softwares, Advanced skills in analytical thinking and problem solving, Skills in follow up and reporting activities, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Student – R&D İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Project Student – R&DArçelik A.Ş.
Studying Master Degree in Control Engineering or Electric - Electronic Engineering and having Bachelor Degree in the same fields, Interested in embedded software development, microcontrollers or DSPs, Theoretical and/ or practical background in industrial electronics and control system design, Candidate should preferably have BS and / or MS thesis in the fields mentioned above, Practical experience in C, C++, Python programming languages, Having desire to do outstanding jobs, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Excellent verbal and written skills in English.Position is located in Çerkezköy. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Automation (Test) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Automation (Test)Arçelik A.Ş.
Bachelor's degree in Electric Electronic Engineering, Electronics and Telecommunication Engineering, Willing to work in production and test processes, Good verbal and written skills in English, Preferably good knowlegde of electronic component , analog/digital circuit design and testing of electronic circuit boards, Preferably good knowledge of Labview , Teststand programs, Eager to learn and has ability to adapt new technologies, Good analytical and problem solving skills, Good communication skills and team – player, Able to manage projects when it is necessary, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknisyen - ARGE İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Teknisyen - ARGEArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Elektrik/Elektronik bölümlerinden Önlisans (Yüksekokul) diplomasına sahip olmak, En az 2 yıl PCB tasarımı konusunda deneyimli olmak, CAM programı kullanım tecrübesine sahip olmak IPC standartları konusunda bilgi sahibi olmak, Tercihen Altium veya benzeri tasarım programları kullanmış olmak.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Engineer İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Project EngineerArçelik A.Ş.
Studying Master Degree in Electrical Engineering , Electrical-Electronics Engineering, Electronics and Communication Engineering, Mechatronics Engineering, Computer  Engineerings or a related discipline , Good at MS Office applications/programmes, Able to work minimum 3 days in a week, Able to work with multidisiplinary project, Having desire to do outstanding jobs, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Excellent verbal and written skills in English.Position is located in Çerkezköy.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Industrial Engineer İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Industrial EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Preferably, minimum 2 years of experience in Industrial Engineering roles, Experience in project management, Preferably, 6 sigma skills, SAP knowledge is a plus, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer- R&D İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer- R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric, Electronic or Control Engineering Departments, Minimum 3 years' experience in related fields, Knowledge electronics design and circuits, Knowledge  microcontrollers, digital and power circuits, Knowledge of C programming language, Knowledge and experience of Object-oriented programming, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Understanding needs of the market and customer, Excellent verbal and written skills in English, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer-R&D İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer-R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical Engineering, Masters Degree in Electrical Motors or minimum 3 years experience in the related field. Excellent verbal and written skills in English, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Automation Ankara Arçelik A.Ş.
Specialist - AutomationArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical&Electronical Engineering,  At least 3 years experience in Maintenance, Industrial Automation and PLC, Advanced in / Strong knowledge of Siemens S7 & PLC, Excellent verbal and written skills in English, Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Ankara.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Automation Project Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Automation Project EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor' s Degree in Mechatronics Engineering, Control and Auromation Engineering or Electrric/Electronics Engineering, Willing to work field of production, image processing and robotic automation projects,                                                          Preferably skilled in Test Stand/Labview or PLC/Robotic  programming, Excellent verbal and written skills in English, Good team worker, responsible and  leading project if needed, Interest on electronical devices/ new techologies, research ability, Enhanced analytical thinking and problem solving abilities, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer-Industrial Engineering İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer-Industrial EngineeringArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering,                                                      Good knowledge of MS Office Programs,                                                                 Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Consumer Insights İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Consumer InsightsArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in Business Administration, Economics, Statistics, Econometrics or related fields, Minimum 4 years of experience in a similar position in Technology, Retail, Domestic Appliances, Consultancy or Market Research company, Good command of market research methodologies, Strong strategic thinking and problem-solving ability, Excellent organization and communication skills with ability to handle multiple projects, priorities and deadlines, Having experience in efficient report preparation and presentation techniques, Advanced knowledge of MS Office tools, especially in MS Excel and MS PowerPoint, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - System Design & Projects İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - System Design & ProjectsArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electronics Engineering (Electric & Electronics or Electronics & Telecommunication), Minimum 3 years of experience in Design and Analysis (in heat transfer, fluid dynamics etc.) and able to use design and analysis programs, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Sorumlu - Depo İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Sorumlu - DepoArçelik A.Ş.
Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun, Tercihen lojistik süreçlerinde deneyimli, İletişim, takip ve raporlama yönü kuvvetli, İngilizce bilen, Erkek adaylar için askerliğini yapmış olan.Pozisyon için lokasyon Pelitli'dir.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SeniorSpecialist-Strategy and Business Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
SeniorSpecialist-Strategy and Business DevelopmentArçelik A.Ş.
Having Bachelor's Degree in Business Administration, Economics or Engineering (Electric-Electronic, Computer, Industrial), Preferably having MBA, Minimum 6 years of experience in one of the following fields; Strategic Planning, Business Development, System Development, Project Management or Management Consultancy, Having knowledge in finance and accounting fields, Having previous experience of financial modelling (feasibility, forecasting, simulation), Having deep knowledge of B2C concepts (production, supply chain, procurement, retail, marketing etc.), Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening to different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 6 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist– Production Engineering (Process) Eskişehir Arçelik A.Ş.
Specialist– Production Engineering (Process)Arçelik A.Ş.
Bachelor' s Degree in Mechanical Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Eskişehir. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Trainee - Sales Adana, Ankara, ... Arçelik A.Ş.
Trainee - SalesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Engineering or administrative faculties, Excellent verbal and written skills in English, B class driving license, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Associate - International Order Management İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Associate - International Order ManagementArçelik A.Ş.
Bachelor’s degree in Industrial Engineering, Business Management, Economics or a related field,           Excellent verbal and written skills in English, Strong knowledge of MS Office applications, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - R&D (Reliability Engineer) İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - R&D (Reliability Engineer)Arçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in an Engineering field, preferably in Industrial Engineering, Experience in Quality Lifecycle Management, Warranty Cost Analysis, Data Mining and Modeling, Knowledge of Production Processes and Process Analysis, Knowledge of statistical analysis tools (DOE, ANOVA, Capability etc.) and more than one of the statistical softwares (e.g. Minitab, ReliaSoft, R etc.), Preferably Master’s / Doctorate degree in fields associated with aforementioned topics, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Genel Başvuru Ankara, Bolu, ... Arçelik A.Ş.
Genel BaşvuruArçelik A.Ş.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı