Arçelik A.Ş. 

Şirket Bilgileri

www.arcelikas.com

ARÇELİK A.Ş.

Arçelik Hakkında
 
Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da 15 üretim tesisi, dünyanın dört bir yanındaki  satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 135’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
 
İşletmeler
 
“Sürdürülebilir Gelişim” yaklaşımı doğrultusunda, çevre dostu, verimli, teknoloji ve tasarımda yenilikçi, kullanımı kolay ürünler geliştirmeyi ve tüketicilere sunmayı hedefleyen Arçelik A.Ş., aynı zamanda, “küresel ısınma”, “azalan doğal kaynaklar”, “susuzluk” gibi geleceği tehdit eden konuların çözümüne yönelik sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Arçelik A.Ş.’nin ürün geliştirme süreçlerinde odaklandığı öncelikli konulardan biri de, kaynak tasarrufudur.
 
Arçelik A.Ş.’de ürünlerin hayat çevrimi boyunca çevresel etkilerinin kontrol altına alınması, tasarım aşamasından başlayan bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu amaçla Arçelik A.Ş.’de Ar-Ge faaliyetlerini ve endüstriyel tasarım faaliyetlerini yürüten birimler, ürünlere yönelik tasarım çalışmalarını, teknolojik çalışmaları, ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını da yürütmektedir.
 
TPM ve Altı Sigma metodolojilerini uygulayarak maliyet azaltma, kalite ve süreç iyileştirme projeleri gerçekleştiren ve esnek üretim yapısıyla rekabet üstünlüğünü her geçen gün daha da artıran Arçelik A.Ş., işletmelerinde uluslararası standartlarda üretim teknolojisi ve kalitesine sahiptir. “Toplam Kalite” felsefesini esas alarak yürüttüğü süreçlerini Kalite Yönetimi, Çevre Yönetim Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile bütünleşik bir şekilde yönetmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin Türkiye, Romanya, Rusya ve Çin'de faaliyet gösteren tüm üretim tesisleri ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 50001 belgelerine sahiptir. Şirketin Türkiye'deki genel müdürlük ve üretim kampüslerinden kaynaklanan sera gazı emisyonu envanteri, ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonu Standardına uygun olarak hesaplanmakta ve bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenerek, belgelendirilmektedir.
 
Arçelik A.Ş.’nin enerji verimliliği alanında yürüttüğü çalışmalar sonucunda; Türkiye, Çin ve Romanya'daki üretim tesisleri olmak üzere toplam 9 işletmesi "Enerji Verimli Yeşil Tesisler" derecelendirmesinde en üst seviye olan "Platin" sertifika sahibidir.
 
Arçelik A.Ş. İşletmeleri “Üretimde Verimlilik” sloganıyla su, enerji tüketimi ve atıkların azaltılmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.
 
Faaliyet Ağı
 
Üretim Tesisleri – Türkiye

Buzdolabı İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Makinesi İşletmesi İstanbul, Tuzla
Elektronik İşletmesi İstanbul, Beylikdüzü
Pişirici Cihazlar İşletmesi Bolu
Bulaşık Makinesi İşletmesi Ankara
Elektrik Motorları İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy
Kompresör İşletmesi Eskişehir
Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi Tekirdağ, Çerkezköy

Üretim Tesisleri – Uluslararası

Buzdolabı İşletmesi Romanya, Gaeşti
Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi İşletmesi Rusya, Kirzhach
Çamaşır Makinesi İşletmesi Çin, Changzhou
Pişirici Cihazlar ve Çamaşır Kurutma Makinesi İşletmesi G.Afrika, Jacobs
Soğutucu Cihazlar İşletmesi G.Afrika, Ezakheni, Ladysmith
Buzdolabı İşletmesi G.Afrika, East London

Uluslararası Satış ve Pazarlama - Ar-Ge Ofisleri

Ardutch B.V. Taiwan Tayvan
Beko A and NZ Pty Ltd. Avustralya, Yeni Zelanda
Beko Deutschland GmbH Almanya
Beko Egypt Trading LLC Mısır
Beko Electronics España S.L. İspanya
Beko France S.A.S. Fransa
Beko Italy SRL İtalya
Beko LLC. Rusya
Beko Plc. İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti
Beko Slovakia S.R.O. Slovakya
Beko S.A. Polonya, Çek Cumhuriyeti
Beko Shanghai Trading Company Ltd. Çin
Beko Ukraine LLC. Ukrayna
Changzhou Beko Electrical Appliances Co. Ltd. Çin
Defy Appliances Limited Güney Afrika Cumhuriyeti
Defy (Botswana) (Proprietary) Ltd. Botsvana
Defy (Namibia) (Proprietary) Ltd. Namibya
Elektra Bregenz AG Avusturya
Grundig Multimedia A.G. İsviçre
Grundig Intermedia GmbH Almanya,Hırvatistan
Grundig Nordic No AS Norveç
Grundig Nordic AB. İsveç
SC Arctic SA Romanya
Beko Hong Kong Ltd. Hong Kong, Çin
Beko Balkans Belgrad, Sırbistan
Beko R&D Office Tayvan
Beko Plc. R&D Center İngiltere
METU Technopolis R&D Center Ankara, Türkiye

Faaliyet gösterdiği sektörler: Ev EşyalarıArçelik A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 84
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Call Center Kundenvertreter (Almanca) İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Call Center Kundenvertreter (Almanca)Arçelik A.Ş.
Sprachgewandtheit in Deutsch sowie fließend in Wort und Schrift der deutschen Sprache,Vollzeitanstellung bevorzugt in Istanbul, (Einschliesslich Gebze,Darıca) Flexibilität und Bereitschaft zum Schichtdienst, Teamfähig, Gebildet, sprachbegabt am Telefon, Geduldig, voller positiver Energie, gute soziale Kompetenzen.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Çağrı Merkezi Müşteri TemsilcisiArçelik A.Ş.
Lisans veya Ön Lisans mezunu, Takım çalışmasına yatkın, İletişimi kuvvetli, Araştırmacı, dinamik ve gelişime açık, Analitik düşünme ve problem çözme yeteneği gelişmiş, Sonuç odaklı, takip ve raporlama yönü güçlü, Vardiyalı çalışmaya uyum gösterebilecek, İstanbul Avrupa yakasında ikamet eden.(Çatalca dâhil)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Çağrı Mekezi Müşteri Temsilcisi İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Çağrı Mekezi Müşteri TemsilcisiArçelik A.Ş.
Lisans veya Ön Lisans mezunu, Takım çalışmasına yatkın, İletişimi kuvvetli, Araştırmacı, dinamik ve gelişime açık, Analitik düşünme ve problem çözme yeteneği gelişmiş, Sonuç odaklı, takip ve raporlama yönü güçlü, Vardiyalı çalışmaya uyum gösterebilecek, İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden.(Gebze, Darıca dâhil)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Sales Representative Adana Arçelik A.Ş.
Sales RepresentativeArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree, Minimum 3 years of experience in Sales, Preferably 2 years of experience in consruction sector, Having no restriction to travel, Excellent knowledge of Powerpoint and Excel, Excellent verbal skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Adana
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Industrial Engineering İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - Industrial EngineeringArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering or Master's Degree in Industrial Engineering or Management,Minimum 3 years of experience in mass production assembly lines and/or overall capacity planning of a plant,Strong knowledge of MS Office applications,Excellent verbal and written skills in English,Experience of KANBAN, TPM, 5S, MRP and PLM applications,Knowledge of Agile Production, Value Stream Map, Industry 4.0 and MES,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Engineer - Product Sourcing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Product SourcingArçelik A.Ş.
Master student in Industrial Engineering, Mechanical Engineering or Electrical and Electronics Engineering,Must be available at least 3 days a week, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer. Recognizing and understanding emotions of other people Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Specialist - Pricing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - PricingArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree, Minimum 3 years of experience in pricing, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent statistical skills, Excellent verbal and written skills in English, No restriction to travel thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - After Sales Services Ankara Arçelik A.Ş.
Engineer - After Sales ServicesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in a related department, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Ankara.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Associate - Product Sourcing İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate - Product SourcingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Electrical and Electronics Engineering,Master's Degree is prefered, Good knowledge of quality management systems, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Technical Services & Training İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - Technical Services & TrainingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Electrical and Electronics Engineering,Preferably, experience in Production Supply, Product Management, Production, R&D or Quality Assurance Processes,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - Accounting Antalya Arçelik A.Ş.
Associate - AccountingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Business Administration or related departments,Minimum 3 years of experience in similar roles, Good  level of MS Office Applications, Excellent verbal and written skills in English, Good knowledge of SAP, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.   Position is located in Antalya.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - Accounting İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate - AccountingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Business Administration or related departments,Minimum 3 years of experience in a related field, Good knowledge of MS Office Applications, Excellent verbal and written skills in English, Good knowledge of SAP, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.   Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - After Sales Services İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - After Sales ServicesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in a related engineering department, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Associate - Spare Parts Exporting İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate - Spare Parts ExportingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Economics and Administrative Sciences, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Associate – Planning and Financial Reporting İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Associate – Planning and Financial ReportingArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Economics, Business Administration or Industrial Engineering,Minimum 1  year experience  in audit or budget and reporting, Excellent knowledge of MS Office, Hyperion HFM and SAP BPC knowledge is an asset, Military service completed for male candidates, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Production İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - ProductionArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering,Minimum 2 years of experience in Production,Strong knowledge of MS Office applications,Excellent verbal and written skills in English,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Production İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - ProductionArçelik A.Ş.
Bachelor' s Degree in Electronics Engineering, Electrical Engineering or Industrial Engineering,Good knowledge of quality  management systems, Willing to work field of production, Good knowledge of MS Office Programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer - Project Management İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Project ManagementArçelik A.Ş.
Master or bachelor student in Industrial, Electronics or Computer Engineering,Previous experience or willingness in Project Management, Strong knowledge of MS Office programs, Excellent verbal and written skills in English, Strong communication skills, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in İTÜ Maslak ARI-8 Teknokent.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Specialist - Cash Management İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Specialist - Cash ManagementArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree preferably in Business Administration or Economics, Minimum 3 years of experience in Finance; preferably in Cash Management, Strong knowledge of SAP and MS Office, Having general knowledge of accounting principles, Having Project Management experience is preffered, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Kadıköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Software Test İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Software TestArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electronics or Computer Engineering, Preferably knowledge of testing methods and the software development lifecycle,Preferably  knowledge of C/C++ programming language, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - R&D Software Application (Network) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - R&D Software Application (Network)Arçelik A.Ş.
Minimum 3 years of hands on Network-based program development experience,Excellent knowledge of C and C++ programming and debugging,Strong skills in Object Oriented Programing and Multithread Programing,Experience of programming, compiling and debugging on Linux operating system (gcc, gdb, make, shell etc.),Knowledge of Linux library (libxml, libjson, libcurl etc.) and Linux network structure,Experience of web technology and programming (HTML, HTML5, CSS, JavaScript etc.),Strong knowledge of C#, Python, PHP programming language,Knowledge of UML and design & architecture patterns,Experience of SVN usage, Excellent verbal and written communication skills in English,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Software Ecosystem Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Software Ecosystem DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor’s Degree in a related field, Strong knowledge and experience on Redmine, Jira, Github ,Svn,Smart Card (contact /contactless) Security & cryptography knowledge based on (EMV/PCI),Security & cryptography  knowledge based on (EMV/PCI),Strong knowledge and experience on one software language is a must,QT GUI knowledge and experience, Having knowledge on below technologies is preferred:IOS and Android development, Backend development, Web technologies, Unix/Linux commands, Unix/Linux community library usage (sqlite,libcurl, libxml ,libjson …),Knowledge and experience on C/C++ coding and debug skills,Knowledge and experience in Linux OS with C++ programming using gcc, gdb, make, shell and etcThinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Senior SW Design Engineer- Java/Web İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Senior SW Design Engineer- Java/WebArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering, Software Engineering and Computer Science,Minimum 3 years of experience in Software Design, Enthusiastic for designing and developing software for cutting-edge new innovative products and services,Knowledge in designing connected, mobile and wearable platforms and products,Strong knowledge in Java coding and debug skills (JEE, Spring, Struts), Experienced in Web Services and web-based application development (RESTful, SOAP, AJAX, HTML, Javascript, CSS3 coding),Software development experience in multi-threaded/ multi-process environment,Experienced in developing device agents (Logging, Monitoring, Discovery, Event Processing),Experienced in application development on Unix/Linux platforms, Experienced in Unix/Linux commands and Unix/Linux community library usage (sqlite, libcurl, libxml ,libjson …),Knowledge in SW development for real-time and embedded systems, Knowledge in security & cryptography, Knowledge in communication protocols such as Wifi, Bluetooth, Zigbee, etc., Knowledge and experience in QT GUI, Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms,Good understanding of networking concepts and network stack Practical knowledge to use version control tools, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Senior Software Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Senior Software Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical Electronics Engineering, Computer Engineering, Software Engineering or Computer Science,Minimum 5 years of experience in Software Design, Enthusiastic for designing and developing software for cutting-edge new innovative products and services,Knowledge in connected devices, mobile, and wearable platform and products designs,Strong knowledge in C/C++ coding, OOP and debug skills, Experienced in real-time/ embedded systems and cross-compilation, Experienced in software development in multi-threaded/ multi-process environment,Experienced in software development on Linux OS with C/C++ programming using gcc, gdb, make, shell and etc.,Experienced in Unix/Linux commands and Unix/Linux community library usage (sqlite, libcurl, libxml ,libjson …),Experienced in software design patterns and architectural designs, Knowledge in server/client architecture, high level application design and web-based application development,Knowledge in communication protocols such as Wifi, Bluetooth, Zigbee, etc., Good understanding of networking concepts and Linux network stack, Knowledge in security & cryptography, Knowledge in Linux Kernel configuration and optimization, Knowledge in Linux device driver development, Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms,Knowledge and experience in QT GUI, Knowledge in Linux power management, Practical knowledge in use of version control tools, Good report and technical document writing skills, Excellent verbal and written skills in English Listening to different perspectives and showing flexibility, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in ITU Ari Teknokent
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Senior Hardware Design Engineer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Senior Hardware Design EngineerArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical and Electronics Engineering or related fields,Minimum 3 years of experience in Hardware Design, Enthusiastic for designing and developing new products from scratch by applying innovative perspective to solve design issues,Knowledge in designing connected, mobile and wearable platforms and products,Experienced in hardware concept study, PCB layout, schematics design, signal integrity analysis, board bring up and testing, system integration including driver bring up,Familiarity with design and verification of a broad range of interfaces/technologies used in products such as USB, Wi-Fi, BT and CPU architectures inside TI, Broadcom, Qualcomm and Intel processors; knowledge to select and use of SoCs for mobile product design, Experience with CAD tools for Schematics, Design Capture, PCB layout of both single and multi-layer digital boards (PADS, Altium Designer),Experienced in high speed signal interface and memory interface designs to meet EMI/EMC requirements,Experienced in using secure ICs/elements for secure design of the digital board for security intensive products,Cross-functional experience in consumer electronics: display/panel technologies, storage memories such as NAND and eMMC flashes, sensors, antennas, thermals, batteries, etc.,Experienced in communication protocols such as I2C, SPI, Wi-Fi, BT, Zigbee and frameworks such as Alljoyn,Experienced in battery technologies and power system architecture and design,Experienced in lab environment to root-cause system-level issues with help of test equipment like Scope, Logic Analyser, Spectrum Analysers,Wide knowledge of engineering materials, materials selection process and overall material science to select most appropriate material to design the product with an innovative edge,Preferably experienced in low level programming (Assembly, C) Excellent verbal and written skills in English. Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Business Analyst İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Business AnalystArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering, Industrial Engineering, Mechanical Engineering or Electronic Engineering, 2-5 years of business analysis expertise, competency in using business analysis techniques,Ensuring appropriate use of IT project management tools, governance, processes, policies and methodologies,Adequate software development knowledge to understand technical aspect, analyze softwares technically, deeper the business analyses from technical perspective are advantages,Willing to do researches on how technology can be applied to gain efficiencies in related areas and challenge business solutions,Ability to make benchmarks, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas Positions are located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D Software Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Software DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electrical Electronics Engineering, Computer Engineering, Computer Sciences and Software Engineering,Minimum 3 years of experience in software development, Having interest in designing and implementing cutting-edge mobile  products, Eager to learn and has ability to adapt new technologies, Strong C/C++ coding and debug skills, Strong skills in Object Oriented Programming, Software Development experience in Linux OS with C++ programming using gcc, gdb, make, shell and etc.Software development experience in multi process environment, Unix/Linux commands knowledge, Unix/Linux community library usage knowledge(sqlite,libcurl, libxml ,libjson …),Good understanding of networking concepts and Linux network stack, QT GUI knowledge and experience is a big plus, Practice to use version control  tools, Knowledge on below technologies:Smartcard (contact /contactless)  Security &cryptography  knowledge based on (EMV/PCI) GSM/3G Modem Wifi,Bluetooth Strong skills on HTML5 ve JavaScript programming CSS3 coding Knowledge and experience on programming on IOS, Android, Windows 8 platforms Linux Device driver Linux Kernel optimization ,profiling Linux Power Management. Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D Hardware Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Hardware DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electronics Engineering (Electric & Electronics or Electronics & Telecommunication)Minimum 3 years of work experience in R&D hardware projects, Experience in the design and development of highvolume/cost-sensitive products or embedded systems preferably in the payment industry,Familiarity with design and verification of a broad range of interfaces/technologies used in products such as USB, Wi-Fi, BT and CPU architectures such as ST, TI, Broadcom, Intel processors such as ARM Cortex-M0/M3/M4/A8/A9 processor architectures,Familiar with EU directives and Reach RoHs compliant products, Having a good skill for CAD tools capable multilayer PCB designs especially in Altium Designer, PADS or Orcad environments,Experience with test equipment like Multimeter, Oscilloscope, Logic Analyser, Spectrum Analyser,An understanding of quality, Design For Reliability, Design For Manufacture and overall manufacturing process,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovators - Business Designer İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Innovators - Business DesignerArçelik A.Ş.
Academic background in Business, Design, Innovation or Engineering, Minimum 3 years of work experience, preferably in business models with revenue creation,Having experience in taking an idea from theory and analysis into a market launch,Good skills in project management as well as planning and coordination, Thinking broadly about business and understanding the needs of the market and customers,Excellent verbal and written skills in English, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Position is located in ITU Ari Teknokent.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Engineer - Information Technologies İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Information TechnologiesArçelik A.Ş.
Having Bachelor’s Degree Computer Engineering, Mathematical Engineering or Electrical & Electronics Engineering or similar field; or will be graduated in a year.Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Positions are located in Sütlüce.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Project Engineer - R&D (System Development) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - R&D (System Development)Arçelik A.Ş.
Master student in Mechanical, Chemical or Textile Engineering,Bachelor's Degree in Mechanical, Chemical or Textile Engineering,Excellent verbal and written skills in English,Strong knowledge of MS Office programs,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Project Engineer - R&D (System Development) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - R&D (System Development)Arçelik A.Ş.
Studying Master degree in Electrical or Electronic Engineering is a must,Bachelor's Degree in Electrical or Electronic Engineering,Excellent verbal and written skills in English,Strong knowledge of MS Office programmes,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Specialist - Financial Controlling Prod. & Tech. İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Financial Controlling Prod. & Tech.Arçelik A.Ş.
University degree in Engineering, Industrial Engineering will be preferred, Cost Accounting knowledge is preferred., Preferably knowledge of SAP, Experience in project management and reporting, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Financial Controlling Commercial TR İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Financial Controlling Commercial TRArçelik A.Ş.
• Bachelor's Degree in Economics and Administrative Sciences or Industrial and Management Engineering,• At least 3 years experience in controlling and financial reporting,• Advanced knowledge of MS Office applications• Preferably knowledge of SAP,• Excellent verbal and written skills in English,• Thinking broadly about business,• Understanding needs of the market & customer,• Having desire to do outstanding jobs,• Recognizing and understanding emotions of other people,• Listening different perspectives and showing flexibility,• Building collaboration,• Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer – Customer Care İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer – Customer CareArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Mechanical Engineering, Industrial Engineering or  Electrical and Electronics Engineering,Experience in Customer Care processes and portals, Strong knowledge of Microsoft Office Programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - Process İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - ProcessArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Strong knowledge of Raw Material, Plastic and Metal Molds, Production Process,Knowledge of Project Management, Minimum 2 years of experience in production process, Willing and able to work in a dynamic environment and motivated to be a self-developer,Having strong analytical and problem solving skills, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration. Position located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - Trademark İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Associate - TrademarkArçelik A.Ş.
Excellent knowledge of domestic and foreign trademark application processes, Minimum 3 years of experience in a similar position, Being trademark attorney is an asset, Great knowledge of MS Office Programs, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Öğretmen İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Teknik ÖğretmenArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Teknik Eğim Fakültesi Makine/Metal bölümlerinden mezun,Üretim proseslerinde minimum 2 yıl tecrübesi bulunan,Plastik/Metal kalıp dizaynı konsunda bilgi sahibi olan,Sonuç odaklı, takip ve raporlama yönü güçlü olan,Araştırmacı, dinamik ve gelişime açık olan,Analitik düşünme ve problem çözme yeteneği gelişmiş olan,İyi düzeyde İngilizce bilgisi olan, Seyahat engeli bulunmayan, Takım çalışmasına yatkın ve iletişim yönü güçlü olan.Pozisyon lokasyonu Çayırova'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Test & Verification (Software) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Test & Verification (Software)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electronics or Computer  Engineering, Requires thorough knowledge of testing methods and the software development lifecycle,Experience in using generic test management systems and defect tracking databases,Experience in creating test automation tools for both functional and non-functional test activities,Have knowledge of C/C++ programming preferably, Have knowledge of Audio,Video and TV Broadcasting is preferably, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - After Sales Services İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - After Sales ServicesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in a related engineering department, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills. Positions are located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D (Software) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D (Software)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Engineering or Software Engineering, Excellent knowledge of C# programming language, Excellent knowledge of C or C++ programming language, Experience in database applications (at least one of MSSQL / MySQL / Oracle / Access)Experience with Microsoft Visual Studio .Net programming environment is preferred,Excellent verbal and written communication skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer – R&D (Mechanical Design) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer – R&D (Mechanical Design)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering or Aeronautical Engineering, Minimum 2 years experience of plastic injection and sheet forming technologies,Minimum 2 years experience in CAD enviroment design, Having interest in electronical devices, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Associate - International Order Management İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Associate - International Order ManagementArçelik A.Ş.
Bachelor’s degree in Industrial Engineering, Business Management, Economics or a related field,          Excellent verbal and written skills in English,Strong knowledge of MS Office applications,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Assistant – Human Resources İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Assistant – Human ResourcesArçelik A.Ş.
University degree in a relevant department,Willing to pursue a career in Human Resources,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Specialist - Quality Assurance İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Quality AssuranceArçelik A.Ş.
Bachelor's degree in Electric, Electronics, Computer or Mechanical Engineering,Having the global knowledge of Quality Approaches like ISO, TPM, 6S, etc, Preferably 1-2 years of experience in related fields, Able to manage projects when it is necessary, Excellent verbal and written skills in English Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Cnc Cad-Cam Operatörü Ankara Arçelik A.Ş.
Cnc Cad-Cam OperatörüArçelik A.Ş.
• Meslek Yüksek Okullarının ilgili bölümlerinden mezun (tercihen Kalıpçılık, Makine, Mekatronik )• Sac metal kalıpçılığı konusunda en az 2 yıl tecrübeye sahip,• Teknik resim okuyabilen,• NX programına hakim,• CNC tezgahları için CAD-CAM üretim programı hazırlayabilen,• Hassas ölçü aletleri kullanabilen.Pozisyonun lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Otomasyon Teknisyeni Ankara Arçelik A.Ş.
Otomasyon TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek okulu Elektrik Elektronik veya Otomasyon bölümlerinden mezun,Tercihen bakım konusunda 2-3 yıl tecrübeli, MS Office programlarına hakim, Bilgisayar işletim sistemleri, internet ve EPLAN, SCADA, Driver, PLC programlama tecrübesine sahip olmak, ve Siemens/ beckhoff/omron/ allen bradley PLC’lerden en az bir tanesi kullanmış (Tercihen yukarıdaki PLC modellerinden yeterlilik durumunu bildiren sertifika sahibi), Endüstriyel Otomasyon konusunda bilgi sahibi, Proje uygulamalarında ve saha çalışmalarında aktif olarak bulunmuş, öğrenme ve araştırmaya istekli,Üretim - Montaj hatları ve makine yakınında çalışmaya istekli. Pozisyon lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Mekanik Bakım Teknisyeni Ankara Arçelik A.Ş.
Mekanik Bakım TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek okullarının veya Meslek Liselerinin  Makina, Mekatronik veya Torna Bölümlerinden mezun,Tercihen bakım onarım tecrübesine sahip, Temel hidrolik pnömatik bilgisine sahip, Tercihen teknik resim bilgisine sahip, Temel teknik ölçü aletleri kullanabilen (Kumpas, Mikrometre vb.), Belirli makine ve makine gruplarında, donanım ve tesislerde belirgin ve rutin mahiyetteki arızaları belirleyebilecek, arızayı giderebilecek, sistemi iyileştirebilecek,Vardiyalı çalışabilecek. Pozisyonun lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Elektrik Bakım Teknisyeni Ankara Arçelik A.Ş.
Elektrik Bakım TeknisyeniArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek Okullarının veya Meslek Liselerinin Elektrik  Elektronik Bölümlerinden mezun olan,Temel Elektroteknik bilgisine sahip olan, Tercihen ofis programlarına hakim ve iyi derecede bilgisayar kullanabilen, Teknik ölçü aleti kullanımına hakim olan (AVOmetre, Multimetre) Mekanik ve Elektro-Mekanik aksamların arıza tespitini, tamiratını ve bakımını yapabilecek olan,Otomasyon ve PLC programlamaya en az temel seviyede hakim olan, Vardiyalı çalışabilecek olan. Pozisyon lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Tel Erezyon Operatörü Ankara Arçelik A.Ş.
Tel Erezyon OperatörüArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek Okulu veya Meslek Lisesi mezunu (tercihen Torna, Tesviye,Kalıpçılık,Makine vb. bölümlerden mezun)Tel Erezyon tezgahlarında en az 3 yıl tecrübeye sahip, Teknik resim okuyabilen, Tercihen dalma erezyon,taşlama,torna,freze kullanabilen, Takım çalışmasına yatkın, Vardiyalı çalışabilecek. Pozisyon lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
CNC Operatörü Ankara Arçelik A.Ş.
CNC OperatörüArçelik A.Ş.
Meslek Yüksek Okulu veya Endüstri Meslek Lisesi'nin ilgili bölümlerinden mezun,CNC tezgahı kullanımında en az 2 yıl tecrübeye sahip, Teknik resim okuyabilen, NX Cad-Cam programlarını kullanabilen ve program yazabilen, Tercihen temel malzeme bilgisi olan, Temel ölçü aletleri bilgisi olan, Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilen ve esnek çalışma saatlerine uygun olan,Vardiyalı çalışabilecek. Pozisyonun lokasyonu Ankara'dır.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - Planning İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Ddegree in an Engineering department, Experience in product/material planing, supply and procurement processes, experienced user of SAP ECC (R/3),Knowledgable in International trade and logistic operations, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer – After Sales Services Elazığ Arçelik A.Ş.
Engineer – After Sales ServicesArçelik A.Ş.
University degree in a related department, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas, Having process and project management skills, No restriction for travelling. Position is located in Elazığ.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - R&D (Embedded Software Design) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - R&D (Embedded Software Design)Arçelik A.Ş.
Master's Degree in Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering, Electronics Engineering or Computer Engineering. (PhD is preferred.)Having Embedded software design experience especially on ARM Cortex M series microcontrollers,Minimum 3 years of experience on embedded C/C++ Having experience on embedded security, cryptographic algorithms like SHA, ECC, ECDSA will be an advantage,Having experience about agile software development methodologies and practices,Having experience on using tools like TortoiseSVN, JIRA, Willing to make research about new technologies and new generations of microcontrollers,Willing to solve challenging engineering problems harder than the below one:  E:y2=ax3+bx+c //what can we write for a and b to create a secure embedded system,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - Software / International Sales İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - Software / International SalesArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Computer Science, Computer Engineering, Management Information Systems or similar fields,Minimum 4 years of experience on software development activities, Experience in Project management and outsourcing, ability to manage multiple projects considering work priorities,Experience in  following software programming languages (Java, .NET(C#, VB), HTML5, JavaScript)Preferable experienced in following platforms (MS SQL Server, Oracle DB, SAP SD, SAP CRM, Salesforce, etc.)Knowledge on enterprise architecture and design patterns, No restriction for abroad travel, Strong planning and organizational skills, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Görsel İletişim Tasarımcısı İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Görsel İletişim TasarımcısıArçelik A.Ş.
Üniversitelerin Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı veya benzer bölümlerinden mezun,Arayüz tasarımı, deneyim tasarımı, etkileşim ve kullanılabilirlik gibi dijital tasarım konularına ilgili olan,(Adayların portfolyolarında bu konularla ilgili çalışma olması tercih sebebi olacaktır.)Adobe Photoshop, Illustrator, gibi tasarım programlarına hakim, Etkileşimli ve dinamik arayüzlerin tasarlanması sırasında fikirlerin anlatılabilmesi için hızlı prototipleme programlarından bir veya birkaçını kullanabilen,Seyahat engeli olmayan. Pozisyonun lokasyonu Çayırova'dır.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer- R&D İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer- R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric, Electronic or Control Engineering Departments,Minimum 3 years' experience in related fields,Knowledge electronics design and circuits,Knowledge  microcontrollers, digital and power circuits,Knowledge of C programming language, Knowledge and experience of Object-oriented programming,Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications,Understanding needs of the market and customer,Excellent verbal and written skills in English,Advanced in / Strong knowledge of MS Office applications,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist - System Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Specialist - System DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelors' Degree in  Industrial Engineering, MIS or related fields, Sales and marketting processes experience is preferable, Minimum 3 years of process management experience is preferable, Minimum 3 years experience in businesss anaylsis is preferable, Good knowledge of MS Office applications including MS Visio and MS Project, Ability to travel abroad, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer- R&D Software Design İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer- R&D Software DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's degree in Computer Engineering, Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering (Bachelor's and/or Master’s Degree)Experience in software and  having desire to improve software skills, Having desire to work on consumer electronics products  and adapt to new technologies,Experience in software design, data structures and algorithms, Experience in C/C++ coding and debuging, preferably on Linux OS, Knowledge and experience in Object-oriented programming, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening to different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position will be located in Beylikduzu, Istanbul.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Engineer - R&D Hardware Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Hardware DesignArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electronics Engineering, Electrical & Electronics or Electronics & Telecommunication Engineering,Knowledge of TV chassis design is preferable, Experience in R&D processes, Experience in LCD TVs HW design, Good knowledge of Electronic component, Experience in Altium schematic and PCB design, Specialization in analog and digital circuit design and analysis, Experience in EMC and EMI, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist - R&D (Structural Design) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist - R&D (Structural Design)Arçelik A.Ş.
Bachelor's Degree from Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Aeronautics Engineering,Minimum 3 years of experience in plastic parts, product, molding, product design or system design,Ability to execute Plastic/Metal construction system through overall product system,Experience of project management, program (preferable), Experience in  Unigraphics (preferable) etc. 3D design software, Excellent command of MS-Office applications, Have no drawbacks to travel abroad, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Industrial Engineering İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - Industrial EngineeringArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering, Preferably, minimum 3 years of experience in lean production and MTM methodology,Experience in project management, Knowledge of MTM analysis (Methods-Time-Measurement) also Lean Management,Preferably, having 6 sigma skills, Strong knowledge of MS Office applications, Excellent verbal and written skills in English. Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - Production Planning İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - Production PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial Engineering,Preferably, minimum 2 years of experience in production planning,Strong knowledge of SAP, Strong knowledge of MS Office applications,Thinking broadly about business,Understanding needs of the market & customer,Having desire to do outstanding jobs,Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration,Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer - R&D (Verification) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - R&D (Verification)Arçelik A.Ş.
3rd or 4th grade student of Electrical and Electronics Engineering, Electronics and Communications Engineering, or a related field,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Project Engineer - Software Test İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Software TestArçelik A.Ş.
3rd or 4th grade student in Computer Engineering or Software Engineering, Excellent verbal and written skills in English, Good knowledge of C# programming language, Good knowledge of C or C++ programming language, Experience in database applications (at least one of MSSQL / MySQL / Oracle / Access),Experience with Microsoft Visual Studio .Net programming environment is preferred,Willing and  able to work in a dynamic environment, eager to  learn and open to development,Having strong analytical and problem solving skills, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Engineer - Material Planning İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Material PlanningArçelik A.Ş.
Bachelor' s Degree in Industrial Engineering or Electronic Engineering,Good knowledge of MS Office Programs,                                                                Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Human Resources Business Partner İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Human Resources Business PartnerArçelik A.Ş.
University degree in a related department, Minimum 3 years of experience as a Human Resources Generalist, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer – Production İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer – ProductionArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Mechanical Engineering, Experince on plastic injection, paint and coating, Knowledge on 3D CAD drawing, Knowledge on Microsoft Office, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer - Quality Assurance İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Quality AssuranceArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Electric, Electronics, Computer or Mechanical Engineering,Having the global knowledge of Quality Aproaches like ISO, TPM, 6S, etc, Excellent verbal and written skills in English Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer - Automation (Software) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - Automation (Software)Arçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electrical Electronics Engineering,Electrical  Engineering, Comunication Enginnering, Control Automation Engineering,Experience on C/C++ programming language, Knowledge on microcontrollers (embedded systems), NI Labview and TestStand, Preferably knowledge on Siemens Simatic Manager, WinCC Flexible, WinCC SCADA , TIA Portal,Willing to work in  devoloping test and automation software, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer - R&D İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - R&DArçelik A.Ş.
Master student in Electrical and Electronics Engineering, Electronics or Computer Engineering,Must be available at least 3 days a week, Having desire to improve skills and knowledge on; Embedded System- Linux Applications, Embedded System- Interface Software_Qt_Qml, Embedded System- Hardware design_ High Frequency issues Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer. Recognizing and understanding emotions of other people Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Engineer - R&D (Structural Design) İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D (Structural Design)Arçelik A.Ş.
Bachelor’s or Master’s Degree in Mechanical, Aeronautical and Manufacturing Engineering,Minimum 2 years of experience in the related fields, Experience in CAD software, preferably NX or UG, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Senior Specialist - Software (Product Owner) İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Senior Specialist - Software (Product Owner)Arçelik A.Ş.
Bachelor’s degree in Computer Engineering, Electrical Electronics Engineering, Mathematics Engineering or equivalent,Minimum 6 years of experience  in Software Development Projects,   Minimum 2 years of experience as Product Owner, PSM I, PSPO I or higher certification will be a plus,  Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikduzu, Istanbul.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D Design and Application İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&D Design and ApplicationArçelik A.Ş.
Bachelor's or Master's Degree in Electrical and/or Electronics Engineering, Experience in using schematic and PCB design tools, Knowledge on microcontrollers (embedded systems), Knowledge on C programming language, Experience on switched mode power supply, Excellent verbal and written skills in English, Preferably has knowledge of  Display technologies, digital signage and 3D Mapping,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Project Engineer - Hardware Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Hardware DesignArçelik A.Ş.
Student of  3rd/ 4th grade Bachelor’s, or Master’s degree in Electrical and Electronics Engineering, Electronics and Communications Engineering,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.  Our position is located in Beylikdüzü, Istanbul.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Engineer - Production İstanbul(Avr.), ... Arçelik A.Ş.
Engineer - ProductionArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Mechanical Engineering, Minimum 2 years experience in a similar position, Experience in the following manufacturing methods is highly preferable:Assembly lines,  Metal Forming Process such as progressive press, transfer press, hydraulic&eccentric press and aluminum injection,Automation,    Electric motors. Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer - R&D İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Engineer - R&DArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Engineering Departments (preferably Mechanical Engineering),Having a Master’s Degree is preferred, Experince in intellectual property activities and project management, Minimum 3 years of experience, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Engineer - Software Design İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Project Engineer - Software DesignArçelik A.Ş.
3rd or 4th grade students in Computer Engineering, Electrical & Electronics Engineering, Electronics & Communication Engineering,Experience in software and having desire to improve software skills, Having desire to work on consumer electronics products and adapt to new technologies,Experience in software design, data structures and algorithms, Experience in C/C++ coding and debuging, preferably on Linux OS, Knowledge and experience in Object-oriented programming, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market and customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening to different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Engineer - System Development İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Engineer - System DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Management Engineering , Industrial Engineering, or similar fields,Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Sütlüce.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Associate-Accounting İstanbul(Avr.) Arçelik A.Ş.
Associate-AccountingArçelik A.Ş.
Bachelor' s Degree in Business Administration, Economics, Accountancy, Industrial Engineering, Business Engineering,Minimum 2 years of experience in cost accounting, Good knowledge of SAP/FI, CO modules, Strong knowledge of MS Office Excel, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position is located in Beylikdüzü.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Specialist-Production System & Process Development İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist-Production System & Process DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial, Electronics Engineering; Computer Science, System Engineering,Experience in Material Planning & Scheduling, Experience in project management, Strong knowledge of SAP MM, Eager to learn and integrate new technologies to their work environment, General knowlegde on algortithmic design & coding, Eager to learn/ already have some knowledge on machine learning & artificial intelligence applications,Experience in software design/ software & automation system rollout, Excellent verbal and written skills in English, Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer, Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people, Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas. Position located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist-Production System & Process Development İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist-Production System & Process DevelopmentArçelik A.Ş.
Bachelor's Degree in Industrial, Electronics Engineering, Computer Science, System Engineering,Experience in Shopfloor & Quality Management,  Experience in Project Management, Strong knowledge of SAP MM, Eager to learn and integrate new technologies to their work environment,General knowlegde on algortithmic design & coding,Eager to learn/ already have some knowledge on machine learning & artificial intelligence applications,Experience in software design/ software & automation system rollout,Excellent verbal and written skills in English,Thinking broadly about business, Understanding needs of the market & customer,Having desire to do outstanding jobs, Recognizing and understanding emotions of other people,Listening different perspectives and showing flexibility,Building collaboration, Clear in communicating thoughts and ideas.Position is located in Çayırova.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Specialist – R&D (Cleaning Technologies-Mechanical İstanbul(Asya) Arçelik A.Ş.
Specialist – R&D (Cleaning Technologies-MechanicalArçelik A.Ş.
Master degree from Mechanical engineering and Ph.D is a plus Minimum 5 years of experience Solid experience on spray systems, jet and nozzle design (especially from rotating objects) Experience on Computational Fluid Dynamics Knowledge on system design and experiment of components about fluid flow like pumps, valves and fans Knowledge of laboratory equipment, data acquisition systems, testing procedures and evaluation of results Understanding needs of the market & customer Listening different perspectives and showing flexibility, Building collaboration.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Genel Başvuru Ankara, Bolu, ... Arçelik A.Ş.
Genel BaşvuruArçelik A.Ş.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı