Axa Sigorta A.Ş 

Şirket Bilgileri

AXA SİGORTA A.Ş.

AXA SİGORTA'nın sermayedarı olan AXA Grubu, dünyada sigorta sektöründe ilk 3 şirket arasında yer almaktadır. Toplam 57 ülkede 91 milyar Euro prim üretimi ve 2,7 milyar Euro* faaliyet gelirine ulaşan AXA Grubu'nun,  müşterilerinin her türlü ihtiyacına cevap verebilmeyi hedefleyen "Finansal Koruma" konusundaki faaliyetleri, kurumsal ve bireysel riskleri kapsamaktadır.

 

AXA SİGORTA, prim üretimi ve karlılık açısından Türk sigorta sektörünün en başarılı şirketidir. 1900'ü aşkın acente ve 9 ayrı bankadaki 1900 banka şubesi ile müşterilerine hizmet vermektedir. AXA SİGORTA'nın Kadıköy, Bakırköy, İstanbul, Marmara, Orta Anadolu, Karadeniz, Ege, Akdeniz ve Güney Anadolu'da olmak üzere 9 bölge müdürlüğü, Erzurum ve Denizli'de 2 bölge temsilciliği ve Kuzey Kıbrıs'ta bir adet şubesi bulunmaktadır. 2010 yılsonu TSRŞB verilerine göre AXA SİGORTA, sektörünün en çok prim üreten ve en karlı şirketidir. Her yıl yapılan müşteri ve acente memnuniyeti anketi sonuçlarına göre müşterilerinin en çok güvendiği ve memnun olduğu sigorta şirketi olan AXA SİGORTA'nın başarısı yurtiçi ve yurtdışından birçok ödül ile taçlandırılmıştır. AXA SİGORTA'da 2010 yılında yapılan ankete göre çalışan bağlılık oranı %96'dır.

 

AXA SİGORTA inovatif yapısı ile sigortacılık sektöründe birçok yeniliğe imza atmış ve atmaya devam etmektedir. Bu yeniliklerden en önemlisi "Müşteri Odaklı Hizmet" organizasyonudur. AXA SİGORTA'nın daimi amaçları arasında çevresine duyarlı, sosyal sorumluluklarının bilincinde, kurallara ve yasalara saygılı, referans olarak gösterilen, bir şirket olmak vardır. Bu amaçlar ışığında, her zaman ve her alanda en iyiyi sunabilmek için yaratıcı ve yenilikçi düşünen, en son teknolojiyi kullanan bir yapıya sahiptir.

 

AXA SİGORTA hakkında daha detaylı bilgi için www.axasigorta.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

* AXA Grubu Faaliyet Raporu 2010

 

 

ÖDÜLLERİMİZDEN BAZILARI

 

En Beğenilen Şirket

Capital Dergisi'nin düzenlediği ve kurumların üst düzey yöneticileri tarafından yanıtlanan araştırmaya göre AXA SİGORTA üç yıldır üst üste sektöründe "En Beğenilen Şirket" seçilmiştir.

 

En Memnun Olunan Şirket

Türkiye Kalite Derneği'nin (KALDER) yapmış olduğu Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) anketi sonuçlarına göre AXA SİGORTA üç kez sağlık sigortası ve kasko branşında sektöründe "En Memnun Olunan Şirket" seçilmiştir.

 

Sektörünün En İyisi

Dünya'nın saygın ekonomi dergilerinden Euromoney ve World Finance,  AXA SİGORTA'yı çeşitli ödüllerle gururlandırmıştır.

 

World Finance

"Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketi" 2011

“Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketi" 2010

 

Euromoney 2010

“Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Sigorta Şirketi”

“Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketi”  

 

Euromoney 2009

“Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketi”

“Türkiye'nin En Yaratıcı Sigorta Şirketi”

“Türkiye'nin En İyi Fiyatlama Yapan Sigorta Şirketi”

“Türkiye'nin Hasarı En İyi Çözümleyen Sigorta Şirketi”

 

 

 

 

 Axa Sigorta A.Ş İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 11
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Operational Excellence (AXA Way & Opex) Assistant İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
Operational Excellence (AXA Way & Opex) AssistantAXA SİGORTA A.Ş.
AXA Sigorta is looking for a “Operational Excellence (AXA Way & Opex) Assistant Specialist” with below qualifications;  Bachelor’s degree (preferably in statistics, industrial or managerial engineering), Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish, Reporting skills, advanced knowledge in MS Office applications, SAS knowledge is preferable. Outgoing analytical and numerical skills, Ability to search, question and analyse data and arrive a reasonable outcome, Team member, strong communication skills,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Sağlık Uzmanı İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
Sağlık UzmanıAXA SİGORTA A.Ş.
Genel Müdürlüğümüz Sağlık Departman’ında görev yapmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip takım arkadaşı arıyoruz;  Üniversitelerin Mühendislik, Matematik ,Aktüerya,İstatistik ve Matematik Bilgisayar bölümlerinden mezun, İngilizce bilen, Kurumsal müşteriler ile iletişim kuracak, takip ve ekip çalışmasında başarılı, Tercihen 1-3 yıl benzer bir pozisyon deneyimine sahip, MS Office uygulamalarını çok iyi kullanabilen, Dinamik, sonuç odaklı ve analitik bakış açısına sahip Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Bodily Injury Claims Analytics Manager İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
Bodily Injury Claims Analytics ManagerAXA SİGORTA A.Ş.
 University degree in Actuary, Statistics, Engineer, Mathematics, EconomicsExperience at least 5 years on Bodily Injury claimsActuarial and statistical skillsComputer sciences skills, IT language such as SAS, RGood command on MS Office (Excel, Access)Eager to learn, team player, able to work on a project basisDeadline, delivery and performance orientedPro active, ability to lead projects and convinceMilitary service should be completed for male candidates.Fluent in English  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
DATA SCIENTIST İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
DATA SCIENTISTAXA SİGORTA A.Ş.
CUSTOMER STRATEGIES & BIG DATA ANALYTICS / DATA SCIENTISTAXA is the number one insurance global brand .We are also the number one insurance company in global revenue and the 8th largest asset manager. We build partnerships with other top players (e.g. HSBC, ICBC, Mandiri, BNP Paribas). All together, we service over 102 million customers worldwide, in 56 countries. As a result, we enjoy international exposure and have the chance to work with multicultural teams. We also have local and regional mobility programs as well as diverse possibilities for international assignments.BackgroundTurkey's leading insurance company, AXA Sigorta, is looking for talented and visionary team members.  The roleAs AXA Sigorta, we are currently structuring a new Big Data team to empower our ambition to become a digital leader and now we have an open position to join us in this challenge. He/she will report to “Head of Customer Strategies and Big Data Analytics” and his/her main activities will be to play a vital role of our newly established Big Data team, functioning as a “Data Scientist”. Skills, knowledge and behaviourWe are looking for candidates with the following;  University Degree ( Maths, Computer Science or Physics )   Minumum 3-7 years experience , Fluency in written and spoken English “Big” passion for learning new tools, languages and frameworks, To be creative and innovation-minded, Practical, hands on approach to get results, No military obligations for male candidates, Professional experience in an international environment needed, Understanding and experience in Machine Learning, data processing (data mining, social network analysis, text mining) Coding is Must Have in (Pyton,R, Javascript , Java  / C ++, SQL ,JSON, Pig,Hive,etc.) Nice to have Linux knowledge, Understanding of Hadoop environment , Good knowledge in big data tools datamining ( R, sciktitlearn, MLlib) , distributed file systems (Hadoop,HDFS,Spark,Redis,Riak,etc.), Effective experience in distributed archietctures applied to big data. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Senior Commercial Lines Actuary İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
Senior Commercial Lines ActuaryAXA SİGORTA A.Ş.
Qualified actuary with at minimum 7 years’ experience in Commercial Lines Reserving experience is a+ Fluent in Spoken & Written English Strong analytical skills and synthesis capability: ability to break down complex problems to essential elements and focus on main issues Strong interpersonal and communication skills (writing / speaking) Strong ability to influence and communicate at all levels including Senior Management Ability to work in transversal team environment, flexibility, collaborative Autonomy and ability to take initiative
Sürekli / Tam zamanlı         En az 7 yıl tecrübe İlan Detayı
Planning, Budgeting & Reporting Specialist İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
Planning, Budgeting & Reporting SpecialistAXA SİGORTA A.Ş.
University degree in Economics, Finance or Statistics 1-2 years of experience in Reporting or Financial Controlling in insurance sector. Work experience in an international auditing firm will be considered as an asset, Basic knowledge of IFRS accounting and reporting standards, Proficiency in MS office applications, Result oriented personality with strong planning and analytical skills, Strong communication and interpersonal skills, Fluent in English, No military obligation for male candidates.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Kadıköy Bölge Teknik Uzmanı İstanbul(Avr.), ... AXA SİGORTA A.Ş.
Kadıköy Bölge Teknik UzmanıAXA SİGORTA A.Ş.
İstanbul’da yer alan Kadıköy Bölge Müdürlüğümüzün, Bölge Operasyon Departmanı'nda görev almak üzere, aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları arıyoruz. Üniversitelerin sigortacılık, Aktüerya ya da Teknik fakültelerinden mezun,  Tercihen sigorta sektöründe deneyimli, MS Office uygulamalarını iyi kullanabilen,  Takipçi, sonuç odaklı, İletişim yeteneği yüksek, ekip çalışmasında başarılı Erkek adaylar için tercihen askerlik görevini tamamlamış
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Yazılım Uzmanı İstanbul(Avr.), ... AXA SİGORTA A.Ş.
Yazılım UzmanıAXA SİGORTA A.Ş.
Şirketimizin IT Departmanı'nda 'Yazılım Uzmanı' pozisyonunda çalışacak aşağıdaki niteliklere uygun çalışma arkadaşları aramaktayız; Üniversitelerin Mühendislik bölümlerinden mezun (Bilgisayar, Matematik veya Elektronik), En az 2 yıl kurumsal bir firmada yazılım deneyimine sahip, Tercihen sigorta sektörü deneyimli (özellikle Hasar ve Üretim alanında), Tercihen iyi derecede İngilizce bilen, Yoğun iş ortamında çalışabilecek, kişilerarası ilişkileri kuvvetli, Çok iyi derecede ihtiyaç analizi yapabilecek ve öneriler getirebilecek, Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması gerekmektedir.Aşağıdaki uygulamalarda bilgi sahibi olması tercih sebebidir;C#, .net, Asp.Net, Web Servis, WCF, Oracle, PL/SQL, Delphi
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Avukat İstanbul(Avr.) AXA SİGORTA A.Ş.
AvukatAXA SİGORTA A.Ş.
Şirketimizin Hukuk Departmanı’nda görev almak üzere aşağıdaki niteliklere sahip bir takım arkadaşı arıyoruz.  Hukuk Fakültesi mezunu, 2 yıl avukatlık tecrübesi olan, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku ve Sigorta Mevzuatı alanlarında uygulama deneyimine ve bilgi birikimine sahip, Takip yeteneği güçlü, zaman yönetiminde başarılı, Analiz ve raporlama becerisi kuvvetli, MS Office uygulamalarına hakim, Ekip çalışmasına yatkın.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Software Developer (C#/.NET) İstanbul(Avr.), ... AXA SİGORTA A.Ş.
Software Developer (C#/.NET)AXA SİGORTA A.Ş.
AXA Sigorta is looking for a software developer with below qualifications to work at the headquarters in Istanbul;3+ years of experience in analysis, design and development of client/server, web based and n-tier applicationExpert in Microsoft Visual Studio .Net IDE using C#, ASP.NET MVCExtensive experience in SQL Server Database design, database maintenance, developing T-SQL queries, stored procedures, and triggers using MsSQL ServerProficient understanding of debugging an application using the debugging tools provided by the Visual Studio.NetProficient understanding of Windows Services, Web Services, Web API, REST, SOAP, XML, JSON etc.Familiarity with Javascript, AngularJS, Framework7, JQueryUniversity degree in Computer Engineering or a related disciplineNo military obligations for male candidatesKnowledge on object oriented programming, software development life cycleMobile development (native or hybrid) knowledge would be an assetStrong written and verbal communication skills in English
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Data Science Engineer İstanbul(Avr.) AXA Sigorta A.Ş.
Data Science EngineerAXA Sigorta A.Ş.
DATA SCIENCE ENGINEERAXA is the number one insurance global brand .We are also the number one insurance company in global revenue and the 8th largest asset manager. We build partnerships with other top players (e.g. HSBC, ICBC, Mandiri, BNP Paribas). All together, we service over 102 million customers worldwide, in 56 countries. As a result, we enjoy international exposure and have the chance to work with multicultural teams. We also have local and regional mobility programs as well as diverse possibilities for international assignments.BackgroundTurkey's leading insurance company, AXA Sigorta, is looking for talented and visionary team members. The roleAs AXA Sigorta, we are currently structuring a new Big Data team to empower our ambition to become a digital leader and now we have an open position to join us in this challenge. The Data Science Engineer will contribute to industrialize data science projects, and manage an innovative set of data science tools ,used by data scientists across the group. The Data Science Engineer will follow 1 to 3 data science projects per year, focusing on the industrialization aspects  production, maintenance, monitoring, availability, performance..Skills, knowledge and behaviourWe are looking for candidates with the following;  University Degree, Fluency in written and spoken English, Minumum 2 – 3 years experience, Must to have Machine Learning (scikit-learn , MLLib..) ,Coding ( Python,Scala,R,..)GNU/Linux Haddop ( administration and/or development with PIG,HIVE,..) ,Nice to have Spark (Python and/or Scala) ,H2O, Dato,DataScience challenges track record,Git, Jenkins.. Passion for learning new tools, languages and frameworks, Has an interest in dataminşng/machine learning, Rethinks conventional algorithms in modern data processing tools, Contributes to Open Source, Ability to be creative and innovation-minded, Fast adaptation to changing requirements, To work with minimal direct guidance, self-motivated and proactive, Practical, hands on approach to get results, Willing & capacity to teach & transfer knowledge to the team, To work in a multi-cultural environment, Strong oral and written communication skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı